Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pohádka vznikla na motivy dvou pohádek Boženy Němcové "Spravedlivý Bohumil" a "O černé princezně". Vypráví o slabošském králi (M. Vašut) a jeho ženě (M. Steinmasslová), kterou touha po dítěti přivede až ke spolku s ďáblem (K. Heřmánek). Princezna (M. Kobrová), jejíž dospívání proběhne pod vlivem „nečistých“ mocností, se z jejich moci vymaní až díky lásce k rybáři Radkovi (T. Herfort). (Česká televize)

(více)

Recenze (38)

slunicko2 odpad!

všechny recenze uživatele

K popisu tohoto produktu potřebuji tři slova: křeč, křeč, křeč. Na fakt, že jeden den královna porodí dceru a následujícího dne je dotyčná dcera dostatečně vyspělá na vdávání reagují šlechtici od dvora cimrmanovským komentářem: To není samo sebou. V tom musí něco být. Na rozdíl od cimrmanů však to autoři myslí zřejmě vážně. ()

S.Quentin QUALE 

všechny recenze uživatele

Jsem taky z těch, které tato pohádka v mládí pořádně vyděsila, což se dá považovat spolu s Akty X za jeden z televizních pilířů mého hororového fanouškovství. A musím říct. že dalo dost práce ji po letech vypátrat. Pro malé děti tato pohádka rozhodně není, protože příběh o zakleté spící princezně s černým xichtem, která přes noc trhá hlídače na kusy, dost pravděpodobně způsobí prckům poruchy spánku. ()

Reklama

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Myslím, že u té pohádky kroutí každé malé dítě nechápavě hlavou, jak můžou být lidé tak hloupí. Je přeci jasné, že když král tráví dny i noci na rybách a královna má záchvaty vzteku, tak se potomka nedočkají. Protože k nim samozřejmě čáp nezavítá, když mu král vychytá všechnu potravu z řeky, a pokud zkusil celý hladový a vyčerpaný přece jen donést dítě do zámku, královna ho zaplašila svým řevem. No a nad Vašutem kroutím nechápavě zase hlavou já, proč podlehl módě a nosí na hlavě to vyholené koleno, když mu ty husté kadeře tolik slušely? ()

Jezinka.Jezinka 

všechny recenze uživatele

Nějak nevím, co na králi bylo slabošského. Že se nepokoušel řešit něco, co stejně vyřešit nemohl? Jo, slaboch. Nebo že rád rybařil? Napadá mě, s náboženským podtextem pohádky, jak velký slaboch by pak byl třeba svatý Petr. Princezna nemá moc prostor se projevit a ty okamžiky, kdy se projevuje, nestojí za mnoho, navíc má většinu doby pěkně hnusné umělé nehty. Rybář Radek je sympaťák, ovšem ani jemu se nedostane mnoho prostoru a jeho láska na první letmý pohled na princeznu je těžko uvěřitelná. Pavel Mang tu je roztomilý, Karel Heřmánek je démonický, film si však pro sebe naprosto jednoznačně ukradla Milena Steinmasslová jako královna. Jen mě tak napadá k tomu jejímu tragickému zestárlému vzhledu, který šokoval dvořany - valná část žen i mnohem mladších nevypadá zdaleka tak dobře jako ona, když je nenalíčená, což bylo podstatou jejího zchátrání. ()

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Ze všeho nejvíc mi úvod připomínal Čertovu nevěstu. Božena Němcová má krásné pohádky. Tohle zpracování se ale nepovedlo. Prvních dvacet pět minut královna začíná být otravná s neustálým tvrzením, že chce dítě. Docela nadčasové. I dnešní žena a nejspíš i ta budoucí, když chce dítě, je ochotná udělat cokoli. I se spolčit s ďáblem. Jenže děj se dlouho neposouvá dopředu. Pak se přece jen posuneme v čase. Dítě se narodí, konečně se chvíli něco děje. Následně chce rybář princeznu zachránit a pokračuje místy nezáživný boj s temnými silami. Normálně je šedesát minut vcelku běžný čas na pohádku. Jenže tady tvůrci přestřelili. Jako by sami nevěděli, jak s časem, který jim byl dán, naložit. Plácají se v tom slušně. Souhlasím, že pohádce nepomohla výprava, ale dramatizace sama o sobě taky nedopadla nejlépe. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Natáčení probíhalo na hradech Roštejn a Veveří. (Janek2002)

Reklama

Reklama