Prehistorická planeta

(seriál)
  • USA Prehistoric Planet
Dokumentární
USA, 2022, 3 h 23 min (Minutáž: 39–42 min)

Epizody(5)

Podívejte se na zázraky našeho světa jako nikdy dřív prostřednictvím tohoto působivého dokumentárního seriálu od Jona Favreaua a producentů Zázračné planety. Cestujte s námi 66 milionů let do minulosti, kdy pevninu, moře a nebe křižovali majestátní dinosauři a další úžasní živočichové. (Apple TV+)

DaViD´82

Pokud (a je to velké pokud) se přenesete přes výhrady "jak sakra tak na vodě vystavěné (s)myšlenky můžou vědět a tvrdit tak jistojistě" (působí to stylem "příběh nad vědu"; a zajímavé bonusy i zdařilé stránky to příliš neadresují jako spíše naopak tento dojem posilují), tak stejné dětské nadšení i zájem o dinosaury vzbuzující (ověřeno na prvním stupněm povinném capartovi) jako svého času Burianovy malby či Putování s dinosaury o dvě dekády dříve. Tentokrát s přispěním a přírodopisnými zkušenostmi BBC, rozpočtem Apple TV a tradičně vynikajícím Attenboroughem v roli průvodce.  | S1: 4/5 | ()

verbal

Jedním z mála pozitiv technického „pokroku“ tak zvané digitální revoluce (DMSM degenerace) je skokový vývoj vizualizačních technologií. A tak jsme se od toporných džaponských plyšových monster z padesátých let dostali přes Zemanovy loutkosaury až k Juráči. Jeho první díl byl tenkrát, dle slov samotného Štefana, brutálně drahou a časově nekonečnou mrdačkou, možnou realizovat pouze pro potenciálně vysokopříjmové bourače bloků. Mrdačkou, která však tehdy téměř každého diváka posadila na prdel. Neuplynulo ani dvacet let a vizuálně dokonale přirozené, neuvěřitelně realistické dinouše seká jak housky na krámě, dokonce v monetárně absolutně nevratných televizních dokumentech, kdejaká zkurvená BBC (British Bolshevik Channel). Ta v rámci demagogické převýchovy samosebou neodolala, hned udělala z pár pterosaurů tranzistory a bukanýry, vyrukovala s tyranosauří samicí, co cílevědomě cvičí se zkurveným šovinistickým samcem (a dozajista brutálním znásilňovačem!), a tak tak se ještě udržela, aby nezobrazila ledního pramědvěda jako negra, nicméně i tak jsou ty brontopohádky díky dechberoucí vizualizaci naprosto fascinující. Jistěže se nám snaží vsugerovat, že rozličné věštecké pavědy mají z těch pár koster stoprocentní vědecké poznatky a teorie, jak to před 60 milióny let chodilo a jak přesně ty přerostlé ještěrky vypadaly, teorie prakticky prokazatelné asi jako Bertíkova relativita. Nehledě na zcela nezpochybnitelný, Starým i Novým firemním almanachem nade vši pochybnost prokázaný objektivní fuckt, známý každému „rozumnému“ paleokreacionistovi, že poté, co rozsvítil, schválně tu ty falešné kosti rozházel Fousatej strejc jako takový škodolibý vtípek, aby později zmátl všechny ty zkurvené heretické paleontology  a nasměroval je do vroucího oleje a k rozžhaveným pohrabáčům, protože na obláčku už začíná být nával. Ale i přesto všechno je to pořád velká paráda. Jedinou drobnou vadou na estetice tohoto skvostumentu je stoletý afektovaně gestikulující nesympatický bukvoid Davča, jenž to sice naračně dává s ocasem v ruce na výbornou, ovšem děsit přihlížející svým fulfrontálem by už rozhodně nikdy neměl. Naštěstí jsou ta chvilková traumata z jeho strašlivých píár zjevení se v každém díle záhy vyvážená například rozkokošně strupatou praveleropuchou nebo uhrančivým třicetikilovým hovnem pramouchami olezlého gigantického ptakopyskosaura. ()

HAL

Ten zajímavější letošní Jurský svět - s láskou jsem u něj zavzpomínal na vyrůstání u Putování s dinosaury. Velká paráda to je. A přitom v podstatě úplně tradiční přírodopisný dokument jako ze současnosti - tuhle iluzi podporují až úsměvné detaily jako "fyzická" kamera do které dinosauři šťouchají když přijdou moc blízko, nebo černobílé noční záběry. A samozřejmě s narací Davida Attenborougha. Putování s dinosaury vlivem starého televizního CGI už dost nehezky zestárlo - ale stejný osud už tohle nečeká, Apple do Prehistoric Planet napumpovalo solidní rozpočet a všechno v něm fakt hraničí s fotorealismem, tohle bych s chutí chtěl vidět v IMAXu a ve 3D. A fascinuje mě progress v poznání dinosaurů a jejich života za těch pár desítek let od Jurského Parku. Nejde jen o to že Velociraptor teď vypadá jako trochu větší a smrtonosnější slepice, ale detaily z chování zvířat, speciálně když jde o rozmnožování podobné bizarně komplexnímu chování zvířat současných. ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Return to monke? Já říkám RETURN TO STEGOSAURUS! Kdo jako děcko miloval a neustále dokola koukal na Zázračnou planetu nebo Putování s dinosaury, anebo všeobecně jako pravej gigachad vyrůstal místo na autíčkách na dinosaurech, ten se bude při sledování 'Prehistoric Planet' tetelit blahem. Precizní CGI dinosaurů zakomponované do skutečného prostředí zde naprosto stírá jakýkoliv rozdíl mezi vizuálními efekty a realitou a vám připadá, jako kdyby jste zírali na opravdové oživené dinosaury, takže jsem častokrát tak fascinovaně čuměl na obrazovku, že jsem mnohdy zapomněl že vespod běží titulky nabité vědeckými fakty, díky nimž si divák uvědomí, že tyhle překrásný potvory mají blíž ke slepicím na dvorku vaší babičky, než k ještěrkám. Seriál rovněž staví na nejnovějších a nejaktuálnějších vědeckých poznatcích a kombinuje je s poutavými příběhy které doprovází skvělá hudba Hanse Zimmera, což z celé show dělá nejen špičkový dokumentární cyklus, ale i zábavnou a zcela prvotřídní prehistorickou podívanou, která na obrazovkách již dlouho chyběla. Celou show navíc provází legenda a král dokumentárního žánru, sir David Attenborough. Co víc si přát? Lidstvo byl jeden velkej omyl.... 🦖🦕💚 PS: Romantickej taneček carnotaura je absolutní top strop tohoto roku. ()

Dadel

Moc hezky udělané, bohužel tím, že je to celé vymyšlené a podle scénáře, přichází to o kus kouzla a opravdovosti těch "pravých" dokumentů o přírodě. Ale pro milovníky dinosaurů a knih Josefa Augusty povinnost, jen se připravte na to, že dinosauři vypadají jinak než jak je znáte z Jurského parku (a Jurassic World Evolution) či Burianových ilustrací. Třeba opeření raptoři vypadají fakt legračně. Malou výtku spatřuji v tom, že jak je doprovodný komentář "pro blbé", jsou v něm neustále jména současných světadílů, které v mezozoiku ještě neexistovaly. Oč stylovější by bylo "V lesích jižní Gondwany rostou jedny z nejvyšších stromů světa..." :) ()

• Projekt bol v príprave najmenej od mája 2019, pár mesiacov pred oficiálnym spustením služby Apple TV+. (FocusForcePi)