Ve stínu upíra

• Velká Británie Shadow of the Vampire (více)

V roce 1921 natáčí F.W.Murnau (JOHN MALKOVICH) první filmovou verzi románu Dracula, ale protože nedostává povolení ke zfilmování od vdovy po Bramu Stokerovi, autorovi díla. Pozmění jména postav, dějiště příběhu a natáčí snímek pod názvem UPÍR NOSFERATU. Do titulní role obsadí herce Maxe Schrecka (WILLEM DAFOE), jehož chování se zdá ostatním členům štábu velice prapodivné. Murnau Schrecka hájí tím, že údajně používá hereckých postupů metodika Stanislawského, které jsou založeny na intenzivním se vcítění do role. Záhy však všichni zjišťují, co se skrývá za hrůzným Schreckovým herectvím. (oficiální text distributora)

Haymar

Zajímavý experiment balancující na hraně fikce a skutečnosti, využívající stejný vzorec jako např. Blair Witch project! Originální zápletku a slušné napětí vybrousily do krystalické dokonalosti brilantní herecké kreace démonického Dafoea (coby "upíra" Maxe Shrecka) a maniákálního Malkoviche (jako režiséra F.W. Murnaua)... Na druhou stranu trochu mi tam vadil onen těžce céčkový až televizní look (což byl možná úmysl), potažmo dost nevyvážená amosféra! Jinak ale zážitek! ()

Ixbalanke

Velmi mile mě snímek překvapil. Střídání kamer je výborné a za černobílé části se tvůrce nemusí vůbec stydět. Chvílemi je to OPRAVDU děsivé. A Malkowich je klasický výborný. Upír je jak z jiného světa. Výborný konec. ()

cmenda

Velice podařené masky a dobové kosými , u herců už to taková sláva místy není ale jinak je to lepší průměr. ()

Macik

Po zhlédnutí tohohle filmu mám sto chutí, vidět Upíra Nosferatu.. Opravdu! S každou další scénou se ve mě touha vidět originál prohlubovala až do takové míry, že snad zasvětím život tomu, abych ho konečně spatřil.. ;) A William Dafoe? Ten Vám tak nažene strach, že si při jeho scénách budete říkat: JE TO JENOM FILM... :) ()

Blazin

Film na mě celkově působil nudně a vůbec to do mě nevlilo ani kousek atmosféry tajemna či podobné atmosféry, kterou by člověk od takového filmu čekal, řekl bych že si spíše z postavy Maxe Schrecka dělají trochu srandu nebo nechápou tak úplně jeho význam. Navíc ne moc přesvědčivé výkony hlavních hrdinů (bohužel hlavně Maxe Schrecka) film dostávají ještě níže, jediné co za něco stálo byl konec. ()

mosnak odpad!

Jasně si ten film pamatuju. Viděl jsem, když jsem studoval v Olomouci. S klukama jsme si chtěli půjčit nějaký drsný horor a moc dobře si vzpomínám,jak nás tento snímek nasral :-( Ale jasné... někomu se to třeba líbí (mě ne!). ()

ADIO45

Ve stínu upíra je film o touze natočit film. A natočit ho přes mrtvoly. Jedná se o film určený pro opravdu zažrané filmové fanoušky a silně ho doporučuji v originále Upír Nosferatu z roku 1922. ()

Klajnik

Horor to není a i na těch 90 minut je to poněkud zdlouhavé a plytké. Přesto mě to dokázalo párkrát pobavit. Například to, když se kameraman Fritz Wagner vysmál hereckému projevu Gustava von Wangenheima slovy: "Výjimečná disciplína tváří v tvář směšnosti" nebo když Dafoeův herec, Max Schreck, nezdravě sžívající se rolí Nosferata vykládal lidem na place, kteří se ho ptali na román Drákula, že mu kniha přišla smutná, protože Drákula žil v samotě 400 let a najednou se musel začít rozpomínat na lidství, aby v Jonathanu Harkerovi nevzbudil zlý dojem. Film mi také nastínit nějaké věci kolem natáčení Nosferata a blíže mě přiblížil k tomu, abych se na ten němý film z roku 1922 podíval. ()

chalp

Veľmi zvláštny a nesúmerný film.Zo začiatku dychberúce, neskôr pekne atmosférické a ku konci aj na svoju krátku stopáž prekvapivo nudné. ()

Papaboot

Tak jsem se na to těšil, až mě to ve finále docela zklamalo... Námět mě fakt nadchnul a doteď mi přijde takřka geniální, ale prostě mám pocit, že se z toho dalo vyždímat víc. Místy to mělo takovou tu uvěřitelnou gotickou atmosféru, někdy mi to zase přišlo prostě suchý. Vyprávění nějak plyne neplyne a finální scéna, která by mi měla, když budu parafrázovat IT Crowd "odfouknout ptáka" tak neučinila, takže mě to dostalo daleko míň než jsem čekal, přestože to jako celek zase vůbec neni špatný... ()

Malfame

Opravdu zajímavé, skvělé herecké výkony, ale proč je to označené jako horor to vážně nechápu. I když hlavní postavou je upír, měla jsem pocit, že se dívám spíš na něco mezi dramatem a komedií. Každopádně to ale stojí za shlédnutí. ()

Grafito

Fenomenální výtvarná stylizace a herecký výkon Willema Dafoe jako Maxe Schrecka.. zbytek filmu působí jako laciná televizní produkce.. zápletka postavená na předpokladu, že Schreck byl upír celý film neutáhne (ten taky trvá sotva hodinu půl i s úvodníma a závěrečnýma titulkama).. nicméně dát jen 3 hvězdičky by bylo nespravedlivý právě vůči přízračnýmu Dafoeovi.. ()

Ulrich

Namet znel zajimaveji, nez to nakonec dopadlo - jako neslany, nemastny film. Sice se skvelym Dafoem a (co me prekvapilo) jeste lepsim Malkovichem, ale na tenhle standard jsme uz z jejich drivejsich filmu zvykli. Rozhodne je dobre to videt, ale cekal jsem, ze to bude poutavejsi. V tomto ohledu film nejvic utrpel kvuli snaze spojit "realisticnost" (snaha namluvit, ze se to takhle opravdu mohlo stat) s klasickym filmovym pojetim. Tezko se to popisuje, ale zkratka casto jsem si rikal, ze by tady bodl nejaka filmarska laskomina. Hlavne v zaveru, ktery vyvolal pouze pocit: "A to je vsechno?". ()

outsider

Film má rozhodně velmi zajímavý námět, ze kterého by se dalo vytěžit mnohem víc. Hlavní slabinou filmu je tak asi scénář - všechny postavy byly podány hodně s odstupem, bez vykreslení charakterů. Víme jen to, že režisér chce film dotočit za každou cenu a upír chce krev. Celý film se nese v hodně pozvolném tempu a mnohdy na ůkor děje dostáváme spousty záběrů na detaily (rozjíždějící se vlak, karafa s krví, klec s krysami...). Mně osobně to do filmu skvěle sedlo. Z herců všechny převyšují skvělý Malkovich a ještě lepší Dafoe, i když( anebo pravě proto) působil chvílemi až jako parodie. Je jen otázkou, kdo z nich byl větší monstrum. "If it's not in frame, it doesn't exist" ()