Když si pár třicátníků pustí přes práh matku jednoho z nich, netuší, že se právě ocitl v komorním očistci. Poklidný život se pomalu mění v chaotické trosky. Pěstěná šedesátnice Valerie je energická diva, která si krok za krokem podmaňuje nejen prostor bytu, ale i mysl jeho obyvatel. Plíživá domácí invaze nabírá na síle, jistoty se otřásají, hranice soukromí bortí. Mají matky a tchýně vždycky pravdu? Myslí to s námi dobře? A nejsou někdy právě proto těmi největšími monstry?
Film Přišla v noci Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara na tenké hraně černého humoru a home invasion hororu rozvíjí situaci, kterou v různých obměnách zažil každý z nás. (Artcam Films)

Wanesska

Bravo a ještě jednou bravo. Bába Valerie se mi vryla totálně pod kůži a nemůžu na ni přestat myslet. Je něco takového vůbec možné? Paní Peková by měla dostat Oscara. Byla naprosto geniální a tohle je jeden z nejlepších filmů poslední doby. Pánům Vejnar, Pavlíček gratuluji k takovému veledílu, kdy se řehtáte a zároveň cítíte bezmoc a zoufalství a soucítíte s Jiříčkem a Anetkou. No a pan Kratina jako Kocour, ten byl snad charakterově ještě horší než Valerie. Ale když tak přemýšlím, ocenění by si zasloužili všichni, co se na tomto filmu podíleli. V dnešní záplavě trapných komedií, kdy navíc vidíte pořád dokola jeden a ten samý herecký ksicht, je tohle skvost. ()

zeyer

Napínavé, přesvědčivé, znepokojující, zábavné, vtipné. Zaznívají dialogy ze života, v nichž se pozná patrně každý, kdo má starší rodiče, kteří lezou na nervy, a přece se o ně nakonec bojíme a chceme, aby se měli dobře. Reálně působí i meziscénky - ZTP v metru chce uvolnit sezení, ač okolo je X volných míst; závislák v parku obtěžuje kolemjdoucí a ještě si stěžuje, že mu tykají; pánové na rehabilitaci jsou vůči ergoterapeutce nepříjemní - peklo všedního dne s touhou odpočinout si doma, kde trůní Valerie, následně podpořena Kocourem. Na druhou stranu i Valerie občas pronese něco, co dává smysl, má své světlejší momenty, touží po společnosti, lásce, čímž je celá její postava uvěřitelnější než Samara Morganová nebo Candyman v klasických hororových filmech. Dalším z herců je zde hudba, která nastupuje ve správné momenty. Pobavil jsem se. ()

Klimetka

Panebože chraň, aby se ze mě stalo takový monstrum. Peková je zralá...na českýho lva. Doufám že to jen hrála, jinak bych ji nechtěla potkat. ()

majakmp3

Společný počin režisérů Vejnara a Pavlíčka mě velmi příjemně překvapil. Film řadím k výpravou minimalistickým, stejně jako snímky Mimořádná událost, Vlastníci nebo 12 rozhněvaných mužů a rovněž žánrové zařazení je neobvyklé - komediální horor s přesahem k vážnému společenskému tématu. Jednoduchý scénář, kdy v noci do bytu a života páru pětatřicátníků vtrhne maminka / tchýně a jako tornádo promění jejich doposud klidné a nudné životy v peklo.  Herecké výkony všech protagonistů, zejména A. Nesvadbové, J. Rendla a V. Kratiny jsou úžasně autentické, ale jednoznačnou královnou filmu je pro mě neznámá herečka Simona Peková, která od svého příchodu na scénu ovládla prostor. Její postava je strašná, ale úžasně zahraná a ani jednou nesklouzne do trapnosti. Svým projevem trochu připomíná režisérku Věru Chytilovou. Nevím zda jde o podobnost čistě náhodou a nebo to byl záměr, ale je to fajn. Na filmu jsem byl již podruhé a ani druhé shlédnutí neochladilo mé nadšení - za mě se jedná o nejlepší film roku 2023. ()

Thane

Kdyz clovek pristoupi na to ze jemu by se to urcite nestalo ( 😀 ) tak to funguje docela pekne. Vlastne jedinou vyraznou vytku bych mel k tomu konci kterej byl hodne neuspokojivej. Jako takove drobne plivnuti do tvare ale cestou domu jsemndospel k tomu ze tam tu myslenku vidim i kdyz se mi to provedeni nelibi. Velmi mi sedli vsichni tri herci (i par vynikajicich vedlejsich postav) a potesilo me ze jsme videli normalni holku s bokama co nejsou presne podle casopisu ale je obycejne normalne pekna. A co bych vylozene vyzdvihnul jsou dialogy ktery (a neni to u novejch ceskejch filmu poprve) pusobej uplne opravdove. Presne jako z domova. ()

Filumena

Rodinu si nevybereš. Valerie je noční můra. Dobře též zahraný mladý kretén co ze svého bytu neumí vyhnat vetřelce. Díky Simoně Pekové už asi nikdy nebudu zpívat písničku Ho ho Watanay. Žánr komedie jen chvíli, pak už jen psycho. Mami, co tady děláš?...... ()

pallok

Ak toto má byť svieži závan nádeje pre českú kinematografiu - tak potěš Pánbůh! Nič odpornejšie ako Simonu Pekovú v roli Valerie som doteraz nevidel a ani vidieť nechcem. Tento film by mali púšťať ťažkým zločincom trikrát denne pred každým jedlom, prípadne aj svokrychtivým jednotlivcom uvažujúcim o stavu manželskom. 50% ()

to08.net

Plíživé zlo vnímáte z filmu tak intenzivně, že je vám zle za hodný lidi, kteří nemají to srdce včas zatočit se šílenou babou. Na dobrý se rychle zvyká a lze předpokládat, že ta manipulativní megera jen tak nezmizí. Konec je slušný depreso, protože v hloubi duše přejete oběma, aby našli cestu, jak ty sebestředný pijavice ze svého života definitivně vyautovat!! Skvěle zahraný ode všech zúčastněných. ()

biscuit

/// Asi to neumím zhodnotit. Neumím si to ani žánrově zařadit. Pro mě je to něco jako horror, kterej nestraší, ale nepřetržitě stimuluje moji mez třaskavosti. A v podstatě mě nepřesvědčuje o tom, že bych mohl a měl být mírnější, ale o pravém opaku - tedy o tom, že je třeba být ještě tvrdší a nesmlouvavější hned od samého počátku, a že čím víc se zmrdům ustupuje, tím víc problém eskaluje. /// Odpoutám-li se od toho emočního náboje, který to pro mě má, a zaměřím-li se na řemeslnou stránku, koliduje mi vše mezi 4 a 5 hvězdami. ()

fhe_verdict

Velmi podarene. Samozrejme pribeh trochu tlaceny ad absurdum. Postava matky je vyborne napisana a aj zahrana. Paci sa mi ako vie stale pripravit nove a nove prekvapenie. Historka s lodnym kufrom je neprekonatelna :))) Za zaujimavy povazujem aj fakt, ze kompletne vsetci herci su fyzicky  nepekni (Kratina sice bol idol, ale to bolo v minulom storoci). Film je nepresne oznacovany ako horor v zmysle v akom si horor predstavujem ja. Je ta lotysska kniha uz prelozena? Vtipy v nej neboli zle. ()

MiMax

Nerozumiem tak vysokému hodnoteniu. Filmu chýba zmysel. Klasická téma vtipov: svokra "matka vrtuľník" ktorú sa snažili týmto filmom uchopiť , sa bohužiaľ napriek veľkej snahe nepodarila.Vyzerá to tak, akoby autor ani sám nevedel, ako ten trápny vtip ukončiť tak to tupo hodil do autu. ()

Petbrab

První hodina super film, kdy se zjeví nečekaná návštěva. Ale od chvíle co se tam objevil Kratina, už to šlo rapidně dolů, neboť příběh se stal zcela nelogický. ()

PanXY

První 3/4 bravurní hororová komedie, poslední část filmu pro mě lehce ztratila určité kouzlo, ale i tak jsou to poctivé 4*. Mimochodem ta neochota a neschopnost se matce skutečně vymezit byla děsivá.  Popírání vlastních hranic a neodvaha se za ně postavit je vždycky destruktivní. ()

Montmorency

První hodina je super budované atmosférické psychodrama (horor je trochu přehnané), kdy příchodem Kratiny to mělo dál gradovat - ovšem žvejklo se to do jakési absurdní křečovité "komedie",  která to dosud výborné drama totálně zabila.....škoda,  příště zůstat u jednoho žánru ()

lineker

Jsem ani nevěděl, že Simona je rodačkou z mého rodného města. Tuhle žánrovou sarkasmem prosycenou podívanou si silně krade pro sebe. Maminka na ranu, která by po dvou hodinách měla být vypakována z každého baráku, kde to jakž, takž ještě funguje. Figurka, která zosobňuje všechny ty vlastnosti, při kterých vám teče ze zubů. V prvních dvou třetinách to skvěle funguje. Ta přitaženost za vlasy, která se poté objeví je celkem zbytečná, protože ubírá na autencitě a bere body z výsledného zážitku, který ji i tak více než dobrý. ()

31. Český lev - výsledky

31. Český lev - výsledky

09.03.2024

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

Ceny české filmové kritiky ovládla Přišla v noci

03.02.2024

Večer v sobotu 3. února 2024 proběhl v Divadle Archa v Praze 14. ročník slavnostního předávání Cen české filmové kritiky, které každoročně uděluje Sdružení české filmové kritiky výrazným a chváleným… (více)

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy

Cenu filmových fanoušků získal Bod obnovy