Reklama

Reklama

Tajemství N.I.M.H.

  • USA The Secret of NIMH
Trailer

Obsahy(1)

Paní Brisbyová je vdova po Jonathanovi Brisbym. Když její syn Timmy onemocní zápalem plic, vydává se paní Brisbyová pro pomoc za panem Agesem. Ten jí dá lék a také jí poradí, že Timmy nesmí minimálně měsíc z postele. Jenže den přesunu je již blízko a vzhledem k Timmyho zdravotnímu stavu nemůže paní Brisbyová riskovat a přesunout svou rodinu. Velká sova jí poradí, aby vyhledala krysy pod růžovým keřem. Krysy, stranící se ostatním tvorům, jí pomohou přesunout její domov a ona se dozví tajemství o NIMH. Paní Brisbyová potkává nové přátele a také v sobě objeví důležitou vlastnost - statečnost, která jí pomůže překonat všechny překážky. (ČSFD)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (27)

majo25 

všechny recenze uživatele

Koľko práce dá transport myšej nory. Veľmi solídny animák, ktorý sa kvalitou svojej animácie silne približuje disneyovkám, prakticky je ťažké nájsť väčšie rozdiely. Hlavne na tom môže stavať, ale aj fantasy príbeh, postavičky a občasné komické scény sú zaujímavé. Roztržitý a večne nadržaný havran bol trochu za hranou, taký humor za každú cenu, aj keď nepopieram, že nebavil. Samozrejme, myši kopú vždy za dobrých a krysy sú skôr záporáci - klasické detské stereotypy. Animácia je veľmi pekná, len taká drobnosť - na čo dobré boli sove a krysiemu vodcomi vyobrazené svietiace oči? Aj tak silné štyri krysie hviezdičky. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Zvláštní kreslená pohádka. Pod tajemným názvem se skrývá tradiční příběh - statečná myší máma chce zachránit své děti, především nejmladší které je nemocné proti farmářovi, který plánuje přeorat půdu a vyhubit škůdce. Je tu krvažíznivá kočka, děsivá sova a dementní vrána obstarávající "humor". K tomu jsou tu ale i krysy, které v ústavu získali díky séru inteligenci (ovšem jsou stejně inteligentní jako ostatní zvířata), mají elektřinu a dokonce i pár magických artefaktů, které absolutně nedávají smysl. Chybí tomu lehkost, humor či dojetí které by měl Disney a přebývá ono sci-fi a fantsy. Za srdce mě to nevzalo, nicméně nakreslené je to úžasně, některé scény jsou přímo famózní. Takže s přivřením očí 4*. ()

Reklama

farfalla 

všechny recenze uživatele

Zajímavý a milý film. Místy jsem měla dojem, že je pro děti, na jiných místech byl více pro dospělé. Můj výsledný dojem je, že film je pro všechny. Bude to i tím, že hlavní hrdina je dost netradiční - máma nemocného myšátka a vdova po myším hrdinovi. Mystika a postupné odhalování pravdy (návštěva u pana Agese, u Velké sovy, u potkanů a Nicodema) stupňují příběh až k uvolněnému happyendu. Paní Brisbyová je oddaná matka rodiny a i když má jen malé myší srdce, vždy v něm najde dost odvahy, aby se dostala ke svému cíli a pomohla s řešením drámy. Rozhodně žádná nuda. ()

Nin 

všechny recenze uživatele

Tenhle film mě absolutně minul. Příběh se tváří zajímavě a tajemně - NIMH je zkratka střediska, v němž dělají lidi pokusy na zvířatech, protože... jsou zlí, víceméně. To mi přijde jako sociální kritika dost povrchní, ale řekněme, že je to jenom prostředek pro dramatický děj. Díky těmto pokusům ale krysy získaly vyšší inteligenci, dokážou číst a... svítí jim oči. Tohle však považuju za nejhorší lapsus filmu - Protože jaksi VŠECHNA ZVÍŘATA VE FILMU PŮSOBÍ INTELIGENTNĚ. Mluví, logicky přemýšlí, prostě klasická polidštěná zvířata, jak je známe z animovaných filmů. Vedle nich krysy, které měly nabýt lidskou inteligenci, vypadají prostě jen jako další druh zvířat, co se jen berou moc vážně. A pak je do toho ještě naroubovaná magie, kde hlavní hrdinka má amulet, který prostě sem tam udělá něco kouzelného.... Celý film je jedno velké drama. Hlavní hrdinka je střídmá paní, která je vdova, což je nám neustále různě připomínáno. Všem poté hrozí vyhubení kvůli tomu, že zlí lidé si dovolují nemít na své půdě havěť... ehm... však víte, zlí lidé a tak. Nějak na mě to drama ale absolutně nefungovalo, necítil jsem napětí, natož strach. O komediální vložku se pak má postarat nešikovný havran, který si chce najít družku. Pokud na mě nefungovalo drama, tak ta humorná část už vůbec ne. Pokud bych měl něco pochválit, tak film má kouzelnou animaci, příjemnou hudbu a úctyhodnou snahu o to odlišovat se od běžných animáčů. Bohužel mě ale příliš nebavil. (5/10) ()

D.Moore 

všechny recenze uživatele

Příjemně jiný animák, na který se někdy určitě rád podívám znovu. Má nápaditý příběh, jehož hlavní hrdinkou je starostlivá myší matka od rodiny a ne žádný její potomek teenager, je místy nebývale napínavý a akční (souboj s kocourem) a dokonce strašidelný (sova), ve finále i teče krev a umírá se... V dnešní době by takový film určitě obstál, protože si v něm to své najdou děti i dospělí, přičemž ti druzí se nemusejí stydět za to, že se dívají "na pohádku". A abych nezapomněl, Tajemství N.I.M.H. má skvělou hudbu od Jerryho Goldsmithe. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (18)

  • NIMH je ve filmu zkratka názvu "National Institute of Mental Health". (ČSFD)
  • Celých šest měsíců se věnovalo vývoji speciálních kamer pro animaci a dalších čtrnáct měsíců zabralo jejich zkonstruování. (HellFire)
  • Malá vážka, kterou pan Ages (Arthur Malet) odežene na začátku filmu ve svém domě, je Evinrude z Disneyho filmu Záchranáři (1977), jednoho z posledních filmů, na kterém pracoval režisér Don Bluth před svým odchodem. (HellFire)

Reklama

Reklama