Mumie

The Mummy

Drama / Fantasy / Horor

USA, 1932, 73 min

Byl jsem trochu zklamaný z absence mnou očekávané ofačované chodící mumie. Zklamání mi ale nahradil Boris Karloff v roli Imhotepa (v skutečnosti první doložený architekt, konkrétně Džoserovy pyramidy), seschlého živého-mrtvého, který své obvazy sundá dříve než ho kamera stačí zachytit). Hypnotizující výraz, pomalá chůze a vynikající maska však nejsou všechny jeho zbraně v boji o divákovu přízeň. Zatímco ve Frankensteinovi jako by jeho monstrum bylo odkázáno jen na tyto atributy, v Mumii je Karloffovi poskytnut větší prostor pro herectví (i když to se samozřejmě plně podřizuje žánru). Mumie není vrcholný představitel universalovských hororů, ale rozhodně patří mezi ty lepší.(30.10.2007)

Pravda, scenar neni uplne dokonaly a Imhotep se v soucasnosti pohybuje, jako by se v te dobe narodil. Tajemna atmosfera, uzasny Boris Karloff v roli mumie, masky a namet delaji z tohoto filmu nesmrtelny pocin. Slusna podivana i dnes, je az s podivem, kolik hororovych a mysterioznich filmu zacatkem 30. let vzniklo...(22.3.2015)

Film disponuje príjemným mysterióznym duchom, ktorého strojcom je predovšetkým Boris Karloff s jeho tvárou, mejkapom a hypnoticky pomalou gestikuláciou. I námet, strihnutý výrazným milostným motívom v duchu Stokerovho Draculu, je viac než fajn. Ale scenár je predsa len trochu jednoduchý a chudobný na zvraty a dramatické momenty. Hoci pri znalosti preplácaných a slaboduchých digitálnych popkorňákov Stephena Sommersa ide o príbehovú očistu...(3.1.2006)

Okatá a nesmírně sexy Zita Johann, navíc místy na svou dobu odvážně oděná, zvedá už tak skvělý klasický filmový zážitek ještě o stupínek výš. Boris Karloff tady dokazuje že ne nadarmo patří k těm nejlepším horrorovým hercům všech dob a jeho Imhotep je, a pravděpodobně i zůstane, tím nejlepším. Čili souhlas s jedním z mých oblíbenců - mistrovské dílo! Jasných pět.(17.11.2018)

• classic

Ak si myslíte, že príde Múmia Imhotepa v podaní Borisa Karloffa, tak to sa pripravte na to, že určite NIE, ak aj áno, tak v úvode, a to len na pár sekúnd- Iná káva je Arnold Wosloo v REMAKU STEPHENA SOMMERSA z roku 1999, ktorý som mimochodom videl i v kine, a to už je nejaká doba a stále si spomeniem na jeho veľkolepé podanie, na geniálny výkon, spektakulárna vec, ktorá vypálila Karloffovi rybník!!!!!! Originál ako stará KLASIKA UNIVERSALU je taká nudná strata času, že si poviete, že to trvá hodinu a 13 minút, i cez to je to neuveriteľné zabíjanie času, kde sa len dookola kecá a kecá, bez akejkoľvek akcie, nechápem ako som sa na to mohol ukecať, pritom MILUJEM KLASIKU JIMA WHALEA Neviditeľný Muž, tak dámy a páni, to je jeden skutočný SKVOST medzi staručkými horormi Universalu!!!! PS: Niektoré staré klasické filmy sú dnes na smiech, neviem, ale vyzerajú tak smiešne, že presne Múmia je ten prípad!(3.8.2015)

• - K vytvoření vrásčitého obličeje Imhotepa coby mumie bylo na obličej Borise Karloffa přilepeno tolik vrstev bavlny, že nebyl schopen hýbat obličejovými svaly, ani mluvit. (liquido26)

• - Dlouhá a komplikovaná scéna, kde dochází k reinkarnaci, se do filmu nakonec nedostala. To naštvalo mnoho lidí, včetně představitelky hlavní ženské role Zity Johann, která v reinkarnaci věřila. (Dreadd)

• - Původní název scénáře zněl "Cagliostro" podle francouzského proroka/šarlatána, který tvrdil, že žije několik století. Poté byl scénář přepsán, aby byl vytěžen zisk z popularity všeho spojeného s Egyptem, od doby objevu hrobky krále Tutanchamona, a film přejmenován na "Im-Ho-Tep", a krátce před vydáním byl změněn název na MUMIE. (liquido26)