poster

Zvon, kniha a svíčka

 • anglický

  Bell Book and Candle

Komedie / Romantický

USA, 1958, 106 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • swed
  ****

  James Stewart a Kim Novak tentokrát vyměnili depresivní romantiku za tu klasickou a výsledkem je podívaná, která potěší převážně milovníky klasických filmů. Samotný námět je nápaditý a pro tento typ snímku více než dostačující. Bohužel zhruba po první půlhodince film začne lehce ztrácet spád a zpět ho nabere až v kouzelném finále. Nemůžu se zbavit dojmu, že z takového základu šlo vystavět o něco chytřejší příběh, ingrediencí na to bylo dost. Co film spolehlivě odděluje od průměru, je ústřední herecká dvojice - jako vždy šarmantní Stewart a vražedně sexy Novak, jejich společné scény dodávají snímku patřičné kouzlo, stejně jako nazelenalý nádech technicoloru. Zvon, kniha a svíčka je magickou romantikou, ve které se najde i ten potřebný (a dnes chybějící) optimismus. 7/10(1.8.2009)

 • EdaS
  ****

  Dvojice Stewart a Novak psala v osmapadesátém filmové dějiny ve Vertigu, ale i jejich druhý společný snímek z toho roku stojí za zhlédnutí. Kim Novak je naprosto neskutečně sexy a chemie mezi ní a Stewartem by zachránila tenhle film, i kdyby celou dobu jen oba seděli naproti sobě a povídali si. Bell Book and Candle je příjemně romantická záležitost, jakých není nikdy dost.(10.3.2007)

 • KarelR
  ***

  Celou dobu jsem měl pocit, že Quine prostě neumí z herců vyždímat tak špičkové výkony, jakých jsou schopni. Jimmy Stewart tu jen divně valí bulvy, Kim Novak využívá tak polovinu svého sex-appealu a Jack Lemmon se buď divně kření nebo hypnoticky řeže do bonga. Přitom je tu tak krásná závěrečná pointa, díky které bych tenhle film klidně odsoudil k remaku...(1.11.2008)

 • vitekpe
  ****

  4++. Přestože jsem už v životě viděl plno filmů ve kterých hrály prim čarodejnice různých kvalit (třeba ta v Noční Hlídce byla dost přesvědčivá...), tak Kim Novak je každopádně ze všech čarodejnic ta nejsvůdnější, a to prave zde. James Stewart jako jeji "cil" ujde, Janice Rule to taky sekne, Pyewacket přede jak o život, příběh je krásně romantický, ...prostě ideální film pro zvednutí nálady. :-)(18.4.2009)

 • Oskar
  ***

  Pragmatický nakladatel Jimmy Stewart se jen nerad nechává přesvědčit, že krásná sousedka Kim Novak, která se mu tolik líbí, patří k manhattanské komunitě čarodějnic... Člověka trošku zaráží, co dělají v lehké romantické komedii všechny ty složité teorie o čarodějnicích a čarodějích ("witches" a "warlocks") a co je náplní jejich života, když je vidíme jen scházet se v nočním klubu a dokola mluvit o nemožnosti začlenit se do většinové společnosti, ale jejich odlišnost je ve filmu definována převážně jen tím, že otvírají dveře, aniž by sáhli na kliku nebo rozsvěcejí a zhasínají pouliční lampy. Jaký má tedy důvod posedlý spisovatel, ztvárněný Erniem Kovacsem, se jich obávat a psát knihy o tom, jak jsou nebezpeční. Jde totiž o filmovou adaptaci hry Johna Van Drutena, který byl gay a komedii o "honu na čarodějnice" napsal jako skryté podobenství o newyorské gay komunitě. Něco takového je samozřejmě v hollywoodské komedii roku 1958 nemyslitelné, bylo by zbytečné to v ní hledat, ale je to přinejmenším vysvětlení, proč dialogy obsahují tolik informací, nepoužitých v dalším ději, proč se postavy cítí svým čarodějnictvím tak stigmatizovány a možná i proč herci podávají tak nesourodé výkony. Režiséra Richarda Quinnea si nemohli vynachválit. Když člověk vidí filmy jako je tento nebo Podezřelá bytná, snadno pochopí proč. Nechal je,ať si dělají, co chtějí. :-) Vyjukaný Jimmy Stewart tak trochu tápe, jakého že hrdinu má vlastně hrát, jestli carygrantovsky rezistentního vůči ženám jako v Okně do dvora, nebo bezelstně okouzleného jako ve Vertigu. Jednotlivé scény mu předepisují to i ono, tak to prostě střídá. Elsa Lanchesterová vsadila na vykulené oči, špulení rtů a infantilní žvatlání, které v jejím věku dávno nebylo tak roztomilé, jak doufala. Jack Lemmon groteskně těká v nevelké postavě bez většího smyslu v ději. Každý z nich má své pěkné momenty, každý se viditelně dobře bavil neobvyklostí zadání, ale v kontextu jejich dráhy jde o zapomenutelné kreace. Zato Quinneova tehdejší partnerka Kim Novak je jedním ze dvou dobrých důvodů, proč film vidět. Nejen že je krásná. Klid, vnější netečnost a vnitřní melancholie, vlastnosti, které tak skvěle přispěly k tajuplnosti Vertiga, z ní dělají uhrančivý středobod filmu a z velké části legitimizují to zvláštní téma. Není těžké Kim uvěřit, že je čarodějka. Je to především její film a možná i vzkaz, jak dobrá herečka byla a jak nespravedlivé bylo dělat z ní Marilyn č.2. Druhým důvodem, proč film vidět, je jeho skvostná atmosféra. Výtvarná stránka interiérů, kostýmů a barevných kombinací je tak vytříbená, že jestli film působí magicky, pak právě díky těmto složkám, nikoli pro svůj obsah. Nemá smysl věc přeceňovat jen pro výskyt mých oblíbených herců, ale za posledními dvěma kvalitami si stojím. 60%(17.8.2010)

 • - Cary Grant aktivně usiloval o hlavní roli Shepherda Hendersona. (Mol)

 • - Během natáčení oslavil herec James Stewart své padesáté narozeniny. (Mol)

 • - Natáčanie filmu prebiehalo v meste New York. (dyfur)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace