Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

angloumene

Ohouu, tak tohle byla opravdu síla. Velice citlivě zpracované téma pedofilie a mladické prostituce dohromady s Levittovím životním výkonem. Film tedy samozřejmě není jenom o samotném zážitku, ale spíš o vyrovnání se s ním. Přesto nepůsobí nijak pasivně a po celou dobu opravdu baví (nebo spíš jaksi mimo jiné šokuje). Za mě 85 %. ()

Ixbalanke

Je to velmi důležité a opomíjené téma. Sexuální zneužívání dětí se děje stále, všude a tam kde byste to nečekali. A nejhorší je, že přijdete o vzpomínky, ale šok a trauma se zasune do podvědomí a pronásleduje vás na každém kroku, pokud trauma znovu neotevřete a nějak se s tím nevyrovnáte. Naprosto bravurní film a odvážný. Je velmi dobře, že se takové filmy točí. Pomáhá to lidem s tímto traumatem projít tím nějak znovu a zbavit se toho. ()

lukasd

Naprosto vykalkulovaná a samoúčelná podívaná. Na prudérní Američany možná některé scény působí šokujícím dojmem, otrlého diváka nijak neznepokojí. Je potřeba ocenit dobré herecké výkony a možná i hlavní myšlenku filmu, všechno ostatní šlo ale zpracovat lépe. ()

Mírouš

Svojí atmosférou, hudbou i scénami mi připomínal několik jiných filmů. Svým obsahem mi připoměl, že už je bohužel skoro všude po světě zrušenej trest smrti. Nic menšího bych pedofilům za ty humusárny nedával. Maximálně je nahnat do sklepa, pozvat pár zfetovanejch negrů s kleštěma a letlampama, ať si ještě těch pár posledních chvil před smrtí užijou... ()

fredisek

Nejvíce šokující film, jaký jsem kdy viděl. Musel jsem ho dát na třikrát, abych ho vůbec dokoukal. Ale když jsem si odmyslel tu hromadu nechutných scén (nebo si alespoň představil, že by mohly být natočeny míň naturalisticky), uvědomil jsem si, že ten příběh byl vlastně docela prázdný, skončil ve chvíli, kdy by člověk čekal, že naopak bude začínat. Rozhodně to není film, který chci vidět znova, ale i tak jsem rád, že jsem ho zhlédl. ()

Santino7

Na americké pomery ide o celkom netradičný snímok, ktorý to však hlavne po emocionálnej stránke zvláda na výbornú. A podobne je to so zakomponovaním mystických prvkov, ja som im to vážne zožral všetko až do poslednej bodky. Mysterious Skin s určitosťou má niečo do seba, je v mnohých ohľadoch inovatívny a zároveň má potenciál osloviť širokú divácku základňu. Oceňujem snahu o takéto ojedinelé kúsky oplývajúce obrovskou kreativitou, navyše keď sú ešte k tomu všetkému na tak vysokej kvalitatívnej úrovni. A ozaj, skvelý Joseph Gordon-Levitt, podľa mňa ide o doposiaľ jeho najlepší výkon vôbec. 4/5 ()

Oralfabet

Po Spotlightu je tohle druhý film o pedofilech, v němž zazní Tichá Noc. Pokud se mi tím ty filmy snaží vsugerovat, abych z jejich sledování udělal vánoční tradici, tak se asi tato snaha nesetká s úspěchem. Absolutně zničující, i přesto, že je celou dobu jasné kam to směřuje. Ps: Co je to kurva zas za překlad názvu? 9/10 ()

bobstock

Vůbec jsem netušil do čeho jdu, hledal jsem jen filmek s mimozemšťany a našel jsem naprosto odzbrojující námět. Zapadnutý pokládek v podobě sociálního dramatu okořeného nadpřirozenem. Filmově to občas hapruje u střihu a některé scény, jak když na první dobrou, ale pak jsou tu momenty, který mě naopak ponořili do neuvěřitelně vážné hloubky příběhu chlapců na jednom maloměstě v Kansasu. Tenhle scénář si vzít do ruky nějaký současný profík a vybrousí to. Tak to pár cen sebere, za to ručim. 75% +za výkon J. G. Levitt ()

Perfo

Přímost a bezprostřednost je evidentní. Námět a děj mi hodně připoměli Clarkovi Kids, i když zde se řeší uplně jiný úhel pohledu a problematika. Když odečtu pár nechutných pasáží, byť jen v náznaku, tak dostávám film, který bude současný v jakékoli době. Téma sexuality, zneužívání, posedlosti a osobních problémů bude vždy aktuální. ()

Kervorkian

Z celého srdca som si prial, aby sme mohli opustiť tento svet. Vzniesť sa v ústrety noci ako dvaja anjeli a ako kúzlom zázračné zmiznúť. ()

Bukk

Není snadné se na to dívat, zvláště tehdy, když je jasné od začátku, s čím máme tu čest. Možná právě proto film nedokážete vypnout nebo přetočit. JGL si střihl jednu z velmi důležitých rolí ve své kariéře. ()

ChillThomas

Hodně gay film .... Měl jsem si nejdříve předčíst obsah, než jsem si pustil tohle prznění mládenců starými dědky .. to co musel podstoupit Joseph Gordon-Levitt, opravdu kloubouček .. buď je Bi, gay a nebo perfektní herec ()

IvcaSammet

Dlouho jsem shlédnutí tohoto filmu odkládala, protože jsem už podle hodnocení tušila, že to bude skvělý film a já jsem si jej chtěla nechat 'na horší časy, kdy se bude dobrý film hodit' a myslím, že jsem se dokonale trefila. Film je opravdu, opravdu nádherný! Rozhodně ho zařazuju do 'Top 10' filmů LGBT žánru. Joseph svou roli zvládla naprosto dokonale, což se samozřejmě dá říct i o Bradym a Billovi. Film byl prostě stoprocentně uvěřitelný. Příběh má opravdu hodně silné téma a podle mě už líp zpracované být nemohlo. Tomuto filmu se opravdu nedá vůbec, ale vůbec nic vytknout ... Rozhodně pět hvězdiček! ()

Muel

| Desperate Pictures | Je to gay, je to queer, je to odvážne, je to prekvapivo veľmi funkčne a zručne natočené, je to dobre zahrané, má to super ending, preskúmava to silné témy a dokonca obsahuje aj pseudo sci-fi zápletku. Mysterious Skin je veľmi divoký film a veľmi záleží na divákovi, ako sa danej problematike otvorí. Obsahuje možno kontrovérzne scény, nebojí sa preskúmavať to, čo sa v iných filmoch nepreskúmava a celkovo, ten film to nerieši. Takýto prístup mám vo filmoch rád, čiže som pozitívny, ehm. Viac TU. | Hodnotenie: 7/10 | ()

KOZEL84

Toto je 3. teplý film,který sem viděl za poslední týden a už fakt stačilo.Pěkně blbá náhoda (nic proti hošani,ale ocad' pocad';)).Příběh je to zajímavý,líbil se mi psycho útěk k UFO,ale nejvíc zaujme Joseph Gordon-Levitt.Každopádně to není moc milý film a je to dost hnus a depka.Asi si jdu dát Titanic. ()

Mania

Hodně lidí už tenhle snímek různě komentovalo předemnou a proto si nemyslím, že je potřeba něco z toho opakovat. Film jsem viděla mnohokrát a pokaždé, když jej vidím znova, tak ve mě zanechá 'ten' pocit. Ten správný pocit, který by film, jenž se snaží něco světu sdělit, zanechat měl... ()