Reklama

Reklama

Britská minisérie z produkce BBC zpracovává Shakespearovu druhou historickou tetralogii věnovanou anglickým panovníkům a tvořenou dramaty Richard II., Jindřich IV. (1. díl), Jindřich IV. (2. díl) a Jindřich V. Minisérie, na jejíž produkci se podílel i oscarový režisér Sam Mendes (Americká krása), vznikla jako součást Kulturní olympiády, hlavního doprovodného programu LOH 2012 v Londýně. Jednotlivé hry jsou zpracovány navýsost filmovým způsobem, aniž by se zpronevěřily původnímu divadelnímu textu. Ke špičkové úrovni realizace, která je u britské televizní tvorby samozřejmostí, patří i hvězdné herecké obsazení. Jednotlivé anglické vladaře ztvárnili Ben Whishaw, Jeremy Irons a Tom Hiddleston, dalších rolí se zhostili John Hurt, David Suchet, Patrick Stewart, Geraldine Chaplinová, Julie Waltersová, Rory Kinnear, Clémence Poésyová, Simon Russell Beale a další. Celý cyklus uvedeme v původním znění s českými titulky renomovaného překladatele a předního znalce Shakespearova díla Jiřího Joska.
Richard II. je historická hra Williama Shakespeara napsaná kolem roku 1595. Děj je založený na životě anglického krále Richarda II. (vládl v letech 1377–1399). První foliové vydání z roku 1623 hru řadí mezi historické, ale ve starším Early texts of Shakespeare's works z roku 1597 je nazývána tragédií. Jedná se o příběh pádu Richarda, marnotratného krále věřícího v božské předurčení své královské pozice, a vzestupu Jindřicha Bolingbroka, který reprezentuje pojetí krále, jehož předurčuje nejen krev, ale i intelekt a politická obratnost. (Česká televize)

(více)

Recenze (43)

Ant 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zaprvé je třeba říct jedno: Nečekejte moderní verzi ani moderní dialogy, kterým budete hned rozumět. Když BBC, tak holt klasický Shakespeare se všemi "thee, doth, thou". A to je asi důvod, proč dám Richardovi II. "jen" 4*. Jakmile jeden aspekt filmu odvede moji pozornost tak, že se nemůžu pořádně soustředit na jeho další aspekty, tak je to holt pro mě mínus. To ale neznamená, že by dialogy nebyly prvotřídní. Ben Whishaw jako Richard je naprosto fenomenální a nespustíte z něj oči. Ostatní herci jsou taky skvělí. Výpravou mi to připomínalo The Fall. A to hlavně kvůli krásné hře s barvami a úhly kamery. Je to tak nádherně natočené, že mi padala čelist. Jsem zvědavá, s čím se vytasí další díly. ()

Arsenal83 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jediný problém tejto historickej prezentácie je len to, že Richard II. je znázornený podľa Shakespeara. A ten bol všetko, no hlavne nie historik a jeho popis postavy nekoreluje úplne zo skutočnosťou. Takže umelecky pekne poňaté, výborne zahraté, možno nie tak epicky, ako sa dalo, ale stále to je ako historický kúsok nepresná nuda, patriaca viac do divadla. ()

Reklama

UncleG 

všechny recenze uživatele

Z pozice primitiva přiznávám, jak do dneška jsem netušil, že lze natočit realistický film, v němž se květnatě recituje, a to celé tak, aby to nebylo trapný jak dvojka máslo. Ona navíc ta recitovaná angličtina tak pěkně zní, že by člověk rád vypnul ty hnustný žlutý titule a po vzoru Čapkova dirigenta Kaliny jenom poslouchal intonace píšťal, houslí a trombónů... ()

italka63 

všechny recenze uživatele

Kulila jsem doslova oči na vynikající zpracování, pane jo, použít verše takhle úžasně, vynikající překlad v titulcích a hlavní role, to byl zážitek, ten labilní král všech vlastností, který nade vše povznesen byl, ten štíhlý muž, ten si vás omotá a nepustí. Další obsazení též skvělé, exteriéry též, a rozhodně budu v téhle minisérii pokračovat. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dnes mi ČT ART a hlavně BBC před jejímž tvůrčím teamem hluboce smekám, naservírovala neskutečnou lahůdku. Užíval jsem si každou sekundu, přísahám. Velmi mi seděl český překlad a kupodivu jsem si i stíhal (místy samozřejmě) uvědomovat i věty v původní znění. Tohle byl pro mne opravdu zážitek. Nádherný výlet do středověku ! Inteligentním tvůrcům stačí dobře vybrané exteriéry i interiéry, dobové kostýmy a max 50 herců. I s tím se dá natočit shakespearovské drama o jedné významné události z dějin Anglie... Tohle si budu muset dát ještě jednou či dvakrát !. * * * * * ()

Galerie (98)

Zajímavosti (6)

  • Jedna z postáv v Shakespearovej hre Richard II., ktorá je predlohou, v tomto filme chýba. Ide o vojvodkyňu z Gloucesteru. (Arsenal83)
  • Film je založený na Shakespearovej hre, je preto historicky nepresný, pretože básnik stvárnil toto historicky obdobie veľmi voľne, využil vlastnú fantáziu a Richarda II. (Ben Whishaw) opisuje na základe prameňov, ktoré neboli k nemu lichotivé. (Arsenal83)
  • Natáčalo sa do júla 2011 výlučne na miestach, kde sa dej odohráva, vrátane Katedrály svätého Dávida, hradu Pembroke a Packwood House. (Arsenal83)

Reklama

Reklama