Truchlivé dědictví

• USA Mysterious Skin (více)
Trailer

VOD (1)

Film souběžně vypráví příběhy dvou chlapců, kteří vyrůstali na přelomu 80. a 90. let v malém městečku v americkém Kansasu. Brian věří, že byl v osmi letech unesen mimozemšťany, a proto trpí nočními můrami a není schopen čelit šikaně. Stejné léto byl Neil zneužit svým trenérem. Zlomový zážitek poznamenal život obou, ale zcela odlišně. Relativně jemným a otevřeným způsobem se film dotýká tabuizovaného tématu pedofilie a jejích možných psychosexuálních následků. Ve filmu figurují typické prvky Arakiho filmů - sexualita, mladický vzdor, mimozemšťané... V tomto případě ale enfant terrible americké nezávislé kinematografie ukáznil svůj talent a výsledkem je až netypicky klidný a vyzrálý film. (FebioFest 2006) (oficiální text distributora)

Trailer

Morien

Tajemství by mělo být... jak bych to... tajné. Čímž si to u mě film se slovem "mysterious" v názvu docela pokazil. Já osobně prostě musím mít dojem, aspoň na chvíli, že scenárista je chytřejší než já, jinak si k němu nedokážu uchovat respekt. A tady jsem ten dojem neměla ani chvilku, protože všechno se odhalovalo prvním záběrem a zbytek filmu tedy nebyl cestou za odhalením, ale čekáním na titulky. A dále, i přes hojnost sexuálních scén jsem neměla dojem, že bych sledovala film o sexualitě. ()

uiu

Tento film byl pro mě velkým soustem a i když jsem si ho nechala celý den uležet, pořád jsem ho ještě nenatrávila. Obdivuji odvahu jít do takového projektu a bez přetvářky nás hodit do světa pedofilní homosexuality. Brian si nechutnou vzpomínku na zneužití vyměnil představou, že ho uneslo UFO a po zbytek života chce přijít na to, co po něm chtěli a proč ho unesli. Neil se s zneužitím zžil a jeho dětská duše nalezla v trenérovi lásku, pochopení, přátelství a bezpečí, což už nikdy v životě nenašel, ač jako mladistvý prostitut vystřídal spoustu mužů. Chápu postoje obou postav, kdy se s podivným životním zážitkem vypořádal každý podle svého a zároveň oba pro své rozhodnotí lituji. Konečná scéna, kdy dospívající Brian a Neil sedí spolu v místnosti, kde přišli o své dětství a vzpomínají na chvíli, která nadobro změnila jejich životy je dechberoucí. Více takových filmů! ()

JohnCZ

Jako film sám o sobě si zaslouží jistojistě jasných 5. Já to ale neudělám, protože mi bylo zle. Zle z toho, jaká zvěrstva se vůbec dějí. Mysterious Skin to sice bere hodně emotivně, ale místy až moc doslovně a často jsem musel odvracet zrak jinam. Nicméně líbilo se mi provedení. Příběh dvou chlapců zneužitých v dětství jedním úchylným bastardem. Každý se s tím srovnává trochu jinak. Film jde až k hranici mysterióznosti, protože divák ze začátku zcela neví, co se stalo. Film to postupem času odhalí a to dosti názorně. Herecký výkon Josepha Gordon-Levitta byl naprosto famózní a upřímně mu skládám poklonu, že tak obtížnou a ne moc příjemnou roli takhle zvládl. Těšil jsem se na Michelle, ale ta spíš byla takové křoví. Rozhodně si tenhle snímek budu pamatovat, ale znova si ho určitě nepustím. ()

lola3121

Doporučuji nečíst předem spoilerovité komentáře, zejména od uživatelky Faye, která vám hned v první větě vyplácne to, co se ve filmu dozvíte až na konci. Já si to naštěstí přečetla až po shlédnutí filmu, jinak bych byla asi dost otrávená. Asi jako kdyby vám někdo před filmem Šestý smysl řekl, že to je "o tom chlapovi, co je celou dobu duch a myslí si, že je naživu". Film se mi líbil moc, přestože některé scény byly na můj vkus až příliš realistické, i když vlastně "nic nebylo vidět". Režiséra Arakiho vůbec neznám a zdá se, že se na jeho tvorbu budu muset podívat trochu podrobněji. ()

nascendi

Pred časom som sa rozhodol nehodnotiť dokumentárne, krátkometrážne a ďalšie filmy neporovnateľné s celovečernými hranými filmami. Po tom, ako som so sebazaprením dopozeral asi polovicu tohto Arakiho výtvoru som sa rozhodol, že ani takéto nie. Nezaujíma ma režisér, ktorý si vyberá tabuizované témy, aby zakryl svoju profesionálnu neschopnosť, nezaujíma ma ospevovaný výkon Josepha Gordona-Levitta, lebo by si mal vyberať v čom bude hrať a už vôbec ma nezaujímajú filmy, ktoré "prelamujú tabu" a keď sa aj s ich pomocou už dosiahla tolerancia násilia a užívania drog, legalizácia homosexuality a "inakosti" ako takej, spejú k ďalšiemu cieľu - tolerancii pedofílie. Pritom nemám najmenší pocit, že som moralista. Ibaže nepotrebujem k svojmu životu sledovať filmy o nich. ()

• Film, na který se Brian (George Webster) a Eric (Jeffrey Licon) dívají, než je vyruší matka, je Dead Next Door (1988). (Listeroman)
  • Natáčení probíhalo ve městech Los Angeles a New York. (Terva)
  • Gregg Araki snímek sestříhal na svém Macintoshi, užitím programu Final Cut Pro 4. (houseofwax)