Koloběžka první (TV film)

Pohádka

Československo, 1984, 70 min

Ale jóó. Jedna z lepších pohádek. Mám jen pár věcných: 1) Když Kostka říká, že Zdeničce (Patrasový) je 18 let, tak jsem smíchy málem spadnul z gauče - fakt nejlepší fór. 2) Ty děti na konci v džínách na moderních koloběžkách ... já nevím, dost to tu pohádku snižuje, je to divný. Jinak, abych jen nekritizoval, ke zbytku nemám nejmenší výhradu. A tak: "Kdybych byla vlašťovkou, měěělaaa křííídla hbitááá....".(21.12.2009)

Skvělá pohádka mého dětství. Krásné písničky a Dáda je tu ještě velmi sympatická stejně jako Čenský. Patří asi k nejlepším českým pohádkám vůbec. 10.10.2012 - Viděno znova: Jen jsem se utvrdila v tom, že se jedná opravdu, aspoň pro mě, o jednu z nejlepších českých pohádek hned vedle třeba Pyšné princezny, Nesmrtelné tety, Byl jednou jeden král, Princezny se zlatou hvězdou na čele, Anděla páně, Šíleně smutné princezny, Třech oříšků pro Popelku, Lotrandy a Zubejdy, Princové jsou na draka no a v podstatě ještě páru dalších, ale tohle jsou asi ty moje TOP. A ne vůbec jsem si tu teď neudělala seznam, abych ho vždycky, když budu potřebovat našla:D(23.12.2009)

Na tu dobu moderní a vcelku povedená, dnes už klasická televizní pohádka, s celkem nápaditou myšlenkou v podobě chytrosti chytré a podšité horákyně, plná nečekaných zvratů, a hlavně také pěkných, nezapomenutelných a zpěvných písniček, a samozřejmě nesmím zapomenout ani na celkem dobře sehrané herecké party a to téměř ve všech rolích.(28.9.2007)

Tak trochu „retro“ pohádka, ale pořád dobrá podívaná. Patrasová byla svého času vskutku pohledná a Jan Čenský patřil mezi nejžádanější adepty na prince. Vykašlat se na koně, když máme po ruce koloběžku – inu proč ne. Jen ty kostýmy se mi moc nelíbili. Písničky zde však byly opravdu dobré a chytlavé a jde o jeden z mála filmů, kde mi absolutně nevadila Molavcová, kterou jinak zas až tak moc nemusím...(26.12.2018)

• Tiiso

Silný výchovný příběh, se nepodařilo ztvárnit tak jak by si předloha zasluhovala. Více by mu slušela náročnější spíše filmová produkce. Bylo zvoleno jinak a tak se nakonec příběh natočil v klasickém studiovém zpracování osmdesátých let, v kterém bylo natočeno mnoho pohádkových příběhů určených pro nedělní brzké odpolední vysílání. A toto zpracování nedokáže nabídnout až tak silný zážitek. Ale námět je natolik silný, že i přes mizerné zpracování dokáže dlouho přežívat v lidských srdcích, což nejenom zdejším hodnocením je stále dokazováno.(20.12.2009)

• - Podle stejného scénáře vznikla ve stejném roce v režii Karla Weinlicha i rozhlasová pohádka "Královna Koloběžka". (Miggi90)

• - Televize vyhlásila zvláštní výzvu. V určitý den se měly dostavit do Průhonic děti se svojí koloběžkou. Sjely se jich stovky! (Karlos80)

• - Psi v pohádce jsou slovenští čuvači. (greeneye)