Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Kdo by neznal pohádku o obyčejné dívce (D. Patrasová), která dostane za úkol ke králi (J. Čenský) přijet-nepřijet, oblečená-neoblečená a přinést dar-nedar. Pohádky Jana Wericha se chopila scenáristka H. Sýkorová a v režii L. Ráži s výborným hereckým obsazením a s pomocí melodických písniček autorské dvojice J. Uhlíř a Z. Svěrák tak před lety vznikla půvabná televizní klasika. Pojďme tedy znovu obdivovat chytrost Zdeničky, která nejenže vynalezne koloběžku, ale pro svůj důvtip se nakonec stane královnou Koloběžkou první. (Česká televize)

(více)

Recenze (117)

julie_mie 

všechny recenze uživatele

Jasných pět za Rytířku z Trychtýřovic a krásnou češtinu, kterou zde vládne nejen jazyk Jitky Molavcové, ale i celý dvůr. Jen pár perliček - "Obávám se, že jeho Veličenstvo je poněkud zaneprázdněno"..."Od té doby, co jsem zde, se neustále zaneprázdňuje"... "S netrpělivostí sobě vlastní Vás budu očekávat"... jedna perla za druhou... ()

Lukoboss 

všechny recenze uživatele

Pěkná pohádka, která není moc vidět. Popravdě si vlastně ani nevzpomínám, kdy jsem to naposledy viděl, protože např. o Vánocích se vedle klasik, jako je Popelka, objevujou nový rádoby pohádky nebo "troškoviny", který patří do úplně zvláštní kategorie. Jan Werich byl frajer, o tom si tady nemusíme povídat, takže podle toho vypadá i příběh pochopitelně. Ne, že by tato (zfilmovaná) pohádka patřila k nějakým peckám, ale hodnocení pod 70% si nejspíš nezaslouží, na to se tady najdou jiní adepti. ()

Reklama

Karlos80 

všechny recenze uživatele

Na tu dobu moderní a vcelku povedená, dnes už klasická televizní pohádka, s celkem nápaditou myšlenkou v podobě chytrosti chytré a podšité horákyně, plná nečekaných zvratů, a hlavně také pěkných, nezapomenutelných a zpěvných písniček, a samozřejmě nesmím zapomenout ani na celkem dobře sehrané herecké party a to téměř ve všech rolích. ()

Shaqualyck 

všechny recenze uživatele

Tak on mě úzkostlivě spravedlivý Čenda nikdy kdovíjak cool nepřišel. Avšak Dáda na kolobrndě, oděna toliko pouze v pochybnou síťovinu a háv břitkých bonmotů, to už je jiné kafe... Ač je to jinak rozprávka poměrně tendenční a (na svou dobu!) genderově snad až přespříliš hyperkorektní, má své nezapomenutelné momentky. Za všechny uveďme ustřižený knír, soudek s nejsladším medem na světě a glamrockovou kapacitu v oboru logopedie Jitku "střízlivý střízlík stříbro střádá" Molavcovou. To je skutečně úkaz z jiné galaxie. Nicméně, ta ústřední Dádina pjosenka, to je vskutku těžce progresivní popík, co se dokáže vrýt pod kůži. Takže i česká justice už dávno ví, že "setkáme-li se s bahnem, okamžitě zahnem!" ()

Stejšn 

všechny recenze uživatele

Královna Koloběžka první je první pohádka v knížce Fimfárum od Jana Wericha. Tahle televizní adaptace se jí celkem věrně drží, navíc jsou tu v podstatě přidané jen písničky a postava hraná Jitkou Molavcovou. Nemám moc co bych vytknul, hudbu dodalo osvědčené duo Uhlíř / Svěrák, dramaturgie je od Jiřího Chalupy a spolu s dobrými herci, v té době krásnou Patrasovou a slušnou kamerou je to jedna z nejlepších televizních pohádek. ()

Galerie (15)

Zajímavosti (6)

  • Psi v pohádce jsou slovenští čuvači. (greeneye)
  • Natáčelo se v Průhonickém parku. (M.B)

Reklama

Reklama