Jen tři zlaté dukáty v dlani má zakletá slečna Julie k tomu, aby se mohla vrátit zpátky do života. Vždycky jen jednou za sto let… Juraj není jenom obyčejný venkovský pastýř ovcí, díky místnímu učiteli je vzdělaný, umí číst a psát v mateřštině i anglicky. A díky tomu se u něj z různých knih, novin a časopisů dozvídá o světě, o nových vynálezech a objevech z počátku 20. století. Jeho snem je cesta až do Ameriky. Na to potřebuje peníze. Když se jedna z oveček zatoulá k ruinám starého hradu, objeví se před ním nečekaně tajemná slečna Julie. Je krásná a tvrdí o sobě, že je majitelkou místního velkého panství i se zámkem. Nesmí ale nikomu říct, že někdy počátkem 17. století ji do věčnosti zaklela bohatství a moci chtivá teta, ani o tom, kdo a jak ji může prokletí zbavit. Z minulosti si odnesla jen tři zlaté dukáty, z nichž jen jeden může jednou za sto let nabídnout za vysvobození. Pastýř Juraj, kterého potkává s posledním zlatým dukátem v dlani je její poslední šancí. A Juraj zlatý dukát potřebuje. Za něj by si mohl koupit lístek na loď do Ameriky. Netuší ale, jaké problémy se záhadnou dívkou z časů dávno zapomenutých mu tím začínají. (Česká televize)

janesX

Mne sa to celkom páčilo. Namôjdušu sa mi to celkom páčilo. Už som asi niekde písal, že M.Č.Solčanská sa každým krokom, aj keď veľmi pomaly remeselne zlepšuje. Ak nie, tak to píšem teraz. Predovšetkým som hlavne rád, že sa tvorcovia nedržali dnešných trendov a nenatočili trápne fantasy, typu "čáry-máry-fuk a všetko je vyriešené", ale naopak, natočili obyčajný klasický, pekný a jednoduchý, osviežujúci rozprávkový príbeh. Hercom (až na niektoré drobné zaváhania) nemám čo vytknúť, myslím že hlavne herec hlavnej postavy to zahral úplne bezchybne a veľmi prirodzene. Nevhodné herecké prehrávanie som nepostrehol, teda až na jeden krátky záber s učiteľom. Oceňujem aj to, čo by normálne malo byť samozrejmosťou a to je zrozumiteľnosť dialógov, Solčanská totiž viac myslí na diváka a tak je každé slovo vo filme zrozumiteľné. To len tak na margo iných slovenských filmov poslednej doby. Za krásne scenérie, ktoré vyzuálne doslova pohladili, môžeme vďačiť prírode, ale za čo si zaslúžia pochvalu tvorcovia sú interiéry a kulisy, tie boli tak preplnené rekvizitami a bol v nich taký uveriteľný neporiadok, že to ozaj vyzeralo, akoby tam ktosi býval. Podobne je to aj s kostýmami, aj keď ja by som použil staré a ošúchané, ani tie nevyzerali na hercoch akoby boli práve dovezené z čistiarne. Áno, pracujúci ľudia sú spotení a špinaví a zistil som, že niektorí režiséri o tom ani len netušia. Mimoriadne dôležitou súčasťou v takomto filme je aj hudba, priznám sa, že ja našim tvorcom (nie len hudobným) už istý čas veľmi nedôverujem a preto sa bez patričného záujmu nezaobišla ani pani Čekovská a som rád, že ani tu nie som sklamaný. Aj keď veľkolepejšie by to bolo s orchestrom, až tak prehnane umelo to zase neznie a hlavne z toho bolo poznať dosť serióznej práce. Celému filmu by som vytkol iba tú pasáž pred koncom, keď Júlia vojde do zámku. Tieto  scény boli veľmi nedomyslené a film nepochopiteľne na chvíľu zišiel z dobrej cesty. Škoda, lebo k veľkému Popolvárovi už naozaj veľa nechýbalo. 72,5%. ()

oveckaoa

Princezně Julii napíše  v 16 století   teta dopis, že umírá a chce po ní ať ji navštíví. Poddaní jí radí ať to nedělá jelikož ta teta je čarodějnice a zlá osoba ona , ale na ně nedá jelikož chce splnit umírající ženě poslední přání. Tak ji navštíví v nějaké rozvalině a zjistí, že neumírá a chce, aby si vzala jejího syna , aby mohla dědit Julie nechce jelikož ho nemiluje tak ji teta zakleje. Vrátí jí 3 dukáty co jí Julie dala  s tím, že každých 100 let se může vrátit a její prokletí skončí , když   někomu dá ten dukát a ten jí ho vrátí mezitím se vlády chopila ona a pak nějaký chlápek co je zadlužený a vše rozprodává  . Pokus v 17 stoletím a 18 století jí nevyjde tak jí zbývá poslední pokus v 19 století kdy najde pasáčka ovcí a dá mu dukát on  ho , ale nechce utratit jelikož si šetří na cestu do USA. Prvně je tam řečeno, že ona nemá říkat kdo je a proč je zakletá, že je to porušení pravidel  ona mu to řekne a nic se nestane a pokud to pravidlo mohla porušit proč tehdy těm lidem třeba neříkala máš jeden dukát za to si , ale nic nekoupíš vrať mě ho a mohla mít vystarané. Jaká je vůbec šance , že ten dukát pořád platil i po 200 letech třeba? . Dále ten současný vladař nemůže mít zámek pod sebou jelikož ona nebyla oficiálně označená za mrtvou tohle je taky blbost proč si to prostě nějak nenechal  papírově potvrdit, že nejspíše nežije je to přes 300 let co zmizela. Jinak ta vzducholoď vypadá divně, že by letěla tak nízko nad nima. Jinak je tam řečeno, že jí ten dukát musí vrátit, ale on si ho pořád držel u sebe tak, že měla zemřít není tam řečeno kdy ho musel vrátit a kolik má času tohle je tam dodáno až později ta čarodějnice to na začátku neřekla . Jinak princezna je pěkná a dobře se na ni dívá postava Katky je vtipná a člověk se u toho zasměje aspoň bohužel konec se nepodařil ona měla počítat s tím, že ji ten vladař pozná zvláště, když tam má svůj obraz a vypadá úplně stejně.   60 procent ()

fantassia

Neexistuje slovo ani skutek, které by nemělo ozvěnu ve věčnosti, tohle pohádkové moudro si zasloužilo víc propracovat, ale výborný námět, slušně zahrané, třeba se ten diamant  jednou někomu podaří víc vybrousit, aby nebylo jen lehce třpytivé uhlí a v zářivém lesku probleskla ta věčná moudrost a  lidi nezůstali u povrchu, ale pochopili, že světlo jde zevnitř..... ()

gogo76

Máme tu ďalší pokus režisérky Solčanskej urobiť nejakú menšiu dieru ak nie do sveta tak minimálne do Česko-Slovenska. Všetko ostalo po starom, to isté minulý rok snímkom Zakliata jaskyňa. Krásne exteriéry, lokácie aj herci, snažia sa, ale stále je to len taký slušne pozerateľný priemer, ktorý vás nechytí za srdce. Emócie tu proste nie sú alebo nefungujú. O novej rozprávke som sa dozvedel z rádia cez nádherne naspievanú ľudovú pieseň Húsky od Márie Čírovej, ktorá zaznie v závererečných titulkoch a jej motív sem tam nenápadne zaznie počas filmu. Herecké výkony celkom slušné, obsadenie fajn, sympatické. Mal som pocit, že M. Vajda si svojho hajzla užil a sadlo mu to fakt dobre až som si vravel, že pre takého slizkého hajzlíka je tak priemerný film škoda. 60%. ()

Sany33

Príbeh: Princezná zakliata v čase a posledná možnosť na zrušenie jej kliatby je v rukách miestneho pastiera oviec, ktorý má ale obrovské ambície. Herecké obsadenie: Prvotina Ladislava Bédiho a ženská časť publika mi dá za pravdu, že celkom dobrí rozbeh. Herecké esá ako Vajda alebo Labuda nebudem ani komentovať. Prevedenie: Veľmi priamočiary rozprávkový príbeh, ktorý vďaka svojej krátkej stopáži nemá šancu nudiť. Príbeh tisíc krát obomletý ale zas má aj určité prvky inovácie. Pocity: Pre mňa veľmi milé prekvapenie od ktorého som nič nečakal a dostal som veľmi slušne natočenú rozpávočku s príbehom a sympatickým obsadením. Pridaná hodnota: Pekná slovenská rozpráva so zamilovaným happy endom. 75% ()

• Ladislav Bédi se kvůli roli pastýře Juraje naučil jezdit na koni a také strávil nějaký čas na ovčí farmě: „Pokusil jsem se pochopit, co všechno musí dobrý pastevec umět. Při natáčení ale vypadala práce se stádem ovcí úplně jinak. Musel jsem se popasovat s tím, co přinesl daný okamžik,“ uvedl. (SONY_)
  • Katarína Krajčovičová: "Pri svojej prvej role som sa spoliehala na režisérku Čengel-Solčanskú. Na pľaci bola moja nervozita a radosť vyvážená. V režisérke som mala istotu, pre mňa je to obrovská ikona a mohla som sa na ňu plne spoľahnúť." (Arsenal83)