Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Satirická romantická komedie Marthy Coolidge s názvem Dívka z údolí je svědectvím života v Jižní Kalifornii 80. let. Julie je dobromyslná dospívající dívka, která se pohybuje ve společnosti jí podobných děvčat, jež jsou všechny jako vystřižené ze žurnálu. K rozčarování svého okolí se v nákupním středisku rozejde se svým sebestředným přítelem Tommym. Mládež z údolí jde ještě ten večer společně na večírek, kde se egoista Tommy okamžitě pokusí dostat do postele jednu z Juliiných kamarádek. Na párty se ale objeví Randy, mladý rebel z Hollywoodu, a kompletně oslavu "nabourá". Přátelská Julie s ním bez jakýchkoli předsudků flirtuje až do momentu, kdy musí Randy - zjevně kvůli svému zevnějšku - večírek opustit. Randy se do Julie okamžitě zamiluje a znovu proklouzne na párty, jen aby s ní mohl ještě mluvit. Julie pak v doprovodu ufňukané kamarádky stráví noc projížďkou s Randym po Hollywoodu. Díky neustálému Randyho dvoření se do něj Julie nakonec zamiluje, ale musí si vybrat mezi ním a Tommym, který ji chce získat zpět. Její přátelé navíc vytrvalého Randyho odmítají akceptovat. Nakonec si ale Julie upřímně promluví se svým tatínkem (Frederic Forrest) a závěrečný ples se stane triumfem mladé lásky. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (33)

Anderton 

všechny recenze uživatele

Celkom príjemný teen filmík zo slnkom vyhriatej Kalifornie (prostredie je jediný skutočný klad filmu), ktorý sa nesie na vlne podobných filmov 80. rokov. Nemá síce úprimnosť a scenáristickú vycibrenosť takého Breakfast club, alebo Amerického graffitti, ale aspoň sa snaží nepôsobiť umelo. Prekvapí prítomná nahota, ktorá filmu celkom prospieva, skúste si predstaviť, žeby sme niečo podobné sledovali v rovnako ladených filmoch nasledujúcej dekády. Aspoň si na také nespomínam. Prvá, spoznávacia polovica je lepšia, potom sa scenár zvrtne iba na vyriešenie otázky, či sa Julie vráti k jednému, alebo druhému chlapcovi. Finále, aké to prekvapenie, sa odohraje na maturitnom plese. Na rok 1983 je to celkom slušný film. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Šílená blbost tenhle film - mladá holka neví jestli chce namyšlenýho pozéra aby se zavděčila kamarádkám nebo pseudorebela Nicolase Cage. Za kamarádky má tak šílený pipiny, že bych je s chutí zabil (a bohužel jich v reálu pár znám), neumí rozhodnout sama za sebe. Být Cagem, tak se na ni vykašlu a ani bych nad tím moc nepřemýšlel. Chování postav je naprosto nelogické a vrcholí neuvěřitelně pitomým a pro mě nepochopitelným finále (ještě se šlehačkovou bitvou, no hnus). A ještě ke všemu je tu jedno odporné hudební klišé - kdo poslouchá disko je povrchní blbeček, pravý rebel poslouchá punk (tady spíše kytarový popík). Osobně považuje punk za hudební dno a je mi na blití, jak se cpe dnes všude, naopak taneční hudbu miluju v jakékoliv podobě od 70. let do dneška a určitě nejsem klasický metroušek s nagelovanými vlasy v růžovým saku (jak se to tu snaží režisérka prezentovat), styl hudby který člověk poslouchá o něm nevypovídá absolutně nic, ale režisérka má asi jiný názor. Hvězdičku dávám za rodiče, kteří jakoby vypadli z jinýho, mnohem lepšího filmu a za Cage, kterého mám hodně rád a který natočil spoustu skvělých věcí a díky tomuto filmu možná později dostal šanci natočit co natočil. ()

Reklama

Indiana 

všechny recenze uživatele

Zas až takovej kult, za jakej to generace dnešních padesátiletejch Američanů (včetně třeba Kevina Smithe) považuje, to podle mě není, ale i tak bych to v žánru teen komedií řadil do lehčího nadprůměru. Slušnej soundtrack, pár vtipnejch scén a skvělá postava tatíka hlavní hrdinky. Hlavní zásluhu má Dívka z údolí ale stejně na tom, že proslavila Cage. ()

Edgerton 

všechny recenze uživatele

Zas až takovej kult, za jakej to generace dnešních padesátníků žijících v USA považuje, to podle mě není, ale i tak bych to v žánru teen komedií řadil do lehčího nadprůměru. Slušnej soundtrack, pár vtipnejch scén a skvělá postava tatíka hlavní hrdinky. Hlavní zásluhu má Dívka z údolí ale stejně na tom, že proslavila Cage. ()

betelgeuse 

všechny recenze uživatele

DÍVKA Z ÚDOLÍ (1983) Marthy Coolidgeové mě oproti očekáváním poměrně zklamala, stejně jako ve své době další alternativní středoškolská romantická komedie PRAŠTĚNÁ HOLKA, která taky měla ukazovat randění kalifornských puberťaček „trochu jinak“. I v případě Coolidgeové filmu platí, že alternativní soundtrack a „otěr“ o společenskou realitu nutně nevylučují stereotypy a banality [hrdinka, která se po dlouhém váhání rozhoduje – byť ne definitivně –, že před „pop-punkerem“ s hustým obočím a upřeným pohledem Nicholase Cage dá přednost fádnímu blonďatému „Kenovi“ s tričkem s límečkem a instinkty surovce, aby neztratila přízeň konformních kamarádek]. Někdy mám pocit, že v tak banální, sluncem vyhřáté zemi, jakou je Kalifornie, snad ani dobrou romantickou komedii bez stereotypů a karikatur natočit nejde – a už vůbec ne s hrdiny středoškoláky. Ale duch doby, vč. lokálního alternativního popu a Cageova talentu v syrové podobě, z filmu vyzařuje, to ano – z (kvazi)sociologické studie se stal kulturně-historický artefakt... ()

Galerie (14)

Zajímavosti (7)

  • Honorář Nicolase Cage činil pět tisíc amerických dolarů. Tímto filmem se ale proslavil a jeho cena začala raketově stoupat. (Edgerton)
  • Scénář k filmu byl napsán během deseti dnů. (Edgerton)

Reklama

Reklama