Epizody(20)

Moc komunismu byla postavená na neviditelné paralelní struktuře, jejíž existenci všichni tušili, ale pouhým okem ji nebylo možné spatřit. Státní bezpečnost. Skutečná moc komunismu byla ukrytá v tajné policii a měla zločinnou povahu. Dvacetidílná dokumentární série má ambici stát se novodobým spisem, o formování a metodách Státní bezpečnosti. Zkoumá její mechanismy, fungování a proměny v čase. Odhaluje pozadí některých tajných operací, pachatelů a příběhy jejich obětí. Na konkrétních příbězích sleduje dějiny StB od jejího vzniku po zánik. Zaměřuje se na doposud filmařsky ani historicky nezpracované příběhy z celého území někdejšího Československa a také na nová zjištění a souvislosti ve známých případech. Kromě komentářů historiků a výpovědí pamětníků či přímých účastníků přináší unikátní rozhovor s Alojzem Lorencem, prvním náměstkem federálního ministra vnitra ČSSR pověřeného řízením StB, který v prosinci 1989 zorganizoval skartaci velké části živých svazků a také výjimečné výpovědi Sira Richarda Dearlova, bývalého ředitele britské MI6. (Česká televize)

Recenze uživatele Arsenal83 k tomuto seriálu (21)

StB: Přísně tajné! (2022)

Dobrý, ale nevyrovnaný projekt. Silné časti týkajúce sa cirkvi, strieľaní na hranici, politických procesov sa striedali s takými neutrálnymi až nevypovedajúcimi a horká pachuť ostávala po výpovediach ksichtov ako eštebácky kotolník Budaj resp. Udaj či Šimečku staršieho, ktorý sa tvári na disidenta riešeného komunistami za podvracanie republiky, no dnes on so synom buduje iný boľševický aparát obalený do progresivizmu a eurohujerstva a radi by tiež zatvárali za to isté podvracanie republiky, len tentokrát z ich pohľadu. ()

Pád aneb Lorencova legenda (2022) (E01)

Na úvodnú časť chabé, až bezobsažné. Prakticky to najzaujímavejšie som sa dozvedel až na konci, a to že prokurátor, ktorý zbavil Lorenca obvinení, bol Dušan Kováčik, a že Lorenc po revolúcii pracoval pre finančnú skupinu Penta. ()

Akce Kámen (2022) (E02)

Keby to nebolo obludné, tak by sa dalo povedať, že majstrovsky prefíkané, premakané. Komunisti fiktívne posunuli hranicu dopredu, posadili tam akože Nemčúrov a už len čakali, ako sa ľudia chytia do pasce. A tí sa už nadýchavali čerstvého západného vzduchu, keď v tom ten vzduch sa zmenil na prašivý dych eštebáka. ()

Zneužitá justice (2022) (E03)

Revolúcia požiera svoje deti v komunistickom prevedení. Kým žil zakomplexovaný poďobaný Stalin, celá spoločnosť nielen v Sovietskom zväze, ale v celom východnom bloku bola traumatizovaná stihomamom a hľadaním vnútorných nepriateľov. Stalinova paranoja stála život milióny ľudí, našťastie zdochol v roku 1953, ale dovtedy sa systém vyvŕšil na nevinných aj u nás. ()

Církev (ne)zlomená (2022) (E04)

Táto časť nie je každému po chuti, lebo odhaľuje odporné praktiky eštebákov na cirkevných predstaviteľoch a správny, progresívne zmýšľajúci človek predsa musí cirkev nenávidieť, tak mu do jeho sveta nezapadá, že by mohli veriaci ľudia byť obeťami. Ale človek s nadhľadom túto časť nemôže zavrhnúť, je zaujímavá, predstavuje osudy pár ľudí, svedectvá pozostalých, rodiny i odborníkov. V takom malom formáte úplne postačujúce. ()

StB na ledě (2022) (E05)

Tak hokejisti utekali, koľko sa dalo, a eštebáci na to číhali. Hra mačky s myšou. Vpád vojsk Varšavskej zmluvy v roku 1968 však mal aj svoje pozitíva. Keby k nemu nedošlo, motivovaní hokejisti by možno nedokázali poraziť Sovietsky zväz a žiletka Golonka by len ťažko mohol už cez päťdesiat rokov rozprávať ten istý príbeh, ako to tam tým Rusom ukázal. ()

Velký bratr tě vidí (2022) (E06)

Doposiaľ najslabšia časť seriálu, kde paradoxne najzaujímavejší je jej názov. ()

Nástup rozvědky (2022) (E07)

Človek by čakal, že sa dozvie niečo z histórie, o práci eštebákov a rozviedky, no aj tu museli strčiť Putina a dokonca vložili aj to trápne videjko, kde akože ruský agent upláca nejakého nášho agenta sumou neuveriteľných 500 eur a to niekde v prostredí pri ceste, kde ich každý vidí 😂 To je veruže dôveryhodná nahrávka. ()

StB na lince Vídeň - Bratislava (2022) (E08)

Jedna z tých zaujímavých častí o Imrichovi Suckom, ktorého osud mi bol neznámy. Je však zaujímavé, ako to spočiatku fungovalo a že eštebáci nemali problém chodiť do Viedne ľudí nepoplatných režimu unášať. V súvislosti s porovnaním Viedne a Bratislavy je tiež veľmi zaujímavé zamyslenie, kam to dotiahlo Rakúsko ako porazená nacistická krajina a kam to dotiahlo Československo ako víťaz vojny. Nemalo to byť ekonomicky náhodou naopak? ()

Aktivní opatření (2022) (E09)

No nič, tak v tejto časti sme sa dočkali veľkého plaču, že ako sa dezinformovalo a ako sa stále dezinformuje. Za komunizmu vraj takým nosným široko používaným nástrojom bol seriál 30 prípadov majora Zemana. Možno zideologizovaný, ale podľa mňa ten seriál bol dobrý. A potom zo súčasnosti sa spomenula ruská štátna televízia. Neviem, nepozerám, je to zakázané. Žiaľ ale sa neukázali aj dezinformácie inej strany, ktoré sa tu na nás valili pod heslom Vakcína je sloboda, ()

1968 (2022) (E10)

Táto časť sa venuje aj ŠTB a ľuďom, obetiam roku 1968. Rieši sa tu to rozdelenie v ŠTB, bolo tam radikálne i umiernené krídlo, potom jej účasť na sledovaní a zabezpečení poriadnej sovietizácie Československa. A ukazuje aj hrdinov, ktorí neustúpili, ani keď mali prísť o prácu, čo bol prípad redaktorky Plávkovej, na ktorú donášali samotní kolegovia ako prašivé svine. Zaujímavé bolo aj svedectvo pani Bonkovej, ktorá sa rozprávala so sovietskymi vojakmi a tí ani nevedeli, kde sú. Do tankov ich zobrali rovno od práce na poli. Výsledok roka 1968 je 137 mŕtvych a 500 ťažko zranených. Na väčšinu sa história už dávno nepamätá. ()

Zneužitá psychiatrie (2022) (E11)

Tak eštebáci sledovali psychiatrov a cez psychiatrov ľudí. Zaujímavý spôsob, ako sa dostať k človeku. Ani dnes by nebolo na škodu. Lebo keď vyhlásite, že ste Napoleon, tak vás zavrú na psychiatrii. Ale keď vyhlásite, že ste žena, hoci máte chlpatého vtáka s povisnutými vajcáma, tak vám Čaputová dá vyznamenanie. Tu by tí eštebácki psychiatri mohli nájsť svoje uplatnenie. Lebo podľa tohto dokumentu eštebácki psychiatri ostali aj po roku 1989 vo svojich funkciách. ()

Nebezpečná hranice (2022) (E12)

Dobrá časť v tom, ako vidieť, že ešte na konci osemdesiatych rokov, keď sa stala nejaká kauza, tak na sugestívne otázky novinárov bežný človek nechcel a nemohol odpovedať. "Prečo podľa vás ušli?" No čo iné ako "Neviem" sa dalo povedať za komunistického režimu? Dnešná doba začína tých boľševikov pripomínať. Teoreticky síce môžete povedať svoj názor, ale radšej vás do televízie ani nepozvú a keď už náhodou si ten názor poviete, tak vás ostrakizujú. Takzvaný progres. Inak veľmi zaujímavá časť o pohraničných útekoch. Našťastie aj tých úspešných, bez následku smrti. ()

Na shledanou v lepších časech (2022) (E13)

Priemerná časť. Že eštebáci nemali zmysel pre humor, to sa snáď ani nečakalo, to nebolo v ich náplni práce. Ale že Vášáryová dostala nakladačku, to som bol prekvapený. ()

Pronásledování disentu (2022) (E14)

Že Šimečka... Tvári sa na disidenta, ktorého riešili komunisti za podvracanie republiky, no dnes on so synom budujú iný boľševický aparát obalený do progresivizmu a eurohujerstva a radi by tiež zatvárali za to isté podvracanie republiky, len tentokrát z ich pohľadu. Nie je disident ako disident, že pán Šimečka? Predtým boli eštebáci a dnes je tu liberálna úderka, čo chce trestať za názory a vytesňovať tie nepohodlné minimálne ekonomickým útlakom. ()

Agent Kroča (2022) (E15)

Dvojitý agent väčšinou nemá dlhú životnosť. Kroča by ten život aj tak dlhší asi nemal a chcel lepší život pre svoju dcéru. Zaslúži si preto štátne vyznamenanie? Podľa mňa nie, tie pohnútky boli osobné. A dcéra sa nakoniec dočkala odmeny až po 1989. ()

Mír na zemi (2022) (E16)

Zaujímavá časť, škoda že nešla ešte viac do hĺbky, ale to by potrebovala dlhšiu stopáž. Škoda, že sa zväzky živých vecí po roku 1989 zničili. Kto vie, čo by sme sa ešte dozvedeli. Že ich ale mal ničiť aj Kaliňák v roku 2017? To mi príde divné. Snáď nejde zas len o politickú nadaktivitu RTVS. ()

Hra o život Tomáše Petřivého (2022) (E17)

Umelec, psychicky nevyrovnaný človek a tak to nevydržal. Aj za iných podmienok odchádzajú takíto ľudia, nie to ešte pri spoločenskom nátlaku. Napriek tomu si myslím, že to nebolo len o režime, ten človek proste bol v hlave tak usporiadaný, že by to prišlo raz tak či tak. V každom prípade, keď o prenasledovaní rozpráva eštebák "domovník" Budaj, tak to je fakt už na hlavu. On sám tvrdí, že spoluprácu síce podpísal, ale len aby mu vrátili pas... Kto tomu verí? ()

Punk a StB (2022) (E18)

Zaujímavá časť, ale feťáka a celoživotného zlodeja autorádií Korbela netrebalo ukazovať ako obeť. Dnes veľký antifák a spolupracovník Benčíka, s ktorým ochotne udáva. Nech sa netvári, ako tí komouši boli zlí, keď on robí to isté. ()

1989 (2022) (E19)

Veľmi dobrá časť a prekvapujúca v tom, že nebol problém priznať, že celá "revolúcia" začala hoaxom, dezinformáciou, za ktorú by dnes bábochlap Kolíková najradšej dával trest smrti. Aféra Šmíd, alebo výmysel jednej vrátničky. A prečo revolúcia v úvodzovkách. To si fakt niekto myslí, že to nebol riadený pád? Ktorá krajina komunistického bloku bolo Československo, kde to padlo? Predposledná a len tesne nebola posledná. Už sa dialo len nevyhnutné a ľudia z pozadia sa pripravovali obrátiť kabát a niektorí šikovne nastrčení zo západu prišli šíriť pravdu a lásku. Pár jedincov to nepochopilo alebo nebolo v tom zaangažovaných tak sa tvárili, že ešte niečo vyriešia represiami, ale potom to už šlo jedna kapitalistická radosť. ()