Päťnásťročná Terezka sa učí za krajčírku. Chudobná paneláková štvrť jej nedáva nádej na šťastnú budúcnosť, no ona aj tak sníva o kariére módnej návrhárky. Doma však pre svoje sny veľa podpory nenachádza. Otec sa len málokedy odtrhne od fľašky a matka sama len ťažko zvláda prácu, starostlivosť o rodinu a domácnosť. Terezka sa preto upne na skúsenejšiu spolužiačku Renatu. Spoločne si poza školu užívajú cigarety, alkohol, i prvé erotické kontakty s dospievajúcimi chlapcami. V panelákovej džungli sa Terezkin detský a naivný pohľad na svet rýchlo mení. Pochopí, že jedinou obranou pred krutosťou môže byť tiež len krutosť. Film režiséra Roberta Glińskeho poskytuje takmer dokumentaristický pohľad na životné šance detí dospievajúcich v neradostnom prostredí postsocialistickej mestskej periférie. (RTVS)

Kreeki

Drsná výpověď o světě, ve kterém jen silná vůle dokáže být sama sebou, deprese vystřelující šlahouny na všechny strany a Terezka, mladá a nevinná, která se postupně jako všichni nechává strhnout stylem života okolního prostředí, nakonec objeví svou pomýlenost a pomýlenost tohoto šedého světa. Mottem filmu by mohlo být "Všechno je jednou poprvé". Za mé oblíbené téma, zase v trochu jiném podání, a 80 minut netrpělivého vyčkávání, co přijde v další sekundách a jak hluboko to až dokáže klesnout, 10/10. ONE OF MY TOP10 MOVIES. ()

veronikav

Hodně drsný příběh. Koukala jsem téměř s pusou dokořán :-))) Jak se malá holčička vlivem okolního prostředí změní. Závěr byl pro mě naprosto šokující.... ()

Fanucci

Depresivní ale fantastický film. Ta bezvýchodnost a zoufalství na vás přímo dýchá. Rozhodně žádná odpočinková podívaná. Roberta Glinského bych nechal natočit remake filmu My děti ze stanice Zoo. Přesně takhle jsem si totiž prostředí knihy představoval... ()

Tygrys

Nejdepresivnější polský film, který jsem měl možnost vidět a vlastně jeden z nejdepresivnějších filmů vůbec. Robert Glinski dával mladým hercům možnost improvizace, také proto film působí velmi reálně. Je to první a zároveň nejspíš poslední snímek herečky Aleksandry Gietner, která v tomhle filmu nehrála, vlastně jen byla sama sebou. Doporučuju. ()

honajz2

Jako jo, něco do sebe to má, syrově a naturalisticky to taktéž působí (ačkoli jen na povrch) a na pár silných scén zde taky dojde, jenom to prostě nijak nevyniká mezi podobnými filmy se stejným tématem. Nejedna scéna a "zvrat" totiž působí prvoplánově, s psychologií se tu taky pracuje spíš povrchně, roztřesená kamera dojmu autentičnosti spíš ubližuje (ale zase určitou "špinavost sídliště" vykreslit umí, to tomu zase musím uznat, i když tohle vykreslování ošklivosti kamerou je mnohem lepší třeba v Hladových srdcích...) a po čase začíná spíš otravovat a celkově to prostě jede jen na půl plynu. Dost tomu chybí, aby z toho bylo skutečně silné, přirozené a propracované drama. Takhle to je spíš dost průměrné a kdybych to chtěl říct hnusně, tak je to lehčí kalkul zabalený do černobílého artového vizuálu, aby co nejmenší počet lidí prohlédl skrze něj... 3* ()

zette

Az nezucastnene ci dokumentarne natocena socialni sonda do jedne polske rodiny, ve ktere zije jedna dospivajici holka. Ukazka toho, jak spatni kamaradi dokazi dite v puberte negativne ovlivnit a privest na sikmou plochu. Rodice Terezky nebyli idealni, pokud by vsak nepoznala Renatu, verim, ze by se brzy stala na ucilisti premiantkou. Film, ktery nikoho nesoudi, jen ukazuje zivot a agresi nejmladsi generace, nejen na polskych sidlistich (samozrejme takovi nejsou vsichni). Na duveryhodnosti prida i fakt, ze hlavni detske herecke predstavitelky byly vybrany z detskeho domova. Velmi dobry film, skoda, ze je u nas polska kinematografie tolik nedocenena. ()

Autogram

Stačí si nájsť tú "správnu" partiu, a už sa to vezie samospádom... Tak snáď takýto príbeh nebude ani bežný ani samozrejmý, ale vo filme ma to celkom dostalo. Prerod z nesmelej šedej myšky na obludu bol rýchly a nekompromisný, že sa pri filme nedalo ani na chvíľu oddýchnuť. A tak to má byť pri dobrých filmoch. ()

MissyRock

Velmi uvěřitelný a realistický snímek o mladé holce, která sama ještě nemůže vědět kým vlastně je a co od života čeká. A tak hledá, zkouší, nechává se strhnout davem. Však to všichni známe. Možná vás nic nepřekvapí, ale rozhodně vás tahle černobílá, depresivní psychologická hra strhne s sebou a nenechá vás v klidu do poslední minuty. Opravdu zdařilá podívaná od velmi nadaného režiséra. ()

Jello Biafra

Surové a naturalistické drama je výpoveďou o poľskej mládeži pochádzajúcej z chudobných a sociálne slabých rodín. Musím povedať že mňa tento film veľmi prekvapil a zároveň aj slušne zamrazil. V priebehu celého filmu totiž sledujeme radikálnu premenu slušnej dievčiny na pouličnú chuligánku. Režisérovi sa podarilo natočiť mnoho autenticky pôsobiacich scén a hlavne vďaka ručnej kamere film pôsobí bezmála dokumentaristicky. A záver filmu je jednoducho šokujúci. ()

DonQ

Nemohu si pomoct. Tenhle snímek jsem viděl naprostou náhodou někdy před 11-12 lety a neskutečným způsobem se mi vryl do paměti. Tak jako málo co jiného. Opravdu hodně syrově podaná deprese průměrné holky z polského paneláku. Tohle určitě doporučuji vidět, byť si toto člověk musí pustit adekvátně naladěn. Jednoznačně 5 hvězd. Do top 10 se mi to nevejde, ale v první třicítce nejvýraznějších snímků má místo jisté. ()

bila.tecka

Zažívám čiré nadšení. Pokud by francouzský směr "cinema verité" měl mít epigony, zařadil by se jistě mezi ně Robert Glinski se svou Terezkou. Umělecký tvar, který pojem dokumentární nebo naturalistický bere smrtelně vážně, přitom se bezelstně pohybuje v jeho mantinelech. Podobně jako bratři Dardenneové si Glinski všímá života na okraji, nevyužívá dotěrné ruční kamery, ale s mírou nejvyšší objektivity zkoumá psychologii mladé dívenky, která je vystavena tlakům okolí. Nesoudí ani společnost nebo rodinu, úsudek je ponechán na vnímavém divákovi. Kieslowski by měl radost. ()

Schuldiner

Hodně ponurý a depresivní film o jedné dospívající dívce z jednoho polského sídliště. Ale jak už tu někdo podotkl, škoda toho jednoduchého příběhu, resp. absence něčeho hlubšího nebo zajímavějšího v ději jako takovém. Určitě stojí tento snímek za vidění. Čekal jsem tak nějak matné herecké výkony, ale byl jsem docela mile překvapen. Až na výjimky. ()

Cement73

Najväčší paradox filmu je fakt, že hlavná predstavitelka Terezky, ktorú film doslova na chvílu vytiahol z bahna, sa tam takmer okamžite vrátila. Ten príbeh na nu pasoval ako keby ulial. Dnes opäť sedí vo väzení za krádeže a ja neviem ešte čo. Smutné ()

bohemia_regent

Film se vyznačuje působivě syrovou atmosférou, která by jistě fungovala i bez toho roztřeseného obrazu - obecně proti ruční kameře nic nemám, ale když se z toho stává manýra, která navíc začíná být po krátké době svojí monotónností únavná, vadí mi to. Hodně silný je závěr. ()

bolan

Ukázkový příběh o dívce jenž se vlivem prostředí, rodiny a pubertální nedozrálosti přeměňuje z děcka na teenarega se všemi neřestmi co k tomuto věku patří. Ostatně nemyslím si, že by byl film nějak zvlášť šokující. Takhle nějak to měla určitě polovina z nás. Socialistickej LOOK ještě umocňuje hořkost filmu. Mohlo by se líbit: Edi a Lilja 4-ever ()