Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Další z pohádek, které jsem kdysi měla celkem ráda. To víte, Dáda byla vzor. Ne, ale jako malá jsem ji měla celkem ráda. Dnes je mi docela lhostejná, ale to neznamená, že bych si ráda nezavzpomínala na nějaký podobný film, třeba i na pohádku, které dnes teda dobrovolně rozhodně nevyhledávám. Tahle je vcelku fajn, Werich jde cítit.(17.6.2013)

-4* tak na takových televizních pohádkách jsem vyrůstal a s odstupem času musím říct, že je to mnohem lepší než teď. Prostě taková veselá hudební taškařice na náměty Werichovy povídky, která přináší ponaučení a není pitomá. Doufám, že se líbí dětem i dnes. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](16.9.2017)

Jedna z mých nejoblíbenějších pohádek v dětství. Nejen kvůli krásné Dádě Patrasové. Ale také písničky Uhlíře a Svěráka jen málo kdy nefungovaly. Výborná Jitka Molavcová k tomu. Obě dámy jsou prostě pohádkové typy. A ty moudra dle Jana Wericha, to už je jen třešnička na dortu. Naštěstí se navíc točí i venku mimo studia.(9.5.2020)

Ale jóó. Jedna z lepších pohádek. Mám jen pár věcných: 1) Když Kostka říká, že Zdeničce (Patrasový) je 18 let, tak jsem smíchy málem spadnul z gauče - fakt nejlepší fór. 2) Ty děti na konci v džínách na moderních koloběžkách ... já nevím, dost to tu pohádku snižuje, je to divný. Jinak, abych jen nekritizoval, ke zbytku nemám nejmenší výhradu. A tak: "Kdybych byla vlašťovkou, měěělaaa křííídla hbitááá....".(21.12.2009)

• Adam Bernau

Kromě dojmu, že se vše odehrává v příměstském parku (jak výstižně podotýká Šandík), sráží Koloběžku zejména nutnost brát Čenského vážně (čehož se tvůrci o dva roky pozdější kultovky prozíravě vyvarovali). Body naopak přidává nevšední možnost sledovat moudrou Dádu. Královské regé to sice není, ale zásluhou šílené aristokratky Molavcové se i toto dílo stává nesmrtelným příspěvkem k dnes žel již opomíjenému žánru logopedické pohádky. Navíc lze konstatovat, že werichizovaný duch klasického motivu se zcela nevytratil, viz A_FISH. Sám to nechám na dvou, nicméně očekávám, že některá z příštích generací tento kus náležitě docení.(25.10.2014)