Golem

• Německá říše Der Golem (více)
Horor
Německá říše, 1915, 60 min

Golem je objeven starožitníkem Grafem ve staré pražské synagoze, který jej pomocí magického amuletu přivede k životu, aby z něj učinil svého služeníka a ochránce jeho dcery Jessicy. Golem se však do Jessicy zamiluje, a poté co jeho láska láska není opětována, ho zachvátí zuřivost a začne usilovat o život Jessičina milence... K filmu byl v roce 1920 natočen stejným režisérem prequel s názvem Der Golem, wie er in die Welt kam, který pojednává o stvoření Golema rabínem Löwem. (El Indio)

Anderton

Ja som videl 60 minútový film. Volal sa Golem, mal dej ako je popísané hore, tak teraz vážne neviem, čo som videl, keď sa oficiálne zachovali 4 minúty. Inak jeden z predstaviteľov Caligarizmu, so všetkými charakteristickými prvkami. Hororom to už nazývať ťažko, každopádne som sa pri hodinovom sto rokov starom filme dobre bavil. Treba si uvedomiť, aký veľký vplyv mali tieto ranné diela pre budúcnosť hororového žánru. ()

MM_Ramone

Na úvod môjho komentára si položím otázku, že ako možno hodnotiť pôvodný hodinový film na základe ani nie štvorminútového fragemntu, ktorý sa z neho zachoval? Je to vôbec možné? No podľa viac ako stopäťdesiat tunajších filmových expertov to možné je. Takže sa pridám aj ja. Snáď mi nikto nevytkne, že som mešuge. Kukol som na to minimum a zdalo sa mi to na dobu svojho vzniku (1915) dosť zaujímavé. Mám slabosť pre staré snímky, ktoré sú ladené v horrorovom duchu. Rád by som si nemecký snímok "Der Golem" pozrel celý, ak by to bolo možné. Možno by som v tom prípade išiel s hodnotením aj o hviezdičku viacej. *** ()

honajz

Pravda, je to podobné asi jako hodnotit podle traileru, ale co se dá dělat, když je film ztracen někde v Německu. Podle necelých čtyř minut se ale dá vysoudit, že režisér dobře koncipuje záběry, každý záběr má svou pointu, herci zbytečně nepřehrávají, jak bylo tehdy zvykem, a také kamera je velmi slušná, dokáže navodit ten správný tajemný či zoufalý pocit. ()

zdeny99

Tento Golem se nedochoval, a tak hodnotím pouze čtyřminutový fragment, který se z celého filmu zachoval. Na jednu stranu je to škoda, že se nedochoval, jelikož mohlo jít o zajímavý snímek vzhledem k roku natočení. Na druhou stranu je dobře, že se ztratil v dějinách času, protože ten děj podle obsahu je značně poupraven. S legendou to nemá vůbec nic společného, což je poznat i z těch jediných čtyř minut. Lidé jsou oblečení tak, jak se oblékali na počátku 20. století, což je obrovská chyba i na film z roku 1915. O pět let mladším prequelu si už na tohle dali pozor. Pozornost nejvíce vzbudí samotná bizarní postava Golem. Golem v obou filmech vypadá jako vyžraný voják Terakotovy armády. [152. hodnocení, 19. komentář, 71%] ()

Psychor odpad!

Velké štěstí, že se celý snímek nedochoval, protože opravdu nevím, jak bych přetrpěl plných 60 minut této NEhororové podívané. Golem svým komickým vzezřením připomíná vypaseného staroegyptského vojáka. ()

• Černobíle natočený film se do dnešní doby nedochoval. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v Německu, přestože je děj situován do Prahy. (Terva)
  • Potěšující pro diváka musí být, že jeden z prvních natočených hororů se svým dějem odehrává v Praze. (Terva)