Team America: Světovej policajt

• USA Team America: World Police (více)

Team America: Světovej policajt je první akční loutkový film proslulých tvůrců seriálu SOUTH PARK Treye Parkera a Matta Stonea. Snímek natočený s loutkami velikosti zahradních trpaslíků je plný výbuchů a pouličních bitek. Team America, mezinárodní policejní formace, jejímž posláním je chránit globální stabilitu, zjišťuje, že mocichtivý diktátor zásobuje teroristy zbraněmi hromadného ničení. Hrdinové se proto vydávají na misi, která má zastrašit nepřátele a zachránit svět. Team America najímá herce z Broadwaye, jehož kariéra je na vzestupu, aby infiltroval do teroristické sítě. Gary Johnstone, jak se hrdina jmenuje, nejprve váhá, má-li obětovat svou hereckou dráhu, ale nakonec si uvědomuje, že je jeho morální povinností dát svůj talent do služeb pro vyšší cíle.

S pomocí vůdce Spottswooda a ostatních členů Teamu America Chrise, Sary, Lindy a Joea se Gary vplíží do skrýše dealerů se zbraněmi, kde zjistí, že teroristické spiknutí se již eskaluje. Na nebezpečné misi za záchranu Zeměkoule křižuje Team America celý svět od egyptských pyramid přes Panamský průplav a až do paláce šíleného, avšak o to nebezpečnějšího diktátora Kim-Jonga II.

V tomto snímku se objeví i "známé tváře" jako např. Alec Baldwin. Tvůrci si utahují i ze Seanna Penna a Tima Robbinse, ale stejně tak i z politiků všech směrů od stoupenců Bushe a irácké kampaně až po horlivé pacifisty. Film šokoval Ameriku i množstvím vulgarismů. (oficiální text distributora)

Trailer

Galadriel

Pokud snesete salvu sprosťáren, občas trochu nechutný pohled na loutky kterým někdo ustřelí ruku, přeřízne je vejpůl, vykopne mozek z hlavy a podobně (věřte mi, je to natočené velmi sugestivně) a máte rádi humor typu South Park (jak nečekané ;-)), v pohodě si tohle jděte pustit a bavte se, protože "Team America... Fuck yeah!!!" ()

Tetsuo

S dobrými titulky, průměrnou angličtinou a dobrou znalostí americké popkultury za 5*, s jakýmkoli handicapem klesá hodnocení na libovolný počet. Jo, a ještě to chce velmi uvolněný smysl pro humor. Ten film je až neskutečně vymazlený. Trey Parker a Matt Stone jsou čím dál tím lepší. A pak že nihilizmus nemůže být kreativní... ()

Tosim

Líbilo se mi vedení loutek a pár triků ohledně režie, ale tím to taky končí. Sebekriticky přiznávám, že třeba já nejdu občas pro sprosté slovo daleko (když je to účinné), ale to, co se dělo zde, je samoúčelné. Samožerská a nepřesvědčivá satira, která jenom dokazuje, že pokud jsou pomatení lidé na východě, západu taky nechybí. Ovšem kdyby Parker & Stone netočili s loutkama, nemohli by udělat tu pornočást. Cocksuckers. ()

Cival

Sračky, sračky, sračky. Opravdu průserová záležitost za velmi slabé dvě hvězdičky. Vesměs čtyři lehká zasmání nemohou zakrýt slabomyslnost "zábavné" šablony, která stojí jen na prchavém fóru loutek v Bruckheimerově filmu. Bohužel invence je na nule, ostrý smysl pro humor se za ta léta rozplynul (a k americké problematice nepadla žádná natolik zajímavá poznámka, která by existenci téhle břečky obhájila), takže Team America si vydobývá slávu scénářem, který by zvádl sepsat i průměrný divák dvou bruckheimerovek a pár nejprovařenějších kousků (takovejhle odkaz na Matrix či Kill Bill by vymyslel každej během deseti sekund a tím po hříchu autorská invence vrcholí). Jedna velká, zatraceně trapná a fatálně promarněná přílěžitost. A dokonce bych se - jako divák, který Bruckheimera zrovna nevyhledává - opovážil tvrdit, že jakýkoliv scénář z jeho produkce má kvalitnější kompozici a propracovanější tvar než-li paskvil, který Stone s parkerem prodávají světu jako kultovní artikl. Tetsuo tvrdí, že s dobrými titulky, průměrnou angličtinou a dobrou znalostí americké popkultury za 5*, já tvrdím, že s dobrými titulky, průměrnou angličtinou, dobrou znalostí americké popkultury a s většími nároky než jen na slaboduchý humor ne víc než za 2* - ironický podtext v trapném filmu není nic co by mě zvedalo ze sedadla :-) Fuck Stone, Fuck Parker, Fuck Ya, Team America! ()

Gemini

Konečně někdo natočil s tímhle dementním typem loutek něco, co si ze sebe dokáže udělat legraci, ne jako například esence tuposti zvaná Thunderbirds (myšlen původní loutkovo-hraný seriál). Bohužel, autoři to zřejmě přehnali s fekáliemi nebo možná s tou protivšempolitickou agitací bez nějakého hlubšího smyslu, který tu byl například v South Parku. Team America je rozhodně film, který byste měli vidět, ale spíš jako takovou zajímavost (a proč si to nepřiznat, i kvůli některým těm fórům) - a rozhodně nemá na to, aby pokořil Peklo Na Zemi, proto jen 60%. ()

• Dříve než natočil Parker Team America, měl se Stonem v úmyslu natočit loutkovou verzi Dne poté. Všechno však ztroskotalo na právech na scénář, které jim jejich majitelé nechtěli poskytnout. (imro)
  • Gary ležící v kaluži vlastních zvratků je ve skutečnosti Trey Parker s párem falešných nohou. Zvratky byly vyrobeny z polévky a piva. (HellFire)
  • V písni „America FUCK YEAH“ zazní slovo fuck celkem 37krát. (HellFire)