Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Werichova předloha je samozřejmě výborná a těžko proti ní cokoli namítnout, její filmová adaptace je na tom ovšem jinak. Ačkoli je slušně obsazená (pravda, Dádu bych v ní mít nemusel) a herecky tudíž velmi dobře zpracovaná, ztrácí body za trochu nemastnou, neslanou a místy i vysloveně bezradnou režii a především, za papundeklové kulisy a hubenou výpravu. Lépe na tom ovšem nejsou ani exteriérové scény, které vypadají, jako by je někdo natočil během jednoho odpoledne v městském parku... Celkový dojem: 65%(29.12.2012)

• honajz

Protože mi sem nějak nesedí Dáda jako chytrá horákyně, mám averzi k celému příběhu, ačkoliv jej natočil můj oblíbený režisér. Navíc to vypadá, jako by to točili někde v průhonickém parku během jednoho dne. Jsou zde scény a místa, která se mi líbí a jsou vtipná, ale jako celek mě tahle pohádka moc nebere.(1.1.2015)

Tak on mě úzkostlivě spravedlivý Čenda nikdy kdovíjak cool nepřišel. Avšak Dáda na kolobrndě, oděna toliko pouze v pochybnou síťovinu a háv břitkých bonmotů, to už je jiné kafe... Ač je to jinak rozprávka poměrně tendenční a (na svou dobu!) genderově snad až přespříliš hyperkorektní, má své nezapomenutelné momentky. Za všechny uveďme ustřižený knír, soudek s nejsladším medem na světě a glamrockovou kapacitu v oboru logopedie Jitku "střízlivý střízlík stříbro střádá" Molavcovou. To je skutečně úkaz z jiné galaxie. Nicméně, ta ústřední Dádina pjosenka, to je vskutku těžce progresivní popík, co se dokáže vrýt pod kůži. Takže i česká justice už dávno ví, že "setkáme-li se s bahnem, okamžitě zahnem!"(26.3.2012)

Ale jóó. Jedna z lepších pohádek. Mám jen pár věcných: 1) Když Kostka říká, že Zdeničce (Patrasový) je 18 let, tak jsem smíchy málem spadnul z gauče - fakt nejlepší fór. 2) Ty děti na konci v džínách na moderních koloběžkách ... já nevím, dost to tu pohádku snižuje, je to divný. Jinak, abych jen nekritizoval, ke zbytku nemám nejmenší výhradu. A tak: "Kdybych byla vlašťovkou, měěělaaa křííídla hbitááá....".(21.12.2009)

zaujimave. az ma to pocas pozerania prinutilo pozriet sem, kto zlozil hudbu. ano, na prvy posluch pocut v pesnickach Jardu Uhlířů.. :) texty piesni su tiez typicke Svěrakovske.... ("da si octan hlinity...") inak - milo prerobena klasicka rozpravka. nieco malo mi ale v tomto podani chybalo. skoda, ze sa rozpravka nespracovala este za zivota Majstra Wericha. privriem oci a v textoch pocujem jeho hlas. viem si predstavit ze by ju Werich svojim majstrovskym rozpravacskym talentom prerozpraval celu sam, napr. ako rozpravku pre rozhlas, alebo este radsej ak by bola spracovana ako kreslena rozpravka, s Werichovym podmazom....(1.5.2014)

• - Psi v pohádce jsou slovenští čuvači. (greeneye)

• - Podle stejného scénáře vznikla ve stejném roce v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka "Královna Koloběžka". (Miggi90)

• - Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)