Pád domu Usherů

• Francie La Chute de la maison Usher (více)

Klasická povídka z pera E.A. Poea přepracovaná známým Luisem Buñuelem. Na ponuré sídlo sira Rodericka Ushera a jeho nemocné ženy Madeline přijíždí na návštěvu přítel Alan. Již jeho příjezd provázejí podivné řeči místních a během pobytu zde se zvláštní dojmy ještě prohloubí. Sám sir Roderick po večerech maluje portrét své ženy, ovšem čím blíže je obraz dokončení, tím jeho žena více chřadne - vše vrcholí její smrtí. Usher se odmítá smířit s touto ztrátou a cítí, že něco je v nepořádku... (SharpChick)

Holina

Viděl jsem to s jakýmsi nově namontovaným komentářem a hudebním doprovodem. Jako celek tak film působí přímo psychedelicky - vynikající naprosto depresivní atmosféra a to i na dnešní poměry. ()

MacGuffin

H. - Jean Debucourt (Sir Roderick Usher); Marguerite Abel-Gance (Madeleine Usher); Charles Lamy (Allan); Fournez-Goffard (doktor) ()

troxor

Zajímavá a velice atmosférická adaptace povídky E.A. Poea. Film využívá na svou dobu velice inovativní technické postupy. Zaměřuje se na výraz lidské tváře, hru stínů nebo pochmurné obrazy jezera a korun stromů. Vše doplňujjí chladné interiéry zámku a hrobky, společně z bezútěšnou podzimní krajinou obklopující sídlo Usherů. Na scénáři se podílel Luis Buňuel (ten motiv svatebních šatů je asi jeho - použil ho znovu ve Viridianě). Bohužel po určité době začíná Pád poněkud nudit, stává se totiž lehce repetitivním. Pád domu Usherů je i přesto filmový zážitek, jaký se často nevidí... ()

SharpChick

Tento film se od své titulní předlohy opravdu v mnohém liší. Co se ale jak Poeovi, tak Epsteinovi povedlo dokonale, je navození skličující a depresivní atmosféry, kterou je mistrně protkána literární předloha i toto němé zpracování. Herci ačkoli francouzští hrají obstojně, hudba s prostředím dokonale dotvářejí onu mystickou atmosféru, trikové pasáže byly působivé, režie nezklamala a zajímavé je sledovat také přispění surrealistického Bunuela. V podstatě není tedy co vytkonout. 80% ()

CorvusBlek

Působivé, atmosferické dílo i přesto, že jsem měl k dispozici jen franc.nápisy ve filmu vůbec to neubralo na umělckém dojmu, spousta krásných záběrů, tak jak píše uživatel nash. na konci své recenze, také bych si doma rozvěsil zarámované záběry, asi by mi stěny nestačily... Hudební a zvuková stopa mi moc sedla, bylo to přesné, ty tklivé tóny kytary, běsnění živlů atd. 95% ()

Víteček

Oceňuji přesvědčivý výkon hlavního představitele, ale to nemění nic na tom, že jako celek je to dost velká nuda. 45 %. ()

PetraMishka

Umělecký horror Jeana Epsteina má jednoduchý příběh o muži, který svou posedlostí zahubil svou manželku, aby se ve finále za elektrické noci vrátila z hrobu. Co je ale podstatnější, je neuvěřitelná kompozice záběrů, kdy téměř cítíte chlad, vánek, chvění a slyšíte zvuky, i když je snímek němý. Ta imaginativní složka je opravdu neuvěřitelná, až hororová. ()