Nech svět světem

• USA Leave the World Behind (více)

V apokalyptickém thrilleru si Amanda (Julia Roberts) a její manžel Clay (Ethan Hawke) pronajmou na víkend luxusní dům i se svými dětmi Archiem (Charlie Evans) a Rose (Farrah Mackenzie). Jejich dovolenou však naruší dva cizinci G. H. (Mahershala Ali) a jeho dcera Ruth (Myha'la Herrold), kteří se zničehonic objeví uprostřed noci a hledají útočiště před kybernetickým útokem. Ten je každou minutou silnější a děsivější a donutí všechny přijmout, co jim hroutící se svět nachystá. Film je natočený podle románu Rumaana Alama nominovaného na Národní knižní cenu. (Netflix)

LasT_Olt

Takhle nějak si asi v hlavě M. Night představoval Knock at the Cabin. Plusem je zjištění proč se tam děje co se tam děje, mínusem potom že mi tam nedává smysl skoro vůbec nic. Je to poslední dobou už několikátý film u kterého je budováno napětí a tajemná atmosféra pro ve výsledku neúměrně banální vysvětlení. Proč divákovi pokládat tak hrozně moc otázek, když na ně nakonec nedostane odpověď a když už ano tak neuspokojivou? 6/10 a s Ethanem Hawkem jsem nikdy neviděl vyloženě špatný film. ()

MightyHal

Skvělá věc odehrávající se v komorním prostoru a nabízející poměrně slušný herecký koncert. Po celou dobu filmu, i když se jedná o konverzační drama, jsem se nenudil. Což bylo způsobeno hlavně hravou režií, záběry (srnky ve tmě, či celkové prozkoumání pláže a útěk před letadlem) nebo výborný soundtrack. Samozřejmostí jsou i podle mě dobře napsané dialogy, kdy mě žádná postava vyloženě nesrala a od každý jsem si bral něco a jejich interakce mě bavili. Je sice pravdou že s Julii Roberts můžou mít někteří diváci problém, ale její strach z neznámých navštěvníků a hrocení té situace mi opravdu přišlo adekvátní, na druhou stranu Ethan Hawke místy přinášel lehký humor do celého příběhu svojí více outgoing postavou. Zapomenou ale nesmím i na Mahershala Aliho který svojí rozvážnější postavu zahrál taky naprosto bravůrně velice mě bavil. Právě přes tyto aspekty jsem se nenudil a to i přes to že film je tak trochu "o hovně" a nic se tam nestane. I tak ale zůstává svěží, lehce se pohybuje mezi žánry a dokáže dávkovat napětí a ten konec? To byla pomyslná skvěle komická tečka. Samozřejmě film není pro všechny a pokud se srovná s minulým hitem o konci světa "Dont Look Up" tak se jedná o výrazně menší crowd pleasure a pochybuji že se to tu dostane do červeného. Za mě ale jeden z největších filmových překvapení roku. ()

campix

Sam Esmail prozatím nedokázal přenést seriálovou formu z Mr. Robot na celovečerní plátno. Leave the World Behind by byl alespoň krokem správným směrem, ale technicky je to film pouze pro streamovací platformu. Esmail tentorkát ukazuje, jak mohou moderní technologie uspíšit konec světa. Podařilo se mu nalákat velmi zajímavé herecké obsazení a předkládá pod diváka poměrně zajímavou mozaiku nevědomosti, která vede k neodvratitelnému konci. Docela mě bavilo sledovat, co se děje a kam to vede, ale nějak nevím jestli byl pro mě konec nějakým hodnotným uzavřením. Netflix si splnil každoroční škatulku a reálně to nebylo ani špatné. ()

KajusaK

Tísnivá atmosféra prakticky do konce filmu, divím se, že se to napětí udrželo tak dlouho. Výběr hereckého složení dětí se nepovedl, ale Hawke + Roberts + Ali to udrželi. Nevhodné podkreslení hudbou téměř od začátku do konce, ale kamera slušná. Celý příběh se mi docela líbil, je tam hodně momentů k zamyšlení (za mě lepší než K zemi hleď), vlastně i ten závěr dával smysl i když jsem si ho představovala úplně jinak. Zvířata trošku bez pointy. ()

Deyw

Davam 4* protoze takhle dlouho me film nechytil a nesezral dlouho...naprostej kolaps lidstva, kdyby nam vyplo.. tyhle picoviny...dalo by se rict, ze podle skutecny udalosti...nic necist, nekoukat rovnou pustit a uzit si to...julia,ali,hawk...topka 🤌 ta hudba..jeste ted mam mrazeni...takhle tenkrat umel budovat filmy muj indicky pritel..ted toci kraviny.. 😞 ()

Doudis19

Ona ta šikana studií, směrem k tvůrcům má něco do sebe. Když pak člověk vidí, jak se rádoby umělec za kamerou 150 minut ukájí v sice hezkejch, ale naprosto zbytečnejch, děj neposouvajících obrázcích, nějakou tu korigující varovnou pravici, by mu nad sebou fakt přál. Tohle je materiál reálně na 80 minut. Navíc chování postav úplně mimo realitu, nelogičností víc jak vysoký na zahradě a wtf milostný čtyřúhelník už opravdu jak z jiného filmu. Těšil jsem se, ale bylo to trápení. ()

Cedr

Ano místy je to woke af,... ale co dnes není? A ano mnoho dialogů je tak stupidně heavy handed až to vyloženě uráží... nicméně... přimhouříte-li oči... jako "apokalyptický thriller" to funguje velmi dobře. Relativně komorní atmosféra a opatrně dávkovaná expozice si zkušeně pohrává s fantazií diváků. Šílená stopáž uteče jak voda i díky skvělému obsazení. ()

sugythesugar

Nový film Netflixu (ako sa v poslednej dobe zaužívalo), o ktorého existencii som nemal tušenie, ale po pozretí traileru som išiel zo zaujimavosti na to. Tvorca seriálu Mr.Robot si zvolil ako materiál zaujimavú knižnú predlohu od spisovateľa Rumana Alana, ktorá prekvapivo vyšla aj u nás už pred dvoma rokmi a ja už ju mám objednanú.  Jednoduchá premisa, ktorá akoby vyliezla od M. Night Shyamalana na prelome tisícročia. Sympatická rodinka ide na spontánny výlet za mesto, kde si chcú odpočinúť od vravy veľkomesta, ale po ich príchode do prenajatého domu zistia, že akékoľvek spojenie s okoľným svetom prostredníctvom elektroniky je neuskutočniteľné. A ako bonus, uprostred noci stojí pred dverami muž s dcérou a tvrdia, že dom, v ktorom rodina prebýva je ich a chceli by tam stráviť noc.  Určite nesúhlasím s označením tohto filmu za Peelovský. Iste, trochu sa tu prejavuje xenofóbia, ale v situácii, ktorú by pochopil asi každý. Ale Sam Esmail je oveľa sofistovanejší. Rozpráva obrazom a každá z podivných vecí, ktorá sa obyvateľom domu deje pôsobí "prirodzene" a postavy na ne reagujú a rozmýšľajú o nich v rovnakom čase ako divák. To je element, ktorý sa mi už dlho nepodarilo prežiť s filmom. Tomu dopomáha práca s kamerou, ktorá je znepokojivo hypnotická v každej jednej situácii. A obsadenie? Lahôdkové. Našťastie sa išlo pri castingu po síce veľkých menách, ale zostali sme v pekne civilnej úrovni, kedy stále vidím postavy a nie hercov za nimi. Julia Roberts, Maharshalla Ali, Eaton Hawk (a Kevin Bacon) sú skvelí a ja si tento film dám onedlho asi znovu. A to aj napriek tomu, že tvorbu Esmaila nejak nevyhľadávam. Mr.Robota osobne považujem za dobrý seriál, ale všetko, z čoho čerpal svoje kvality som videl/čítal v lepších dielach, ktoré sú pre mňa kultovky a výsledný produkt je iba napodobiteľom. Ale v prípade Leave The World Behind sa film niekedy dokáže vyrovnať svojim inšpiračným zdrojom a ja som z toho mal úprimnú radosť. Už dlho som nevidel zobrazený strach súčasnej spoločnosti (a určite aj môj) v jednom koncentrovanom filmovom zážitku. Takto ku koncu roku vidieť pecku, ktorá sa zaradí do Top10 2023... Nečakal som to.  9/10 ()

jedna_vrana

G. H.: „Konšpiračná teória o tienistej skupine ľudí, ktorí riadia svet, je príliš lenivé vysvetlenie... najmä keď pravda je oveľa desivejšia.“ Amanda: „Aká je pravda?“ G. H.: „Nikto to nemá pod kontrolou. Nikto neťahá za nitky.“ Na záver konštatujem, že film sa mi páčil, ako celok. Páčilo sa mi herecké obsadenie (až na dcéru Rose, vôbec nevyzerá ako dievčatko), celý film zahralo sedem hercov. Myšlienka o apokalypse bola zaujímavá a prekvapivá, prekážali mi však viaceré situácie, ktoré neboli vysvetlené, dotiahnuté do konca alebo až pritiahnuté za vlasy. Už len ten tanker, ktorý na začiatku uviazne na pláži, mohlo by sa niečo také stať, ak zlyhajú navigačné systémy? ()

Triple H

Nie márny prírastok do post-apo žánru, a to aj vďaka pointe, ktorá je pre podobný žáner pomerne originálna, a o čo menej je tradične efektná, o to viac je logická. Dobre zvládnutá atmosféra, ktorá drží celý film a šikovné kamerové a režijné hrátky na správnych miestach...a veľmi slušní herci. Netflix originál žánrovka, ktorá sa podarila a myslím, že je ako na objednávku robená na zamyslenie Ameriky (a možno nielen nej) nad svojím aktuálnym statusom quo. ()

Motinski

Film veľmi dobre pracuje s náznakmi. Vyhýba sa priamočiarím vysvetleniam a príbeh dávkuje pomaly. Ako diváci celý čas vieme že sa niečo posralo ale stopercentne si nie sme istí čo. Ak chcete vidieť alternatívny pohľad na rozbiehajúcu sa apokalypsu, toto je podľa mňa desivo presné keď ide o chovanie bežných ľudí. Kamera robí divoké pohyby, otočky, nálety z rôznych uhlov a bavi vas to sledovať. Hudba strieda klavír s huslami a perfektne to umocňuje pocity neistoty. Vadil mi koniec, nie úplne využitá mystická nadstavba (jeleni) a pochopím ľudí pre ktorých bude stopáž vyčerpávajúca. Možno odvážné tvrdenie, no myslím si že keby sa film osekal na 100 minút hodnotenie by tu atakovalo 80%. Ja som ale spokojný. Užíval som si hlavne interakcie medzi postavami, budovanie vzťahov, nejednoznačnosť celeho konceptu a par momentov bolo naozaj nepríjemných. ()

UhLee

(7/10). Leave the World Behind je přesně tím filmem, ke kterému jsem byl spíše zdrženlivý. Vzhledem k rozporuplným reakcím jsem jeho prvotní zhlédnutí na nějaký čas odložil na vedlejší kolej, abych se k němu později stejně vrátil. Zasloužil se o něj můj oblíbený podcast Geekec, kde tento film kluci zmiňovali ve svých TOP filmech loňského roku. Nezbývalo mi nic jiného, než se jeden chladnější dubnový večer ponořit do této dystopické podívané. Již od prvních minut na vás promlouvá poctivé filmařské řemeslo, které doslova flexí před divákovým okem. Uměním čišící kamerové záběry Toda Campbella mě vrátily do dob největší slávy Sama Raimiho. Už dlouho jsem neviděl tak nápaditou kameru a po technické stránce nemám filmu co vytknout. Velkým lákadlem pro mě byli také další členové štábu. V čele s režisérem, který nám na televizní obrazovky nadělil jeden z nejlepších seriálů všech dob - Mr. Robot. Již u tohoto seriálu jsme měli možnost pozorovat, že si tento americký tvůrce libuje v tématu rozvrácení společnosti a ani jeho nejnovější počin není výjimkou. Jsme svědky až divadelního představení, které po jednotlivých aktech zobrazuje rozklad lidské rasy. Až s hypnotizující fascinací jsem naskakoval na každou novou vlnu, která markovala další fázi této dystopické tragédie. Bavilo mě sledovat čím dál více se zvětšující paranoidní pocit, který se prohluboval nejen u hlavních hrdinů. V čele této postapokalyptické jízdy stála překvapivě vážná Julia Roberts, která tady hrála velice kontroverzní polohu. Veškerý prostor si však pro sebe kradl můj oblíbenec Mahershala Ali, který pozvedal zejména táhlé dialogové sekvence do nebeských výšin. Když je řeč o dialozích, tak jich tady bylo na můj vkus už kapánek hodně a místo nich bych ocenil mírné stlačení akčního pedálu. Když si však odmyslím táhlá místa, tak jsem se u tohoto mysteriózního počinu skvěle bavil. Byl to přesně ten typ filmu z ranku, které vyhledávám a bavilo mě pomalu odkrývat tajemstvími opředenou zápletku. Rostoucí znepokojivý pocit se mi dostával hlouběji a hlouběji pod kůži. Tento film by šel vnímat také jako naprosto geniální plán, jak destabilizovat lidstvo. Zobrazuje, jak tenká hranice je vlastně mezi pokojem a naprostým chaosem, který spálí všechno na popel. Leave the World Behind je autorským projektem s jasnou vizí, kterou se však nepodařilo náležitě vytěžit. Divák totiž dostane hrubě neuspokojivé rozuzlení, které je vzhledem k dokonale rozehrané partii žalostně nedostačující. Připomínalo mi to filmy pod taktovkou M. Night Shyamalana, které mají na první pohled geniální nápad, ale v jádru je to vlastně hrozně banální. "We fuck each other over all the time, without even realizing it. We fuck every living thing on this planet over and think it'll be fine because we use paper straws and order free-range chicken. And the sick thing is, I think deep down we know we're not fooling anyone." ()

Qitek

Jakoby M.Night Shyalaman natočil další film, bohužel z té horší éry. Jen tentokrát, se mu to skoro povedlo! Postavy jsou více méně uvěřitelné a zajímají vás, má to pár fajn momentů i dialogů, těch je ale na poli 130 minut zoufale málo ( dialogů je tam dost ) a nejsou dostatečně silné na to posunout laťku výš. Moc tlachání o hovně, což je škoda, na druhou stranu si tam najde každý to svoje možná. Gradování je ale moc milé i přes fakt ,že je film naprosto bez akce. Pointa s přáteli ovšem celkem dost pobavila a vše zachrání. Souzním. Nikoli v tom dobrém smyslu, ve kterém to fanoušci seriálu pochopí. Silná trojka ()

Honzíno

Hodne cerna satira balancujici na hrane socialne dramatickeho thrilleru. Tne to do veskere americke (potazmo celkove zapadni) hojnosti, vmesovaci politiky, omezenosti a konzumu. Zajima me zevrubne prijeti za oceanem. Moc dlouhe, nekdy zbytecne prazdne, neukotvene hudebne a zvukove, ale super koncept, paradni konec a herci mnam. 75% ()

Tosi

Úplně vidím, jak si přiblblí američani po shlídnutí filmu nechávaj na zahradách stavět kryty pro přežití. Já bych to jako skutečný film o přežití neviděl, diváky to rozdělí, myslím hlavně ten konec, ale jinak toho film mazaně moc neukázal. Tak tři a půl, za snahu přilepším. ()

Johnny.ARN

Hmm, desivé. Dobre obsadené, dobre zahraté, ale aj tak, desivé. Toto vás v škole nenaučia, čo robiť v prípade katastrofy, ale jak funguje kyselina vo vyjebaných listoch, to už hej. Štupeľ do vane sa stáva mojím novým kamarátom. 3 z 5 ()

viperDavid

Z pohledu IT ne příliž uvěřitelný film, ale z pohledu klasického člověk až realisticky uvěřitelný snímek. Všechny 3 fáze by se totiž za jistých okolností dali zařídit, ne v takovém měřítku, ale dali. Leave the world behind je díky tomu a díky skvělím hercům, nádherná podívaná. Co ale musím vytknout je prostě kamera. Občas mi přišlo, že z těch přechodů dostanu epileptický záchvad a to není dobře. ()

oveckaoa

Rodina odjede na víkend někde do baráku. Zajedou si na pláž zaplavat a tam je málem přejede ropný tanker odjedou zpátky do baráku a zjistí, že nejde televize  ani internet ani rádio (elektřina kupodivu jde) a v noci k nim dojdou dva černoši (muž  a žena). Řeknou jim , že jsou majitelé toho baráku (jaká náhoda) a chtějí tam  zůstat , protože nemají kam jít. Tak, že se tam všichni shromáždí a snaží se přežít. Film má dobrou scénu s tím tankerem a padajícím letadlem (něco podobného bylo i tady Někdo klepe na dveře (2023)) a s Teslama akorát tady to nedává smysl, že by byly tak seřazené a všechny ve stejné barvě. Bohužel herecky je to slabé dcera brečí, že neví jak skončí Přátele za 5 minut jí je to , ale úplně šumák  a plave si ve vodě syn vypadá jako by mu bylo vše taky jedno otec má vše na salámu a matku střídavě má starost o život a střídavě ne (ke konci si zatančí i na nějaký černošský ploužák)  . Z těch černých chlap vypadá, že něco ví  a ta holka nasazuje konspirační teorie. Film je to spíše konverzční, ale nenudil jsem se. Konec to podělal ta dcera odejde někam pryč pak se vrátí do sousedního baráku  otevře kryt a pustí se ty Přátelé ostatní ji hledají a zjistíme že na Usa zaútočily teroristé a došlo asi i k jadernému útoku.   A víte co nasrat za ten konec hvězda dole. 40 procent ()

Pavlínka9

Když jsem před několika měsíci viděla trailer, věděla jsem, že to chci vidět...Maličko mě to "zklamalo", ale ta hlavní myšlenka tam byla řečena...a je to pravda..takhle by to podle mě fakt bylo a vlastně si i myslím, že to tak skutečně bude...posledních 30 minut bylo úžasných, protože hudba jen umocnila situace, které tam hlavní postavy řešily a začaly si více a více uvědomovat, že to, co se děje se jen tak nezastaví...je vlastně dobře či nedobře pro ně, že odjeli z toho města či nikoliv? ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD