Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

Drky

No já zase moc nevím co bych řekl, zase se to ve mě všechno nějak mísí. Christian Bale zde hraje fantasticky, postavu, kterou si pro film sám dobrovolně vytvořil pro film ovšem nemohu hodnotit pozitivně - je to blázen, idiot, hazardér se svým vlastním životem, omámen vidinou peněz, které mu jisto jistě náležely za odehranou roli ohrozil svou vlastní realitu. Vždyť v dnešní době a i době kdy tento snímek byl natočen určitě existují tak dokonalé masky a make-upy, které toto odporné monstrum dokáží vytvořit i bez toho aniž by musel herec takto riskovat. Promiňte, ale byl jsem tímto totálně znechucen a postava Trevora Reznika mi byla celý film neuvěřitelně nesympatická, ale nejenom tím jak vypadala, ale také tím jak se chovala ke svému okolí - ale to byl asi záměr tvůrců. Jinak to byla povedená psychadelní úleťárna, která mě bavila a s napětím sem očekával jak to vlastně skončí. Skončilo to ovšem docela stupidně - ale u filmu se občas nesmí co? No nesmí se přemýšlet. Pokud bych si film pustil znova, tak bych možná na postavu Trevora změnil názor. Dávám 3* a 65%. ()

FAxPR

no.. trochu jsem doufal, že se to nezvrhne do "schizo-deus-ex-machina" a bohužel zvrhlo. nosil bych sovy do athén, kdybych říkal, že ch.bale je fakt na hraně.. tohle byl extrém výkon, ale jinak velmi slabý film. další stanislavovskýho fanda v tomhle filmu je i m.ironside. ()

immorcat

Jak jsem se na ten film těšila, tak mě zklamal. Nenapínavý a předvídatelný děj s velmi obyčejným koncem. Asi jsem čekala velmi mnoho. Co je ovšem na filmu neskutečné a jedinečné, je výkon Christiana Bala a to, co se sebou dokázal udělat. Za to mu musím dát aspoň ty 4* ()

ragtime

Film má komplikovaný príbeh, ktorý nám režisér predkladá po častiach a prerušovane a depresia je 2. hlavnou postavou. A to, čo predviedol Christian Bale, si zasluhuje na jednej strane môj neskonalý obdiv a na strane druhej jeho dogma podľa Stanislavského je šialenou neúctou k sebe samému a človeku až rozum postáva. ()

JecteJogurty

Deprimujúce, pochmúrne sivé a beznadejné... Bohužiaľ, záver sa dal očakávať minimálne od začiatku tretej tretiny filmu. Vynikajúci Bale, ktorý je jednoducho jeden z najlepších, čo dnešný Hollywood ponúka a celému filmu dodáva ďalší rozmer. Dovolím si tvrdiť, že bez neho by tento film mohol kludne na kvalite stratiť. Páčila sa mi aj kamera a hra so svetlom ale na 5* to jednoducho nemalo. ()

complex

zaujímavé psycho... aj keď sa to dalo spraviť ešte viac tajomné, alebo zapletené... kúsok to celý dej stagnuje, ale stojí to za to si to pozrieť.. ()

StanGoodspeed

Tak tohle bylo nařvané. Totální psycho. Nejde se ubránit srovnání s Fight clubem, ale tady je to podané v o dost ponurejší a víc nervi drásající atmosféře. Zápletku jsem sice rozlousknul brzo, ale atmosféra byla čím dál dusnější a dusnější a jak to celé skončí mi fakt jasné nebylo. A Bale je můj oblíbenec už delší dobu, ale tohle bylo ještě nad rámec. Nevím, jestli jeho rámec nebo rámec herectví vůbec. ()

Radusa

Aj keby bol ten film totálne o ničom, oplatí sa pozrieť si ho už kvôli Baleovi ! To, čo tu ten na kosť vychudnutý chlapík stvára nie je normálne, vážne pred ním klobúk dolu. Samozrejme, Bale nie je jediným plusom filmu. Atmosféra je úplne "vťahujúca", neviem presne povedať prečo (a som si istá, že nie len kvôli chodiacej mŕtvole Balea), ale počas celého filmu som mala veľmi nepríjemný pocit, a ostal mi aj po filme, možno keby bol ten koniec lepšie zaklincovaný, zotrval by tento pocit aj dlhšie. A tu sa už dostávam k tomu, čo ma trošku sklamalo a to podľa môjho názoru ľahko predvídateľný dej. ()

zigi

Při hodnocení filmů je u mě rozhodující mimo jiné i to, co pro svou roli dokáže představitel udělat. To co provedl Christian Bale je dechberoucí. Samotný herecký výkon není o nic horší a to jak člověka pohltí atmosféra je jen další bonus. ()

Mark1983

Není to špatné,ale i tak si myslím,že se jedná o průměr,který by se nazvedl,když by se do tohoto filmu přidalo více děje a nápadů. ()

magic0

Wow. Okamžikem jsem si říkal tak co bude to vykradený klub rváčů? A ono ani trošku. Výborný herecký výkon hlavního hrdiny v podání Bale. Níže se píše, že konce je převídatelný...no mně to ani na okamžik nenapadlo jak dopadne posledních pět minut. Opravdu super. ()

Pa.ja

Ze subjektivního hlediska mě film nijak zvlášť nezaujal, nicméně objektivně musím uznat, že se jedná o výborné dílo se skvěle vykreslenou atmosférou a až neuvěřitelně výborným hlavním hrdinou. A takových filmů je tu docela málo. Christian Bale je blázen, a právě díky němu se přikláním ke čtyřhvězdičkovému hodnocení. Je to neskutečně (skoro až nadlidsky) obětavý herec, který se se svojí rolí ztotožnil až do takové míry, že jsem si kolikrát říkala, zda je něco takového vůbec možné. Je dobré si schválně položit otázku, kolik herců by se odhodlalo zhubnout (a tedy tělesně takřka zohavit) kvůli filmové roli až na hranici svých lidských možností. K tomu všemu přibyla ta ponurá až depresivní atmosféra, ale i hudba, a tak vznikl film, který jsem viděla poprvé a zřejmě naposledy, jelikož taková dávka depresivity a ponuré atmosféry není nic pro mě. ()

Poga

Anderson naservíroval skvelý film, Bale rolu pojal absolútne perfektne, takmer ako vždy. Dobré spracovanie, slušný a fungujúci scenár, výsledkom je výborný film. 80% ()

Mesmeric

To jsem si ale chrochtal blahem. Bale pomalu obětoval svůj život, aby vypadal dostatečně hubeně na tuhle roli, profík každým coulem. Krušná atmosféra, že jsem náhradní žiletky měl připravené hned vedle myši, krásný mind fuck na závěr. Plný hodnocení, bez debat ()

ToMY_SMOG

Velmi zajímavý film, vybočující ze standartů. Od začátku je v něm speciální, odlišná a poutavá atmosféra. Po celou dobu jsem si kladl otázky "proč?", avšak odpověď jsem dostal až v posledních minutách, kdy do sebe vše zapadlo, jako dobře vymyšlená skládanka. Možná jsem čekal větší pointu, nemůžu však říct, že bych byl touto zklamán. Špinavé svědomí dožene každého, lidé jen mají odlišné schopnosti, jak ho vstřebávat, odvrátit a ventilovat. HUBENÉ ZEŠÍLENÍ -> 7/10 => 4* ()

james11

Christian Bale udělá pro svoje role se svým tělem opravdu mnoho. Baleův herecký výkon je neuvěřitelný, ale opravdu je ten zdeptaný stav mnohem věrohodnější, když to předvádí taková kostra. Vznikl z toho velmi dobrý film s ponurou atmosférou. ()

Wartord

Už od začátku jsem tušil, že konec bude průser. Sice vás první polovinu kolíbá skvělá atmosféra s nechutným Balem. Ale potom, co se začne řinout z mrazáku malinový sirup, a potom Reznika srazí auto, to šlo regulérně do háje. A když říkám regulérně, tak dolů přímo i s hodnocením. Mohlo by se klidně stát, že by tohle pouštěli medikům jako příklad totální insomnie, která ovšem neznamená smrt, jenom se po roce zblázníte. A když se to stane, začne okolí také reagovat. Policajti si ho zvláštním způsobem nevšímají, jeho svět kolem se mu celkově začne rozpadávat a zjišťuje, že ho okolí mylně nepovažuje za magora, on totiž magorem vskutku je. A to je celá pointa. Šmitec. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy