Tajemství N.I.M.H.

Secret of NIMH, The

Animovaný / Rodinný / Drama / Fantasy

USA, 1982, 82 min

geneticke experimenty, zmutovane krysy a vrazdy... na to ze ide o animovany film je to celkom prisilna kava i na mna (a to mi pomaly tiahne na 30tku, neviem si predstavit ako by to zamavalo so mnou v mladosti), tak si neviem predstavit ako uvitali tuto disneyovsku konkurenciu od samotneho dona blutha (ktory patril k jednym z hlavnych animatorov v studiu walta disneyho) v dobe vzniku... slusna animacia, goldsmithova hudba a zaujimavy (temny) pribeh maju co ponuknut i dnes, ale chyba tomu urcita magickost ktora je v disneyovkach takze znova si to pravdepodobne nepozrem...(15.6.2012)

Příjemně jiný animák, na který se někdy určitě rád podívám znovu. Má nápaditý příběh, jehož hlavní hrdinkou je starostlivá myší matka od rodiny a ne žádný její potomek teenager, je místy nebývale napínavý a akční (souboj s kocourem) a dokonce strašidelný (sova), ve finále i teče krev a umírá se... V dnešní době by takový film určitě obstál, protože si v něm to své najdou děti i dospělí, přičemž ti druzí se nemusejí stydět za to, že se dívají "na pohádku". A abych nezapomněl, Tajemství N.I.M.H. má skvělou hudbu od Jerryho Goldsmithe.(2.9.2015)

Do dnešního dne jsem o existenci této pohádky, neměla ani tušení. Dneska jsem měla chuť na nějaký animovaný film, tak jsem na stránkách s online filmy, zadala sekci "animovaný" a projížděla tak dlouho až jsem na něco klikla a čekala co se bude dít. A ono mě to bavilo. Nádherná hudba, bouda příběh, správně trhlá vrána! A že je to už tak staré by mě nenapadlo. Lituji, že jsem tuhle krásnou, neobyčejnou pohádku neviděla dřív, protože mi to připomíná původní Disneyovky z 50. a 60. let a ty jsou nejlepší. Prostě plných 5 hvězd!(22.11.2015)

Animák, který hravě přebije většinu tvorby Disneyho a všechny Disneyho pohádky generované počítačovou animací. Být tak pořád dítětem, tak jsem unešen a v sedmém nebi. Příběh začíná velmi prostě. Myš, paní Brisbyová, které nedávno zemřel manžel, potřebuje lék pro svého syna, který má zápal plic. A jelikož se blíží období stěhování, kdy lidé vyjedou obdělávat pole, je to záležitost nadmíru důležitá. Paní Brisbyová se tak musí vydat za moudrou myší, ale povahou mrzoutem, panem Agesem. Lék sice dostane, ale čas je neúprosný a jen s trochou štěstí se jí podaří zastavit farmáře před demolicí jejího domu. Myška se tak musí vydat na další výpravu, tentokrát za moudrou sovou, obávaným predátorem. Ta jí poradí, aby přestěhovala svůj domov a navede ji ke krysám, které žijí na nedaleké farmě. Zde se příběh více komplikuje. Dozvídáme se, že krysy žijí v zemi pod růžovým keřem, kde si vytvořili pohodlný domov, dokonce s přívodem elektřiny z nedalekého domu. Tohle totiž nejsou jen tak obyčejné krysy. Tyhle krysy uprchly z NIMH (National Institute of Mental Health), kde na nich bylo testováno sérum, jež jim prodloužilo život a staly se díky němu inteligentní. A tady se též paní Brisbyová dozvídá, že její manžel byl také součástí tohoto experimentu a pomohl utéci ostatním. Proto si jej každý váží. Krysí království je rozděleno názorem na odchod. Vůdce krys, Nicodemus, chce odejít do Thor Valley a stát se soběstačným, zatímco Jenner chce zůstat. A svůj plán chce obhájit za každou cenu. Při stěhování myšího domova tak Jenner zabije Nicodemuse a později sám zemře, matka zachrání své děti s pomocí kouzelného amuletu a vrána Jeremy se dočká družky :). Tenhle animák mě okouzlil perfektními postavami, svou dětskou fantazií, variací krásných a zasněných lokací a především příběhem, kde hrdina je neobvyklý - statečná žena.(27.5.2014)

Zajímavý a milý film. Místy jsem měla dojem, že je pro děti, na jiných místech byl více pro dospělé. Můj výsledný dojem je, že film je pro všechny. Bude to i tím, že hlavní hrdina je dost netradiční - máma nemocného myšátka a vdova po myším hrdinovi. Mystika a postupné odhalování pravdy (návštěva u pana Agese, u Velké sovy, u potkanů a Nicodema) stupňují příběh až k uvolněnému happyendu. Paní Brisbyová je oddaná matka rodiny a i když má jen malé myší srdce, vždy v něm najde dost odvahy, aby se dostala ke svému cíli a pomohla s řešením drámy. Rozhodně žádná nuda.(5.3.2014)

• - Shannen Doherty v tomto filmu debutovala. (Pumiiix)

• - Ve filmu je k vdění celkem 1 078 různých pozadí. (HellFire)

• - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 12. (Zdroj: ČSFD.cz)