Dračí doupě

Dungeons & Dragons

Dračie diery

Dobrodružný / Fantasy / Akční

USA / Česko, 2000, 107 min

70%. Dračí doupě vůbec není špatný film, přinejmenším pro fanouška her na hrdiny. (I když podle teaseru, který jsem dostal spolu s Baldur's Gate II jsem nabyl dojmu, že se do fantasy světa dostanou sami hráči). Dvojka je mnohem horší, ale má tu lepší hodnocení jen proto, že se dostala právě jen k fanouškům. Kdyby se k jedničce nedostali řadoví diváci, jsem v pokušení tvrdit, že by se do Shit200 vůbec nepropadl. Triky netrhají oči svou umělostí, výkony herců taky nejsou nejhorší (Damodar je super, Malkovichův vládce zlodejů je příjemně kluzký, a ani dvě ženské představitelky nejsou k zahození, i když se tu v případě mladé čarodějky evidentě vykrádá Mumie - i ten Ridley je trochu podobný na Ricka; a vládkyně se zase hodně podobá Amidale bez nalíčení). Kdo mě hodně dral, byla ta lovkyně odměn, na elfku vypadala opravdu hnusně. Na Ironse si nestěžujte, celkem povedeně paroduje Hitlera (teď si trochu přeju, aby jeho part převzal Ivan Trojan a čarodějku si střihla Klára Issová, to by pak teprve byla sranda). Tak jako tak, Dračí doupě je film totálně nepochopený a nedoceněný. A hlavně je to i svou strukturou film, ne jen zpracovaný modul pro Dungeons and dragons jako dvojka. Anebo je mé hodnocení tak pozitivní proto, že jsem právě viděl Dungeon Siege... Ale hlavně (podruhé) - je tam beholder! Sice jen na pět vteřin, ale je tam!(31.5.2008)

• plagjoklas

Ja mám fantasy rád, mám rád aj RPG hry a na tento film som sa úprimne teail, ale to co sa odohravalo predo mnou na obrazovke bol vysmech ako uz zanru fantasy tak aj RPG hram. Elfovia vobec neboli vykresleny ako vyssie bytosti (to perfektne urobil jackson v PP), hrdinovia nesympaticky, a aj ked tu bola citit snaha o prenesenie nejakych RPG zakonov do filmu (zlodejska hrdost, zlodejske kasty) dopadlo to katastrofalne. A coho sa najviac bojim je ze som niekde cital ze sa planuje pokracovanie a asi to radsej ani nechcem vidiet.(3.2.2005)

• Z0oMb3E

Čakal som nejaké odviazané béčko, na ktorom si zgustnem a schuti sa zabavím. Dostal som však len zlý film, ktorý sa tvári vážne, a pritom nemá na čom stavať. Druhá vec je tá, že fantasy moc nemusím. Kým Marlon Wayans nedrží jonita v ruke, žiadna z jeho rolí nebude pozerateľná. Niežeby ostatní boli oproti nemu nejak prehnane skvostný, ale jeho fejsu ten módny doplnok ozaj pristane. Za zmienku tiež stojí až zarážajúca podobnosť Thory Broch s Tami Stronach (Neverending Story). Pokusy o vtipné hlášky padli na úrodnú pôdu asi len v dvoch prípadoch. Ostatok je čisté mlátenie slamy. Počítačové efekty, na ktorých je žáner fantasy priam životne závislý sa zredukovali na oprskávanie sa čarodejníkov a niekoľko minútové poletovanie drakov. Zrúcaniny a podobné exteriéry sú možno pre zahraničného diváka zaujímavé a s dobrou reklamou pritiahnu pár dolárov naviac, ale pre našinca sú tak neautentické, až to trhá oči. Chcelo to troška zainvestovať a vybrať zachovalejšiu lokalizáciu. Nestojí to nikomu za zhliadnutie.(5.4.2011)

• sinp

Na rovinu -> Průser. Odpadovější film aby člověk pohledal, jedná se o naprosté dno fantasy žánru s triky jejichž ambice končí někde u doupěte zkrachovalých programátorů (roztomilé potvůrky vytvořily). Trapné přehrávání výsledný dojem už nekazí, pokud ovšem budete mít odvahu vidět tenhle neobyčejně debilní film až do konce.(13.3.2006)

• Vampireman

Celou dobu jsem si říkal, že kdyby ditchli tu černou rogunu a nemuseli kvůli ní plejtvat magickým práškem, tak by z nich mohla bejt, s křivym pohledem, obstojná parta, protože se Damodar místo výcviku svých podřízených radši opájí svou výjimečností a modrou rtěnkou a jde mu jenom o to, aby se zbavil sajrajtu v uších. Jenomže parta prožívá teen emoce a trpaslík zase stereotypně žere mísy kuřat, špiní si rudý vousy a nic nepředvede. Kdyby Porfyrina (nebo se jmenoval Methylpyrrolidon?) nesežral drak, tak dobro nezvítězí, když za něj bojujou takový n00bové. Side Quest: spotněte v tom filmu Macháčka.(14.8.2013)

• - Profionovo (Jeremy Irons) doupě je kutnohorská kostnice. Veškerá kosterní výzdoba včetně lustru nebo sloupů z lebek je pravá, pouze erb draka v pozadí se v kostnici nenachází. (LordB)

• - Prarodiče režiséra Courtneyho Solomona Anne a Joe Smuckler přispěli na dotočení filmu částkou 25 000 amerických dolarů. Film je jim věnován. (Terva)

• - Snímek se umístil na 39. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném čtenáři časopisu "Empire". (orkadimenza)