Důkaz

Catherine je sedmadvacetiletá žena, která je oddaná svému otci Robertovi, geniálnímu a proslulému matematikovi. Zatímco se Robertova obratnost ve světě čísel stále jeví jako neotřesitelná, jeho kontakt s realitou se pomalu vytrácí. Když Robert propadne šílenství, Catherine začne přemýšlet o tom, zda mohla po tátovi zdědit duševní chorobu společně s jeho mimořádným matematickým talentem. Po Robertově smrti se na Catherine obrátí Hal, otcův nadaný, ale příliš horlivý student, který chce nahlédnout do poznámek zesnulého muže v naději, že objeví jeho poslední významný počin. Zatímco Catherine se zdráhá ponořit hluboko do otcovy práce v obavách, že by tam mohla vyčíst něco o své vlastní budoucnosti, Halovi k tomu dá svolení. Odhalení matematického důkazu potenciálně historických rozměrů, který se skrývá v jednom z poznámkových bloků, vyvolá vlny šoku, a to v nejednom slova smyslu. (HBO Europe)

Triple H

Kde je hranica medzi genialitou a šialenosťou? Nuž, aj týmto sa Dôkaz zaoberá. Už z námetu je jasné, že sa jedná o komornú drámu, v ktorej tradične všetko leží na bedrách hercov. Ako dopadli? Anthony Hopkins bol nadštandardný, Gyllenhaal dobrý a Gwyneth Paltrow prekvapivo výborná. Myslím, že úloha psychicky nevyrovnanej, čudáckej a mierne hysterickej dievčiny jej sadla ako uliata. Má prosto tvár a oči, ktoré sú na takéto postavy ako stvorené--výborný casting. Nie je to žiadne výnimočné dielo, ale kvalitný film, v ktorom všetko šlape tak ako má. To stačí. ()

Saraph

Na tyhle typy filmů se většinou dívám proto, že mi schází motivace učit se do školy. ;) Poté, co jsem se začal koukat na tohle, se ukázalo, že tu v podstatě skoro o matematiku nejde. Hlavní náplní díla jsou spíše hysterické hádky, zda bych to tak mohl nazvat. Abych se přiznal, nebýt Jake Gyllenhaala, který to celé zachraňoval, asi by se mi to moc nelíbilo. ()

Estrellita

Z nějakeho důvodu se tohle geniální šílenství opravdu vydařilo. Netuším, jestli tím důvodem je super příběh s myšlenkami "mezi řádky" nebo Jake, Gwyneth nebo pan Hopkins nebo hezké prostředí nebo dobrá technická úroveň filmu... Nebo všechno dohromady? Nevím... Ale povedlo se. 75% ()

chelseaman22 odpad!

Abych pravdu řekl, tak bych déle vydržel u sledování souseda, jak si máchá spodky v neckách, než u sledování výše uvedeného počinu, který má úroveň jako Donald Tramp. odpad! ()

David.Darco

Tak toto je prosím pekne výborný HW film ! Takto to má vyzerať ! Gwyneth Paltrow som poznal len z pre mňa čoraz otravnejšieho Marvelu.. Ale tu si získala môj obdiv! Celý tento počin je tápaním v ľudskej mysli a jej sile uveriť, či podceňovať seba i druhých. Zaujímavému príbehu však nezabudli filmári prišiť aj zaujímavú formu rozprávania. ()

Magneto

Zaujímavé...Divadelné,s drsnou koncentráciou hereckých vystúpení...Gwyneth si toho Oskara naozaj zaslúži,je to pani herečka,nestratila sa ani vedľa Hopkinsa,ktorý síce zahral tú svoju klasickú "postavu",ale ajtak žiari...Dejovo je to trošku jednoduchšie,ale námet nového prevratného matematického objavu je pre mňa osobne veľmi zaujímavý.Škoda že tvorcovia nenazreli do sveta matematických géniov trošku podrobnejšie..Ale...to by už bol iný film...Atmosféra univerzity,divadelné prevedenie,excelentné herecké výkony,citlivá réžia,atraktívny námet...Zaujímavé ;-) ()

Týnkaa

Čtyři hvězdičky za ten konec... jinak opravdu zajímavý film s matematickou tématikou, ale ne ledajakou, s tou na vyšší úrovni, s tou, při které matematici překvapují sami sebe, ale není to jen o matice, je to i o šílenství, lásce a... no prostě o životě :) Určitě stojí za podívání!!!! ()

Sfinkter

Nemůžu si pomoct, dialogy na začátku filmu jsou pro mě jen povrchní záležitostí. Mají svou hloubku, ale jako kdyby nepatřily na plátno či je režisér nedokázal dobře natočit. Podle ocenění předlohy bude psaná podoba mnohem podařenější. Konverzační filmy mám rád, ale nebýt zde trojice výborných herců, nejspíš by snímek skončil hodně špatně. ()

st.verka

Bohužel toto "drama" mi vůbec nepřipadlo strhující a přiznám se, že jsem se chvílemi dost nudila. Roztahané, nikam nesměřující s prolínajícími se časovými rovinami, kdy často nevíme, která je realita, která vzpomínka, nebo snad hlavní hrdince přeskočilo? Ti, co si to užili mi snad prominou. ()

Kamkon

Skvěle obsazený Jake a překvapivě velmi uvěřitelná a reálná Gwyneth, wow, její nejlepší výkon po Zamilovaném Shakespearovi. ()

Jizni Tlapa

Nezajímavé, utahané a okoukané je jakékoliv matematické téma. Stejně tak na mne působil Důkaz, který chvílemi počíta, chvílemi hodnotí, chvílemi třeba i dramaticky nadchne, ale co rozhodně neudělá, je překvapení. Ač úvodní titulky slibovaly plejádu hereckých ikon, volba Paltrow a Gyllenhaala působila nešťastně a absolutně nesourodě. Jedinou útěchou zbyl tak Hopkins, který byl perfektní a "dopočítal" tak Důkazu dvou hvězdičkové hodnocení! ()

_DAVE_

Typicke komorni drama ktere na sebe nestrhne hordy divaku ale spise nejake ty oceneni.. Velmi pekna hudba, herecke vykony Paltrow a Hopkinse.... Tento film nelze ale doporucit uplne vsem. ()

uhlajz

50%. Trošku rozvleklé a v podstatě o ničem, jelikož je to dost ploché na to, aby se zde vystihla nemoc jako taková, a zároveň nic jiného v podstatě ve filmu není... ()

lennyd

Robert (Anthony Hopkins) byl fenomenálním matematikem, bohužel poslední léta před smrtí ho sužuje zákeřná psychická choroba. Poslední roky se o něj stará jeho dcera Catherine (Gwyneth Paltrow), která se těžce vyrovnává s jeho smrtí (i přes pomoc přítele Hala (Jake Gyllenhaal)). Jednoho dne Hal najde ve zkoumaných zapiscích spoustu sešitů, které by znamenaly nové objevy v oblasti prvočísel. Nyní je otázkou, zda je napsal ještě před smrtí Robert a nebo sama Catherine ... Nevím nevím, celé mi to přišlo trošku jako pokus napodobit Howardovu Čistou duši, akorát že minimálně o třídu hůř. Tam, kde Čistá duše působila jemně a citlivě, mi Důkaz přišel "brutální" svoji snahou vyburcovat z diváka nějaké pocity. Ale celé to působí tak nějak prázdně, prostě kdyby v televizi běželo zrnění nebo honění za kulatým nesmyslem tak by to pro mě dopadlo stejně. I když se Gwyneth Paltrow i Antony Hopkins i Jake Gylenhaal snaží seč můžou - prostě ně. Sorry, ale tohle moc nevyšlo ... ()

LadyDevil

Mám takovej pocit, že se tenhle film mohl natočit o dost líp - potenciál má totiž rozhodně velký...Myslím, že se mohlo víc rozvést, jak a čím byl tatínek hlavní hrdinky jiný než ostatní: z těch pár scének na mě totiž nepůsobí zas až tak odlišně od běžných zdravých lidí. Svojí hysterií a citovou labilitou na mě působí víc nemocně spíš právě jeho dcera..Samozřejmě i tenhle faktor tu hraje svojí roli: obrovský strach z toho, že je psychická narušenost dědičná, a konec nás rozhodně neuchlácholí, že tomu tak v budoucnu nebude..Nemůžu si pomoct, ale Gwyneth Paltrow mi často lezla na nervy a o její sestře ani nemluvě:-D Zkrátka jsem si představovala tohle téma natočený jiným způsobem..ale výborný nápad a řada scének dobře zahraných (zejména geniální Hopkins) se tomu rozhodně upřít nedá:-) ()

marvan

Vše se tu točí kolem otázky, kdo je autorem "nej" matematické práce na světě. Americké zbožnění absolutních výkonů mi přijde na úrovni pubertálního soutěžení kdo má větší přirození a předem znemožňuje jakékoli hlubší úvahy. ()

Iwory_

Film jsem sice viděl dávno a nepamatuju si všechny podrobnosti ale vím že je to velice dobré drama které mě zaujalo jak výkony herců nebo neočekávaným dějem snímku. ()

BoncheR

V poslednej dobe mám akosi šťastie na "divné" filmy. Od dôkazu som si veľa sľuboval - neviem čím, asi Gyllenhaalom - no toto... je totálny prúser. Zlyhanie režiséra, scenáristu a, žiaľ, aj hercov. Občas som mal pocit, že sa nepozerám na "matematický" film ako napr. Čistá duša, ale že skôr sa pozeráám na sfilmovanú poéziu! Od polovice ma film nudil a kryštalizoval sa prííííííliš dlho a zbytočne. Ani som sa nedozvedel, čo také prelomové jej otec objavil. 40% ()

Bobik9

72%? Proboha ne! Nuda! Hrozná a nekonečná nuda! Příběh, ve kterém se nic neděje a ani na konci se vlastně nic nestane. Herecky je to sice naprosto v pořádku. Paltrow, Hopkins i Gyllenhaal jsou skvělí, ale nudní. Veliké zklamání pro mě. Čekal jsem větší emoce nebo cokoli, ale je to NUDA! ()

18.01.2006

14.12.2005