Smršť

• Slovensko Smršť
Trailer 2

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje. (Bontonfilm)

Trailer 2

BathoryMan

Atmosféra socialistických kúpeľov bola uveritelna aj vždy skvelá Aňa potešila a svojim výkonom hravo prekonala Maštalíra.Čo my ale vadilo bola absencia deja za ktorú suplovali stále sa opakujúce flashbacky z minulosti so synom Šimonom ,video z výsluchu obvineného zo 4 násobnej smrti alebo nekonečné diskusie medzi Maštalírom a Geislerovou. A záverečné rozuzlenie tomu tiež veľmi nepomohlo.Bebjak to dokáže aj  inak a lepšie ako my už neraz dokázal (Tieňohra,Jozef Mak..) ()

ancientone

Sila Smršte spočíva vo vizuáli. Inšpirácia slovenskou maľbou aj horrorovými klasikami, ktorá dokáže výborne abstrahovať lokálne špecifiká a genius loci kúpeľov v Sliači. Martin Rau skvelo pracuje s plánmi obrazu - rozostrenými pozadiami a druhými plánmi, odkiaľ sa vynárajú postavy, motívy a alegórie o čosi funkčnejšie než v samotnom rozprávaní. Mysteriózna thrillerovosť sa dostáva až do roviny štrukturálneho filmu v momentoch, keď cez masívne zapršané sklá auta sledujeme rozpitú asfaltku a husté tatranské lesy. Smršť dokáže opakovane prekvapiť kompozíciou a riešeniami zobrazenia. A nejako mi to stačilo. Suchoňova noc čarodejníc tiež potešila. ()

oveckaoa odpad!

Nejspíše to nejhorší  co letos v kině můžete vidět (pokud to teda Medvídek Pú: Krev a med II (2024) nepřekoná)  film ve , kterém nic nefunguje nic nedává smysl ani se nikdo nesnaží to vysvětlit a kde ze 122 minut stopáže je takových 110 minut zbytečných. Chlap (forenzní vyšetřovatel) a ženská (nezaměstnaná) jsou někde v léčebně kde se ona léčí z rakoviny a on je tam jako její doprovod. Někdo mu pošle případ  kde je obviněný chlápek z toho, že  vjel s autem do protisměru a zabil 2 lidi. On tvrdí, že to neudělal , ale udělala to nějaká babka v černém co mu zabila sestru pak mu vlezla do hlavy a donutila ho se zabít akorát, že to on přežil (proč nevíme nikdo to nic nevysvětlí) . On to popisuje tak , že jeli 3 v autě viděli tu babku pak se jedna ženská a chlap  co vezl začali hádat o jejím těhotenství a zašli si na benzínku tam ona začala čepovat benzín a složila se ten chlap viděl tu babku v černém   a začal po ní střílet revolverem (asi standartní výbava slovenských řidičů) akorát zastřelil někoho jiného tak ti dva začali ujíždět (ta ženská  co čepovala ten benzín potom zemřela nevíme  na co) pak se ten ´´vrah,, zastřelil a ten poslední to napral s autem pod osobák a zabil posádku za což mu hrozí 25 let. Na konci zjistíme, že to samé se stalo i tomu vyšetřovali a oni byli v nějakém  pekle což byla ta léčebna a stalo se jim to samé nejspíše kvůli tomu, že se jim zabil syn a oba byly toho příčinou (takhle to vysvětlovala nějaká ženská v kině co četla knížku prý ten film není vůbec podle knihy a tam je to vysvětleno lépe než tady) . Konec nedává ani smysl objeví se z ničeho nic nejsou k tomu indicie  jen je řečeno, že ona chlastala a on mu nebyl na pohřbu a vše zařizovala ona tu ženu v černém uvidíme jen na obrázcích a jednom záběru zhruba 10 sekund.  0 procent ()

stration

Peter Bebjak je jediný široko daleko, kdo dokáže natočit něco jako mysteriózní thriller v našich podmínkách, v našich scenériích, s našimi herci a s našimi penězi. Předlohu jsem zatím nečetl, ale určitě se k ní dostanu. Jasně, jde z toho cítit Overlook, Blue Velvet a vzpomněl jsem si i na Hranice života. To ale vůbec nevadí. Exteriéry a hlavně interiéry jsou dokonalé a dostatečně dokreslují mrazivou atmosféru celého snímku a naznačují, že tady prostě happyend být nemůže. Kdo chce, může hádat, jak to celé dopadne a sledovat jemné náznaky událostí příštích a závěrečného twistu, který není sice z nejoriginálnějších, je ale dostatečně odůvodněný. Maštalír hraje perfektně a jeho spojení s Bebjakem mi prostě pasuje. Aňa má také zajímavou roli a dokazuje svoje prvotřídní herectví. Perfektní je hudba a zvuky, které vyniknou hlavně v kině. Už se těším na další projekci, kdy se budu moct lépe věnovat všem detailům, které mi unikly. Za mě perfektní! ()

Warhorr

Tady se někdo snažil napodobit Davida Lynche a pro jistotu si pustil jako inspiraci Blue Velvet. Tohle Bebjak náležitě dojebal. Kdo očekavá knihu, bude zklamán jako já. To, co se v ní odehrává tu sice je, ale jen střípek na kamerových záznamech, které zkoumá forenzní psycholog. Celý přiběh je jiný a vsazen do jakéhosi ozdravného geronto centra a točí se kolem manželského páru, který řeší své neduhy. Takže i silný vztahový drama. Geislerová hraje opét obstojně a snaží se zachránit co se dá. Atmosféra vlastně taky funguje a konec je částečně uspokojujícím mindfuckem. Bohužel je to tak vše a nemám jediný důvod přihodit hvězdu navíc. První velké zklamání roku. ()