Zákon pomsty

The Confession

Zákon pomsty

USA, 1999, 114 min

Není to špatný film o zoufalém dosud bezúhonném člověku, který když zjistí, že ztratil veškerou naději na potrestání zdravotníků, kteří svou nedbalostí zavinili smrt jeho syna, bere ortel do svých rukou. Ben Kingsley je ve filmu hodně přesvědčivý, když je odhodlaný přijmou za to jakýkoli trest a odmítá polehčující okolnost, že byl při činu nepříčetný. Dilema kariéristického právníka (A.Baldwin) mezi postupem v kariéře a zachování práv a úcty ke svému klientovi, je zahráno taky pěkně.(22.6.2010)

Film plyne velmi pomalu, tak pomalu, že si u něho můžete zdřímnout. Hlavní námět - potrestání viníků smrti malého chlapce, je doplněn romantickou vsuvkou - románkem mezi právníkem a matkou malého chlapce, ke konci se přidá další - snaha zbavit B. Kingsleye svéprávnosti, aby nemohl vypovídat proti zájmům jisté společnosti. Ta mně do děje moc nepasovala, stejně tak, jako dlouhé monology či dialogy zabývající se morálkou, vírou v boha a přijmutí spravedlivého trestu.(9.5.2017)

Napoprvé se mi film líbil, druhé shlédnutí po letech odhalilo na můj vkus příliš mnoho moralizování, teologických disputací a romantických pletek. Tohle (pro mnohé osobní) téma se dalo natočit lépe - více do hloubky, podstatně emotivněji... Já totiž naprosto chápu ten žal, vztek a potřebu potrestat viníky zbytečné smrti blízkého člověka. Příliš rozmělněné snahou být zároveň soudním dramatem, psychologickým, romantickým i nábožensko-filozofickým filmem, ve výsledku není dotaženo ani jedno. 59%(5.8.2009)

Nebudu v hodnocení tak drsný, jako někteří zde. Film klade celkem nepříjemné otázky a já sám jsem si některé nedokázal zodpovědět. No schválně, dokázali by jste žít s vědomím, že vaše jediné vysněné dítě zemřelo kvůli nezájmu tří lidí z nemocnice a byrokracii? Představte si, jak je vše v troskách. Váš život prakticky skončil, i život vaší ženy. Přišli jste o pětiletého synka... Tuto ránu nevyřeší adopce černouška ani štěňátko.. A budete vědět, že ti co za to mohou si dál žijí své životy a dál dělají svoji práci a tak, že může dojít k něčemu podobnému... Opravdu nevím jak by se člověk zachoval. Baldwin mi na začátku jako bezpáteřní právník, pravý žralok v rybníčku přišel skvělý. Byl to super protipól zlomenému Kingsleymu. Jenže pak dojde na jeho bod zlomu. Svědomí je mocná věc. Jde sice ohýbat, jde jej i nevnímat, ale přesto se jednoho dne může ozvat s plným důrazem. A pak jej neutišíte. Nejeden zločinec se takto sám přišel udat, nejednoho člověka výčitky dohnaly k sebevraždě. Zprvu jsem Baldwinovi tu přeměnu moc nebral, ale ke konci filmu jsem mu ji věřil. Neseděla mi tam jen ta zápletka o zkorumpované radnici a zápletka s nevěrou. Tohle zkrátka bylo drama, nad kterým je třeba se i zamyslet a ne jen se nechat unášet dějem. Za mne jsou to tři kovové tančíky. * * *(16.1.2015)

Soudní drama, které má silný námět a výborný rozjezd, postupně však ztrácí na tempu i zajímavosti zbytečnými průtahy a odbočkami. Po nesmyslné milostné zákrutě, která film téměř zabila, sice v závěru jakoby chytí druhý dech překvapivým odhalením některých motivací, jenže tím zcela zbourá původně nastolenou a mnohem zajímavější otázku odpovědnosti a osobní msty.(26.6.2010)