Gérard Depardieu, Philippe Noiret a Sophie Marceauová ztraceni v poušti svých citů a ctižádosti. Dramatický příběh Charlese Saganna (Gérard Depardieu), muže pocházejícího z obyčejných poměrů, který dobrovolně vstoupí do francouzské armády a svou pílí a přesvědčením se vypracuje na důstojníka. Ke svému poslání v africké Sahaře přistupuje s nejčistšími úmysly nastolit na Sahaře mír. Z obyčejného důstojníka se postupně rodí vojenský vůdce, který si svou rozhodností a odvahou získává respekt po celé Sahaře, mezi arabskými kmeny. Saganne slouží pod aristokratickým plukovníkem Dubreuilhem (Philippe Noiret), a zamiluje se do Madeleine (Sophie Marceauová), dcery místního regionálního správce. Avšak brzy je Charles jako válečný hrdina vyslán zpět do Paříže na diplomatickou misi, kde se setkává s krásnou novinářkou Louise Tissotovou (Catherine Deneuveová)...
Film Pevnost Saganne, který je adaptací stejnojmenného románu Louise Gardela, byl ve své době nejdražším filmem francouzské kinematografie. Vynikající výprava a především podmanivá kamera Bruno Nyuttena, která dává divákovi pocítit samotu i horkost Saharské pouště, stejně jako herecké výkony všech hlavních aktérů dávají filmu výjimečnou atmosféru a velikost. (Česká televize)

majo25

Ako (Peter) Sagan zavítal na Saharu. Zaujímavé saharské zasadenie je najväčšou devízou filmu. Musím pochváliť kameru, ktorá výborne reflektuje púštný priestor a pohlcuje diváka...natoľko, že odporúčam film pozerať v zimných mesiacoch, prípadne v chladnejších dňoch, pretože atmosféra subtrópov presahuje aj cez obrazovku. Horšie je to s dejom, ktorý sa na Sahare neodohráva, v Paríži a podobne, kde nastáva nuda doprevádzaná ešte nudnejšou romantikou. Výnimkou je len záver počas 1. sv. vojny. Spracovanie miestami pokrivkáva, také bojové scény, na Sahare či v Európe, ale pôsobivá scéna amputácie nohy, sú veľmi fajn, miestami na smiech - napr. keď sú zranenia vojakov vykreslené tak, ako keby im hlavy alebo krky niekto namaľovať veľkým štetcom ponoreným do červenej farby. Niečo také možno vydieť snáď v amatérskych filmoch či vo veľmi nízkorozpočtových slasher "kreáciách". Depardieu sa na rolu nehodí, takmer do konca som si na neho nemohol navyknúť, pripadal mi umelý, nevýrazný, unilý. Oprieť sa možno apsoň na Noireta, rozkošnú Marceauovú či domorodcov. Inak, dve pekné ženy a oni radšej ukážu niekoľkokrát holý Depardieuho zadok...to nevymyslíš, to sú Francúzi. Ukrutná stopáž filmu je doslová ničivá a dosahuje iba to, že sa divák nedokáže plnou mierou na dej koncentrovať. Hlavne romantické pasáže, ale aj mnohé iné sa dali určite o hodinu či možno aj poldruha hodiny vystrihať. Predlohu nepoznám a hoci je zasadená do zaujímavého exotického prostredia, dalo sa z témy vyťažiť aj viac. ()

xaver

Působivý snímek, který poměrně naturalisticky poukazuje na nesmyslnost války a hlavně poukazuje na to, že lidi by se neměli hrabat tam, kam nepatří. Je to poměrně slušná kritika koloniálních ambicí Francie, které pak skončily totálním krachem v bitve o Alžír. Každopádně je to zpracované na úrovni k čemu určitě přispěly herecké výkony hlavních aktérů. ()

Bohemák

Velmi atraktivní prostředí, velkolepé scény, herecké hvězdy na vrcholu sil. Sám bych nevěděl, jak Gardelův román natočit jinak. Na někoho to může být dlouhé, ale mně žádný záběr nepřipadal zbytečný. ()

Merkin

Jeden ze snímků, kde věříte každé drobné rance, všem symptomům úpalu a blázníte z jediného paprsku slunce, který vás ohrožuje skrz okno pokoje. Přestože jsem narazila na scény, jimž by bylo možné vyčítat, celkově si nedovolím srážet. Práce kamery poetická nicméně nefantazírující přesrámec únosného, hrdinové uvěřitelní, obyčejní ve své velikosti (nebo naopak?), jednotlivé epizody by v moderní době posloužily jako předloha k středně dlouhému seriálu, každá měla svůj náboj i cíl a umění propojit období, jimiž film diváky provází, aniž by došlo k patosu nebo ustrnutí na týž melodramatické vlně, si vyžádalo můj obdiv. Další ukázka faktu, že dříve se většinou hrálo a točilo, zatímco dnes se často přehrává a dotáčí :) ()

MR007

Výborná kamera je jediné co se dá pochválit. Ale nepovedený scénář i režie dělají z tohoto filmu velkou nudu. ()

drankeryth

Na moj vkus to bolo aj troska zbytocne natahovane do dlzky stopaze filmu. Pretoze niektore sceny boli rozpisovane do neumornej dlzky a to aj filmu uskodilo. Tesil som sa na boj v pusti proti Arabom, ale dostavil sa pre neho priestor az po velmi dlhej dobe. Skoda, ze nebol dlhsi, co by bolo fajn. Pri konci filmu sa do filmu vtesnal nepatrny boj z prvej svetovej vojny. Aj v tejto etape filmu to mohlo byt viacej rozvetvene do toho boja, ale co uz, ved aj tak sa to vacsinou odohravalo na piesocnatej Sahare:) V mladsom vydani Gerard Depardieu ma fakt prekvapil, pretoze som ani netusil, ze bol niekedy v zivote chudej postavy:) ()

Cruchot

Viděl jsem sice s naprosto otřesným dabingem Zdeňka Mahdala, ale myslím, že ani originál by celkový dojem z filmu příliš nevylepšil...Brutálně přetažená stopáž, slabý scénář, některé až směšné akční sekvence, mnoho hluchých a nudných pasáží a vlekoucí se děj...Jednu * dávám za vynikající kameru, druhou za výtečného Depardieua, díky jemuž jsem film dokoukal až konce. ()

Lupes

Herecky excelentní, překvapivé postavy, neodhadnutelný děj... Stopáž? Kamera?? Střih??? Chápu, že do mdlob padají neurotičtí teenageři, odkojení klipovým střihem a krmení akcí za každou cenu. Ale vy ostatní nezoufejte. Ono to má totiž něco, co je čím dál větší vzácnost. Docela dobrý scénář. A k příběhu tohoto typu dlouhé záběry pouště patří... Poušť má své tempo a svůj styl. Ten je vystižen královsky. Tak dobře, že i vás dějové přechody do civilizace vždy překvapí. Na CSFD naprosto nepochopitelně podceněný film. Patří totiž zcela jistě k nadprůměru. ()

subic

Opravdu skvělý 36letý Gérard Depardieu ja rytíř čestné legie, 18letá Sophie Marceau, to už samo o sobě zní zajímavě, vedle nich Philippe Noiret a Catherine Deneuve. Velmi hezky a velmi autenticky udělané, nicméně dosti zdlouhavé, zejména od cca 30é až do 120é minuty se to neuvěřitelně vleče. Škoda je, že ve filmu není žádná pořádná bitva v africké poušti krom jedné přestřelky a pár zapíchnutých bodáky. Film by měl být označen taky jako romantický, v popředí celého děje je nakonec naplněná láska a tady by to mohlo skončit, jenže přichází 1. světová válka. Tady romantika končí, zde je kapitán Saganna (Gerard Depardieu) zabit. ()

helrohir

Fort Saganne je film, ktorý vďaka kamere, ktorá naplno využíva výhody a krásy púštneho prostredia, ponúkne oslnivý vizuálny zážitok. Snaha o výpravnosť tiež nevychádza na zmar, horšie je to však s réžiou a scenárom. Väčšina scén je spracovaných dosť nepresvedčivo, stereotypne,  tempo filmu je pomalé a všetko je to akési silené a bez emócií. Chýba tu väčšia dramatickosť, a tú nedokážu vyvolať ani tých pár bojových scén. Francúzska nátura sa nezaprie, keďže veľkú časť filmu zaberajú tradičné romantické výlevy. A to všetko je naviac natiahnuté na neúmernú dĺžku takmer troch hodí, čo ešte viac rozkladá divácku pozornosť. Napriek pokusom o porovnávane sa žiadny francúzsky "Lawrece z Arábie" nekoná. 50%. ()

Fíma

Krásná, ale drsná poušť, krásné ženy a drsní muži. A trochu moc dlouhá stopáž. Saharské pasáže se mi líbily a jen za ně bych hvězdičku přidal, ale celkově mi to přišlo hrozně rozvleklé. A jak říká hlavní hrdina, poušť to je nekonečný prostor, který si ten, kdo tam nebyl, neumí ani představit. Podobně to viděl i režisér se stopáží, nekonečný prostor... Film krásný a za podívání určitě stojí. Ovšem jen za jedno podívání. ()

calculus

Ani přes skutečně skvělé obsazení mě tento snímek nijak zvlášť nebavil. Že to bylo dlouhé stejně, jako služba v té jejich alžírské pevnosti, by mi nevadilo. Ale ty sladkobolné pózy mi lezly na nervy. Navíc, kam šlápla noha Francouze nebo Brita v rámci bývalých kolonií, je dodnes bohužel zřejmé. Svinstvo, které tam provedli, bych vzorem vojenských ctností rozhodně nezakrýval. ()

MUNRO

Co na to říct?Plejáda skvělých francouzských herců v naprosto plytkém a neuvěřitelně roztaženém příběhu.V podstatě ani nevím,o čem to bylo.Žánr"válečný"zní hodně úsměvně.Jde o úmorné pouštní drama s nevysvětlitelnou stopáží. ()

Ironhead

Joj, aby mne v jednom zivote milovaly dve zeny jako byly mladicka Sophie Marceau a nadherna Catherine Deneuve, za to bych i umrel ;) ()

gizi

I přes svou délku se občas zdá, že děj je jen schematický. Tím chci říct, že nejen že nenudí, ale mohl být i podrobnější. Jeho síla na mě působí až s odstupem. Děj samostný se svým neobvyklým prostředím je velmi zajímavý. Režisérovi se podařilo nejen vykreslit část ne moc známých dějin, ale přidal i něco navíc, především dobře vykreslit hlavního hrdinu. Toho výborně ztvárnil Depardieu. Jen hudba, hlavně ze začátku, působí moc velkolepě. 75%, 25.4.2014. Poděkování české televizi, že stále přichází s uváděním takovýchto starších klenotů. ()

Widlicka4

Ve francouzském pojetí zřejmě velkofilm rovná se velmi dlouhý film :) Záběry na saharské scenérie jsou překrásné a vcelku rozumím tomu, proč měl režisér potřebu použít do filmu co nejvíce natočeného materiálu, na druhou stranu je ale třeba si přiznat, že film nemá natolik složitý děj, aby bylo nutno jej vyprávět na třech hodinách. Ve výsledku tak některé pasáže mají poměrně dost pomalé tempo a působí spíše jako vizuální orgie než jako nosný prvek filmu. Velmi citelně zde chyběla ruka někoho, kdo by režiséra při finálním střihu trochu krotil. Celkovou rozvláčností se tak možná i trochu otupuje ten poměrně zřetelný protikoloniální a protiválečný tón filmu. Celkově vzato to určitě stojí za vidění, ale do top kategorie tomu něco chybí (teda vlastně spíš něco přebývá...). ()

andy60

První hodinu jsem měl dojem, že sleduju epizodu z Kamery na cestách, s podtitulem Saharou tam a zpátky. V druhé hodině se začne konečně něco dít a na začátku třetí hodiny jsem se marně bránil spánku. Ta délka je k nepřežití - není totiž naplněna zajímavým dějem, ale i dlouhými a nudnými pasážemi. Milostná zápletka je podána nevěrohodně a povrchně. Přesto se nejedná o špatný film. ()