Jaro, léto, podzim, zima... a jaro

• Jižní Korea Bom yeoreum gaeul gyeoul geurigo bom (více)

Jaro. Uprostřed jezera v horách stojí malý buddhistický chrám. Starý mnich v něm vychovává malého chlapce jako svého nástupce.
Léto. Dospívající chlapec se zamiluje do dívky hledající v chrámu zdraví. Následuje ji do "skutečného" světa.
Podzim. Dospělý uprchlík hledá v chrámu útočiště před policií: zabil z lásky. Pod vedením svého mistra projde pokáním a pak se vydá do rukou spravedlnosti.
Zima. Muž se vrací, aby se znovu ujal svého poslání. Přijme pod střechu chrámu zoufalou mladou matku a po její smrti se začne starat o osiřelé dítě.
Jaro. Mnich vychovává svého nástupce

Lyrický snímek o plynutí ročních období a lidského života Jaro, léto, podzim, zima a jaro představuje v Kim Ki-dukově kontroverzní tvorbě fascinující obrat bez ztráty umělecké identity i nejosobnějších témat. Postavu mnicha v čase zralosti v něm ztvárnil sám třiačtyřicetiletý tvůrce. Snímek získal Cenu diváků na MFF v San Sebastiánu a svému autorovi vynesl Cenu C.I.C.A.E., Cenu Dona Quijota na MFF v Locarnu. (MFF Karlovy Vary)

kolemjdouc

dnes jsem objevila zprávu že zemřel (na kovid)režisér tohoto filmu.Je to jeden z mála filmů kdy při názvu se mi vybaví ,aspoň matně, po tolika letech osa filmu.Precizní (původně jsem napsala pečlivá ale to nevystihuje popis) práce s herci a výběr exteriéru kam je vlastně celý příběh zasazen.Velice kvalitně je popsán i obsah pod tiráží ()

F.W.Colqhoun

Chtíč probouzí touhu vlastnit a ta probouzí záměr vraždit. Koloběh života. Krutý, svým způsobem krásný, řekl [by] Homer Simpson. Jenže když to říká Kim Ki-duk a snímá u toho skoro dvě hodiny a pět ročních období plovoucí chrám na jezeře v národním parku Juwangsan, je to docela něco jiného. Bez ohledu na to, že nelze říct, že to dobře dopadne; že nelze ani říct, že to dopadne. Bez ohledu na pochybnost, zda lze vůbec něco říct, vyhrazuje Kim Ki-duk čas a prostor pro nutný pokus (protože nutnost tu zírá ze zčeřené hladiny, barevného listí i směšného kopulačního komíhání) se s tím poprat. Jedovatý dotaz stran praktické stránky pokání: Kdo hlídá nemluvně, když mnich vynáší na vrcholky hor bronzového Buddhu a mlýnský kámen? ZAVŘENO ()

Bafo

Pro mne naprosto uchvatny film ktery kdyz sem videl tak sem byl naprosto unesen... Predevsim krasnou vypravou a kamerou... To se proste musi videt protoze to je obrazova basen, ne film... Pribeh je tez skveli a je videt ze Kim Ki Duk se obejde i bez brutality (teda ty ktera je videt na platne)... Film tez nese neco jako poselstvi... Opravdu BRAVO... ()

Ondis

No jo, strašně pohodovej, klidnej film, který prostě člověka dokáže uklidnit. Mimochodem část zima se mi líbila nejvíc- prostě nádherná hudba. ()

Káronoš

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring je meditativní, alegorická, filmová báseň o lidském poznaní a nevyspitatelné lidské duši. „Každé porušení morálních zásad si žádá svoji daň v podobě trestu, ať už mentálního či fyzického", to se nám mistr Kim zdřejmě snažil říci a tím nám účelově připomenout všudečíhající hrozbu dobra a zla, kterou je občas těžké rozeznat. Většina lidí si celý život nese kámen v srdci v podobě těžce nemorálního skutku, ale pouze hrstka se svůj hanebný čin snaží očistit (popřípadě ho napravit). V tomto dramatu se z jedním takovým člověkem setkáme a budeme sledovat jeho rapidně menící se životní příběh v 5-ti ročních obdobích. Nejde však o ledajaký duševní blábol, naopak o další převratné dílo velemistra Ki-duk Kima, který nám vlastní cestou ukazuje krásu filmu z nepoznaného vnitřního rozměru. O nepojmenovatelných, krásných pocitech (poznaných již u snímku 3-iron), nemá cenu hovořit, protože se (podobně jako Kimovi filmy) nedají vyjádřit slovy. "Jaro" je prostě film, který musí každý, věrný filmový fanoušek vidět před smrtí, aby si připoměl tu krásu, pro kterou stojí za to film (obecně) sledovat. Hodnocení: 10/10. ()

dormouse

Jaká adjektiva lze přisoudit tomuto filmu? Meditativní, sevřený, komorní, čistý, obrazově podmanivý. Film je esencí symboliky. Hladina, na níž pluje poustevníkovo obydlí, je vlastně povrchem vědomí, pod ní jsou temné proudy podvědomí, což vyniká obzvláště při srovnání s Kim Ki-dukovým filmem Ostrov. Dveře bez stěny, která by je obklopovala představují správnou cestu, její počátek a konec. O symbolice zvířat si netroufnu nic hádat, ale velmi by mne zajímala. Jednoduchý příběh chlapce, který si v duši nese břemeno viny z dětství, stejně jako film 3 Iron dovoluje nahlížet život východní filosofií, kdy člověk věci nemění, nechá je kolem sebe protékat, raduje se z krásy a nermoutí se nad smrtí, která je neodmyslitelnou součástí života. Po skončení filmu ve mně dlouho dozníval pocit a jistota, že život je vlastně velmi jednoduchý, stačí jen několik málo pravidel a hmotných statků k pocitu spokojenosti. ()

DannyBoy80

Hodně jiný a zajímavý film. Pomalu plynoucí, zakládající si na obrazech. Mám pocit, že to je natočený komiks nebo by z toho komiks mohl být. Minimální mluva jednoznačně směřuje na zaměření se na obrazy a výjevy nad, kterými se musí přemýšlet. Ve filmu je i spousta ponaučení a zajímavé metody jak odnaučit věci zlé, které nás v průběhu života mohou stihnout nebo které jsme udělali. ()

Ještěřák

Lidi obyčejně nejsou moc odvázaní z toho, když jim někdo ukáže koloběh jejich jediného a jedinečného života v 98 minutách. Kim Ki-duk to věděl a věděl taky, jak občas zaútočit na ty nejnižší pudy, a tak se těžko mohl trefit mimo mísu. Zároveň staví na hlavu mou oblíbenou zásadu, že chybovat je v rámci vývoje přirozené a běžné. 80%, krásná Asie, krásný panickopanenský sex a škoda rybičky a hada. ()

Neotom

Asi to bude znít zvláštně, ale během sledování mě napadala spousta analogií s českými Bobulemi- přírodní krásy ve své nejjednodušší podobě, moudrý stařec a mladý učeň, osudová žena, zločin a pronásledující policisté, závěrečné uvědomění...I přes své nesporné kvality pro mě zatím spíše příjemná ,,jednohubka" s několika mimořádně působivými scénami. 60% ()

Tristaver

Pochopil jsem, co se snažili tvůrci filmem sdělit. Ale nepochopil jsem, proč to dělají tak zatraceně složitě. Snímek je precizně natočený, jak režie, tak kamera a výprava jsou naprosto úžasné. Všechno to navíc dokreslují brilantní herecké výkony (zvláště pak postava mistra), tak proč musel být scénář tak neskutečně nudný? Snad se mi nikdy nestalo, aby mě uspával film, který má stopáž blízkou půldruhé hodině. Závěrem: Spring, Summer... je ošklivé vajíčko v překrásné skořápce. A při potenciálu oné skořápky je to obrovská škoda. ()

lucijelucije

Taktéž můj první film, který jsem od režiséra Kima viděla. A musím říct, že doteď jsem neměla žádné zkušenosti s poetickým dramatem. Bom yeoreum..je velký film s velkým F.. Výborná režie, a úžasná kamera, která zobrazuje skvostné detaily přírody, ať už té živočišné, nebo té rostlinné. Výborné jsou také ukázky individuálně vizuálních záběrů na konkrétní moment ročních období. A to je pouhá jedna z mnoha částí, které mě tolik duševně zasáhly. Uvidíte zde také, jak člověk snadno podlehne lidským neukojitelným potřebám a jejich žádostivosti nad tím vším duchovním prozřením, kterým se zasvětil. A konečně závěr, kde dochází k zadostiučiněnému pokáním a uvědomění si vlastní hodnoty se společným nalezením svého duchovního prohlédnutí. 8/10 ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Si stále chorá?" "Nie." "Potom to bola správna medicína."     Originálna poetická dráma, ktorá ohromí svojou mimoriadnou obrazovou krásou (prostredie, v ktorom sa odohráva, je vskutku nádherné). Tak, ako je to u tohto režiséra obvyklé, je táto krása spolu s príjemne rozjímavým tempom v priamom kontraste s obsahom plným násilia a sexu. Dalo by sa aj povedať, že je to film o kolobehu ľudského života s dôrazom na kolobeh zla v ľudskom živote. Aj keď mi to rozvláčne tempo náramne vyhovovalo, občas sa to úchvatné (ne)dianie prepne do menej záživnej fázy. Vrcholmi filmu sú časť "Leto", nabitá neskutočným sexuálnym napätím (pre strasti toho mladého mnícha som mal plné pochopenie) a ohromne pôsobivá časť "Zima". Väčšiu časť filmu sprevádza minimalistický soundtrack meditatívneho charakteru, v závere filmu to však hudobný sprievod parádne rozbalí v podobe nádherne prenikavého, srdcervúceho ženského spevu.     "Chtíč prebúdza túžbu vlastniť. A prebúdza vražedné úmysly." ()

mota

Komorní příběh samotářského mudrce a nepovedeného žáka. Nezvládnutá a nedostatečně vyobrazená výchova. ()

conery1

Ľudia prichádzajú a odchádzajú, ale múdrosť zostáva. Bola tu dávno pred nami. Všetok vesmír vznikol z Nej. ()

Nethar

Koloběh života, téměř magické záběry domku na jezeře, hluboké myšlenky o krásných i ošklivých věcech v každém z nás. Přitom na jejich vyjádření stačí tak málo. Jak jsem se dočetl je zajímavé porovnat vývoj tohoto filmu se samotnou Kim Ki-dukovou tvorbou, která před ním byla zcela jiného charakteru. Vezmu toto studium pozpátku, ale vezmu. ()

poet

Kolobeh života ako 4 ročné obdobia. Krásna filmová poézia s obrovským myšlienkovým nábojom..........Tento film môžem vidieť snáď stokrát a vždy my poskytne niečo nové. Jedinečné spojenie človeka a prírody. ()

Dvě smutné zprávy ze zahraničí

Dvě smutné zprávy ze zahraničí