Reklama

Reklama

Sylvie

Trailer

Obsahy(1)

Píše se rok 1956. Sylvia Plathová studuje na prestižní anglické univerzitě v Cambridgi a píše své první literární pokusy. Potkává zde básníka Teda Hughese a zrodí se osudová láska, která Sylvii provází celý život. I Ted zprvu silně podléhá romantickému vztahu s ženou, která rozumí jeho práci a obdivuje ji, ale po sňatku se leccos změní. Sylvia chce odejít za matkou do Spojených států, Ted dává přednost životu v Anglii, a navíc se vrací ke svým staromládeneckým návykům. Psychicky nevyrovnaná Sylvia nedokáže nevěry milovaného muže přijmout, ale zároveň ho do nich vhání. Útěchu hledá v poezii a ve vlastní tvorbě, píše sbírku Ariel, která dnes patří ve Velké Británii k nejčtenějším, ale sen o štěstí se rozplývá... Filmový příběh na pomezí romance a tragédie poodhaluje mýtus o legendární americké spisovatelce a připomíná jednu z nejničivějších osudových lásek naší doby. Režisérka Christine Jeffsová vsadila na herecké výkony Gwyneth Paltrowové a Daniela Craiga. (oficiální text distributora)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (44)

vesper001 

všechny recenze uživatele

Umělci to nemívají v životě snadné, ale to ani jejich blízcí. Mimoto dostává většinou člověk jako bonus k mimořádnému nadání i abonentku na deprese nebo alespoň nějaký zábavný druh duševní nevyrovnanosti. Snímek zachycuje ze života Sylvie Plath pouze osudový vztah z Tedem Hughesem, i tak je však zřejmé, že její labilita měla původ už v dětství, kdy ztratila otce. Po pokusu o sebevraždu a pobytu v psychiatrické léčebně ji drží při životě dvě věci: tvůrčí proces a milovaný manžel. Inspiraci se ale nedá poroučet a Teda od sebe Sylvie odhání svou žárlivostí a strachem, že jej také ztratí… Z celého filmu mi bylo smutno, zvlášť když jsem se dočetla, jaký byl osud ostatních členů rodiny, včetně Tedovy milenky Assie a jejich společného dítěte. Rozuměla jsem Sylviině dilematu mezi touhou položit své schopnosti na oltář lásky a intenzivní potřebou tvořit, cítila jsem ale i s Tedem, jehož chování se vzhledem k Sylviině duševní nevyrovnanosti kolísající mezi depresí a hysterií dá v zásadě pochopit. Byla ženou jeho života, stejně jako byl on pro ni osudovým mužem – u něj však zvítězil pud sebezáchovy. Gwyneth Paltrow v hlavní roli je Sylvii skutečně velmi podobná a díky Danielu Craigovi není z postavy Teda plochý filmový padouch, který nechá manželku napospas vnitřním démonům, ale člověk, kterého život postavil před neřešitelnou otázku co dělat, když se s tím, koho milujete, nedá žít? (více zde) ()

Fiftis 

všechny recenze uživatele

Ako tak pozerám, tento film nieje veľmi známy a je len dobre, že naň mnohí nenatrafia. A to aj napriek tomu, že v ňom hrajú dve veľké hviezdy ako je Daniel Craig a Gwyneth Paltrow. Film je dosť depresívny a smutný, čo mal byť zámer, keďže sa jedná o skutočný príbeh, ale zámerom už nemalo byť to, že je film veľmi nudný. A pre mňa tomu nepomohlo ani prostredie päťdesiatych rokov minulého storočia, pretože tieto roky ma v Anglickom prostredí neberú. Neviem komu by som tento film odporučil. Ak by som musel, tak asi len ženskému publiku, ktoré má rado pomalé romantické drámy, ktoré až tak romantické nie sú. ()

Reklama

Des2 

všechny recenze uživatele

Hm, ty 4 hvězdičky asi potřebují ospravedlnit. Film prostě není nijak zvlášť úchvatný a docela mě zklamal. Nestačí si jenom najít silné téma a kromě něj nabídnout pouhou omáčku. A vůbec, i to téma je zbytečně zredukované. Sylviin život se neodvíjel jen okolo Teda Hughese - "setkání s Tedem -> svatba s Tedem -> Tedovy nevěry -> sebevražda". Film nezachycuje Sylvii komplexně, spíš bych řekla, že se snaží v různých situacích vykreslit její povahu... ale i tady selhává a padá na průměr. Dělat z citlivé umělkyně paranoidní semetriku, to teda ne. Ale přes to všechno - hurá, konečně se někdo uráčil se touhle zajímavou dámou zabývat! Dávám tedy hvězdičku navíc za nedoceněnou geniální básnířku a budu doufat, že Pod skleněným zvonem se povede víc. ()

cab 

všechny recenze uživatele

I když básnické kecy moc nemusím a je to životopis podle mého názoru o nepodstatné Sylvii, která se chce stát excelentní básniřkou a bohužel propadne a nakonec i tragicky zahyne pro svou velkou a jedinou lásku - lepšího a úspěšnějšího sukničkářského básníka Teda. Přes vše klišé a průhlednost mi to připadalo jako roztomile nenáročná podívaná s nahou Gwyn!!! 50%. ()

Sofia 

všechny recenze uživatele

Příběh nevyrovnané básnířky Sylvie Plathové (nepřesvědčivá Gwyneth Paltrow), která svojí chorobnou žárlivostí a depresemi soustavně ničí život svého manžela (na intelektuálního básníka až moc „vymakaný“ Daniel Craig). Na film jsem se těšila, protože jsem kdysi četla knížku Pod skleněným zvonem, kde Sylvia Plathová popisuje svoje zkušenosti z psychiatrické léčebny, kde byla umístěna po nepovedeném pokusu o sebevraždu, ale bohužel ve filmu nebylo toto téma vůbec zmíněno. Celý film mi přišel jen jako nepodařený pokus přiblížit nám Sylviin způsob myšlení, z čehož ale nakonec vyšla jako vysoce nesympatická osoba...dvě celkem otevřené sexuální scény byly naprosto zbytečné, spousta otázek zůstala nezodpovězených – proč se pořád stěhovali? Na jaké škole a co Sylvia učila? Jaký byl osud jejích dvou dětí? Velká škoda, téma mělo rozhodně na víc. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (5)

  • Sylviinu (Gwyneth Paltrow) matku Aurelii hraje Blythe Danner, skutečná matka Gwyneth Paltrow. (vesper001)
  • Většina komparzistů v úvodních scénách filmu byli skuteční studenti univerzity v Cambridge. (vesper001)
  • Frieda Hughes, dcera Sylvie Plath a Teda Hughese, s tvůrci filmu odmítla spolupracovat a veřejně se od něj distancovala. (vesper001)

Reklama

Reklama