O pohraničnících, kteří mají pochopení a lásku pro své psy, ale jsou uvědoměle tvrdí vůči zločinným narušitelům hranic a jejich kapitalistickým pomahačům... Pozdní debut dlouholetého pomocného režiséra - specialisty na vojenskou tematiku. Titul byl realizován při příležitosti oslav 20. výročí založení útvaru Pohraniční stráže. (oficiální text distributora)

KM Phoenix odpad!

Zkombinujte Krále Šumavy s nějakým dojemným zvířecím filmem typu "Lassie se vrací" a máte tento kousek. Respektive si k tomu ještě musíte přidat chaotický střih, zmatené flashbacky, bizarní dialogy, podivný hudební doprovod a jednu až komickou přestřelku mezi jednou blonďatou absolutní neherečkou a dvojicí pohraničníků z nichž jeden je všem dobře známý Jirka Hradec z Majora Zemana (který to koupí první ranou) a druhý je obtloustlý další absolutní neherec, který je zároveň i jednou z hlavních postav. Nejlepší výkon podává František Peterka jako démony stíhaný dřevorubec, jeho až divadelní podání nemůže nechat diváka na pochybách, že on je opravdu tím hlavním záporákem. Už kvůli tomu není jasné, proč za ním chodí Lukavský opakovaně na skleničku, možná že v knižní předloze je to vysvětleno, ve filmu však nikoli. Avšak jakákoliv pozitiva, která tento film má (kromě Peterky se jedná třeba o zajímavou kameru) nestačí vyvážít negativa a tudíž jediné možné hodnocení je odpad (pokud se tedy nenecháte citově vydírat výjevy na skotačící pejsky). ()

zette

Nerikam, ze role psovoda Stencla byla nejak dobre napsana, ale herecky vykon Josefa Hajducika vnimam jako jeden z nejhorsich, co jsem kdy videl. Uz jen kvuli nemu nemuze brat tento film nikdo vazne. Tento filmovy pocin se tvurcum moc nepovedl, pokud jeste vezmu v potaz, ze byl natocen ke dvacetiletemu vyroci od zalozeni Pohranicni straze. Frantisek Peterka je ale vyborny, ozdoba tohoto chromeho filmu. ()

Rodriguez

Svojí genialitou toto dobrodružné dílo neohromí. Když vypustím ideologistické kecy, tak je to celkem solidní drama o pohraniční stráži, která nás chránila proti kapitalistům. Příběh vypovídající o psovodech a jejich láskách. František Peterka ztvárnil typického horala, který se s ničím a s nikým nemazlí (za něj o hvězdu navíc). 70% ()

Historik

Pokud si odmyslíme ideologický podtext, což znamená, že nebudeme vnímat místo a dobu, v níž se příběh odehrává, a budeme to sledovat čistě jako dobrodružný film, můžeme chvílemi i zalitovat, že to je tak zpackané dílo. Jsou tu pěkné momenty, ale je to ubité bodrou soudružskou dikcí, toporným představitelem hlavní role a naivním rozpletením případu. ()

Slimak

Pár dobrých soubojů ve stylu PES vs. MUŽ.Ale nakonec šlo jenom o přiblblej film o hraničářích, který hravě šoupne do kapsy taková DIVOKÁ PLANINA nebo třeba BOTY PLNÉ VODY.Josef Hajdučík je fakt jako nějakej idiot.Mluví jak když ho někdo vezme lopatkou po kachlích.Navíc tohle je snad první film kde mi přišla černobílá nepatřičná. ()

• Scény so psami boli pre hercov fyzicky namáhavé, pretože zvieratá vážili 40 až 50 kilogramov a žiadnemu psovi sa nesmelo nič stať, pretože boli veľmi drahí. (Zdroj: tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Žádnému zvířeti nebylo ublíženo. Štěně chycené v pytláckých železech bylo uspáno a smrtící past byla vyrobena z plastu. (Zdroj: jindrichohradecky.denik.cz) (moriaty)
  • Scéna, kde Franěk (František Peterka) odoženie podráždených tigrov a zachráni svoju milenku, bola triková a vznikla takzvanou polenou kamerou. (Zdroj: tyden.cz) (Raccoon.city)