Truchlivé dědictví

Tajomná pokožka

(festivalový název)

Mysteriózní / Drama

USA / Nizozemsko, 2004, 99 min

Nikdo by si nikdy nechtěl projít tím, čím si prochází hlavní hrdinové v tomto filmu. Strnule jsem seděla na gauči a sledovala dění ve filmu. Když se člověk zamyslí a uvědomí si, že tohle se děje i ve skutečnosti, přepadne ho jakási "hrůza" z toho, co se děje, co naše oči ještě nikdy nespatřili či nespatříme, ale přitom je to všude kolem nás. Po světě se pohybuje spoustu dětí a dospělých lidí, co již od raného dětství na srdci nosí obrovské břímě a snaží se zatlačit vzpomínky co nejhlouběji do sebe, až jednoho dne se vše vyvalí na povrch a nikdy byste nevěřili jak zdrcující minulostí si museli projít.(30.9.2011)

A další hřebíček do rakve zelených mužíčků - aneb vývojová psychologie v praxi. Sice se film na svět dívá jenom růžovými brýlemi (doslova) nebo zelenými, ale přesto myslím, že je o to reálnější... Lidské vědomí má úžasnou moc vytěsnit události, které se staly nebo se dějí, ale film není jen o tom, protože to by ho diváci vytěsnili vzápětí také. Je o hledání, nalézání, ale také o tom, jak láska může vzbudit nenávist...(18.10.2009)

Gregg Araki natocil snimek kterym se sice nedokazal odprostit od jeho oblibenych temat homosexuality, drog, prostituce a mimozemskych civilizaci. Ale natocil nejpochopitelnejsi snimek jehoz pribeh je hodne silny a v dnesni dobe realny . Neni potreba zde pretrasat o cem film je hned komentar Faye nastini pribeh. Musim rict ze namet je sokujici a k filmu jsem pristupoval s tim, ze krome zajimaveho neotrepaneho nametu na me bude cekat rada scen pri kterych budu muset sklopit zrak. Ale nic takoveho se nedelo. Pokud jste zvladli syrove natocenou scenu prvniho sexu ve Zkrocene hore tak tento film Vam nic extra horsiho neukáže. Vse je v naznacich ale i tak je to velice emocionalne silne. Ono kolikrat jen myslenka na urcite veci silnejsi nez jeji vyobrazeni. Nejlepsi snimek Gregga Arakiho 80%.(4.6.2007)

Čas rány nezaceluje, to jen naše mysl je překrývá tajemnou tkání iluzí a zapomnění. A ten parchant Araki tentokrát upozadil cynismus a jde přímo po duši. Na příběhu dvou chlapců ukazuje mechanismy, jimiž reareaguje neopravitelně poraněná psychika. Z nebe, po které se prohání UFO, tu prší barevné cereálie, z utrženého sluchátka promlouvá Bůh a po koupelnové scéně hororovější než té z Psycha i Osvícení si budete kontrolovat záklopky na dveřích. Brady Corbet vystihl mimoňství i sílu brýlouna Briana, Michelle "Buffy" T. je tu něžně a beznadějně zamilovaná a Joe Gordon-Levitt v ústřední roli Neila - prodejné Lotity a Jamese Deana v jednom - podal až neuvěřitelně odvážný výkon. Těžko vydýchatelný film, ale nelituju. Dík za tip, Lu.(22.3.2012)

Film je v niektorých scénach naozaj len pre otrlého diváka, asi z neho budem mať na pár nocí aj zlé sny. Keby týmto štýlom natočili Bohemian Rhapsody, asi by na neho nemohli chodiť rodičia s deťmi a kasový trhák by sa nekonal. No keď sa má poukázať na zneužívanie detí a k akým dlhodobým psychickým následkom to vedie, príjemný film to byť nemôže. Tá linka s UFOm mi tam trochu nepasovala, ale ako odľahčenie ok, asi by bol film bez toho úplne neznesiteľný. Keď film u ohrozených skupín vzbudí aspoň obavy, že sa niečo podobné mohlo stať alebo stane, tak mal svoj význam, a predpokladám, že o to tvorcom išlo, a nevyžívajú sa len tak v násilí a zvrhlostiach, čo sa stáva aj u známejších filmov.(14.11.2018)

• - Natáčení probíhalo ve městech Los Angeles a New York. (Terva)

• - Původně byl na roli Neila navrhován Emile Hirsch. (Listeroman)

• - Joseph Gordon-Levitt musel kvůli své roli nosit modré kontaktní čočky. (houseofwax)