Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Drc

Problém filmů, stojících mimo hlavní komerční proud je ten, že jsou sice většinou originální, zajímavé a plné poutavých momentů, ale zároveň jsou dost často taky nudné a zdlouhavé, někdy samoúčelné a určitě určené pouze pro užší skupinu lidí. Přiznejme si to, koho baví dívat se hodinu a půl na vytváření půdy pro závěrečné 15 minutové finále kde vše zapadne do sebe, které je sice výborné a pozvedne film o 100% nahoru, ale ... je to jen finále. A takový film je i Machinist. Určitě smekám před hercem v hlavní roli, tak vyhublého maníka jsem snad ještě neviděl. Atmosféra je víceméně dobrá, střídání vypjatých a naopak hodně klidných míst ji však moc neprospělo. Možná i proto mi chybělo větší vtažení do děje. Závěr filmu bych hodnotil kladně, i když zavání klišém a od půlky je již snadno odhadnutelný. Doporučil bych tomu, kdo si potrpí na netradiční film a nevadí mu, že je to na úkor zábavnosti. Ale jakýkoliv pokus o něco netradičního (i když podobných filmů už začíná být také dost ...) by měl být oceněn, protože jenom tak vzniknou ty pravé perly. V tomto případě se bohužel až tolik nepovedlo. ()

Anderas

Díkybohu mašínisita spíše než na šokantní pointu sází na soustavné budování temné, industriální, paranoidní a schizofrenní atmosféry s dokonalou autenticitou, Baleovou kostnatou kreatúrou počínaje a ušpiněnými, šťavnatě umaštěnými stroji a soustruhy konče. A kupodivu to celé funguje i napodruhé. ()

abysser

Christian Bale neskutečně zhubl, případně se na něm podepsala digitální technika. Každopádně si na své příjdou milovníci Requiem For a Dream (lednice), American Psycho (či originální Psycho) a samozřejmě také Fight Club. ()

ClimbVibe

Tomu říkám "industriální psychodrama". Opravdu výborná atmosféra. Důvod proč jsem nedal 5 hvězd je, že film působí opravdu trochu odtažitě... Ale to byl asi záměr. ()

Haymar

Vcelku jednoduchý příběh o paranoie, vině, svědomí a insomnii je chytře vyprávěný z pohledu (notně zmateného) hlavního hrdiny, takže stejně jako Trevor Reznik, ani divák nemá ze začátku vůbec šajn, která bije! Od začátku tak (spolu s Trevorem) skládáme mozaiku celého příběhu střípek po střípku, až dospějeme k logickému (překvapivému i nepřekvapivému - záleží na úhlu pohledu) závěru... Hlavní síla Mechanika tkví v tom, že je vlastně naprosto reálný a může se stát v podstatě kdykoli a komukoli (což tvoří krásnou paralelu k podobně laděným - leč naprosto abstraktním až absurdním kouskům pánů Lynche či Shyamalana)... Zvláštní kapitolou je pak famózní herecký výkon Christiana Balea - a to nejen díky své 50kg figuře (která funguje coby (anti)reklama na anorexii na 101%)! Třešničkou na dortu pak budiž krásně odpudivé - ledově temně modré kamerové filtry, které společně s prostředím špinavého předměstí a zatuchlé strojírenské dílny, dotváří tu správnou atmosféru! Mechanik není příliš známý a je to sakra škoda, protože jde bezpochyby o výjimečné dílko. O hodnocení tedy nemám pochyb! ()

Milodar

Byl jsem si naprosto jistý, že mi film přinese zklamání a nevyhnutelně vyústí v mystickou spekulaci, nebo mentální chaos. To se naštěstí nestalo a já zůstávám příjemně naladěný celkovým dojmem. Christian Bale navíc předvedl pěkný, atletický výkon. ()

Ezekiel1

Dostalo mě to...chyby by se určitě našly,ale všechno přebýjí dokonalý, na hranici lidských možností, zahraný výkon démona Christiana Balea. Dovolím si přidat tvrzení, že pokud jste neviděli MECHANIKa, tak jste neviděli a opravdu nepoznali, co tenhle herec dokáže. Nejde jen o jeho vyzáblou postavu, ale také o sebezničující a šíleně(v dobrém slova smyslu)vytříbenou mimiku, kterou se zde prezentuje. Sice Bale celý film táhne, ale jistě musím vyzdvihnout i více atributů jako skvělé kulisy a hudbu. I WANT MORE...90 % ()

ActiveWind

Klobou dolů před tím co ze sebe Ch.Bale ve filmu udělal. Fyzicky i psychicky. Za jeho výkon dávám 3 hvězdy. Jinak mě film nijak extra nezaujal. ()

TERRORDROME

Jediné o čom sa v súvislosti s týmto filmom hovorí, je na smrť vychudnutý Christian Bale. Inak je to len taká žobrácka, rádoby mystifikačná, nudná verzia Klubu Bitkárov s akousi narýchlo vyhonenou pointou pri ktorej som definitívne ľutoval že som s tým strácal čas. A to že je ten rusák len prelud som vedel od prvej chvíle čo sa objavil! Jedným slovom - Zbytočnosť. ()

Fauxx

neuveritelny CH. Bale a jeho mistrovske dilo, ktere me uplne zlomilo a nenechalo me ani minutu oddychnout. zhruba ve 3/4 filmu jsem netusil jak to cele dopadne. Trosku me mrzel konec, proto davam za 4* ()

Hanes88

No tak to klobouk dolů :-). Opravdu jsem tomu moc nevěřil, ale stávající hodnocení (79%) tomu odpovídá. Bale, který role nechutně zhubl, hrál naprosto famózně. Navíc celá tajemná atmosféra byla naprosto skvělá. Tomu říkám psychologický thriller. 80%. ()

LxLuthor

Dejová línia ma miestami nudila, no to, čo dokázal Christian predviesť si 80% určite zaslúži. 55 kíl čistej schizofrénie! ()

dormouse

Zajímavý příběh s nečekaným vyústěním. Bohužel děj není příliš strhující. Ale velmi obdivuji herce, kteří se sebou dokáží pro filmovou roli udělat tolik kolik Christian Bale. Takhle vyhubnout se nepodařilo ani Michaelovi Fassbenderovi v Hladu. ()

Honzeek95

Nemám, co bych tomuto filmu vytkl. Atmosféra mě naprosto pohltila a hlavní myšlenka filmu ("problematika černého svědomí") se mi líbila. V průběhu jsem se bál, že z toho vyjde tuctové rozuzlení, což se naštěstí nestalo. Bale vynikající... Diváci mají během filmu možnost srovnat, jak vypadal před a po hubnutí a výsledek je tedy opravdu dechberoucí. ()

vorry

Životní role Christiana Balea. Je zde vyhublý na kost (kvůli této roli musel shodit 30 kilogramů), aby se lépe vcítil do psychopatické "smažky", kterou dokonale ztvárnil. Dost ponurý a depresivní snímek od španělských tvůrců s krásně melancholicky laděnou hudbou. Zkrátka psychologický thriler se vší všudy. Škoda jen, že pointu divák odhalí až příliš brzy. ()

Perverz

Měl jsem na film velké nároky, jak jsem si o něm něco přečetl, a skoro celý film jsem si i myslel, že nároky budou splněny. Ten konec to tak nějak kazí, celou dobu to má takovou atmosféru, na které se podílí všechny složky filmu, výprava, fantastická, všechny dekory, nasvícení, hudba, režie, a hlavní postava, to co předvádí Bale, to nemluvím.. Prostě suprový zážitek, ta schiza je tu dobře podaná, a scény dobře udělané tak, že nejen že vidíte jak hlavní postavě se dělá z mozku guláš, karbenátky, ale začne pomalu jebat i vám, diváci. Ten konec mi nějak nesed, čekal jsem totiž nějaké vyvrcholení, prostě fanfáry, úplně si o to říká ten film, ale bohužel. Je málo takových filmů, a tenhle co se žánru týče je jeden z nej. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy