Muž jménem Otto

• USA A Man Called Otto (více)

Film, jehož předlohou je celosvětový knižní bestseller „Muž jménem Ove“, vypráví příběh mrzouta Otta Andresona (Tom Hanks), který po ztrátě manželky ztratí smysl života. Otto je připraven všechno ukončit, ale plány mu naruší mladá živá rodina, která se nastěhuje do sousedního domu. Otto se tak seznámí s Marisol, která ho vyzve vidět věci jinak, a vznikne tak neočekávané přátelství, které mu změní život. Dojemný a vtipný příběh o lásce, ztrátě a životě ukazuje, že rodinu lze najít na nejneočekávanějších místech. (Falcon)

Paserak

Mrzout na scénu! Kolikrát již? Tak trochu odvar Lepší už to nebude a Gran Torino. Ale koukalo se na to dobře a nakonec jsem i zaslzel. Dejte si originál. ()

swenyx

Muž jménem Otto nám ukazuje svůj životní příběh. Svoji každodenní obhlídku rezidence a to jak šel jeho život do kopru po tom, co ztratil svojí manželku. Musím říct, že fakt super příběh. Flashbacky na dřívější dobu byly super a zároveň i na správných místech. Neděje se tu vlastně nic extra speciálního ale tenhle mix dojáku a komedie mi fakt sednul. Tom Hanks je jak klasicky skvělej. ()

jakubi

Možná nebudu objektivní, protože mám ráda Toma Hankse, ale film byl podle mě zkrátka dokonalý. Ano, předvídatelný, ano, hrál na city, ale to hraje každé umělecké dílo. Moc se mi líbil. Každý druhý člověk na světě je trochu morous, protože si něčím prošel. Ale Tom to dokázal bravurně zahrát. ()

vaclav.g.kar

Krásný film a velké osobní vykoupení Toma Hankse. Nikdy jsem jeho filmy moc nemusel max. tak Ryana nebo Chyť mě když to dokážeš. Ovšem zde jede svojí srdcervoucí Oneman Show nerudného páprdy, který je vlastně jeden z nejhodnějších lidí v okolí . V kině jsem dlouho neplakal ale i tady slza ukápla. Nádherné komediální drama a instantní klasika. 9/10 ()

Brvis

Upřímně jsem od toho neměl žádná velká očekávání, když jsem na to šel do kina, ale při odchodu, jsem byl ohromen tím co jsem viděl. Jasně, je to americký remake, ale i přes to jsem si film maximálně užil. Minimálně už jenom kvůli tomu, že od začátku až do konce panovala v kině skvělá nálada a pozitivní atmosféra též nechyběla. Ale teď už k filmu. Hlavní postavu, tedy Ottu neztvárnil nikdo jiný, než miliónový a legendární Tom Hanks, který dokázal postavě dát skvělý charakter a osobnost. Krom Hankse se ve filmu neobjeví žádné další zajímavé jméno, avšak tohle klame jen pohledem. Ve skutečnosti jsou všechny postavy ve filmu parádně vybrány a herci odvádí parádní práci, chtěl bych hlavně vyzdvihnout Rachel Kellerovou. Příběh je ze začátku celkem pomalý a obyčejný, ale po prvních cca 20ti minutách se to rozjede a vy se totálně zažerete do děje. Hlavně se vždycky mega těšíte, až Vám snímek odkryje další část minulosti, která je naprosto perfektně jak napsaná, tak i natočená. Ty vzpomínkové části mají svůj styl, ale co je důležitější, tak mají hlavně svojí úžasnou atmosféru. Každou takovou scénku jsem si maximálně užíval a u některých situací mi jen padala brada, jak dobře je to vymyšlené.  Film je naprostý expert přes maličkosti. Během filmu je tam tolik nepodstatných věcí, kterých když si jednou všimnete, tak vás pak provázejí zbytkem filmu. Například když Otto na začátku filmu prohlíží auta zaparkovaná v ulici, jestli mají parkovací lístek. Taková drobnost na kterou se poukáže na začátku a u konce, když ulicí prochází, tak se patrně opět dívá, jestli mají parkovací lístek. A takových drobností a detailů je opravdu hodně. Nebudu lhát, ale i když konec filmu byl očividný, tak i přesto byl parádně zpracován a díky tomu mi i málem u konce ukápla slza. Krom tohohle všeho jsem nezmínil jednu z hlavních věcí, a to tu, že tenhle film, je naprosto pro všechny. Pro seniory, pro puberťáky, pro dospělé, zkrátka pro všechny. Po odchodu z kina, ač se to nemusí na první pohled úplně jevit, tak mi tenhle film zanechal spoustu myšlenek, nad kterýma jsem přemýšlel ještě pár dní po zhlédnutí snímku, což rozhodně považuju za velké plus. Tahle recenze ukázala, že film není jen skvělý návod na to, jak spáchat sebevraždu, ale má i zajímavý příběh i myšlenku, díky které si O-T-T-U s velkým srdcem doslova zamilujete. 9,5/10 ()

plostenka

Man called Otto je ve výsledku pěkný a dobře zahraný film, který podle mě může i pomoct v určitých životních situacích. Tom Hanks zahrál Otta moc hezky a mexická sousedka je taky fajn postava. Na druhou stranu mi až příliš připomínal oslazené, méně drsné a méně moralizující Gran Torino. Osobně mi film taky srážely podivné a blíže nerozvedené/nepoužité vedlejší postavičky (venčící pár, běhající vousáč, manžel), občasné sklouzávání ke grotesce jako ve scéně na nádraží (ne, opravdu si nemyslím že by se tohle stalo), nebo ukázkové finále se zlou korporací, která podle všeho chce v lokalitě postavit něco na způsob Ostravy Jih - v tom všem mi přišlo Gran Torino mnohem opravdovější a syrovější (proč vlastně musel Tom Hanks zapojovat tu myčku??). Kdybych ale GT neviděl, tak bych k hodnocení asi přidal o hvězdičku více. ()

Metuje

Originál jsem nečetl, trailer mě nezaujal, ale díky zdejšímu hodnocení, i tomu mezinárodnímu jsem se nakonec do kina vydal. A udělal jsem dobře, je to klasická emocionální jízda, je to dojemný, ale překvapivě hodně vtipný (smál jsem se v kině nahlas a to se mi stalo naposledy u Vyšehradu) a stopáž to má tak akorát. Tom Hanks hraje sám sebe, herecké výkony ostatních jsou podobné, nikdo nevyčnívá. V podstatě bez chyby, možná jsem až moc přísnej, ale chybí tomu zkrátka to něco malinko navíc. Krásně plnohodnotný 4 hvězdy. ()

dr.Hyena

Zcela předvídatelný a unylý kýč. Sledovat tento film je jako jet s dědou autem na chatu. Bezpečná, spíše pomalá jízda známou krajinou, kde vás nic nepřekvapí a ani nezaujme. Děda cestou do předem znamého cíle vypraví ohrané vtipy. Můžete klidně usnout, o nic nepřijdete.  Pozn. díky tomuto filmu jsem měl poprvé možnost odejít z kina uprostřed filmu. Zážitek ()

Adoshek

Velmi hezky, prijemny a dojemny film. Melodrama okorenene fajn humorem. Po dlouhe dobe jsem odchazel z kina spokojeny. ()

Moonwalker

Tak upřímný, srdceryvný a zároveň zábavný snímek jsem dlouho neviděl. Herce Toma Hankse zbožňuju už strašně dlouho a na tento film jsem se opravdu kouknul kvůli něho a upřímně nelituji. Otto je starý mrzout s kterým se život opravdu nemazlil. A i přes to, že je to snad největší bručoun ze všech, tak i přes to ho budete milovat. A v závěru nezůstane jedinné oko suché jako tomu bylo v mém případě, to vám garantuju. Moc se mi to líbilo. Doporučuji :) ()

Sopholojong

Tom Hanks svojou dobrackou (a v tomto veku i "dedeckovskou") charizmou presvieti akykolvek film. I pateticky, gycovity, citovy vydieracsky, ci politicky korektny ako je tento. Presne ten typ snimky, aky potrebuje kazdy divak aspon raz za rok, zistit ci nema namiesto srdca ciernu dieru. Srdcervuce flashbacky, dovtipne zakoncenia nevydarenych samovrazd, "brucounske" interakcie so susedskymi idiotmi... od kedysi uznavaneho Forstera, ktory sa nepochopitelne usadil do "brett-ratner modu" bez nejakeho osobneho audiovizualneho (prekvapila ma televiznost formy), alebo reziserskeho vkladu (caprovsky hrejivy, i serialovo instantny). Nepozabudlo sa ani na equality (Mexicanka s Amikom, cernosski susedia), ci transgender (Malcolm) a najma na vedlajsakoch (Mariana Trevino mi liezla na nervy, "Lincoln Lawyer" hra totalneho kretena) je vidiet aku excelentnu ligu oproti nim hra uz legendarny Hanks. PS: Film obsahuje jeden dokonaly vtip s garazovymi dverami - "I haven't locked you there, you get out through the side door". 7/10 ()

Mejkby

Rolf Lassgård byl podle mě lepší Ove, nic proti Hanksovi, ale tomu toho věčně nasranýho bručouna tolik nevěřim, je to porstě dobrák od kosti. Jinak zdařilá kopie se vším všudy. ()

Polux

7/10 | Hanks je nerudný, puntičkářský a sarkastický mrzout v pokročilém věku (zlí jazykové by jistě řekli spíše "zlý dědek"), který má rád pořádek a řád, naopak nemá rád lidi (zvláště pokud jde o sousedy, prodavače, kurýry, kolegy z bývalé práce, dobrovolníky v nemocnicích, netrpělivé řidiče, amatérské novináře a dalo by se ještě sáhodlouze pokračovat:-)), domácí zvířata a realitky, nedávno ovdověl a rozhodl se dobrovolně skoncovat se životem. Průběžné pokusy odejít z tohoto světa z jeho strany jsou ovšem neustále narušovány jeho okolím a především pak členy rodiny, která se - jaká to náhoda - právě teď nastěhovala do sousedství a hodlá se s Hanksem - kdo by to byl řekl - spřátelit, i kdyby se to mělo stát proti jeho vůli. Nebude to trvat dlouho, než se ukáže, že Hanks pod slupkou otravného konfliktního seniora ve skutečnosti skrývá - to je ale překvapení - starostlivého a ochotného člověka a věrného přítele, který jen ztratil smysl života a znovu jej s pomocí jeho nových sousedů našel. Zatmívačka, titulky, konec. | Takto ve stručnosti působí premisa filmu jen jako další z nekonečné řady historek (kolik takových tady už bylo a jistě ještě bude) o dobrákovi se srdcem na tom správném místě, který se po prodělané bolestné zkušenosti ve svém životě rozhodl uzavřít před celým světem a své zklamání, trápení a trauma před ostatními maskuje všemi myslitelnými povahovými rysy, které jsou ve společnosti považovány za ne-až-tak-kladné. Přičemž zasáhne osud a postaví mu do cesty jeho pravý opak - bezprostředního, energického a optimistického jedince (nebo rovnou skupinu takových osob), který mu dokáže, že nikdy není pozdě na přehodnocení přístupu ke světu a ztracené štěstí v životě lze přece jen opětovně nalézt, stačí jen se tomu nebránit. | A ono to tak vlastně z podstatné části i je. Předlohu ani předchozí adaptaci bohužel neznám, takže zda, případně do jaké míry, tady došlo ke zjednodušení, významovému posunu, vypuštění důležitých témat nebo dějových linek a celkovému "přizpůsobení" cílovému publiku (tolik typické neduhy hollywoodských předělávek veškeré ne-hollywoodské produkce) posoudit nemohu, ovšem vzhledem k původu díla (jak knihy, tak filmu) na dalekém severu si dovedu představit, že originál (jak kniha, tak film) zašel stran vykreslení charakteru hlavní postavy, vzájemných vztahů mezi jednotlivými postavami a míchání dojemných, vtipných, smutných a dramatických momentů oproti aktuálnímu převyprávění továrnou na sny přece jen o něco dál a zejména postupná proměna titulní osoby z nepříjemné postavy ve veskrze oblíbenou figuru je v něm podána trochu uvěřitelnějším a nebo přirozenějším způsobem. | Na druhou stranu takové ambice tvůrci předělávky v čele s Forsterem pravděpodobně vůbec neměli s ohledem na fakt, že hlavní role se zde zhostil nestárnoucí neselhávající sympaťák Hanks (v retrospektivních sekvencích pak Hanks junior, takže jde o takovou malou rodinnou sešlost), u kterého divák hned od samotného počátku příběhu tak nějak automaticky předpokládá, že žádnou rozporuplnou, natož skutečně negativní, postavu ve filmu hrát nebude a je tak jen otázkou času, kdy v průběhu děje prodělá charakterový přerod a "přepne" se zpět do své tradiční polohy velkého sympaťáka a správného chlapa v jednom. A mýlit se pochopitelně nebude, což ovšem není na závadu. | Pokud měli tvůrci v plánu doručit divákům ukázkové dramedy představení v klasickém stylu H.L.P. (nebo-li hluboce lidského příběhu:-)), u kterého se člověk místy zasměje, místy dojme a místy si třeba i popláče (obzvláště na konci symbolická spotřeba kapesníků prudce vzroste, aneb jedno oko nezůstane suché:-)), tak se jim uvedený cíl podařilo splnit beze zbytku. Všechny povinné propriety jsou zde totiž přítomny a fungují dle očekávání, tj. více než obstojně. Pokud divák přistoupí na zmíněná pravidla hry, dostane se mu příjemného zážitku a spokojeného ujištění, že Hanks na to, utáhnout celý film svým charismatem, stále s přehledem má. | Celkově se jedná o povedenou a nenáročnou žánrovku, která si před divákem nehraje na nic světoborného nebo přesahového, ale to, co divákům předkládá, zvládá přednést v poctivé a funkční podobě, přičemž nemalou zásluhu na tom samozřejmě má samotný Hanks, bez kterého by to celé pravděpodobně dopadlo podstatně méně zdařile. Někdy k divácké spokojenosti stačí jen toto, byť třeba předloha nebo předchozí adaptace je na tom kvalitativně ještě o něco lépe. | PeZet () (méně) (více)

MartinNewman

Pod filmem Muž jménem Otto je napsáno komedie-drama. Já bych to otočil jako drama - komedie, protože film je více v dramatické rovině než komediální. Tím rozhodně nechci snižovat qality filmu, jinak bych mu nedal takové hodnocení jaké ode mě má.  Taky bych Otta v podání Toma Hankse rozhodně nesrovnával s Clintem a jeho bručounem v Gran Torino. Jiný film a dost vážnější děj. Marc Forster jako režisér umí plavat ve vodách jakéhokoliv žánru a flm vede zkušeně. To jak se Tom Hanks fyzicky opět proměnil oproti roli ve filmu Elvis je neskutečné. Mariana Trevino v roli Mexičanky film odlehčuje a dává s úsměvem vydechnout po dramatických scénách. Dal jsem filmu normální čtyřku, na víc nemá a to jsem chtěl dát i míň kvůli te pičárně s transgender šulínkem. Nemám rád když se do filmu cpou ty sračky o tom že má někdo čuráka, ale v hlavě si myslí že má kundu. Nasrat. ()

orangee

Excelentní herecký výkon dvou hlavních postav, Otta a mexické sousedky. Od smíchu, přes zamyšlení až po pláč, to vše vám nabídne tento film. Doporučuji, skvělá záležitost. ()