Z pekla do Texasu

Manhunt

Western

USA, 1958, 100 min

• odpadlik123

Nesympatický ústavičně nahý trouba (základní zdroj humornosti filmu), do něj zamilovaná nymfomanka myslící si, že je chlap, osamělý muž dávající objektu svého sledování náskok k úniku, tři synáčci (jeden se napichující dobrovolně na nože, druhý se dobrovolně nechající udupat koňmi a třetí na sebe sestřelící hořící lustr) a k tomu něco milého amerického patosu - s prominutím nuda ke zblití.(8.7.2013)

Cowboy Tod Lohman (Don Murray) je, ačkoliv nevinen, pronásledován za vraždu; měl zabít syna mocného chovatele dobytka Boyda Huntera. Hunter poštve na prchajícího Lohmana všechny své muže. Honby se účastní také bratři zavražděného. Dočasný úkryt nalezne Lohman u rodiny farmáře Bradleyeho, ale svým pronásledovatelům nemůže unikat věčně...(23.3.2011)

Z pekla do Texasu má docela netypického westernového hrdinu (sympatického mladíka, jenž čte bibli po mamince, nechce nikoho zabít, přestože oni jeho ano, a při setkání se slečnou je náležitě nervózní), což celému filmu dodává trochu jiný (ale dobrý) šmrnc . Ale jinak je to pravý western ze zlatého věku tohoto žánru. Po zásluze 80%.(1.7.2013)

Klasický a velmi dobrý western, jakých ve své době vzniklo více. Zpracování příběhu vyznívá až uměleckým dojmem. Netlačí se tu v ničem na pilu jenom proto, aby se tu neustále střílelo a hrdinsky hláškovalo. Děj je nespěchající a dává přednost se plně rozvinout a tak vybudovat tu správnou atmosféru. Není nouze ani o výborné kaskadérské kousky, jako třeba ve scéně indiány přepadnutí povozu a jeden s prchajících mužů se za velmi rychlé jízdy snaží uvolnit zapřáhnuté koně. Takové scény se ve své době objevovali velice často a i dnes vzbuzují velký obdiv. Dokonalá kamera vytvořila vynikající obrázky, hlavně ve spojení s přírodními scenériemi. Radost se na to dívat. Snímek by mohl patřit ke klenotům westernové tvorby.(20.2.2014)

Pro mne milé překvapení. Hathawayův mistrovský kousek, který je u nás neznámý. Není sice úplně dokonalý, zvláště pokud se týče poněkud slabšího závěru (kdy jsem očekával akčnější přestřelku), přesto řadím k tomu nejlepšímu, co jsem dosud v tomto žánru viděl. Když jsem se na tento film podíval po dlouhodobém sledování špageťáků, znovu jsem si uvědomil, oč výše umělecky i morálně stojí americký western.(24.10.2011)

• Don Murray

• - Dennis Hopper (Tom Boyd ) počas nakrúcania filmu donútil režiséra Henryho Hathawaya nakrúcať jednu scénu celkom osemdesiatkrát, než uznal, že sa podarila. Po skončení prác na snímke povedal Hathaway Dennisovi, že jeho kariéra v Hollywoode skončila. (classic)