Psal se rok 1916. Romanovci slavili 300 let své vlády matičce Rusi a na nádherném plese se loučila princezna Anastasia se svou babičkou Marií. Vtom se objevil odvržený carův mág, Rasputin, aby se pomstil celému rodu Romanovců. Přizval si na pomoc kouzla a čáry a uvrhl na celý rod kletbu. Pohromu přežila jen mladinká Anastasia. Když pak o mnoho let později opustila sirotčinec, neměla tušení, kdo vlastně ve skutečnosti je. To Dimitrij, pohledný mládenec, v ní poznal dokonalou dvojnici ztracené princezny a přemluvil ji, aby se s ním vydala do Paříže. Anastasia si pomalu začíná vzpomínat na svou minulost, do které patří i zlý Rasputin. (oficiální text distributora)

Big Bear

Po hodně blbém večeru jsem se s dcerkou rozhodl oprášit jedno z hromady dětských DVD, které jsme nikdy neviděli. jsem očekával, že budu jen apaticky zírat (tak jako občas u jiných kreslených filmů) a v hlavě si přehrávat proč sakra se ten večer tak podělal... Kupodivu mne ale ten příběh celkem zaujal a děj vtáhl do posledních okažiků carského Ruska 1916, těsně před okamžik, než bolševický mor zachvátí nejen Rusko, ale bude se postupně šířit celou Evropou. Divil jsem se jak někdo mohl na základě vyvraždění Romanovců Leninovými nohsledy natočit kreslenou pohádku pro prťata. A ejhle, ono to šlo a celkem se to povedlo. Zlo reprezentuje Rasputin, který obětoval své tělo silám zla, jen aby mohl uskutečnit svoji pomstu na celé carské rodině. My dospělí víme, že tenkrát v roce 1918 se z té sklepní místnosti domu v Jekatěrinburgu nikdo živý nedostal, tedy ani Anstázie. Nicméně pro děti je příběh stavěn tak, že Anstázie s babičkou prchají posledním vlakem do Paříže, ale Anastázii se útěk nezdaří... Film má příjemný dabing, všechny písničky jsou zpívaném česky a nejde jen o tuctovky, kterých jsou kreslené pohádky plné. Některé melodie dokázaly vzít za srdce. A vlastně mně film v jednom místě i dojmul. Proč to nepřiznat. Takže pokud přemýšlíte zda to nebude pro vaše nejmenší moc drsné, nebojte se. O popravě ani muk a celé je to vlastně o souboji dobra se zlým čarodějem v lokacích zasněnženého Ruska a Petrohradu a později Paříže dvacátých let. Animace byly slušné a mně se tato pohádka opravdu líbila. A tak dávám za 4 vzpomínky na cara Nikolaje, carevnu Alexandru a jejich pět dětí! * * * * ()

`barocco

Fox Animation Studios, pobocka Twentieth Century-Fox vytvorilo za svejej existencie len dva klasicke animovane filmy (Titan A.E.(2000) a Anastazia (1997)) plus jeden 3D animak, Ice Age (2002) . Napriek teda mlademu studiu film Anastazia ma bravurnu este zvacsa rucne robenu animaciu, velmi dobry scenar o legendarnej dcere ruskej carskej rodiny Romanovcov Anastazii a vynikajuce piesne ktore dotvaraju cely pribeh. V originalnych hlasoch mozme pocut Meg Ryanovu ako Anastaziu, Johna Cusacka ako Dimitrija, Kelseyho Grammera ako Vladimira ci Christophera Lloyda ako Rasputina. Svojho casu Anastaziu reprizovala HBO kol dokola vo vynikajucom ceskom dabingu samozrejme s kompletne prespievanymi piesnami v cestine.... Ak si z tohto animaku postavicka Bartoka vynutila volne pokracovanie (realizaciu vsak robilo ine animacne studio) mne osobne vsuvka dvojice netopierov vadila aj ked rozumiem ze to bola ulitba pre maleho divaka nakolko vynikajuci namet sa bez nich kludne mohol zaobist. Nakoniec len dodam ze film cerpal namet zo skutocnosti a nasledne z legendy, nakolko telo Anastazie sa po vyvrazdeni rodiny Romanovcov nenaslo co viedlo k spekulacii ze sa napokon dostala do Pariza k dvom sestram manzelky cara Mikulasa II ktore vcas opustili Rusko pred vtedajsimi revolucnymi udalostami (teda nie stara mama, ako uvadza film...) Vacsina historikov vsak zastava nazor ze mladucka Anastazia bola tiez zastrelena spolu s ostatnymi surodencami a spolu s jej rodicmi, carom Mikulasom II a jeho manzelkou Alexandrou Fiodorovnou dna 17 jula 1918 bolsevickou tajnou policiou. Anastazia Nikolaevna Romanovova s slachtickym titulom Velkoknazna Ruska mala vtedy prave 17 rokov. ()

ABLABLABLA

Jedna z nejkrásnějších pohádek, jakou jsem kdy měla možnost vidět. Už jako malá jsem se do ní zamilovala, a teď když jsem se k ní jako větší vrátila, opět jsem zůstala oslněna. Krásná animace, nádherné písničky (Journey to the past, At the beginning) -přiznám se, že "Journey to the past" mám raději v češtině (Snad svůj domov mám)- krásný malý podvraťácký pes, rozkošný netopýrek, skvělý příběh, a...no jednoduše miluju na této pohádce naprosto vše. Kdyby takový Dimitrij existoval i skutečný, nejen animovaný, byla bych velmi šťastná ;) Nevím, co tady všichni mají s dabingem, ale mě přijde hodně dobrý (asi to bude tím, že jsem ji vždy viděla jen s tím z roku... no když to bylo odvysíláno v ČR poprvé), jestli se to snažili teda nadabovat v poslední době znova, udělali velkou chybu, ale naštěstí jsem neměla tu možnost, si ho poslechnout. 2.12.2012: Včera jsem měla takovou sentimentální náladu, tak jsem se koukla na Anastázii znova, opět mě okouzlilo naprosto vše..především teda píseň Journey to the past...no ale tentokrát bych tu chtěla něco poznamenat k oblečení..všimli jste si, že na ní vypadalo dobře úplně všechno? i stan s ruským cirkusem? :D Ne sranda...ale jsem ráda, že se dostalo hodnocení konečně do červených čísel. ()

vurhor

Z nostalgie jsem se při sledování celou dobu usmíval. (a zpíval) Však to taky byl jeden z nejoblíbenějších animáků mého dětství. A ne, asi nikdy nevyrostu. :3 Mimochodem, až teď jsem si všiml, že film je protikomunistický - Aby zlý Rasputin zničil rod Romanovců, zaprodá duši ďáblu a za pomocí pekelných sil vyvolá bolševickou revoluci. Průměrné 4* ()

Ampi

Kreslený a trochu zkreslený příběh pro děti a mládež. Protože je od Foxů, tak je Anastázie Nikolajevna Holstein-Gottorp-Romanov zrzavá jako liška. Taky opouští sirotčinec až v 27 letech. Nicméně pokud oprostíme od historie a legendy, tak příběh je hezký, animace kvalitní a jak to napsat elegantní, hudba podmanivá. Je to mezi 3 až 4 hvězdami. ()

• Snímek se zabývá známou teorií, podle které měla skutečná princezna Anastázie Nikolajevna vyvraždění svého rodu přežít. Stejnou teorií se zabývá například i film Anastasia (1956). Tato teorie byla vyvrácena roku 2008, kdy byly nalezeny ostatky skutečné Anastázie. (fiLLthe3DD)
  • Baletné predstavenie, na ktoré sa prišli pozrieť postavy, sa volá "Cinderella", čiže u nás "Popoluška". (Carol Pifková)
  • Portrét v tanečnom sále zahŕňa celú rodinu vrátane psa. Pes existoval i v reálnom živote. Tento pes sa volal Joy a patril bratovi Anastasie, Alexejovi, a bol nájdený živý v dome, kde bola rodina zabitá. Pes Anastasie, Jimmy, však neprežil. (Carol Pifková)

Související novinky

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (více)