Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Viděl jsme teď v poslední době na ČT. V podobnou dobu jsem viděl i "Princové jsou na draka" a "O princezně, která ráčkovala" a tahle mě bavila nejvíc. Je vtipná, má některé pěkné písničky (Jitka Molavcová FTW!) a není tak stupidní jako druhé dvě jmenované. Mnohem víc se mi taky líbili kulisy, asi díky tomu, že pohádka obsahuje narozdíl od ostatních pěkné, neumělé, exteriéry. Dáda je v pohodě, respektive téměř v životní formě. Také mi přijde, že kostýmy nejsou tak hloupé a oči rvoucí.(10.7.2011)

• honajz

Protože mi sem nějak nesedí Dáda jako chytrá horákyně, mám averzi k celému příběhu, ačkoliv jej natočil můj oblíbený režisér. Navíc to vypadá, jako by to točili někde v průhonickém parku během jednoho dne. Jsou zde scény a místa, která se mi líbí a jsou vtipná, ale jako celek mě tahle pohádka moc nebere.(1.1.2015)

Jsem vášnivá.... Jsem vášnivá.... Tak to jsem ještě nežral. Jitka Molavcová je tak odpudivě kouzelná, že z toho jde hlava kolem. Přesně jak řekl král: Je jako vůz, který je naložený dřívím a chi-chi-chi, jede po mostě. Jinak celkem televizní standard, nebo spíš nadstandard. Písně dvojice Svěrák - Uhlíř, Dáša Patrasová a Jan Čenský tvoří krásný páreček. Je to milá pohádka, na níž se rád kdykoliv podívám, a nestydím se za to. :)(2.5.2009)

• Adam Bernau

Kromě dojmu, že se vše odehrává v příměstském parku (jak výstižně podotýká Šandík), sráží Koloběžku zejména nutnost brát Čenského vážně (čehož se tvůrci o dva roky pozdější kultovky prozíravě vyvarovali). Body naopak přidává nevšední možnost sledovat moudrou Dádu. Královské regé to sice není, ale zásluhou šílené aristokratky Molavcové se i toto dílo stává nesmrtelným příspěvkem k dnes žel již opomíjenému žánru logopedické pohádky. Navíc lze konstatovat, že werichizovaný duch klasického motivu se zcela nevytratil, viz A_FISH. Sám to nechám na dvou, nicméně očekávám, že některá z příštích generací tento kus náležitě docení.(25.10.2014)

Pěkná pohádka, která není moc vidět. Popravdě si vlastně ani nevzpomínám, kdy jsem to naposledy viděl, protože např. o Vánocích se vedle klasik, jako je Popelka, objevujou nový rádoby pohádky nebo "troškoviny", který patří do úplně zvláštní kategorie. Jan Werich byl frajer, o tom si tady nemusíme povídat, takže podle toho vypadá i příběh pochopitelně. Ne, že by tato (zfilmovaná) pohádka patřila k nějakým peckám, ale hodnocení pod 70% si nejspíš nezaslouží, na to se tady najdou jiní adepti.(14.4.2016)

• - Texty piesní napísal Zdeněk Svěrák. (J.J.1972)

• - Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)

• - Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)