Team America: Světovej policajt

Trey Parker

Bill Pope

Kostýmy:

Karen Patch

Paródia na americký spôsob riešenia svetového mieru a boj proti terorizmu. Nanešťastie poňatá prvoplánovo a priehľadne. Chýba jej nadhľad a priestor pre zábavu inteligentného diváka. Uťahovanie si z Hollywoodu a nadávky zužujú okruh "užasnutých a nadšených" na pubertálnu mládež a posúvajú brisknosť tohto dielka občas až k nude. A žiaľbohu, ani tie trefné vtipy to nevytiahli na viac ako 3*(2.11.2005)

Takúto kopu čierneho humoru a zosmiešňovanie svetoznámych hereckých celebrít dokážu asi iba dvaja ľudia na tejto planéte. Sú to Matt Stone a Trey Parker. Spraviť akčný film a bábkami bol veľmi dobrý nápad. Výborne som sa bavil od začiatku až dokonca. Komu sa páčil seriál South Park, tak by tento filmík určite nemal prehliadnuť.(9.10.2007)

• Terminus

Část americké kritiky, "v čele" s někdejším členem poroty festivalu v Karlových Varech Rogerem Ebertem, se proti loutkovému filmu Team America postavila zády, neboť se cítila ukřivděna nihilismem filmu v tak vážné době, jakou je doba boje proti terorismu . Právě takové frázi by se od tvůrců filmu zajisté dostalo patřičného zesměšnění. Stejně jako se ho dostalo všemu jinému. Mé výhrady k tomuto filmu se netýkají absence názoru či nihilismu - nemyslím si, že zde jde o vyjádření světonázoru. Mé výhrady se týkají skomírající potence tvůrců být vtipnými. Jistě, film srší detaily, z nichž zůstane většina po prvním zhlédnutí skryta (ulice v Paříži vydlážděny croissanty, některé domy v Koreji postavené z krabiček asijského fast-foodu), avšak při komplexnějším pohledu zjistíme, že autoři neustále opakují několik humorných šablon: udání vzdáleností míst od USA, akcentuace komiky pramenící z nedokonalého pohybu "superloutek", likvidace památek při akcích týmu, debilní Matt Damon... Věřím, že někdo se pobaví, sám mám rád absurdní, hrubý, černý, sprostý humor - ale neumím se smát témuž opakovaně. Team America si zajisté najde své fanoušky, potenciál na to má - jen si nemyslím, že onen potenciál pramení ze scenáristické invence autorů. A množství odkazů a detailů ve filmu skrytých mi nemůže nahradit průměrnost celku. Kameramanem filmu byl Bill Pope, který nasnímal i pokračování Spidermana či Matrix. IMDb uvádí, že kulisy Káhiry byly inspirovány obalem LP "Powerslave" skupiny Iron Maiden - o Dereku Riggsovi, autorovi tohoto i dalších obalů desek metalových hudebníků, píše únorové číslo (2005) časopisu Spark.(17.2.2005)

Pokud snesete salvu sprosťáren, občas trochu nechutný pohled na loutky kterým někdo ustřelí ruku, přeřízne je vejpůl, vykopne mozek z hlavy a podobně (věřte mi, je to natočené velmi sugestivně) a máte rádi humor typu South Park (jak nečekané ;-)), v pohodě si tohle jděte pustit a bavte se, protože "Team America... Fuck yeah!!!"(26.4.2006)

America... America... America, FUCK YEAH! Coming again, to save the mother fucking day yeah, America, FUCK YEAH! Freedom is the only way yeah, Terrorist your game is through cause now you have to answer too, America, FUCK YEAH! So lick my butt, and suck on my balls, America, FUCK YEAH! What you going to do when we come for you now, it’s the dream that we all share; it’s the hope for tomorrow FUCK YEAH!(22.9.2006)

• - 911 krát 2356 se rovná 2.146.316. (HellFire)

• - I přes smíšené kritiky si během úvodního víkendu (15.-17.10. 2004) vydělalo southparkské duo Parker - Stone v amerických kinech 12,1 mil. dolarů. Celkově si potom 30-ti milionový loutkový akčňák odnesl jen o dva miliony víc, než stál. Roku 1999 však jejich celovečerní South Park vydělal jen v USA až 52 milionů. (imro)

• - Všechny loutky mají totožná těla, odlišné jsou pouze mužské a ženské postavy, používající odlišné hlavy. Výjimkou je Kim Čong-il, kterého vyrobili menšího. (imro)