Legenda o opilém Mistrovi

Jackie Chan a čínsky poklad

Legend of the Drunken Master

Akční / Komedie

Hongkong, 1994, 97 min

Jackie Chan v plné palbě. Jeho atletické pojetí využivá všeho, co je trénované tělo schopno v rámci obrany, nebo útoku zvládnout. Hanlivé označení srandokung-fu není na místě, resp. za mě je to přidaná hodnota. Nepochybuji o tom, že kdyby měl Jackie Chan podobné ambice jako Bruce Lee, dokázal by totéž. On se ale rozhodl jít tou odlehčenou cestou a já jsem za to rád. Tento příběh je klasická šablona na jaké jede třeba i Ip-Man...kolonialisti, svoloč z Evropy, utiskuje a vykrádá Čínu. Díky komediálnímu a akčnímu vyznění vám to bude trochu jedno, resp. Hungovi by jste nejspíš fandili i kdyby stál proti jeptiškám. Ostatně právě ten mix skvělých bojůvek a komedie, tady funguje skvěle. V tom komediálním duchu Jackie Chanovi velmi zdatně sekunduje postava macechy Anita Mui. To teatrální herectví je velmi vzdálené tomu, co známe u nás v Evropě, ale mě se to prostě líbí. A co se akce týče, tak Jackie dostal zajímavého soupeře v podobě týpka, který v závěrečném souboji prováděl s nohama neuvěřitelné věci. Ostatně nevím kdo měl na svědomí choreografii, ale šlo o top v žánru. Velká spokojenost...jdu se podívat po něčem podobném. Poslední Ip-Man bylo velké zklamání... .(20.6.2020)

Soundtrack Wai Lap Wu: 1. Drunken Boxing (Mandarin) -- sung by Jackie Chan ,2. Provocation ,3. Circled on All Side ,4. Conspiracy ,5. Stealing the Jade Seal ,6. The First Fight ,7. Bayonet ,8. To Try Out ,9. The Car Chase ,10. Searching ,11. Wonderful Moment ,12. Not thinking others (Cantonese) -- sung by Winnie Hsin ,13. Free ,14. Mistake ,15. Mother and son ,16. The Wild Strong Man ,17. Ending Love (Mandarin) -- sung by Winnie Hsin ,18. Gathering of City ,19. The Discussion ,20. The Robbery of Country's Fortune ,21. The Hidden Wiseman ,22. Marching Forward ,23. Real Dragon Does Not Belong to small pond ,24. Play Around ,25. Fan Hon's Lesson ,26. Public Insult ,27. Regret ,28. A Drunken Journey ,29. The Hand-to-Hand Combat ,30. To Come On Proudly ,31. Drunken Master (Cantonese) -- sung by Jackie Chan,(12.5.2011)

Povedený a ve svém žánru dost možná nejakčnější snímek. Jako v každé Chanovce zde nejde o příběh ale o bojové scény a těch je zde více než dost a jedna je lepší než druhá. Dokonalá choreografie, typické Chanovo šaskování a navíc je zde snad jedna z největších bitek co jsem viděl a kterou se nejspíše inspiroval Tarantino ve svém filmu "Kill Bill". Pro Chanovi fanoušky naprostá bomba.(19.8.2009)

Chatrný příběh je podřízen realizaci co největšího počtu soubojů s použitím všeho možného i nemožného náčiní. Jako ve většině Chanových filmů je zde přemíra obdivuhodných sportovních gymnastických výkonů, málo krve a spousty odlehčujícího humoru. Tento typ akčních filmů mám ráda a odpouštím jim jejich naivitu a hereckou nedokonalost.(16.11.2014)

Legenda o v celku oblíbeném filmu, který je ale za mě suchý jako podzimní listí. Příběh o tom, jak někdo se dejme tomu napije flašky a je z něj mistr boje, který ale bojuje proti divnému dědovi z vlaku? Vlastnímu otci? Bílému muži? Zlým neopilým Číňanům? Nehodlám neodborně pitvat účel filmu, ale faktem zůstává, že motivace hlavního hrdiny mi přijde nulová, zábavnost někde uprostřed a význam filmu je někde za Velkou čínskou zdí. Hodně slabý zážitek na takový kult a nebo i na ono hodnocení. Hned mě napadnou třeba tři filmy s Jackie Chanem, které byly mnohem zajímavější a zábavnější než tyto. A to hlavně i po tvůrčí stránce vypracování děje a scénáře. Plus k tomu až někdy divná teatrálnost, která i tu divadelní strká do kapsy.(31.3.2020)

• - Závěrečná sedmiminutová bojová scéna zabrala témeř čtyři měsíce natáčení. (Raztubyl)

• - Jackie Chan (Wong) se musel po žhavém uhlí projít dvakrát. První pokus podle něj neměl ten správný rytmus. (Raztubyl)

• - Režisér Chia-Liang Liu a Jackie Chan se během natáčení neshodli na typu boje, který by měl být ve snímku použit. Režisér chtěl realistický vyhlížející "Huen-Gar", zatímco Chan kvůli fanouškům požadoval více "opilý styl". Kvůli sporům nakonec Chia-Liang Liu natáčení opustil a závěrečnou bojovou scénu režíroval Chan sám. (Raztubyl)