Dirigentka Lydia Tár je na absolutním tvůrčím vrcholu. Sedmým rokem diriguje prestižní německý orchestr, připravuje vydání knihy a uvedení Mahlerovy Páté symfonie, které má být vrcholem hudební sezóny. Lydia působí sebejistě, sebevědomě, dominantně a mocně. Pod touhle na první pohled pevnou maskou se však skrývá normální člověk, s obavami, nejistotami, touhami a potřebami. Zatímco s dirigentskou taktovkou v ruce si je Lydia jistá každým svým rozhodnutím, když opustí orchestřiště, ztrácí často pevnou půdu pod nohama. Někdy jen nepatrně, jindy však zcela fatálně. (Cinemart)

papadoce

Nie. Bohužiaľ nie, táto dráma ma veľmi neoslovila. Uznávam, že Cate sa musela naučiť neuveriteľné siahodlhé monológy, navyše s rýdzo odbornými výrazmi z hudobného prostredia a to teda klobúk dolu, ale nebavilo ma to ako celok. Pozitívom bola krásna klasická hudba, taktiež pohľad do zákulisia dirigentov, ktorý sa vám len tak bežne nenaskytne, ale ak ma má taký film zaujať, musí dosahovať minimálne úroveň Whiplashu. Cate bola výborná, predzáver bol psycho strhujúci, dám dve hviezdy a to stačí. Lydia Tár bola nešťastná žena, rozumiem jej viac ako ktokoľvek iný. Z trosiek skladám svet bez zmyslu. Možno zajtra rozbijem hubu niekomu ja. ()

Lolos

Ačkoliv se film snažil jít do hloubky, měla jsem problém se s ním ponořit. Scénář na mě působil dost odtažitě (nevím, třeba to bylo účelem). Ponorka v závěru se mě absolutně nedotkla. Škoda. A ačkoliv tu všichni vyzdvihují výkon Cate Blanchett - tentokrát půjdu proti proudu. To bylo asi poprvé, co jsem viděla Cate přehrávat. Především v první třetině/polovině snímku. Přízvuk jí kamsi odběhával a celkově na mě její projev působil až křečovitě. Cate jsem Lydii ze začátku vůbec nevěřila. V druhé půlce už to ale bylo výrazně lepší. No a taky by nebylo na škodu trochu víc té symfonie, což si film se stopáží přes dvě hodiny určitě mohl dovolit. ()

kedu odpad!

Ženy skladatelky: https://www.casopisharmonie.cz/rozhovory/kauza-skladatelky.html S dirigentkami je to mnohem horší. Ani jedna ve vedoucí funkci filmového štábu - výsměch tématu (geniální sarkasmus nebo nanicovatá hloupost?) Režie a scénář: Todd Field Kamera: Florian Hoffmeister Hudba: Hildur Guðnadóttir Herečku nepočítám, ta hraje. ()

hrumsrt

Nevím, do jaké míry to je nějak autentické a založeno na reálné osobě, ale právě takhle jsem k tomu já přistupoval. Zmiňuji to u všech, takže i tady... Mám rád hudební filmy a při spojení s dramatičností dostávám jednu z nejlepších žánrových kombinací ve filmotvorbě vůbec. Silně feministicky laděná jízda, kde severská dirigentka řídí jeden z největších světových orchestrů a nejen celému oboru dokazuje, že je jednou z největších žen svojí doby. Samotný snímek navíc protkává několik společenských témat, kterých podle tvůrců není nikdy dost a navíc když chcete přejít přes AA kvóty, už nemáte na výběr. Totální umělecká onanie jednoho comebackaře Todda Fielda, který zkouší s dosti plytkým scénářem uvařit pamětný snímek. Nebýt bravurního výkonu Cate Blanchett, která snímek od začátku do konce táhne osamoceně na svých bedrech, tak zase nejde o takovou perlu. Když ze snímku vyjmete její herecké umění, tak mi tam nezůstává nic. Ztvárnění několikavrstvé hlavní aktérky se jí nadmíru povedlo a divák má i přes jistou nevoli k její postavě potřebu ji od začátku do konce obdivovat a fandit ji. Nemám nic proti společenským komentářům, ale když si myslíte jak chytře to děláte a přitom ignorujete volání nespokojeného publika, tak jste to asi měli dělat jinak... Cate Blanchett téhle roli dala úplně všechno, od precizní přípravy k samotnému výkonu, jo tohle se AAčkům bude líbit.. Ale já bych uvítal minimálně o půlhodiny kratší stopáž.. Tohle má co říct, ale to sebevědomí tvůrců nakonec podkopává filmu nohy. 65% ()

JosefTomas

Tak to máme za 70%, ale hodně silných. Cate Blanchett předvádí herecký (ehm) koncert, v němž se ztrácí herečka a ožívá fiktivní postava. Filmovost tomu přitom dává ale jen samotné médium, neboť jakákoliv absence soundtracku (veškerá hudba je pouze v momentě zkoušek a orchestrů), set designu a nijak výrazného nasvícení, doplněné o vesměs dlouhé a širokoúhlé záběry, spolu s výrazným upozaděním střihu, utváří skoro dokumentární pohled na rozpadající se egem nasáklou dirigentku, jejíž pomalý propad zahleděnosti, a následné nekontrolovatelnosti sebe sama, je zajímavé sledovat. Bohužel v poslední třetině už to není tolik zábavné a nůžky by to určitě uvítalo (ač chápu, že u artu jsem měl být připravený). Nekonvenční, pomalé a hloubavé, ale pro mě osobně málo silné. Blanchett si toho Oscara ale zaslouží, o tom žádná. ()

Pete

Jsem rád, že jsem Tár viděl doma, mohl si film přerušovat, dohledávat informace ze světa hudby a skladatelů, což bylo obohacující. Rozkouskovaný na několik dní mě snímek bavil, přizpůsobil jsem se tak jeho proměnlivému tempu a jsem zvědavý, jak na mě bude působit někdy při druhém zhlédnutí v jednom kuse a v klidu při sklence kvalitního vína. Na samotný děj lze nahlížet hned několika způsoby, ale nejdůležitější je zde hlavní postava, kolem které se všechno točí, a její vývoj v hluboké krizi středního věku. Na začátku se zdá, že má úplně všechno, my pak sledujeme, jak snadno lze všechno ztratit. Cate Blanchett do toho dává vše, a právě ona je tady tím největším maestrem. Emoce by mohly být více vyšponované, střih svižnější, nicméně toto je velmi příjemný, podnětný, a přitom přístupný árT. ()

Estwen

Absolutně perfektně provedený pohled na komplikovanost lidské osobnosti, u které nezáleží na tom, jestli je muž, žena, gay, straight, ale zejména na tom, jak charakter komplikuje určité životní role a jiné usnadňuje. Cate si je jistá v každé vteřině, film jí doslova patří. Geniální spojení prostředí prestižního symfonického orchestru, ambiciózní, chladné a kalkulující ústřední postavy a gender problematiky, která tady není tématem ani překážkou, jenom konstatováním. ()

shade000

Bravúrna a úchvatná Cate Blanchett. Za takýto výkon by si Oscara určite zaslúžila. Rovnako tak treba tlieskať Hildur Guðnadóttir a jej geniálnemu soundtracku. Žasnem a tlieskam + Besomorph & Jurgaz - Barbarian v titulkoch dokonalosť... "Don't be so eager to be offended. The narcissism of small differences leads to *the* most boring conformity." ()

wocicko

Velmi zajímavý film. Herecký výkon Cate Blanchett, plus ne úplně obvyklé prostředí z Tár dělá výjimečnou filmovou událost. Nicméně k dokonalosti chybí pozvolnější gradace příběhu. Ta násilná scéna na jeviště mě přišla moc. Velice oceňuji narážky na reálné postavy hudebního světa ()

Habanera

Je sebestřední, neúprosná, chladná a pro hudbu je schopná obětovat vše. Ztrácí vztahy, půdu pod nohama a nakonec i kontakt s realitou. Dílo je příliš dlouhé a i tak nezaručuje, že si hlavní postavu oblíbíte. ()

Fin_429

Mám pocit, že jsem viděl nejlepší film všech dob. To pojetí, kdy vlastně vidíte úžasný a bezchybný život Lydie Tár, který se změní v prchání před svědomím, či zákonem nebo Kristy alias ,,Duchem", je jednoduše geniální. Tár je také ale film, který mě dokázal znechutit hlavní postavu, ale vlastně jsem se do Lydie dokázal zamilovat. Je zde také neskutečný balanc toho, jak si myslíme, že hlavní postavu ostatní nechápou a jak si myslíme, že si za to může sama. Její šílenost dodala příběhu tu pravou ingredienci, jenž by zde asi chyběla, kdyby zde nebyla. A ten konec, kdy vlastně zjistíme, že se z Lydie stala absolutní troska... No slovy se to nedá popsat. Tohle byl prosím vás perfektní osobnostní rozklad. 10/10 ()

blondboss

Tematicky zdanlivo nezaujímavý snímok, ktorý v konečnom dôsledku prekvapivo vyvolá emočne aj obsahovo veľmi zmyselný film, na ktorý divák nezabudne tak rýchlo ako pri ostatných snímkoch. Vadila mi premrštená stopáž a veľmi slabý a príšerne nudný rozjazd. Postupom času ale snímok naberal tie správne kontúry a Cate Blanchett excelovala. Tú štvrtú hviezdu dávam hlavne kvôli tomu, čo predviedla, čím si získala právom moju pozornosť. Film, ktorý miestami prekvapí a miestami unudí. Celkovo ale veľmi slušný kúsok. 70 % ()

serdehelan

Po týždni od zhliadnutia to vo mne prekvapivo stále rezonuje, zdvíham hodnotenie z dve na štyri hviezdičky. Formálne a herecky dokonalý, ale extrémné studený film o ktorom je lahšie diskutovať než sa na neho pozerať. ()

nichts

Ačkoliv je to plný klišé, který pozná i hudební nula jako já, což je fakt trapný když je hlavní postava super dirigentka. Stejně jako je slabý, že to potřebovali artově roztáhnout, mít sterilizovanej design iteriérů a pak hned nepřiměřenej kontrast se zatopenym squatem. Stjeně jako finální přirovnání k toxickýmu krokodýlovi, co se tam sotva vejde - 20s na celou scénku. - Tak je to působivý. V halvních momentech se dodržel takt. Srdceryvný maily přejedou tak rychle plátnem, že vše nechají představivosti. Hříchy a zrady se dějí mimo plátno. Politika pomocí výrazů tváře. Chyba Lydie ani není v její morální pokleslosti - která je koneckonců ponechána v rozhodujícím místě s otazníkem, ale v její politicko mocenské nejapnosti - zaslepené aroganci. (možná je z emailů zřejmé, co se stalo, ale divák si je bez 'stop and play' nedokáže přečíst) Je sice otrava se na to koukat, ale zážitek skvělej. ()

Heywood

Je zázrak, že se tohle dostalo do nominace na Oscara, který se změnil v pokleslou soutěž komercionality a hlouposti. Tohle totiž vůbec není pro hloupé, jednoduché konzumenty a nepochybně to širší publikum mít nebude. Blanchet je úžasná a ukazuje, jak těžko se jde nahoru a jak snadno se vynoří problémy. Pominu-li opět ten závan LGBTPFLVZ, který začíná být v každém filmu a je už doslova otravný, tak zde je to s ohledem na "mužské" zaměstnání dirigentky ještě zkousnutelné. 70% ()

JackStrange

Šel jsem do toho hodně naslepo, a byla to asi chyba. Prvních 15 minut jsem se zaujetím poslouchal ty rozkošatělé nesmysly, ale po hodině a půl už mi z toho odumírali mozkové buňky. To jsou skutečně tak stimulující dialogy, "...nezvi Franceszku na večeři, u dirigování vypadá jak před vyvrcholením....", budu nad tím muset aspoň měsíc popřemejšlet. Plus ta ženská je celou dobu tak odporně nepříjemná a nesympatická. Ještě že to prostředí okolo není moc okoukané, teda ne pro mě. Celou dobu jsem čekal jestli teda přijde nějaký zvrat, postavy celou dobu rozebírají různé skandály a perzekuce, Lydia trpí stihomamem, záhadné události pomalu eskalují, k něčemu to snad směřuje ne? Asi.... těžko říct, když konec je úplnej bizár. Na celým tom nejsou nejhorší mý tři promarněný hodiny. Ale stovky hodin od každého ze stovek jmen v titulkách. 50% ()

rigby

Vynikající Cate Blanchett, bez které by tento film byl asi jen nekonečně dlouhou kulisou ke spánku. Bohužel ani s ní mi film nedal tolik, kolik jsem toho očekával. Ačkoli je značně a zbytečně dlouhý, neusnul jsem, ale na druhou stranu nemohu říct, že bych se zcela nenudil. Chybí větší drama, nebo možná trochu odpočinku od unavujícího mluvení. Možná by stačila jen audiokniha, i když tam by byl posluchač ochuzen o skvělou vizuální stránku včetně mimiky hlavní hrdinky. Ale hodnotit více nemohu, pro většinu diváků je tato podoba nestravitelná. ()

bonovox

Netradičný a hlavne uveriteľný životopisný film o vymyslenej postave dirigentky. A hlavná herecký koncert Cate Blanchett, nechápem, že ju minul Oscar...Nie všetkým bude vyhovovať pomalé tempo a celková stopáž, ale celkovo sa jedná o silnú výpoveď o nečakanom úpadku z vrcholu slávy...80% ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD