Hrdinové ve člunu

• USA The Boys in the Boat (více)
Trailer

Inspirativní příběh podle skutečných událostí sleduje skupinu outsiderů na vrcholu Velké hospodářské krize, jakmile se dostanou do popředí pozornosti, když závodí s elitními rivaly z celého světa v rámci berlínských Olympijských her v roce 1936. (Prime Video)

Trailer

M.i.k.e

We were never eight. We were one. Klasicky příběh o tom kterak se podceňovaný tým dostal z nuly až na vrchol. Tentokrát jde o americký univerzitní veslařský tým, který v době recese a v předvečer druhé světové války vybojoval zlato na olympiádě v Berlíně v roce 1936. Silný příběh, nicméně v Clooneyho režii mu hlavně v první polovině chybí tempo a dá mu dost práce aby diváka alespoň trochu vtáhnul. Druhá polovina je sice o něco lepši a finální závod nepostrádá dynamiku, ale nic to nemění na tom, že bezmála dvouhodinová stopáž je tenrokrát moc. Špatný film to rozhodně není a fanoušky veslování nejspíš potěší, ale v Clooneyho režijním portofoliu patří do té slabší poloviny…60% ()

verbal

Žužu Žorž tentokrát odolal dozajista brutálním tlakům degresivních bolševiků na „historickou věrnost a korektnost“ a přeqapivě neosadil předválečnou univerzitní veslici osmi černými bukanýry a nějakou tou přesilnou muženou, liberálně jim dominující u kormidla. Já vím, je to hnus a čirá demagogie takto nechutně zkreslovat dějiny, nicméně i tak se jedná o velmi příjemný, hezky natočený a poměrně dobře zdramatizovaný standartní sportovní retrofilm. V něm se Žorž sice přičinlivě snažil vyžehlit to rasistické, misogynní a homofobní fiasko alespoň třicetisekundovým olympijským zakňučením Džesnýho Twouby, jenž hrdinně zběhl zpod bitche otrokáře a v barvách Spojených sráčů elegantně vyběhl i s Ádou, když tenkrát uběhal všechny ty Übermensche a krutě proškrtal říšské eugenické tabulky, aby se za odměnu mohl málem vrátit na bavlníkovou plantáž, ovšem v kontextu filmu to vyznělo spíše jako rasistický vtip na sjezdu BLM. Prostě zase jednou musím hrábnout po pevných čtyřkách! ()

sedm.1

Upřímně tedy netuším, nakolik se tvůrci drželi skutečných událostí, nicméně je pravda, že mě to celé spíš přišlo jen jako pohádka, která se nechala jen velmi zlehka inspirovat dozajista zajímavou a silnou sportovně historickou událostí, s jejíž věrohodností je to tu ovšem hodně za hranicí uvěřitelnosti. Kdo by totiž věřil story o osmi studentech, co první den ani neví, jak se drží pádlo a přesně za rok poté vyhrají Olympijské hry. Já tedy rozhodně ne, a myslím, že nebudu ani zdaleka sám, nicméně pokud se dokáže potencionální divák od tohoto dojmu oprostit, tak tu máme docela slušnou podívanou, která má vážně co nabídnout. Celý ten příběh je tedy odvyprávěn ve záživném tempu, bez nějakých zbytečných odboček, samotné závody jsou pak zpracovány výrazně a napínavě, a velmi silným prvkem tu jsou i jednotlivé postavy, které vesměs působí sympaticky a moc se mi i líbilo, jak se k sobě kluci chovali, té partě prostě nešlo nefandit. Za opravdu výraznou pak lze považovat výpravu a atmosféru, které film hodně oživují a oslovili mě i emoce, které též musím rozhodně označit za funkční. Hrdinové na člunu je zkrátka působivé sportovní drama, které má co nabídnout a čím bavit. ()

campix

Rutinéřina. Tady Clooney nedělá vůbec nic špatně. Ve finále je z toho ale naprosto průměrná záležitost, na kterou zachvilku zapomenete. Příběh zajímavý, prostředí elitních univerzitních veslařských týmů neokoukané, herecky Edgerton a Callum Turner na jedničku, dobová stylizace příjemná, a děj odsýpá. Všechno to zní fajn, ale bohužel tu není nic co by se Vám zarylo pod kůži a zůstalo s Vámi. ()

valasek.m

Užil jsem si každou vteřinu, přesto mi k plnému 5tihvěždičkovému zážitku něco trochu chybělo, jedná se o takový typický životopisný film, opravu jak podle učebnice, ale na tom není určitě nic špatného, přesto ale nějaký moment překvapení bych ještě ocenil. Ale moc prosím všechny tvůrce, obsazujte více Calluma Turnera, ten kluk má neskutečný talent a já bych si ho přál vídat více. ()

• Režisér George Clooney o filme povedal: "Bolo pre nás naozaj dôležité, aby sme stvorili film pre veslársku komunitu, ktorý by zachytával vzrušenie a rýchlosť tohto športu." (Arsenal83)
  • Po víťazstve na národných majstrovstvách je tréner informovaný, že pre účasť na olympijských hrách v roku 1936 v Nemecku potrebuje zohnať 5000 dolárov. Táto čiastka sa rovná sume 108 000 dolárov v roku 2024. (Arsenal83)
  • Natáčanie začalo v marci 2022 a prebiehalo v Berkshire (Anglicko), ako aj v Los Angeles a Berlíne. Letné olympijské hry v roku 1936 a scény okolo lodenice University of Washington sa natáčali na Clevelandských jazerách vo vodnom parku Cotswold neďaleko Swindonu (Spojené kráľovstvo) a ďalšie zábery vznikli na Temži. (Arsenal83)

Související novinky