Legenda o opilém Mistrovi

Jackie Chan a čínsky poklad

Legend of the Drunken Master

Akční / Komedie

Hong Kong, 1994, 97 min

Pro mě jedno velké zklamání. Příběh nestojí vůbec za nic a aspoň zajímavě vymyšlné bojové scény to zachraňuji na průmerný Jackieho film... Čekal jsem od toho mnohem více, než neustále nedodržování slov a nelogického jednání postav. Škoda. Je v tom sice moderna, ale na starší Jackieho filmy, toto podle mě nemá ani náhodou. Přesto přimhouřím oko a dám tři hvězdy, protože jsem se nenudil, ale kroutil hlavou nad těma nesmyslama, kterých tam bylo tentokrát opravdu hodně...5/10(26.4.2010)

V druhém dílu prvního společného projektu Jackieho Chan a Yuen Woo-pinga došlo ke střídání tradičního s moderním doslova přímo na place, když klasika hongkongského kung-fu filmu Leu Kar-leunga (např. filmy s Brucem Lee) nahradil na režijním postu v polovině filmu představitel hlavní role a režisér Jackie Chan. Ve filmu se tak střetávají tradičně pojaté kung-fu scény ze začátku s progresivní moderní choreografií v závěru filmu, dochází k radikálnímu zvýšení rychlosti rytmu filmy i změně humoru z klasického poněkud obhroublého hongkongského na typický pro Jackieho Chana (často velmi nebezpečný na realizaci, hodně vycházející z filmů Bustera Keatona a Harolda Lloyda). Film vypráví o mládí čínského lidového hrdiny Wong Fei-honga, který z rozmazleného spratka (ovládajícího styl opilého mistra: čím víc je opilý, tím lépe bojuje - v závěru filmu do sebe lije petrolej) vyroste ve skutečného mistra.(13.1.2006)

Děj je ve srovnání s prvním Drunken masterem trochu překombinovaný, složitější. Chvíli jsem si tedy nemohl zvyknout, že se Chan snaží vytvářet jednolivým postavám hlubší rozměr, charakter, ale nakonec jsem na hru přistoupil. Mezi velkolepými akčními scénami jsou vsunuty oddychové pasáže obsahující skutečně inteligentní humor. V jedné chvíli se nás Jackie pokusí dokonce dojmout (hádka s otcem), což mi přišlo v jinak netraumatickém ději jako poměrně silné kafe. Naštěstí tu je postava hrdinovy matky - v Anitě Mui našel Jackie svůj dokonalý komediální protějšek, každá scéna v níž se objeví je třešničkou na dortu. V tomto případě se dort v třešničkách téměř vytrácí:-) Co se akce týče, "drunken box" je tu přiveden k naprosté dokonalosti. Kdo neví, o čem je řeč, musí vidět! Jackiemu se podařilo natočit skutečně svěží film, který se bez diskuzí řadí k jeho nejlepším.(13.3.2005)

Jackie Chan ve svém klasickém HK období ve svých filmech téměř vždy předvedl extrémní kaskadérské kousky, choreograficky pohledné kung fu a větší či menší dávku poťouchlého humoru. V Legendě o opilém mistrovi se všeho dočkáme v míře vrchovaté a buď vám tenhle stále stejný modus operandi sedí nebo ne. Nedokážu si ale představit, že bych zhlédl několik jeho nejlepších fláků za sebou, zřejmě bych se i přes skvělé bojové umění unudil k smrti. S patřičnými pauzami má ale jeho filmografie svůj nezpochybnitelný půvab.(26.12.2015)

Veľmi slabý príbeh vyvažuje aspoň výborná bojová choreografia a pár typických humorných gagov a grimás J. Chana. Je to síce na hranie, ale myslím, že s prižmúrenými očami si to slabý nadpriemer snáď aj zaslúži. 70/100 Videné v rámci Season Challenge Tour.(12.11.2015)

• - Chia-Liang Liu a Kaskadérský tým Jackieho Chana v roce 1994 vyhráli cenu Golden Horse Award v kategorii Best Martial Arts Direction a v roce 1995 vyhráli cenu Hong Kong Film Award v kategorii nejlepší akční choreografie. (Rominator)

• - Jackie Chan a Chia-Liang Liu v roce 1997 vyhráli na Fant-Asia Film Festival cenu Best Asian Film společně se snímkem Perfect Blue (1998). (Rominator)

• - Závěrečná sedmiminutová bojová scéna zabrala témeř čtyři měsíce natáčení. (Raztubyl)