Psal se rok 1916. Romanovci slavili 300 let své vlády matičce Rusi a na nádherném plese se loučila princezna Anastasia se svou babičkou Marií. Vtom se objevil odvržený carův mág, Rasputin, aby se pomstil celému rodu Romanovců. Přizval si na pomoc kouzla a čáry a uvrhl na celý rod kletbu. Pohromu přežila jen mladinká Anastasia. Když pak o mnoho let později opustila sirotčinec, neměla tušení, kdo vlastně ve skutečnosti je. To Dimitrij, pohledný mládenec, v ní poznal dokonalou dvojnici ztracené princezny a přemluvil ji, aby se s ním vydala do Paříže. Anastasia si pomalu začíná vzpomínat na svou minulost, do které patří i zlý Rasputin. (oficiální text distributora)

liberita

Rozprávka, ktorá už v 90. rokoch ukazovala, že nielen u Disneyho sa nájdu talentovaní a originálni animátori, scenáristi a komponisti. Samotná hudba je asi najvýraznejším prvkom celého filmu a dokáže vo vás zanechať stopu, rovnako ako veselé pesničky (mne sa najviac páči "Journey to the Past"). Základný príbeh je samozrejme fantáziou, vychádza ale z reálnej neľahkej ruskej histórie počas revolučných rokov. Chémia medzi Aňou a Dimitrijom je celkom hmatateľná, Bartok je vtipný tak akurát, Rasputin menej desivý než v skutočnosti. Záverom, pekná rozprávka o skutočnej princeznej. ()

DarthOrbyd

Anastázie obratně vynechává a naznačuje drsné historické okolnosti, aniž by vystrašila dětské diváky či naopak sklouzla k příliš růžovému vyobrazení carovského Ruska. Ve spojení se skvělou hudbou jde o velmi příjemný snímek, který trochu sráží jen místy trochu okaté užití 3D grafiky a poněkud hrubší animace, než na jakou jsme zvyklí od soudobého Disneyho. ()

natalie15

Keď som bola malá, táto rozprávka bola jedna z mojich najobľúbenejších. Keď som sa teraz vrátila do detských čias a pozrela som si Anastáziu opäť, musím konštatovať, že aj teraz má pre mňa veľké čaro. Prečo? Anastázia je zvláštna princezná. Nie je ufňukaná, je odvážna, trochu prostoreká, úrpimná, milá a najmä je reálna a nemá žiadne maniere. Je naozaj krásne nakreslená a aj príbeh ma chytil za srdce. Scéna, keď sa Anastázia vracia do spustnutého domu Romanovcov a pred jej očami ožívajú tancujúce páry, za doprovodu piesne Once upon a Decembe, má neuveriteľné čaro. Pre mňa je to 80% a ****. Naozaj krásna rozprávka. ()

Charlinka

Vidět Rasputina jako hlavní zlou postavu bylo zajímavé, Zvláště po shlédnutí filmu Rasputin, ale jinak to byla super pohádka. ()

Eywa11

Anastázia je moja srdcová záležitosť. Najobľúbenejší animák z dectva (Sorry Leví kráľ, nemáš Dimitrija <3) Keď to so mnou niekto pozerá, zažije psycho stavy, pretože všetky dialógy viem naspamäť a celú dobu sa usmievam ako na práškoch. Anastázia je skvelá! Papulnatá, vznetlivá, svojská, také chlapča z ktorého sa vykľuje pôvabná labuť. Má svoju hlavu a hľadá si miesto v živote. No a Dimitrij <3. Jediný chlap, u ktorého strááááášne ľutujem, že nie je skutočný. Ako malý štupel som bola doňho šialene zaľúbená, a keď si to pozriem aj teraz, stále ho milujem :) A strašne ma baví to ich večné doťahovanie a robenie si zle, prílišná snaha o ignoráciu toho druhého. A pritom je to láska ako hrom, no ani jeden sa neviem odhodlať spraviť prvý krok. A tá hudba! " Svět se velký zdá, strach mám v jednu chvíli, já chci věřit snu co mám. Správnou z cest se dát, v tom teď mám svou šanci, snad i já svůj domov mám" Takže " Dál jen já a můj pes, v náruč dálek příštích, s nadějí přežít tu pouť" :D ()

Remielia

proste si nevieim pomoct tato rozpravka ma vzdy dostane, pesnicky su chytlave a postavy svojskym sposobom uveritelne:) ruku na srdce ktora z nas by si nepriala zistit ze je princezna a zbalit fesaka ako je dimitrij:) ()

`barocco

Fox Animation Studios, pobocka Twentieth Century-Fox vytvorilo za svejej existencie len dva klasicke animovane filmy (Titan A.E.(2000) a Anastazia (1997)) plus jeden 3D animak, Ice Age (2002) . Napriek teda mlademu studiu film Anastazia ma bravurnu este zvacsa rucne robenu animaciu, velmi dobry scenar o legendarnej dcere ruskej carskej rodiny Romanovcov Anastazii a vynikajuce piesne ktore dotvaraju cely pribeh. V originalnych hlasoch mozme pocut Meg Ryanovu ako Anastaziu, Johna Cusacka ako Dimitrija, Kelseyho Grammera ako Vladimira ci Christophera Lloyda ako Rasputina. Svojho casu Anastaziu reprizovala HBO kol dokola vo vynikajucom ceskom dabingu samozrejme s kompletne prespievanymi piesnami v cestine.... Ak si z tohto animaku postavicka Bartoka vynutila volne pokracovanie (realizaciu vsak robilo ine animacne studio) mne osobne vsuvka dvojice netopierov vadila aj ked rozumiem ze to bola ulitba pre maleho divaka nakolko vynikajuci namet sa bez nich kludne mohol zaobist. Nakoniec len dodam ze film cerpal namet zo skutocnosti a nasledne z legendy, nakolko telo Anastazie sa po vyvrazdeni rodiny Romanovcov nenaslo co viedlo k spekulacii ze sa napokon dostala do Pariza k dvom sestram manzelky cara Mikulasa II ktore vcas opustili Rusko pred vtedajsimi revolucnymi udalostami (teda nie stara mama, ako uvadza film...) Vacsina historikov vsak zastava nazor ze mladucka Anastazia bola tiez zastrelena spolu s ostatnymi surodencami a spolu s jej rodicmi, carom Mikulasom II a jeho manzelkou Alexandrou Fiodorovnou dna 17 jula 1918 bolsevickou tajnou policiou. Anastazia Nikolaevna Romanovova s slachtickym titulom Velkoknazna Ruska mala vtedy prave 17 rokov. ()

Lady Grey

Tak na tuto pohádku nahlížím z nostalgického hlediska… je to pěkná řádka let, co jsem ji naposled viděla. Nicméně animace překrásná, postavy příjemné a rozpadající Rasputin na prahu pekla nemá chybu. ()

meteleskum

Hudbu považuji za velmi velmi zdařilou. Doporučuji se rozhodně dívat v originále, jako malá jsem to viděla s dabingem a asi mi to uškodilo. Každopádně za vidění to stojí, například až bude sychravo, nos ucpaný a oteklý rýmou a nálada na pohádku. ()

Tsuki003

Nu... není možné říct, že by to bylo tak zlé. Mám výhrady k animaci mimiky a obličejů vůbec (hlavně Dimitrijho), ale jinak to šlo. Nevím, kdo přesně tohle vymyslel, protože jestli jsem se nepřekoukla, v titulcích je možné se dočíst, že film je dělaný podle divadelní hry... ale takhle s happyendem nám to v realitě nekončilo, že? Osobně mi přijde lehce morbidní udělat pohádku s veselými písničkami a šťastným koncem o osobě, která byla zavražděná v sedmnácti... No. Bez historických informací by to asi bylo stravitelnější :) Jinak rozpadající a sám sobě do útrob nakukující Rasputin mě pobavil, ale na to můžou mít menší děti odlišný názor :) Celkem povedený soudtrack, žel co do zpracování to má k Disneyovkám daleko. ()

Marci137

Klasika na co jsem koukala když jsem byla malé dítě. Písničky i text celé pohádky umím nazpaměť. Pohádka představuje typický dívčí sen, kdy se stane princeznou. Áňa i Dmitrij jsou velcí sympaťáci. Akorát pes mohl být větší a né takový pudlík :D Jedna z těch lepších pohádek. ()

Lili94

Jediné, co filmu chybí, je historická přesnost, ale když ho budu brát jako "pohádku", je to dokonalost. Krásné propracování postav, hlavně Rasputina. Největším klenotem filmu jsou však písně. Ty pro mě nemají konkurenci, i když píseň "Najednou" z Ledového království se jejich kvalitě může rovnat jako jedna z mála. ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 7/10 ... Soundtrack: 8/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 6/10 ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury