Mechanik

• Španělsko El maquinista (více)

Hrdina existenciálního hororu Trevor Reznik je osamělý, uzavřený a tichý mladý muž. Až na to, že vypadá trochu přepadle, vyhlíží jako tisíce obyčejných mladíků, kteří navečer přijdou z práce, často poklábosí se servírkou z kavárny a občas své jednoznačnější touhy uspokojují prostřednictvím profesionálky - a pak jdou spát. Trevor ovšem spát nejde - už rok totiž trpí nespavostí, která však nemá nic společného s banální insomnií, nutící vás uvařit si první kávu za rozbřesku. Fyzicky i psychicky vyčerpaný mladík, pracující v zatuchlé dílně u soustruhu, už celé měsíce bojuje s noční můrou, z níž se nelze probudit. Svou roli v ní hraje děsivá nehoda, již Trevor zavinil (nebo snad ne?), kolegové z práce, Trevorova oblíbená call girl Stevie, tajemný plešoun Ivan a sympatická číšnice Marie. Kdo z nich je však skutečný a nic nepředstírá? Je Trevor obětí nějaké podivné hry, nebo je on sám bezcitným manipulátorem? (oficiální text distributora)

bidja

Trochu čitelné, ale jinak dobré. Netuším zda hlavní hrdina byl pc doprogramován (viděl jsem jej v jiném filmu a vypadal zdravě) či zda jako RDNiro podstoupil k roli nějakou přípravu aby vypadal tak jak vypadal. Jinak schíza, psycho, temno a zase schíza.. ()

zdenur

Takový herecký výkon se nevidí jen tak, Bale je opravdu ďábel. Depresivní chování, atmosféra a ještě depresivnější finále. Nečtěte si žádné recenze ani informace, Mechanik se prostě musí vidět - jinak to nemá cenu. ()

wampire23

Pre mňa osobne jeden z najlepších noir filmov (ak nie najlepší). Pointa mohla byť o niečo lepšia. Ale ta atmosféééééra. To bolo niečo úžasné, keď pripočítame skvelý výkon Christiana Balea (ako zvyčajne) vyjde nám skvelý mysteriózny thriller. Bale vždy patril k mojím najobľúbenejším hercom, pretože sa so svojou postavou dokázal stopercentne stotožniť. Ale, čo dokázal obetovať kvôli hodnovernej podobe Trevora Reznika sa už v dnešnej dobe nevidí. Zaslúžených 5*. ()

bolan

Mechanik se mi trefil do vkusu. Chladná a depresivní nálada se celým filmem plazí jak schizolam se smyčkami z minulosti. Christiana Bale, který si před natáčením udělal soustředění v Dachau je fakt parádní. ()

dezert

Kostra Chistiana Balea podává charakterní výkon v mrazivém, depresivním thrilleru. U tohohle bych skončil, kdyby to byla pravda. Jenže není. Christian Bale je sice fakt jen kostra, ale tím to hasne. Pořád je jen Frigo, i když je kostra. Pletete si tu famózní výkon s famózním podvýživením. Navíc problém leží taky v Bradu Andersonovi, kterej sice dá na kameru modrý filtry, čímž tu má hned chladný barvy a deprese už se díky tomu udělá sama. Jenže neudělá. Totálně rozvleklej film, a to má jen 98 minut. Navíc pointa z prdele. Nevím. Nablít. ()

kubyno

Rád bych dal 5*, už kvůli Baleovi, ale tak dokonalý film to není. Hustá a temná atmosféra je tu vykreslena pěkně, ponurý a teskný film (částečně docílený tmou, které je ve filmu vskutku hodně, ovšem pro mě je to plus). Jinak Bale je dokonalý, ne jen svoji postavou, ale i svým hereckým výkonem, člověk by nepoznal, že jen ''hraje roli'', mistrovsky vykreslená postava. ()

Blue.Shark

Nefalšované psycho. S každým filmem obdivuji Christiana Balea víc a víc. To, co předvádí je prostě neuvěřitelné. V prvních chvílích jsem ho přes tu "chodící kostru" ani nepoznal. Film je jinak velice zajímavý, ale na opakované sledování to asi nebude - už jen z toho důvodu, že by to nebylo takové. Závěr bych si možná představoval trochu jinak...hlavně asi lépe vysvětlený, protože teď budu zase týden přemýšlet, jak to tedy vlastně bylo. ()

Haniczka

Teda film byl hezký a působivý, zato zdejší chytrácké komentáře typu - "od začátku sem to věděl" - "pointa byla jasná" blablabla, to mě moc nebaví. A kdyby si Ch. Bale vzal místo Idiota do ruky Zločin a trest, už by ani nemusel nic točit... ()

Jožin

Úprimne povedané čakal som máličko viac. Film je po každej stránke dobrý, no najväčším skvostom je tu ako každý vraví Christian Bale, ktorý svoju rolu zobral naozaj vážne. Urobiť niečo také zo svojim telom je proste neuveriteľné. Urobiť to iba pre film, ničiť si tak zdravie a vcítiť sa maximálne do svojej role to stojí aspoń za OSCARA :) Ťažko veriť že je to ten istý herec ktorý hraje aj svalnatého Batmana. Dej nebol až taký popletený a na prvý krát sa do dá pochopiť. Možno keby tvorcovia trocha viac zapracovali na závere bolo by to aj za 5* !!! ()

kamil.i

Jednoducho odhaliteľná pointa nakoniec spočívala niekde inde, čo mohlo trochu prekvapiť, no aj tak je Mechanik po takmer každej stránke, s výnimkou živošíšneho výkonu Christiana Balea, "len" lepší filmový priemer. ()

M1k9

Oldschool tvorba. Prostě se to musí vymyslet a vytvořit za pár drobných. Ch. Bale zahrál jednu ze svých nejlepších rolí a to samo o sobě už něco znamená. Scénář řadím mezi výstavní. Zejména na druhou polovinu filmu jsem byl zvědavý a nezklamala. Pointa je naopak frčka. Než se člověk dostal z "bludiště", bylo to otevřené na všechny strany a tím pádem i zajímavé pro diváka. Film by si zasloužil lepší hudbu, jenže tahle tak nějak dotváří zvláštní atmosféru. A tak to je s více věcmi. 8.5/10 ()

Blueeyes

Je vážně k nevíře, co dokáže Bale provést svému tělu. Musím říci, že pohled na jeho odhalený hrudník a záda mně zneklidňoval velmi nepříjemným způsobem. Stejně jako jeho pološílený výraz v běžných situacích a pak zcela šílený v těch vypjatých. K psychické nepohodě divákově přispívá i ponurá atmosféra, studený, našedlý barevný tón a všechny ty nepříjemné drobnosti, třeba v podobě Domu hrůzy v lunaparku. Jinak pointu jsem trošku čekala, možná proto ze o nespavosti leccos vím a taky proto, že podobný film už tu byl. ()

no2

7/10 - Dost depresivní film, při jehož zhlédnutí jsem zažíval nepříjemné pocity (stejně jako o jiných 'depek' Requiem for a Dream nebo Jagten, trochu mi to připomínalo také halucinogenní bloudění hlavního hrdiny ve filmu Jacob's Ladder). Ale to, že v brzké době si ho znovu nepustím, vůbec neznamená, že El Maquinista není kvalitní (stejně jako tři zmíněné 'depkoidní' filmy). Patří také k filmům, kdy se hodinu a půl snažíte přijít na kloub tajemství hlavního hrdiny (zejména proč Trevor chátrá a nespí a jakou roli hrají v jeho příběhu ostatní postavy?), aby ve finále vše vyjasnila ne/očekávané pointa, zde mimochodem něco, co dovrší smutek a zoufalství celého filmu. O vychrtlém Baleovi toho bylo napsáno už víc než dost, přesto klobouk dolů před jeho hereckým výkonem i jeho 'dietovou' obětí. Přece jen je rozdíl, když někdo shodí 30 kg tuku, zatímco u Balea, coby představitele Batmana, to byla spíš svalová hmota. Při scénách, kdy je svlečený do půli těla, jsem si nemohl nevzpomenout na větu "váží 60 kg i s postelí". :-) ()

TheSpearCZ

Psychologická lahůdka s chodící mrtvolou Christianem Balem, který je jednoduše démon, za tu celou jeho proměnu! Neznám žádnou jinou roli, kde by herec zašel takhle daleko a přiblížil se tak své postavě, kterou hraje. Příběhově to všechno směřuje do velkého finále, kterého se tady sice nedočkáme, ale příběh se vysvětlí a to je to hlavní. A nekoukat na trailer, který vyspoiluje celý příběh. Za toho démona musím dát i čtvrtou, to prostě jinak nejde. Slabší 4* ()

pend

Zase jeden film, který se nechal inspirovat Šestým smyslem.... Ten film má nesporně atmosféru, výborné herecké výkony - jednoznačně stojí na Ch. Baleovi. Jenže tak nějak tušíte, že v závěru se určitě něco odhalí a ono taky ano. Bohužel to, které postavy existují jen v hrdinově fantazii, zjistíte docela brzo, film totiž řadu věcí vysvětluje dost brzy...Škoda, ta atmosféra je opravdu paranoidní....Pro mě 3 a fous *. ()

Christian Bale končí s nabíráním váhy

Christian Bale končí s nabíráním váhy