Hororový snímek Roberta Aldricha kde hlavní postavou je bohatá dáma Charlotte Hollis (Bette Davis), která žije ve starém rodinném sídle se svou služebnou Velmou (Agnes Moorehead) samotářský život, stranící se společnosti. Důvodem je nevyjasněná smrt jejího snoubence Johna (Bruce Dern) , který byl zavražděn před 37 lety a na Charlotte padlo podezření. Další hrozbou je stavba dálnice, které stojí její dům v cestě. Charlotte se snaží za každou cenu zabránit bourání domu a tak si pozve na pomoc sestřenici Miriam (Olivia de Havilland), která má ale svoje plány... (contrastic)

zette

Myslim si, ze film mohl byt rezijne lepe zpracovany. Vse to vsak kompenzuje vyborny scenar a vyborna Bette Davis s Olivii de Havilland. ()

majo25

V prvom rade sa nejedná o žiadny horor. Bette Davisová v trilerovo ladenej dráme je zaujímavá svojou atmosférou a trochu aj zápletkou, aj keď sa nejedná o nič originálne. Musel som si hodnú chvíľu zvykať, aby som mohol držať palce vyvreskujúcej starene s večne pokrčenou tvárou, namiesto sympatickej a uhľadenej dvojice Cottena s Havillandovou. Aj keď tvorcom o to presne išlo, o prekvapujúci zvrat a výmenu rolí, hlavne Havillandová sa na zápornú postavu príliš nehodila. Film je inak veľmi dlhý a hodnú chvíľu treba čakať, kým sa objavia nejaké tie trilerové prvky. ()

vyfuk

Nějakým způsobem vrcholová tvorba Bette Davis. Její herecký výkon ve výsledku nezná mezí. I přesto, že film není známí ani nijak lidmi vyzdvihovaný jedná se o skvěle propracované dílo s dobrým příběhem, skvělými zvraty a promyšlenými intriky ve stylu Agathy Christie. Sice se rozjíždí pomalu, ale poté za to stojí. Skvělá plnohodnotná napínovka ze starých časů, která nějakým záhadným způsobem skvěle "navazuje" na Psycho. Sice dávám nižší ohodnocení, protože ne každé zlato se třpytí, ale stále jde o jeden z nejlepších kousků ve svém žánru a své doby vůbec. Pokud bude Co vlastně stalo s Baby Jane? jen o stupínek lepší jak je prezentováno, tak půjde o jeden z nejlepších filmů vůbec. ()

vitekpe

Dalsi nadherny filmovy vecer v naruci fenomenalni Bette Davis. Za to ji (opet) skladam poklonu az k zemi. .. Hodne napinavy kousek, ve kterem si strihla roli i Mary Astor, cimz tez potesila . :-) ()

Han22

Sladká Charlotte je složitě hodnotitelný film. Samotný příběh je totiž skvělý - před 36 lety měla Charlotte (Davisová) rozsekat sekyrou svého milence Johna, když zjistila že je ženatý. V "současnosti" stále žije v domě, který se má bourat, je naprosto šílená a po příjezdu sestřenky Miriam (de Haviland) a doktora (Cotten) se její záchvaty a halucinace zhoršují. Zhruba v půce mě napadlo, že se někdo snaží aby se zbláznila a rozuzlení a vyústění situace je slušné. Vadí mi ale jak je to natočený - z filmu přímo číší staroba, teatrálnost, přepjaté, hysterické a melodramatické scény a také šílené přehrávání. Úpřimně řečeno v kombinaci s délkou filmu jsem se většinu času nudil. Aldrichovi se nepodařilo zopakovat sílu "Baby Jane", protože ta přes starší herečky působila civilněji a díky tomu hrozivěji. PS: Horor to opravdu není, pokud za horor nepočítáte pár snových scén, blesky, useklou ruku a jednu falešnou zombie. ()

Huguette

Jako většina lidí tady se ani já nevyhnu porovnávání s Baby Jane a také se přikláním k tomu, že Baby Jane byla o chlup lepší, že v Charlotte bylo více lidí než bylo potřeba a tak dále, ale i tak je to pozoruhodný film se skvělou Bette Davis. Myslím, že Bette završila své nejlepší roky hraní rolí Margo Channing v All About Eve a je dobře že později přišly role právě Baby Jane a Sweet Charlotte, které Bette sedly a zas ji vrátily tam, kde bývala. V jiných filmech po All About Eve si na Bette zvykám hůře, protože mi občas připadá jako karikatura sama sebe, občas trochu přehrávající a ve vypjatých situacích nepříjemně mrkající...když si projdete fází Bette Davis a půl roku nekoukáte na jiné než její filmy, všimnete si opakujících se gest a pohybů, které postupem času ještě zintenzivněly. I v Charlotte jsou momenty, kdy je Bette nepřirozeně "zjemnělá", což ke starší Bette, která ještě více působila jako hrubší a trochu nepříjemně přísná paní, moc nesedělo. Při jedné scéně má za úkol očima přejet po místnosti, ale pohyb očí,hlavy a hlavně obočí - toto gesto má přesně tu teatrálnost 40. let, kdy si hned vybavíte chmurné a bolavé pohledy Charlotte Vale z Now, Voyager nebo její "Svatá Dala..." z Watch on the Rhine (nicméně opravdu a vážně mám Bette ráda a ta přísnost a proříznutá pusa se mi ní líbí). Ale to jsou nicotné momentíky, kterých si člověk všimne snad až po zhlédnutí 45 jejích filmů. Ale uznávám, že úvodní scéna s ukolébavkou, kdy koukáme jen na její obličej je parádní a zvládnutá a pak ten křik na schodech - působivé a děsivé! A ty její oči! Pak je tu Olivia deHavilland, ta byla krásná a role medové mrchy jí šla, ale přecejen je mi líto, že to Joan Crawford vzdala, protože role Miriam by jí opravdu sedla. Nikdo neuměl působit tak uhlazeně a klidně a mile, přičemž jste zároveň cítili, jak neoblomná a striktní uvnitř je (k tomuto mě napadá Harriet Craig). ()

Kenneth

Začátek velmi působivý. Pak ale po střihu do současnosti se rozjede dlouhá konverzační spíše nezáživná pasáž, kterou má snad oživit hubatá služebná hlavní postavy. Po této vleklé části se to konečně někam pohne a začne to být konečně zajímavé. ()

Azareth

Nudný a absolútne nezaujímavý family horor z 60. rokov, s nudnými hercami a atmosférou, ktorá v tej dobe mohla vystrašiť len málokoho. ()

baron156

Další pecka hned po Co se vlastně stalo s Baby Jane. Bette Davis táhne celý film s mnoha dobrými herci. Zajímalo by mě jak by film vypadal s Joan Crawford kdyby ji nenahradila Olivia de Havilland. ()

Zemřela Olivia de Havilland

Zemřela Olivia de Havilland

26.07.2020

Po bouřlivém období, během nějž se oči veřejnosti po letech opět začaly houfně upínat k legendárnímu snímku Jih proti Severu z roku 1939, přichází velmi smutná zpráva. Včera filmový svět opustila… (více)