Sladký film (festivalový název)

• Kanada

Sweet Movie

• Francie

Sweet Movie

Drama / Komedie / Pornografický

Kanada / Francie / Západní Německo, 1974, 95 min (Director's cut: 98 min)

Málem by se stalo, že bych ten film neviděl. A to by byla asi největší tragédie v dějinách filmové kritiky ...Celá ta léta svého ubohého života jsem ho měl v povědomí, ale myslel jsem si, že to je nějaká nevýrazná volovina, která mne už nemá šanci zaujmout. No ... Do půlky filmu to přesně odpovídalo. Sice se mi to docela líbilo, ale celé to působilo jako taková barevná veselá taškařice. Ale druhá půlka, to byl masakr! To jsem fakt nečekal a měl sem chvílema fakt velký problémy se žaludkem (hostina) a u jedné scény jsem absolutně nechápal a kroutil hlavou. Začne to několikaminutovou scénou, kterou bych nazval asi jako "sexual molesting of children". Nevím, co by na tento film řekli tvůrci "aktuální české dokumentární pecky" V Síti, protože tady co se děje je kurevsky hodně za čárou. Jsou tam kluci tak max 14 let a mazlí se tam s nima nahá krásná mladá ženská, jezdí jim tam pindou kolem obličeje, hladí je, rozepíná poklopec ... OMFG!! A nevypadá to, že by si to kluci ušatí nějak užívali teda ... To sem nepobral, nedělalo mi to dobře a vlastně svým způsobem to byla "over the top" scéna ve ilmech ever. Protože třeba Serbian movie byl toho plnej, ale byly to special FX. Tady je to real hraný. No a pak je tam ta scéna té hostiny, která je intenzivní, nechutná a zvrácená, ale parádně zvládnutá jako excelentní performance. Podobný scény byly třeba ve filmu Velká žranice nebo Singapore Sling. Spousta jídla, spousta blití, chcaní po stole i do huby si, nakonec sraní a to vše při songu "Ode of Joy". Pak je tam parádní zazpívání písničky těma debilama a taneček. A Pak to jede dál a další a další prasárny... A ještě do toho hraje furt úžasnej song, všechno je barevný, veselý a sladký. A do toho ještě jedou starý černobílý záběry exhumací masových hrobů v 2.sv a jakýsi "týrání" dětí vydávaná ve své době za "tělocvik". No vůbec mi to hlava nebrala, ale zážitek ... Zážitek byl kurevskej!!! ... něco, co jsem roky a roky nezažil a úplně mne to vrátilo do mých zvrhlých Flipnicovských let ... Nádhernej film, nádhernej, odvážnej, řemeslně parádně zvládnutej. 5/5 (Aha! Druhý den mi kolega KennyKoctar sdělil, že ta banda šílenců v poslední třetině filmu, která tam rozjela to šílený performance peklo byl Otto Muehl a jeho banda. Myslel jsem si to, ale neměl jsem čas to ověřovat. Tím tento film u mne nabral ještě na větší hodnotě ...)(10.7.2020)

Opravdu slaďoučký film: hravá exhibice pohlavních údů, opatlávání nahých těl, nějaké to močení a zvracení a ještě leccos zajímavějšího. Ta stará dáma mi silně připomínala strážce krypty z Příběhů ze záhrobí, jinak jsem vzpomínala na Kurta Krena. Výrazný je hudební doprovod, složený z největších odrhovaček světa v čele s Internacionálou a Ódou na radost. Smysl snímku jsem nijak znatelně nepochytila, ale moc se mi líbilo pocukrované bodání.(24.8.2007)

Velmi kontroverzní snímek, ani v komunizmu ani na západě nebyl populární. (kde byl komunizmus tam byl zakázán a ne jen to, sankce, atd). Nebyl v oblibě protože film je myšlenka režiséra o tom že ani komunizmus ani kapitalizmus není ideální forma života pro lidí, protože oba formy pro svůj prospěch využívají člověka-lidské tělo. .. Osobně si myslím že je to hodně povedený film, podobné vždycky jsou o tom jak moc umím vyjádřit své myšlenky, jestli vůbec mám k tomu něco říct. A když někdo umí tak různorodý obraz poskládat, tak ten člověk něco ví. Kritiku dostával spíš od kritiků, ne od režisérů, kteří filmům rozumí. Největší režiséři své doby ho podporovali kde se dalo, Pasolini mu pomáhal v Itálii, Coppola mu nabídl režírovat Apokalypsu, atd. Velmi kvalitní film. 4/5(22.6.2014)

Podle začátku, volby miss, to vypadalo, že to nebude mít chybu. Rozjivená babka (jak kdyby ju tam natlačil David Lynch), gynekologická prohlídka live, ty kecy a všechno tomu naznačovalo. Pak se to začlo zhoršovat a smích mě přešel. Rušivě působily zpívající scény (aspoň mě to sralo) a nepochopil jsem, proč se tam motá tolik cizích jazyků nebo proč do toho pletou masakr v Katyni. Co se tam dělá dál: šuká, šuká na veřejnosti, blije, sere, chčije, dělají tam ze sebe dementy a hovada. Obzvlášťě tam vyniká nadržená pedofilní komunistka nenormální Anna Planeta, která láká dětičky na sladkosti. Asi to mělo nějak šokovat, ale já se u toho skoro nezasmál... smysl mi unikl, akorát možná chtěli říct, že na začátku byla ta Miss Canada čistá a na konci tak špinavá. Ale nevim, proč by nám to řikali. Asi se pletu. Jo a některé scény mi přišly i celkem hezké (válení v cukru, v čokoládě, nakonec i ten striptýz pro ty děti). Je to prostě ujetost největšího kalibru a su rád, že jsem to viděl, ale asi už na to koukat nikdy nebudu, protože nemám důvod.(27.11.2009)

Srdce fekalistovo plesa, a to jsem u toho navic jedl:-) Film lze interpretovat trojim zpusobem: 1) Sverazny protest proti Titove Jugoslavii, 2) Surrealisticka hricka bez nutnosti hledat v ni racionalni smysl, 3) Prosta potreba zobrazit na platne co nejvetsi humus. Vyberte si svou verzi. Jako celek mi ale prisel film dost nevyrovnany, narazil jsem na hlucha mista, kde jsem durazne vyzadoval bud navazani na predchozi sceny anebo alespon dalsi hovna ci blitky. PS. Pamatuji si, ze nam behem studii filmove vedy v Brne (kdy jsem mel v te dobe zatim tu cest spatrit pouhou ukazku) prednasejici Jaromir Blazejovsky vypravel, ze na jednom rocniku LFS v Uherskem Hradisti tehdejsi reditel Jiri Kralik osobne slibil Dusanu Makavejevovi, ze tento jeho film koupi do ceske distribuce. Udelal vsak zasadni chybu - neracil se na nej podivat drive, nez svuj slib vypustil z huby:-)(9.9.2010)

• - Film je dodnes zakázán v mnoha zemích. (Terva)

• - Polka Anna Prucnal měla kvůli filmu několik let zákaz vstupu do své rodné země a víza nedostala dokonce ani tehdy, když chtěla jet navštívit svoji umírající matku. (Terva)