Takhle se s dámou nejedná

No Way to Treat a Lady

Komedie / Thriller

USA, 1968, 108 min

Návštěvní den u paní a dam dříve narozených. Na dveře zaklepal "Hamlet" komediant, mistrovských etud principál, jiný vrah. Vyšinutý synek, maniak, jenž před nevyslovenou zlobou matčiny náruče se zamykal. Zvrácená role, krvavé angažmá. Žonglér odstínů, pán kostýmů. Vykreslené pusinky růží barvy rubínu na čele zanechal.(28.6.2016)

• nascendi

Sú filmy, ktorým čas na kvalite a príťažlivosti pre diváka nič neubral. Nie je ich veľa, ale sú. Na väčšine ich rovesníkov si zub času poriadne zahlodal, čo je aj prípad tohto diela. Pri jeho sledovaní na mňa vanul pach starožitníctva alebo aspoň antikvariátu. Vraj čierna komédia! Nuž komédia ani náhodou a čierna mala skôr jeden z 50 odtieňov šedej. Vraj vynikajúci výkon Roda Steigera! Nemusím ani príliš hlboko siahať do pamäte a spomeniem si na niekoľko jeho lepších a výraznejších kreácií. Dosť som sa pri sledovaní nudil, niektoré preexponované scény ma iritovali a pôvodné odhodlanie dať mu aspoň tri hviezdičky slablo. Mohol som si radšej pospať.(29.6.2016)

Komédia o mužských traumách a fóbiách (všetko okolo žien....čo iné) prezlečená za napínavé krimi plné mŕtvol. Vrah a policajt majú toho veľa spoločného, len ten druhý si dokáže udržať nervy na uzde a ani napriek problematickému vzťahu s matkou nezačal škrtiť ženy aj on. Má môj obdiv. V závere sa schyľovalo k chytrej columbovskej pointe, tvorcovia si ale vybrali trochu béčkovejšie riešenie. Podľa jednej scény sa zdá, že tie konce boli nakrútené dva a prednosť dostal síce ten dramatickejšie výživnejší, ale menej zaujímavý.(28.6.2016)

Film zápletkou, omezením dějiště na několik ulic velkoměsta (např. v jedné scéně jedou hlavní postavy v jednom autobuse) a černým humorem připomíná pozdější Hitchcockovu Zběsilost. Solidní režie a zejména výborné herecké výkony i ve vedlejších rolích (Segalova matka, etuda trpaslíka na policejní stanici) film posouvají hodně nad průměr. V neposlední řadě chemie mezi Segalem a Remickovou funguje bez chyby.(6.7.2016)

Zdařilý thriller podobného typu jako film Bostonský škrtič, jen s menšími rozdíly: 1/navíc humor a za 2/vrah vraždí staré osamělé dámy. Famózní především výkon Roda Steigera, který mě v první chvíli připadal jak Richard Burton, krásu dodává Lee Remick a policejní složku George Segal. Steiger předvádí skvělé herecké triky, nejdříve jako kazatel, poté jako instalatér, nejlepší číslo jako 4% prodejce dámských paruk, poté jako policista a nakonec jako žena a číšník, když jde zabít s pomsty mladičkou Kate Palmerovou, aby potrestal detektiva Brummela, který je mu na stopě.(18.2.2014)