Reklama

Reklama

Obsahy(1)

20. ledna 1942 se v honosné vile u jezera Wannsee poblíž Berlína došlo na pozvání Reinharda Heydricha k setkání předních představitelů nacistického Německa. Předmětem krátkého a veskrze oficiálního jednání byl jediný bod nazvaný „konečné řešení židovské otázky“, tedy postup při likvidaci Židů v Evropě. Schůze trvala přibližně hodinu a půl a zúčastnilo se jí patnáct mužů, především vysokých úředníků klíčových ministerstev, kteří měli úzce spolupracovat na „úspěšném řešení problému“. Po válce se z konference dochoval jediný zápis, který umožňuje nahlédnout do průběhu několika desítek minut, které vyústily ve vyvraždění milionů nevinných lidí... Snímek Mattiho Geschonnecka můžeme vnímat téměř jako dramatickou rekonstrukci událostí v reálném čase, čímž se pojetím značně blíží i snímku Konference ve Wannsee (2001) Franka Piersona. V tomto případě jde ovšem o německou produkci a v hlavních rolích se představí plejáda známých německých herců – Philipp Hochmair, Jakob Diehl, Godehard Giese a řada dalších. Snímek měl premiéru k 80. výročí této zlomové události evropských dějin, v roce 2022. (Česká televize)

(více)

Recenze (35)

grogodil 

všechny recenze uživatele

Navonok nezáživne statické, ako len obchodné rokovanie kravaťákov v jednej miestnosti okolo jedného stola môže byť natočené. Vymeňte ale obleky za nacistické uniformy a aj keď sa debatný krúžok bude niesť naďalej v rovnako uvoľnenom nevzrušivom odosobnenom duchu, tak vám odrazu znepokojením narastie čosi v hrdle, čo sa bude dve hodiny ťažšie pregĺgať. Rekonštrukcia tejto ostudne slávnej debatnej seansy o plánovaní európskej genocídy pohltí skôr, či neskôr asi každého, pretože obsah a koncentrácia zvrhlých desivých argumentov v 'priamom prenose' je fakt enormná. Štvrtá hviezda za nemeckú produkciu. Typické nemecké xichty a originál nemčina tomu pristane a pridáva na pôsobivosti. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

Před lety jsem viděl britskou verzi (Conspiracy/Konference ve Wannsee) z roku 2001, k nové verzi z roku 2022 jsem se dostal náhodou, díky manželce, která tento - opět televizní - snímek odchytila v TVtéce ORF. Stejně mrazivé, jako britský projekt, o to silnější zážitek, že je to v němčině. TV film z osmdesátých let jsem neviděl, i když porovnat všechny tři verze by jistě bylo zajímavé. ()

Reklama

Necrotongue 

všechny recenze uživatele

Němci spáchali snímek, který u mě zcela jednoznačně trumfnul Branaghovu Conspiracy. Tu pro mě totiž režisér pokazil svou sebestředností spojenou s nedostatkem soudnosti a já jsem se prostě nedokázal zbavit pocitu, že si jeho Heydrich z ničeho nic nasadí na hlavu zelený cylindr a začne za hurónského smíchu cinkat pytlem zlaťáků. Ani Philipp Hochmair sice zrovna nevypadal jako zastupující říšský protektor, alespoň ale nedisponoval dobráckým irským obličejem. Často o sobě uvažuji a píšu jako o cynikovi, ale sešlosti z této vily nesahám ani po kotníky. Když se to vezme kolem a kolem, sledoval jsem vlastně poradu představenstva výrobního podniku se vším, co k tomu patří, jen samotná výroba a její výsledný produkt byly jaksi mimo mou komfortní zónu. Šedivé, studené a pochmurné jako betonová kobka. / Poučení: Tentokrát žádné nemám, lidstvo je v určitých ohledech nepoučitelné. ()

filmmovier 

všechny recenze uživatele

Německá verze slavného nacistického srazu není tak odporná, děsivá, mrazivá a skvostná, jako verze britská (ta od HBO s Branaghem), ale přesto stojí za pozornost. Samozřejmě i díky tomu, že je německá. ale i zde najdeme velice, velice povedené obsazení. Nepříjemné a (obsahově) nechutné dialogy, z nichž divákovi nejednou přeběhne pořádný mráz po zádech, je taky samozřejmostí. Kvalitní filmařina, které v zásadě nelze vytknout vůbec nic, kromě toho, co jsem zmínil hned v první větě. A právě to je důvod, proč jsem nakonec nepřidal i tu poslední hvězdu. 80 %. ()

Radda 

všechny recenze uživatele

Člověka až mrazí, když slyší, s jakým absolutně nulovým emočním projevem mluví tito „samozvaní nadlidé“ o konečném řešení židovské otázky a též o budoucím směru samotného evropského kontinentu. O to víc pak stojí, zamyslet se nad faktem, že toto „konečné řešení“ se nemělo týkat jen židovské rasy jako takové, ale i Českého národa jako celku. ()

Galerie (25)

Zajímavosti (5)

  • Film je fikciou a bol aj nominovaný na ceny za najlepšiu fikciu. Po skončení vojny sa našiel len jediný exemplár zápisnice z konferencie a všetky filmy bazírujú len na informáciách z tohto jediného dokumentu. (Arsenal83)
  • Výložky na uniformě Reinharda Heydricha (Philipp Hochmair) neodpovídají historickým skutečnostem. Ve filmu má podle výložek hodnost Gruppenführer, ve skutečnosti už měl ale hodnost Obergruppenführer. Stejně tak neodpovídají výložky na uniformě postavy Heinricha Müllera (Jakob Diehl), ve filmu má hodnost Oberführer, ve skutečnosti měl hodnost Gruppenführer. (HADES)

Reklama

Reklama