Zákon pomsty

The Confession

Zákon pomsty

USA, 1999, 114 min

Není to špatný film o zoufalém dosud bezúhonném člověku, který když zjistí, že ztratil veškerou naději na potrestání zdravotníků, kteří svou nedbalostí zavinili smrt jeho syna, bere ortel do svých rukou. Ben Kingsley je ve filmu hodně přesvědčivý, když je odhodlaný přijmou za to jakýkoli trest a odmítá polehčující okolnost, že byl při činu nepříčetný. Dilema kariéristického právníka (A.Baldwin) mezi postupem v kariéře a zachování práv a úcty ke svému klientovi, je zahráno taky pěkně.(22.6.2010)

Soudní drama, které má silný námět a výborný rozjezd, postupně však ztrácí na tempu i zajímavosti zbytečnými průtahy a odbočkami. Po nesmyslné milostné zákrutě, která film téměř zabila, sice v závěru jakoby chytí druhý dech překvapivým odhalením některých motivací, jenže tím zcela zbourá původně nastolenou a mnohem zajímavější otázku odpovědnosti a osobní msty.(26.6.2010)

Napoprvé se mi film líbil, druhé shlédnutí po letech odhalilo na můj vkus příliš mnoho moralizování, teologických disputací a romantických pletek. Tohle (pro mnohé osobní) téma se dalo natočit lépe - více do hloubky, podstatně emotivněji... Já totiž naprosto chápu ten žal, vztek a potřebu potrestat viníky zbytečné smrti blízkého člověka. Příliš rozmělněné snahou být zároveň soudním dramatem, psychologickým, romantickým i nábožensko-filozofickým filmem, ve výsledku není dotaženo ani jedno. 59%(5.8.2009)

Film plyne velmi pomalu, tak pomalu, že si u něho můžete zdřímnout. Hlavní námět - potrestání viníků smrti malého chlapce, je doplněn romantickou vsuvkou - románkem mezi právníkem a matkou malého chlapce, ke konci se přidá další - snaha zbavit B. Kingsleye svéprávnosti, aby nemohl vypovídat proti zájmům jisté společnosti. Ta mně do děje moc nepasovala, stejně tak, jako dlouhé monology či dialogy zabývající se morálkou, vírou v boha a přijmutí spravedlivého trestu.(9.5.2017)

• CaptainNor

Obávám se, že i samotný námět není ničím převratný a originální a s tím nic neudělá ani Kingsley, ani Baldwin, natož nepříliš úspěšný režisér. Spousty nudných dialogů zachycuje kamera v detailech obličejů, což nápadně připomíná latinsko americké telenovely a sráží film ještě více pod průměrné střední hodnoty. Jediné, co mi proto utkví je vymydlený Kevin Conway, kterého mám v paměti jako špinavého a odporného padoucha z westernu Rychlejší než smrt.(5.5.2009)