Reklama

Reklama

Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Trailer 1

VOD (1)

Série(2) / Epizody(10)

Obsahy(1)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

Videa (3)

Trailer 1

Recenze (45)

Johny M. 

všechny recenze uživatele

Fascinující podívaná plná spousty (aspoň co se do 5ti dílů vešlo) úžasnejch dinosaurů, moderovaná tím největším dinosaurem (v branži) Davidem Attenboroughem a podkreslená hudbou Hanse Zimmera. Nádhera. Ale nic moc novýho to nepřináší, především proto, že naprostá většina prostě musí být vymyšlená... ()

noriaki 

všechny recenze uživatele

Forma za pět hvězdiček, obsah za dvě? Nejsem paleontolog, ani nejsem puberťák, abych si myslel, že vím všechno. Budu tedy věřit, že postřehy prezentovaná Davidem Attenboroughem nejsou vycucané z prstu. I tak bych se ovšem vsadil, že detailní informace ze života dinosaurů stojí na vodě, nebo přinejmenším spadají do kategorie "kvalifikovaný odhad". Záleží tedy, co od dokumentu očekáváte. Jestli vědu, tak je vhodné přistupovat k informacím skepticky. Jestli očekáváte divadlo, tak uvidíte světovou extratřídu. ()

Reklama

Klajnik 

všechny recenze uživatele

S přihlédnutím oka 3/5, protože mám přírodovědné dokumenty prostě rád. Technologie je dobrá, takže to vizuálně vypadá dobře. Problém je jen v tom, že to informačně není moc nabité a tak u některých situacích pochybuji nad tím, jak mohou jisté věci vědět s určitostí. Jak mohou vědět, že si dinosauři kradli větývky z hnízd, aby si usnadnili stavbu vlastního? Možná je to spíše doměnka. Možná je to doměnka vysoce pravděpodobná, protože to mezi zvířaty může být dost běžné. Někde jsem to už slyšel u nějakého dnes žijícího druhu. Každopádně by se mi líbilo, kdyby Attenboroughův komentář nebyl tak úsporný a sděloval podstatně víc informací či toho, jak jsme došli k tomu, že z určitých faktů vyvozujeme určité hypotézi. Jasně, ono mi dává smysl, že byl T-Rex dobrý plavec, když přihlédnu k té stavbě těla, ale stejně bych chtěl vědět víc. ()

Kwaichi 

všechny recenze uživatele

Dinosaury sú vďačnou témou na tvorbu dokumentu. Tvorcom poskytujú toľko voľného priestoru pre ich fantáziu koľko len chcú. Režisérovi spätne už do toho kecať nemôžu, ani korigovať milné hypotézy, ktoré peleontológia stanovia na základe milióny rokov starých skamenelín. Seriál po grafickej stránke posunul žaner zas o úrveň vyššie. Ako divák sa pýtam, či je možné vytvoriť niečo ešte bližsie fotorealistickému vizuálu. Animácie však trochu pokulhávaju v oblasti fizykálnych zákonov. Stotonové živočíchy častokrát pri pohybe doslova ladne plávajú vzduchom, ako keby sa vznášali na mesiaci. Nedá mi neporovnať s legendou žanru - Putovanie s dinosaurami. Putovanie s dinosaurami malo výrazne lepšie zvládnuté rozprávanie príbehu. Každá epizóda si vybrala svojho jedinca alebo rodinku, ktorej životnú púť prerozprávala divákom. Mali tak šancu vytvoriť si k nej pevné puto, rozprávanie bolo omnoho osobnejšie. Prehistorická planéta skáče od jedného dinosaura k druhému. Epizódy sú síce tematicky rozdelené, no chýba mi tam prvok prerzonalizácie, ktorý je schopný uloviť srdce diváka. Dve-tri roztomilé scénky sa autorom síce podarilo vykúzliť, no v piatich epizodách je však priestor na lepšíe výkony. ()

JohnCZ 

všechny recenze uživatele

Po vizuální stránce takřka dokonalá prezentace dávno vyhynulých tvorů, která nepředává informace pouze slovně, ale především audiovizuálně. A je to fakt šleha v 90 % hraničící s fotorealismem. A zároveň i s řadou různých detailů a hrátek s kamerou, při kterých jsem zapomínal, že vlastně nesleduji klasický přírodopisný dokument. Seriál je to vyloženě family friendly, čekal jsem to trochu živelnější a dravější, ale zase se mi líbil vědecký přístup založený na posledních poznatcích. Kdo chce vidět krvelačného raptora z Jurského parku, bude z toho opeřeného nemotorného tetřeva asi docela zklamaný :D. Pár situací (dvoření carnotasaura) mi přišlo ale naopak docela za vlasy přitažených (ve smyslu: "to si museli tvůrci vymyslet") a proto jsem rád, že přesně na ně míří bonusové vysvětlovací miniepizodky doprovázející celou pětici epizod. Rozhodně doporučuji je neminout. Měl bych pouze dvě malé výtky: proč je zobrazovaná flóra pouze současná? Čekal bych více bizarních prehistorických druhů rostlin. A proč scénář doprovodného komentáře nevyužívá názvů původních kontinentů? ()

Galerie (136)

Zajímavosti (4)

  • V části zachycující dospělého tyrannosaura proti quetzalkoatlům v boji o mršinu alamosaura na pláži lze slyšet tyrannosaura vyluzovat zvuky podobné těm od současných krokodýlů a jiných plazů (trochu i ptáků), které byly použity již v předchozí sérii. V této scéně je však při dobrém poslechu možné sem tam zaslechnout také zvuky od tyrannosaura (Rexy) užité ve franšíze Jurský park (konkrétně krátkou verzi „řevu“). Když jeden z quetzalkoatlů bodne do tyrannosaura svým zobákem, tyrannosaurus vydá tygří řev. V případě zvukového efektu ze zmíněné franšízy se jedná o referenci právě na ni. Použití těchto „tyrannosauřích” zvuků v dokumentu se však setkalo s kritikou nejen z řad odborné veřejnosti. (Marasuchus17)
  • Podle vokalizačních studií z let 2022–2023 neptačí dinosauři neuměli řvát ani vydávat většinu zvuků jako současní savci, jejichž hlasy byly v minulosti pro dinosaury hojně užívány. Dinosauři totiž narozdíl od savců postrádali hrtan (lyrinx). Avšak podle nově nalezených fosilií mnoho z nich (přinejmenším v případě obrněných ankylosaurů, jako jsou rody Anodontosaurus, Antarctopelta a Tarchia, objevujících se v tomto dokumentu) disponovalo syrinxem (zvukovým orgánem, jímž jsou opatřeni dnešní ptáci současní dinosauři), tudíž vydávali spíše zvuky podobné jejich moderním blízkým příbuzným – ptákům a krokodýlům. Nicméně i přesto se mnoho dinosauřích zvuků mohlo (byť vzdáleněji) podobat i těm od současných savců. Z vědeckého hlediska je však většina dinosauřích zvuků v tomto dokumentu na rozdíl od ostatních dosud nejblíže realitě nejen ze světa končícího období křídy. (Marasuchus17)
  • Projekt bol v príprave najmenej od mája 2019, pár mesiacov pred oficiálnym spustením služby Apple TV+. (FocusForcePi)

Reklama

Reklama