Dračí doupě

Dungeons & Dragons

Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA / Česko, 2000, 107 min

• yeniczek

DrD jsem hrával poměrně dost (to že to je původně D&D neva, páč to české vychází z tohoto) a musím říct, že si autoři možná prohlídli jen pár fantasy obrázků na googlu a našli, že tam jsou elfové, kouzelníci a zloději... Nic lepšího je nenapadlo a tak vyplodili trikově i příběhově nechutný paskvil, který moc nezadá s dnešní produkcí Asylum. Přitom Dračí doupě je přímu studnice nápadů navíc neomezených nějakou mytologií... Kéž by to zkusil někdo znovu. P.S. Přechod z počítačového hradu na panorama Hradčan mě málem donutilo vypnout okamžitě..(6.1.2010)

• corbeau

A to už jsem si chtěl zoufat, že se v Česku netočí žádný pořádný fantasy filmy. Ne, teď vážně - celou dobu, co tahle šaškárna trvala jsem zvažoval, jestli jí mám dát šanci, nebo ji poslat do odpadu. Nakonec se tu ale našlo pár věcí, za které tvůrce pochválit - bludiště mě bavilo, některé digitální triky vypadaly celkem(!) obstojně (zato jiné byly zcela odpudivé) a Jeremy Irons se chvílemi pokoušel o herectví, což se o ostatních protagonistech říct nedá - zejména ten černoch mi se svými pokusy o humor lezl tak na nervy, že jeho smrt považuju vlastně za největší pozitivum filmu. Ovšem smrt by si zasloužil i designer rekvizit, lépe vypadají i plastové hračky made in China. No dál se radši už o tomhle skvostu nebudu rozepisovat, jenom vylíčení všech negativ by prodloužilo komentář na neúnosnou míru(16.10.2010)

• Unnamed

Upřímně jsem se po počátečním půl-hodinovém pláči (protože je vážně nad čím plakat) náramně bavil a vážně si myslím, že to tvůrci nemysleli vážně, ale jako parodii. Pokud ne, tak se jedná o největší ostudu kinematografie, pohanění žánru fantasy, jména D&D a s ním souvísející RPG. Mnoho lidí kritizuje herecké výkony, které jsou vážně horší než by se dalo čekat např. od divadelních ochotníků, ale také si uvědomuji, že s tím otřesným scénářem, maskami, kostýmy a rekvizitami pořízenými v místním hračkářství se toho ani moc udělat nedalo. Nemluvě o skvostném režisérovi, kterého vidím, jak všem říká (převážně Jeremy Ironsovi) "přitlač a klidně to i trochu přehrej, ono se to ztratí". Bídné efekty (a "čarokrásná" monstra) snad není třeba ani zmiňovat. Dávám 1* za finální lighsaber souboj (vážně pobavil), poměrně dobrou hudbu a Zoe McLellan.(24.1.2013)

70%. Dračí doupě vůbec není špatný film, přinejmenším pro fanouška her na hrdiny. (I když podle teaseru, který jsem dostal spolu s Baldur's Gate II jsem nabyl dojmu, že se do fantasy světa dostanou sami hráči). Dvojka je mnohem horší, ale má tu lepší hodnocení jen proto, že se dostala právě jen k fanouškům. Kdyby se k jedničce nedostali řadoví diváci, jsem v pokušení tvrdit, že by se do Shit200 vůbec nepropadl. Triky netrhají oči svou umělostí, výkony herců taky nejsou nejhorší (Damodar je super, Malkovichův vládce zlodejů je příjemně kluzký, a ani dvě ženské představitelky nejsou k zahození, i když se tu v případě mladé čarodějky evidentě vykrádá Mumie - i ten Ridley je trochu podobný na Ricka; a vládkyně se zase hodně podobá Amidale bez nalíčení). Kdo mě hodně dral, byla ta lovkyně odměn, na elfku vypadala opravdu hnusně. Na Ironse si nestěžujte, celkem povedeně paroduje Hitlera (teď si trochu přeju, aby jeho part převzal Ivan Trojan a čarodějku si střihla Klára Issová, to by pak teprve byla sranda). Tak jako tak, Dračí doupě je film totálně nepochopený a nedoceněný. A hlavně je to i svou strukturou film, ne jen zpracovaný modul pro Dungeons and dragons jako dvojka. Anebo je mé hodnocení tak pozitivní proto, že jsem právě viděl Dungeon Siege... Ale hlavně (podruhé) - je tam beholder! Sice jen na pět vteřin, ale je tam!(31.5.2008)

• Jungolink

Od společnosti, která nám byla schopna během následující půldekády na stříbrném podnose naservírovat epického Pána prstenů, přichází snímek Dungeons & Dragons, v němž je – jaká to ironie – celkem pomálu draků i doupat, efektům by se vysmála většina devadesátkových RPGček, lví podíl hereckého šarmu i umu zblajznul orgastický Jeremy Irons a tuzemský domorodec si může krátit dlouhou chvíli hrou Poznej krásy naší vlasti. Zábava pro celou rodinu zaručena :)(21.6.2017)

• - Prarodiče režiséra Courtneyho Solomona Anne a Joe Smuckler přispěli na dotočení filmu částkou 25 000 amerických dolarů. Film je jim věnován. (Terva)

• - Natáčení probíhalo převážně v Kutné Hoře a Praze. Natáčelo se i na hradě Rabí. (Terva)

• - Profionovo (Jeremy Irons) doupě je kutnohorská kostnice. Veškerá kosterní výzdoba včetně lustru nebo sloupů z lebek je pravá, pouze erb draka v pozadí se v kostnici nenachází. (LordB)