Mastičkář

Polsko, 1981, 128 min

Známého chirurga opustila manželka a dcera, začne tedy pít, zraní se na hlavě a ztratí paměť. Pomalu se mu vracejí lékařské znalosti a schopnosti, přičemž se z něj stává místní léčitel. Kým doopravdy byl, si však nepamatuje. (Filmbox)

Bezmenny

Sú Vianoce, tak všade, kde prídem, je zapnutý televízor. A stále v ňom nič poriadne. Keď tu zrazu - mastičkár. Najskôr som si myslel, že to je ďalšia hlúposť. Veľmi sa Ti ospravedlňujem, mastičkár a skladám klobúk. Bolo to jednoduché, ale nesmierne zaujímavé - bol som vtiahnutý do deja za pár minút a nevedel som odísť, kým som nevidel koniec. Naozaj to stojí za to.... ()

Ex_Machina

Romantická dráma, kde si musia svoje šťastie vybojovať dvaja mladí ľudia napriek ťažkej nepriazni osudu. No pokiaľ bude medzi nami vždy existovať niekto ako profesor Rafal Wilczur, tak sa nemusíme ničoho báť. Film pri ktorom neostane jedno oko suché a po jeho dopozeraní sa stanete nachvíľu zase o čosi lepším človekom. ()

Anianna

Výborně zachycená dobová atmosféra, silný příběh, vynikající Binczycki v hlavní roli, působivá hudba a bezchybný dabing. Překvapivě mi nevadí ani ten předvídatelný závěr... Až se za potřebu toho sladkého bonbonku stydím. Chcete-li se dojmout, podívejte se. ()

RoninNiro

Mastičkár je síce dokonalá reklama na marxizmus, ale v celku realisticky zobrazuje medzivojnové obdobie v Poľsku. Tento až neuveriteľne pokojný romantistický snímok mi trochu pripomínal Bedárov. Je to veľmi naivné a predvídateľné dielko, ale to ho robí zároveň krásnym a pôvabným. Stoji za to vidieť!!! ()

Ernie_13

Krásny príbeh, nakrútení tak presvedčivo, že už po 15 minútach som prežíval osudy hlavných hrdinov s nimi. Určite odporúčam každému. 90% ()

toty

Na tento film narazili náhodne moji rodičia a velmi ma zaujal. Tiež nepoznám Polskú kinematografiu ale tento film na velmi zaujal. Dá sa na to pozerat znova a znova. ()

Pete

Mastičkář přichází z časů, kdy ještě záleželo na tom, aby měl film SCENÁŘ. Atmosférou mi to vzdáleně evokuje Doktora Živaga, dokonce i české pohádky jako O statečném kováři, Popelka, či Šarlatán, ale zdá se mi, že Poláci umí ve filmu dosáhnout přesně toho, co Češi ne (a naopak). Ten krásný pocit z vítězství dobra (resp.pravdy a lásky) tam každopádně je. Stavbou má pak tento příběh blízko k románům z ruské literatury romantismu i realismu. Jistě, šlo by to drobet zkrátit, je to však vskutku opojné oldschool vyprávění. ()

iz67

Je to takový polský sovětský film. Tedy alespoň podle úrovně dialogů a děje. Dost děsná blbina, plná nesnesitelných blbů. A pak je spousta blbů, co na to čumí, včetně mě. ()

unclejack

Hoci film má svoje resty a tie viac či menej vyplúvajú na povrch, treba férovo uznať, že Jerzy Hoffman opäť zabodoval. Atraktívne spracovanie románu pokrýva všetky citové polohy, ktoré má, čo je krásne vidieť na osobe Márie. A vôbec, celý cast sa mimoriadne vydaril a prakticky bez veľkých mien a bez veľkých slov sa tu odohráva humánny, dojímavý príbeh. S hudbou je to tak pol na pol a občas som sa trochu čudoval nad tým, čo kamera zaberá a čo nie, ale suma sumárum sa dá povedať, že veľmi dobrý subjektívny dojem z dojímavého príbehu v striedmom spracovaní, aké si skutočne zaslúži, je skutočne právom nad hranicou osemdesiatich percent a tých dvoch hodín veruže neľutujem. ()

Kub21

Na začátku jsem si myslel,že to bude další hovadina od tvůrců polských filmů.Film mě už na začátku napovídal,že to tak hrozné určitě nebude.Ano,musím říct, že jsem se mýlil,neboť na to co jsem se koukal mně zaujalo.Nad dějem jsem se zamýšlel,protože ve mě probudil mnoho myšlenek.Doporučuji. ()

Kozlowski8

Příběh špičkového chirurga, který následkem nepříjemných okolností ztratí paměť. Neví kdo je, čím je, kam patří. Toulá se po světě a za jídlo a nocleh léčí lidi - díky léčitelským schopnostem, které v sobě objevil... Krásný film, který vyzařuje obrovskou sílu a charisma a dokáže neuvěřitelně vtáhnout. Zvláště titulní postava profesora Wilczura, alias Znachora, je skvěle napsaná a Jerzy Binczycki jí vtisknul přímo geniálním způsobem duši. Dlouho jsem nevnímal film tak intenzivně a ani "růžovější" závěr, než bylo nutné, můj zážitek nesrazil, byť několik procent z hodnocení ubral. 90%. ()

allegria

Nádherná ukázka lidskosti, soucitu, lásky, nezištnosti a skromnosti. Současně i mnohokrát potvrzený fakt, co dokáže lidský mozek, má-li sám sebe regenerovat. Romantická zápletka mě nijak nerušila, zapadla do děje, který je jako celek úchvatný. ()

MrKrahujec

Tak tohle byl tedy skutečně "nářez"!! Opravdu bych nevěřil, že je možné zkombinovat Pytlákovu schovanku Martina Friče s Květinkou Martou Zdeňka Jirotky, celé to říznout Tulákem Macounem Ladislava Broma a Bataliónem Josefa Haise-Týneckého a nakonec to umocnit Cimrmanovou Hodinou pravdy či Vichrem z hor. Uf! Tohle by byl samozřejmě beznadějně odpad, nebýt toho, že tahle ukrutná sentimentální zavařenina je ku velkému podivu nasnímaná mimořádně zručně, až mistrovsky. Kdyby to bylo třeba animované, snad by to vadilo méně, každopádně v tomto případě solidní práce s kamerou a působivá hudba dokázaly skutečné divy - úplně samy vyšroubovaly hodnocení až na tři *. ()

PTuranyi

Výborný príbeh uznávaného chirurga, ktorý stratí pamäť a doklady, kvôli čomu sa stane tulákom. Na svojej púti stretne mnoho chorých ľudí, ktorí potrebujú pomoc a môže tak uplatniť svoje chirurgické zručnosti, o ktorých ani netuší. Stretne sa však aj s pýchou, kvôli ktorej sa dostane do väzenia a pred súd, aby tam znovu našiel svoju stratenú identitu. Produkcia je veľmi dobrá a hoci príbeh je silne romantizovaný a morálny podtón je priam hmatateľný, predsa len, vďaka múdrosti a pokore hlavného hrdinu, oslovuje základné ľudské princípy pomoci blížnemu. Podobne ako produkcia aj herci sú poplatní dobe, no ich postavy sú stvárnené dobre a v kontexte príbehu sú dostatočne presvedčivé. ()

komando20

Super film odoručam každemu, je to jednoduchy pribeh doktora ktorí stratí pamäť, dojde do neznamej dediny kde každemu dokaže pomôcť. ()

Marieta18

Pred mnohými rokmi som sa dostala ku knihe a tá ma uchvátila a nemohla som ju pustiť z rúk. Keď som sa dostala do kina na natočený film, bolo to čosi úžasné – tak krásne a dojímavé scény, pri ktorých sa plakalo. Bohužiaľ, tak, ako bol natočený pôvodne, som ho už viac nevidela. Vtedajšia politická suita nedovolila jeho premietanie – z jedného filmu sa stali dva diely, najkrajšie a najhodnotnejšie scény boli poriadne zostrihané. Nikdy nezabudnem na scénu po operácii Marienky, kedy mastičkár čaká, či sa preberie a ona otvára oči...On klesá na kolená a vrúcne ďakuje Bohu za jej záchranu. Toľko pokory a vďačnosti! Úžasne spracované, výborné výkony hlavných predstaviteľov, krásne reálie poľského vidieka a nádherná , silná hudba. Podľa mňa klenot kinematografie – skvelý film so silným posolstvom ľudskej láskavosti, nezištnosti a dobroty. ()