Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

• Tiiso

Silný výchovný příběh, se nepodařilo ztvárnit tak jak by si předloha zasluhovala. Více by mu slušela náročnější spíše filmová produkce. Bylo zvoleno jinak a tak se nakonec příběh natočil v klasickém studiovém zpracování osmdesátých let, v kterém bylo natočeno mnoho pohádkových příběhů určených pro nedělní brzké odpolední vysílání. A toto zpracování nedokáže nabídnout až tak silný zážitek. Ale námět je natolik silný, že i přes mizerné zpracování dokáže dlouho přežívat v lidských srdcích, což nejenom zdejším hodnocením je stále dokazováno.(20.12.2009)

Vsichni zucastneni jsou stastne obsazeni, vcetne Censkeho a Patrasove, kteri maji oba jiskru a jsou sexy (pravda, to deti moc nezajima:)). Patrasova je tak uvolnena a padnouci do role, ze se cloveku az nechce verit, ze je to tataz podivna pani, co nyni vzdycky spolehlive odezene moje synky od sledovani Kouzelne skolky. Vyborna je taky Molavcova ("A co je tohle?"). Pres to mi s Werichovskou pohadkou vic sedi atmosfera kresleneho/loutkoveho filmu, doplneneho Werichovym prednesem, ktery sam o sobe posunuje pribehy do magickeho a osobiteho sveta.(21.12.2009)

Jsem vášnivá, jsem vášnivá, jsem vášnivá pěstitelka výslovnosti, jsem vášnivá pěstitelka dikce, mně zachvívá každé slovo čelní kostí, řeč pečlivá každodenní cvik chce. Štříziivý střízlík stříbro střádá, žíznivý žoldnéř žejdlík žádá, srkne-li srkavec, je to srk, frkne-li frkavec, je to frk. Říkáme správně dlouhé hlásky, Vávrová s Vávrou sbírá klásky, karavana kráčí skrze Karatum, transportuje parafin, karfiol a rum. Dnes pohříchu těch vášnivých pěstitelů výslovnosti a krásné češtiny je jak šafránu, takže pozdravem na rozloučení se stává podivné "naschle" a pozdravem uvítacím "brej". Raději jdu žužlat cukrle, abych se tu zbytečně nerozčilovala, nebo se nakonec můžu zaneprazdňovat něčím jiným. Jen abych nepřišla zkrátka a nakonec netočila klikou.(10.11.2012)

Jsem vášnivá.... Jsem vášnivá.... Tak to jsem ještě nežral. Jitka Molavcová je tak odpudivě kouzelná, že z toho jde hlava kolem. Přesně jak řekl král: Je jako vůz, který je naložený dřívím a chi-chi-chi, jede po mostě. Jinak celkem televizní standard, nebo spíš nadstandard. Písně dvojice Svěrák - Uhlíř, Dáša Patrasová a Jan Čenský tvoří krásný páreček. Je to milá pohádka, na níž se rád kdykoliv podívám, a nestydím se za to. :)(2.5.2009)

• Adam Bernau

Kromě dojmu, že se vše odehrává v příměstském parku (jak výstižně podotýká Šandík), sráží Koloběžku zejména nutnost brát Čenského vážně (čehož se tvůrci o dva roky pozdější kultovky prozíravě vyvarovali). Body naopak přidává nevšední možnost sledovat moudrou Dádu. Královské regé to sice není, ale zásluhou šílené aristokratky Molavcové se i toto dílo stává nesmrtelným příspěvkem k dnes žel již opomíjenému žánru logopedické pohádky. Navíc lze konstatovat, že werichizovaný duch klasického motivu se zcela nevytratil, viz A_FISH. Sám to nechám na dvou, nicméně očekávám, že některá z příštích generací tento kus náležitě docení.(25.10.2014)

• - Texty piesní napísal Zdeněk Svěrák. (J.J.1972)

• - Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)

• - Psi v pohádce jsou slovenští čuvači. (greeneye)