Truchlivé dědictví

Tajomná pokožka

(festivalový název)

Mysteriózní / Drama

USA / Nizozemsko, 2004, 99 min

New-queer-cinema Geygg Araki a jeho indie trochuúchylárna, kde sice nečekáš na pointu (protože ji brzo uhádneš), ale můžeš si užít půl tuctu divnopostav (wicked malej Neil, gíkovskej moula Brian, ta holka co ji pravidelně unášej mimozemšťani, ...). Co se týče pohledu do světa mladíků co prodávaj svůj án, tak je lepší třeba česká Mandragora...ale zatímco tam vypadaj ty drsný scény spíš srandovně, tak tady to pedofilování působí občas tak nějak laskavě. #skoroRodinnýFilm (75%)(18.2.2018)

Obsahuje spoilery. Uff, silné kafe. Zatímco takový Gardens Of The Night se drží dost při zemi a okolkuje jak se dá, Mysterious skin se s ničím nepáře, od začátku je jasné, o co běží a je to takové opravdovější, silnější a brutálnější. Zajímavé je sledovat, jak rozdílně se se zneužitím vyrovnávají oba kluci - jednomu se to "zalíbí" tak, že se z něj stane homosexuální prostitut, zatímco druhý to vytěsnil ze svých vzpomínek a za svými výpadky paměti hledá únos mimozemšťany. Úžasná mysteriózní atmosféra a herecké výkony vás strhnou, opravdu jsem se ani chvíli nenudila. Závěr, kdy se oba chlapci střetnou a Brian se dozví pravdu o tom, jak to skutečně bylo, mě neskutečně dostal. Celkově taková tabu témata ve filmech mají opravdu sílu. Nutno ještě říct, že trochu lituji toho, že na to ten parchant trenérská nedoplatil..A nejhorší je, že to tak bohužel v reálném světě bývá. Každopádně jasný plný počet.(1.9.2012)

Silné téma a silné zpracování. Filmů o zneužívaných dětech už bylo natočeno relativně dost, ale nevybavuju si, že bych někdy narazila na takhle přímé a osobní pojetí. Přitom se mi líbí, že se tvůrci nepokoušejí zneužívání nějak paušalizovat, leda snad kromě nevyhnutelného závěru, že je to pěkný svinstvo. Ze dvou hlavních postav se s tímhle bezva zážitkem z dětství každá vypořádává po svém: z jednoho se stal "skaut v civilu", co si radši namlouvá, že ho uneslo UFO, druhý si přivydělává obzvlášť pro maloměsto velmi svérázným způsobem a sere na všechno a na všechny. Na první pohled tihle dva nemají naprosto nic společného, a přitom se nakonec dostanou z bryndy, až když najdou jeden druhého. Na toho Gordon-Levitta si teda budu muset dávat bacha...(2.8.2010)

Na tomto mieste nechcem riešiť otázku, či sme determinovaní vlastným detstvom alebo dedičnosťou, pretože za konštruktívnejší považujem fakt, že naše konanie má schopnosť sformovať alebo zdeformovať tých druhých. A čas sa vrátiť nedá... Arakiho film je plný dotykov - od nežných cez zakázané, surové či zvrátené - ktoré sa dotknú za zvuku tónov Sigur Rós v nejakej podobe aj Vás. U mňa vyvolal stav podobný mrazovému šoku zo známeho Aronofskeho filmu Requiem za sen.(17.3.2010)

• s.e.p.p

Tak mám pocit, že příslušné téma šlo uchopit i mnohem sofistikovaněji. Takhle to vypadá, že si je režisér vědom s jak choulostivým námětem pracuje, ale snaží se ještě více šokovat naprosto zbytečně detailně vykreslenými intimními scénami a brutalitou. Někdo bude namítat, že tohle je krutá realita... dobrá já jsem schopný tohle přijmout, ale v tomhle filmu už to opravdu balancuje na hranici nevkusu. V mnoha ohledech mi to připomínalo Almódovara, jehož filmy upřímně nesnáším. Možná by bylo vhodné varovat lidi, kteří se na to hodlají podívat kvůli Gordon-Levittovi. Po jeho rolích v 500 Days of Summer nebo Inception může být trochu šok vidět ho jako náctiletého homosexuálního prostituta, každou chvíli líbajícího jiné muže nebo ocucávajícího jejich prsty při orálním sexu. 40%(13.10.2010)

• - Gregg Araki prohlásil, že všechny scény s dětmi natáčel tak, aby nevěděli o sexuálním kontextu. (Listeroman)

• - Natáčení probíhalo ve městech Los Angeles a New York. (Terva)

• - Film, na který se Brian (George Webster) a Eric (Jeffrey Licon) dívají, než je vyruší matka, je Dead Next Door (1988). (Listeroman)