Sylvie

(festivalový název)

Sylvia

Drama / Romantický / Životopisný

Velká Británie, 2003, 110 min

Hm, ty 4 hvězdičky asi potřebují ospravedlnit. Film prostě není nijak zvlášť úchvatný a docela mě zklamal. Nestačí si jenom najít silné téma a kromě něj nabídnout pouhou omáčku. A vůbec, i to téma je zbytečně zredukované. Sylviin život se neodvíjel jen okolo Teda Hughese - "setkání s Tedem -> svatba s Tedem -> Tedovy nevěry -> sebevražda". Film nezachycuje Sylvii komplexně, spíš bych řekla, že se snaží v různých situacích vykreslit její povahu... ale i tady selhává a padá na průměr. Dělat z citlivé umělkyně paranoidní semetriku, to teda ne. Ale přes to všechno - hurá, konečně se někdo uráčil se touhle zajímavou dámou zabývat! Dávám tedy hvězdičku navíc za nedoceněnou geniální básnířku a budu doufat, že Pod skleněným zvonem se povede víc.(11.10.2008)

There are no windows, so I can't see what is in there. There is only a little grid, no exit. Na mě to poměrně dost silně zapůsobilo. Po shlédnutí filmu jsem se dívala na několik básní ze sbírky Ariel a myslím, že jsou vážně silné...oblzvláště báseň Daddy, jejíž úryvky ve filmu zazněly. Nevím, na kolik dobré bylo vykreslení skutečné podoby Sylvie Plath, ale Gwyneth se mi tu líbila. Možná ještě herecky zajímavější byl Daniel Craig v roli jejího manžela - úspěšného básníka Teda Hughese. Byla jsem doslova unešena hudbou Gabriela Yareda, pro tragická milostná dramata je jeho doprovod prostě dokonalý a dechberoucí (třeba - Anglický pacient), vždycky vykreslí tak zajímavou atmosféru a když se skladby místy mísí s úryvky básní, rozhodně to působí na mé emoce. :) Také vizuálně je film povedený. http://www.youtube.com/watch?v=DvCqhHWXYrA(24.11.2012)

Umělci to nemívají v životě snadné, ale to ani jejich blízcí. Mimoto dostává většinou člověk jako bonus k mimořádnému nadání i abonentku na deprese nebo alespoň nějaký zábavný druh duševní nevyrovnanosti. Snímek zachycuje ze života Sylvie Plath pouze osudový vztah z Tedem Hughesem, i tak je však zřejmé, že její labilita měla původ už v dětství, kdy ztratila otce. Po pokusu o sebevraždu a pobytu v psychiatrické léčebně ji drží při životě dvě věci: tvůrčí proces a milovaný manžel. Inspiraci se ale nedá poroučet a Teda od sebe Sylvie odhání svou žárlivostí a strachem, že jej také ztratí… Z celého filmu mi bylo smutno, zvlášť když jsem se dočetla, jaký byl osud ostatních členů rodiny, včetně Tedovy milenky Assie a jejich společného dítěte. Rozuměla jsem Sylviině dilematu mezi touhou položit své schopnosti na oltář lásky a intenzivní potřebou tvořit, cítila jsem ale i s Tedem, jehož chování se vzhledem k Sylviině duševní nevyrovnanosti kolísající mezi depresí a hysterií dá v zásadě pochopit. Byla ženou jeho života, stejně jako byl on pro ni osudovým mužem – u něj však zvítězil pud sebezáchovy. Gwyneth Paltrow v hlavní roli je Sylvii skutečně velmi podobná a díky Danielu Craigovi není z postavy Teda plochý filmový padouch, který nechá manželku napospas vnitřním démonům, ale člověk, kterého život postavil před neřešitelnou otázku co dělat, když se s tím, koho milujete, nedá žít? (více zde)(6.12.2012)

Nedokážu posoudit, zda film dokázal obsáhnout život básnířky Sylvie Plathové. Ale obstál jako drama dvou silných osobností, dvou lidí, pro které je těžké společně žít po odeznění počátečního okouzlení. Mají mnoho společného, ale zároveň se natolik liší, že jeden druhému víc a víc ubližují. Ona - žárlivá, toužící po úspěchu, ubíjená rolí "ženy v domácnosti" - a myslím, že i prací učitelky, kterou se ještě před narozením svých dvou dětí snažila vylepšit rodinný rozpočet. On - zvyklý na společnost žen a svých přátel, vytržený z bohémského způsobu života, který miloval. Jediným vážnějším nedostatkem se může zdát určitá zkratkovitost příběhu, ale možná šlo o způsob, jak se více přiblížit psychice hlavní hrdinky.(12.11.2008)

O básních ani Sylvii Plathové nevím nic. A obávám se, že se toho po tomto filmu příliš nezměnilo. V každém případě je to zajímavě natočené, dobře zahrané (ale tak nějak mi přišel lepší Daniel Craig, jakkoli Gwyneth Paltrow vypadá lépe), hraje k tomu krásná hudba a má to nádherný obraz. Jen ten příběh zůstal tuctově nanicovatý (70%).(1.12.2008)

• - Sylviinu (Gwyneth Paltrow) matku Aurelii hraje Blythe Danner, skutečná matka Gwyneth Paltrow. (vesper001)

• - Českým překladům Sylvie Plath se nejčastěji věnuje Argo a Jota. Mezi čtenáři největší odezvu našel autobiografický román Pod skleněným zvonem (1998). (NinadeL)

• - Frieda Hughes, dcera Sylvie Plath a Teda Hughese, s tvůrci filmu odmítla spolupracovat a veřejně se od něj distancovala. (vesper001)