Přepadení 13. okrsku

• slovenský

Prepadnutie 13. okrsku

Akční / Krimi / Thriller

USA, 1976, 91 min

Nuda, nuda, nuda. Celý film som čakal, kedy sa niečo stane. Nestalo sa takmer nič. Veľké Carpenterovo sklamanie, ktoré má však napriek tomu všetkému niečo do seba. On proste vie vyrobiť atmosféru aj z hovna a tento film je toho dokonalým príkladom. Už len kvôli tomu musím pridať hviezdu. A tá sugestívna minimalistická hudba!(15.10.2012)

Skvělá atmosfera v netradičním filmu, kde Carpenter opět netvoří klasický strach, ale jeho kombinaci s absolutní úzkostí a nevýchodností celé situace. Hudba je opravdu hodně "sedmdesátková", ale ve výsledku dokonalá, stejně jako béčkové záběry a charaktery. Spolu s Věcí to nejlepší co jsem zatím od Carpentera viděl.(23.1.2010)

Asi největší chyba je vidět jako první film od Carpentera "Věc". Pak očekávám, že tento režisér bude točit samé skvosty. "Věc" mě tak dostala, že jsem Carpentera uznával skoro jako boha. Jak plynul čas, a já více nakoukal jeho díla, z kultu jsem vystoupil. Teď je mi jasné, že i mistr Tesař se někdy utne. A i když tento počin je drsný a zábavný zároveň, postavy jsou sympatické, dobře zahrané, děj je záživný, ne neuvěřitelný, je to vlastně taková nápodoba útoku zombies. Ty vysmažený kokoti jen vbíhaj dovnitř a pak se střílí hlava nehlava. Pár nápadů, jak odrazit ty houževnatý hajzly by bylo, ale je jich málo. Od Carpentera jsem viděl i lepší snímky.(17.10.2011)

Film, kterým Carpenter nejen ukázal jak se za málo peněz pořizuje hodně muziky, ale také zahájil útok na trůn krále napětí, na němž se pak se svými minimalistickými peckami udržel téměř celou dekádu. Malý rozpočet, jednoduchý příběh, který si ve své téměř absurdní zápletce neláme hlavu s logikou, stručné dialogy, minimalistická hudba, svícení i herecké výkony, které přesto nejsou ploché. To vše slouží jedinému. Gradaci dokonale šponovaného napětí. A jako bonus černý humor a sympatická nekorektnost.(23.9.2010)

Možná nejlepší z regulérních béček. John Carpenter si nejspíš řekl, že by bylo fajn natočit akční thriller s partou lidí vzdorujících brutálním útokům jistého gangu. A tak vzal nějakého černocha, nějakého bělocha, nějakou ženštinu a strčil je do jednoho baráku. Kolem baráku rozestavil etnickou směsku lidí, které spojuje zlý výraz na tváři a ostrý předmět v ruce. No a ti venku, ti jakože zlí, mají za úkol zabít ty vevnitř, ty jakože hodné, kteří jsou také z poloviny nebezpeční grázlové, jenom shodou okolností na špatné straně barikády. Scénář nijak zásadně neřeší logiku věci a bizarnost způsobu, jakým jej Carpenter přes zdlouhavou expozici dostrká ke kýžené výchozí situaci, bere dech. 60 Zajímavé komentáře: choze, Visáč, TD(3.8.2008)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 39. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Režisér filmu John Carpenter se ve filmu objeví jako jeden z členů gangu, který se snaží vlézt do policejní stanice oknem. (pUnck)

• - Austin Stoker a Darwin Joston si spolu posléze zahráli i ve sci-fi hororu Time Walker (1982). (Lorge)