Zázračný běžec

Prefontaine

Drama / Sportovní / Životopisný / Romantický

USA, 1997, 106 min

Když pocházíte z atletické rodiny jako já, tak víte již od dětství kdo byl Steve Prefontaine. Ale pokud ne, tak tenhle film Vám ukáže nejdůležitější životní okamžiky, které tento "zázračný běžec", jak byl často označován, prožil a jaký to byl člověk. Film není zbytečně přeplácaný. Vystihuje opravdu to nejdůležitější a ve chvíli, kdy zjistíte, že se děj bude odehrávat na Olympijských hrách v Mnichově v roce 1972, alespoň sportovci, by měli vědět, co se tam bude odehrávat. Jared Leto nejen svým vzhledem ;) Co si budeme povídat je to fešák od narození ;) , ale i hereckým výkonem odvedl vynikající práci a často bývá tento film označován za jeden z jeho nejlepších. A přitom není tak známý...(13.1.2013)

• Xeelee

Film se nemůže rozhodnout, jestli má být dramatickým hraným filmem, nebo dokumentem, ve kterém rodina a lidé z jeho okolí vzpomínají na tehdejší běžeckou ikonu. Vzpomínkové části mají svou vypovídající hodnotu, ale z pohledu hraného filmu do děje vnáší spoustu zbytečných dějových linií. Hraná část je často velmi nudně a zdlouhavě natočená. A u spousty jalových prostřihů na hrdé rodiče jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zvedat oči v sloup. Navíc, koho zajímá nějakej diskař? Film působí strašně nesourodě a mechanicky nám předkládá scény z Prefontainova života, aniž by tu byla znatelná snaha o navození nějakých emocí a jasnou návaznost scén. V porovnání s o rok mladšími Hranicemi možností nemůže Zázračný běžec obstát. Hranice možností je na všech tratích o kolo rychlejší a taky není tak nekritický. V tomhle filmu asi nesmělo být nic, co by pro Prefontaina vyznívalo negativně a co by narušovalo auru ikonickýho hrdiny :) ● Pre toho pro běh udělal mnohem víc, než že vyhrával jeden závod az druhým. Z tehdy opovrhovaného běhu udělal masovou záležitost pro davy a díky jeho vzpouře proti AAU vešel 3 roky po jeho smrti v platnost Amateur Sports Act of 1978, díky kterému Amateur Athletic Union ztratila vliv na mezinárodní sportovní dění. ● Lasse Virén v Montrealu obhájil olympijský titul v čase, který byl o vteřinu pomalejší, než jaký zaběhl Pre den před osudnou havárií.(6.11.2015)

Skvělý životopisný příběh o běžci, který "nevyhrál" to nejdůležitější přesto se však stal inspirací. Oproti druhému snímku, kde se ukazuje Prefontaine v hlavní roli, tenhle přináší větší emoce v závěru. Hlavně ale má Jareda a ten je vždy skvělý a to potvrzuje i zde s tím podivným knírkem na tváří. Na tenhle film jsem se rád podíval a to i přesto, že běhání mě nebaví. Hlavním důvodem je to, že mám rád sportovní příběhy a to i ty, které nekončí úplně ideálně.(27.7.2013)

"Pré" byl opravdu obdivuhodný běžec, nicméně snímek Hranice možností byl přeci jen spracován o něco lépe (4Pupidyk: v Mnichově nebyl rozhodně favoritem, a rozhodně není pravda, že tam neuspěl, naopak dokázal, že nemusíš skončit na bedně vítězů a přesto můžeš být vítězem ... "Pré" inspiroval spousty lidí ;-) )(6.2.2008)

Zázračného běžce totálně pohřbily konkurenční Hranice možností. Třetí hvězdu dávám ryze ze solidarity a mojí slabosti pro vytrvalostní běh. Jared se celkem snažil, občas tam i běhá, ale billy Crudup ztvárnil Prefontaina tak, že jsem se neodtrhla od obrazovky a že mi vehnal slzy do očí. Jared mě nudil. Nevěřila jsem mu, že by kdy uběhl alespoń míli. V televizním zpracování s povrchním scénářem se toho možná víc dělat nedalo, ale jeho výraz joggujícího Mickey mouse z Beverly Hills se prostě totálně míjí se skutečným dramatem a uvěřitelnou bolestí, která na mě dýchla u Hranic možností. Stejný příběh, stejný Prefontaine, ale rozdíl několika tříd. Dobrý příběh, ale tady se vyplýtval v zapomenutelné devadesátkové rychlokvašce.(12.8.2013)

• - Pat Tyson dovedl tým přespolních běhů k devíti vítězstvím za sebou na mistrovství států Washington, čímž se jeho tým stal nejúspěšnějším týmem v přespolních běhů v Americe. (Rodriguez)

• - Steve Prefontaine držel všechny americké rekordy od 2 do 10 tisíc metrů. Tohoto výkonu už nikdo nedosáhl. (Rodriguez)

• - Mac Wilkins hodil v roce 1976 světový rekord v disku a na olympijských hrách v Montrealu v témže roce získal zlatou medaily. (Rodriguez)