Zajatec 2. avenue

The Prisoner of Second Avenue

Komedie

USA, 1975, 98 min

Ekonomicky vykastrovaný Jack Lemmon, chápajúca workoholička Anne Bancroft, neľútostný kapitalistický svet a krásna cameo rola pre "italského hřebce" Sylvestera Stallona. Dokážem si živo predstaviť ako v rámci komunistickej propagandy toto púšťali študentom na školách, aby videli kam až vedie kapitalistická nezamestnanosť, teda k rozpadu všetkých životných hodnôt, k pádu na samé dno. Ono aj označenie "komédia" má od diela skutočne ďaleko, je to skôr tragikomédia so sociálnym presahom, ktorý sa naplno prejaví v posledných 5-10 minútach, kedy prichádza k nevyhnutnému poznaniu, že nemať prácu zďaleka nie je to najhoršie v živote.(13.7.2012)

Dokonalá sonda do života "úspěšného amerického" páru ve středních letech v čele s vynikajícím J. Lemmonem a možná ještě lepší A. Bancroft. Ač většinu filmu sami, dokázali pouze svými manželskými dialogy celý film rozsvítit, i když ke konci to nebyla zase nějaká velká životní legrace. A navíc-když jsem slyšel dabing vytvořený za hlubokého komunismu paní Galatíkovou a majorem Zemanem (Brabcem), bylo mi líto,kam jsme v tomhle oboru za ta léta došli.(24.11.2011)

Vynikající Lemmon, v té době jsme si tady u nás v socialistickém ráji, kdy komunisté nás neustále varovali a strašili kapitalistickým západem (asi věděli proč) s veškerými negativy (neustálé krize, skomírající ekonomiky, ekonomické deprese a recese, všudypřítomná kriminalita a nezaměstnanost a s tím vším související různé duševní a psychické problémy a choroby), vůbec něco podobného neuvědomovali, ba dokonce snad ani nevnímali, a teď po letech to tu máme taky, a mnozí z nás jsou teď natom jako zápasící Mel, někteří svůj boj ale prohráli bohužel už nadobro. Dnešní člověk nemusí být "Zajatec "2. avenue", ale všeobecně je zajatec a otrok, korporací a bank, vymanění z tohoto zajetí je takřka nemožné. Vynikající hořce laděná komedie s jiskřivými dialogy a nečekaným dramatickým spádem. ps: Ani se nedivím že Česká televize oprášila právě tenhle film v dnešní den, vždyť je to tak aktuální právě dnes, stačí se podívat kolem.(1.11.2011)

• Lacike

Komedia v ktorej sa Lemmonovi nedari a pokazi sa vsetko, co sa pokazit môze. Bohuzial mi to nepripadalo vtipne. Vŕši sa jedna pohroma za druhou a po par minutach mi to pripadalo monotonne. Jedine co ma vytrhavalo z letargie bol vynimocne neznesitelny Lemmon, ktory frfle, stazuje sa na vsetko mozne a ja som ho mal po chvilke plne zuby.(13.6.2015)

Jediné, co bylo na tom filmu alespoň trochu vtipné byly ty krátké dada úryvky z rozhlasového zpravodajství a i ty by třeba na takovém The Onion patřily k slabším kouskům. Film se tak vyznačuje hlavně pitvořícími se herci v hlavních rolích, vykonstruovaným scénářem a "humorem" který pravděpodobně hodně rychle zastaral (pokud byl kdy vůbec k smíchu).(14.2.2015)

• - Natáčanie filmu bolo realizované v meste New York. (dyfur)