Epizody(20)

Moc komunismu byla postavená na neviditelné paralelní struktuře, jejíž existenci všichni tušili, ale pouhým okem ji nebylo možné spatřit. Státní bezpečnost. Skutečná moc komunismu byla ukrytá v tajné policii a měla zločinnou povahu. Dvacetidílná dokumentární série má ambici stát se novodobým spisem, o formování a metodách Státní bezpečnosti. Zkoumá její mechanismy, fungování a proměny v čase. Odhaluje pozadí některých tajných operací, pachatelů a příběhy jejich obětí. Na konkrétních příbězích sleduje dějiny StB od jejího vzniku po zánik. Zaměřuje se na doposud filmařsky ani historicky nezpracované příběhy z celého území někdejšího Československa a také na nová zjištění a souvislosti ve známých případech. Kromě komentářů historiků a výpovědí pamětníků či přímých účastníků přináší unikátní rozhovor s Alojzem Lorencem, prvním náměstkem federálního ministra vnitra ČSSR pověřeného řízením StB, který v prosinci 1989 zorganizoval skartaci velké části živých svazků a také výjimečné výpovědi Sira Richarda Dearlova, bývalého ředitele britské MI6. (Česká televize)

Recenze uživatele BestRanger k tomuto seriálu (6)

StB: Přísně tajné! (2022)

Po dopozeraní poslednej časti, verim že dalšia séria ešte príde. Viem, že ked sa to neobjavi na Netflixe, tak moja generácia o to nebude mať záujem, ale ďakujem za približenie a ukážku chorého režimu. Mne osobne chybala časť, ktorá by rozoberala to, akým spôsobom bolo hazardované s ľudským zdravým, treba si zobrať PCB látky a štatný podnik Chemko Strážské, ktorý vyrabal "prisne tajne chemikalie", koľko dnešných pohrobkov aj z radu ŠTB vyhubilo a spôsobilo dnešnej generácií až onkologické choroby. Ale samozrejme, to že sa cele časti nezákladli iba na fungovani ŠTB ale aj o samotnom KSČ prinieslo pekný prehľad problematikou. Osobné najlepšiu časť považujem časť o štátnej hranici, najemotivnejšia, zároveň miestami vtipná až tragický vtipna. Nie všetky časti boli dokonalé, no väčšina mala veľmi dobru informatívnú úroveň. Oceňujem najmä rozsiahlu dlžku každého dielu a odbornemu vysvetleniu, aj priestoru druhej strane, ktorá sa na niektorých dieloch objavila. ()

1968 (2022) (E10)

Táto časť sa nevenuje konkrétne ŠTB, tak ako minule diely. Ukazuje skôr samotný príchod varšavských zmlúv a príbehy ľudí, ktorý boli vo vysielaní, alebo im pri príchode niekto zomrel. Hrozne, smutné, ale výpovedná hodnota v rámci ŠTB je nízka, vieme že iba sledovali. Nič konkrétne. Ale aj tak je to zaujímavá časť, je potrebné si pripomenúť zverstvá komunistov. ()

Nebezpečná hranice (2022) (E12)

Táto časť bola veľmi dobrá. Novinkou pre mňa bol únos lietadla v tom čase obyčajných mladíkov. Ale nečudujem sa im. V tak chorom režime, kto by chcel žiť, len mentálne zaostali čudaci staršej generácie (otec možno námestník, mama učiteľka v tom čase), ktorí prišli po rokoch na Facebook a je ich hojne. Myslím, že tieto časti by sa mali na Facebooku šíriť medzi dezolatmi volajúcimi po návrate režimu. ()

Agent Kroča (2022) (E15)

Podľa mňa vynikajúca časť, ktorá sa venuje iba 1 agentovi, ktorý spolupracoval s britskou tajnou službou. Výborné spracované, doplnené o svedectva dcéry či spolupracovníkov z MI6, zaujímavý je aj pohľad britského bývalého agenta na ľudí v tej dobe jeho ženy o stiesnej atmosfére v tej dobe, ktorí nechápali strach miestnych, že sa náhodou zamiešaju do rozhovoru, či strachu o aktívne zapajanie do nejakej situácie. ()

Hra o život Tomáše Petřivého (2022) (E17)

Zaujímavý pohľad študenta, ktorého režim pripravil o štúdium, slobodu aj život. Myslím, že celku dobrá dramaturgia. Tešil som sa po pár týždňoch na nový diel a nesklamal. ()

Stíny StB (2022) (E20)

Dokonala posledná časť, až mi je veľmi ľúto, že je to už posledná časť, verím, že dalšia séria ešte príde. Posledna časť, ktorá prepája historiou so súčasnosťou je veľmi dobre spracovaná, no je veľká škoda, že si to vytrpel iba Jan Budaj, prvý poriadný minister ŽP a jeden z mála, ktorý sa aj ospravedlnil a nepoškodil množstvo ľudi. Dnešným oligarchom a ich minulosti bola venovaná len malička časť a pritom ničia životy množstvu ľudi dodnes... ()