poster

Zázračný běžec

 • USA

  Prefontaine

Drama / Sportovní / Životopisný / Romantický

USA, 1997, 106 min

 • Pajky3
  ****

  Skvělý životopisný příběh o běžci, který "nevyhrál" to nejdůležitější přesto se však stal inspirací. Oproti druhému snímku, kde se ukazuje Prefontaine v hlavní roli, tenhle přináší větší emoce v závěru. Hlavně ale má Jareda a ten je vždy skvělý a to potvrzuje i zde s tím podivným knírkem na tváří. Na tenhle film jsem se rád podíval a to i přesto, že běhání mě nebaví. Hlavním důvodem je to, že mám rád sportovní příběhy a to i ty, které nekončí úplně ideálně.(27.7.2013)

 • Xeelee
  **

  Film se nemůže rozhodnout, jestli má být dramatickým hraným filmem, nebo dokumentem, ve kterém rodina a lidé z jeho okolí vzpomínají na tehdejší běžeckou ikonu. Vzpomínkové části mají svou vypovídající hodnotu, ale z pohledu hraného filmu do děje vnáší spoustu zbytečných dějových linií. Hraná část je často velmi nudně a zdlouhavě natočená. A u spousty jalových prostřihů na hrdé rodiče jsem nevěděl, jestli se mám smát, nebo zvedat oči v sloup. Navíc, koho zajímá nějakej diskař? Film působí strašně nesourodě a mechanicky nám předkládá scény z Prefontainova života, aniž by tu byla znatelná snaha o navození nějakých emocí a jasnou návaznost scén. V porovnání s o rok mladšími Hranicemi možností nemůže Zázračný běžec obstát. Hranice možností je na všech tratích o kolo rychlejší a taky není tak nekritický. V tomhle filmu asi nesmělo být nic, co by pro Prefontaina vyznívalo negativně a co by narušovalo auru ikonickýho hrdiny :) ● Pre toho pro běh udělal mnohem víc, než že vyhrával jeden závod az druhým. Z tehdy opovrhovaného běhu udělal masovou záležitost pro davy a díky jeho vzpouře proti AAU vešel 3 roky po jeho smrti v platnost Amateur Sports Act of 1978, díky kterému Amateur Athletic Union ztratila vliv na mezinárodní sportovní dění. ● Lasse Virén v Montrealu obhájil olympijský titul v čase, který byl o vteřinu pomalejší, než jaký zaběhl Pre den před osudnou havárií.(6.11.2015)

 • Slartibarkfast
  ****

  Nádherný a dojemný film o skvělém běžci Stevu Prefontainovi. Tenhle nenápadný snímek mi zprostředkovalo HBO a jsem za to rád. Výborné herecké výkony, dramatický a zajímavý příběh a to vše podtržené čerpáním ze skutečnosti. Díky tomuhle filmu jsem poznal jednu legendu a dobře si ji zapamatoval. Je to natočeno fantasticky, jen škoda že se to nedostalo více do povědomí lidí. Celkové hodnocení skvělého filmu s prvky dokumentu.. 85%(4.12.2009)

 • sskrblik
  **

  Jeden by čekal u sportovního filmu, že bychom bývali byli měli s hlavní postavou sympatizovat. To ovšem není případ tohoto příběhu. Neboť Steve Prefontain v podání Jareda Leta je vykreslen jako porchní a arogantní frajírek. Takže defakto 3/4 filmu jsem ani nevěděl, proč bych mu měl fandit. Nepříjemný je i jeho buranský trenér, který mu dává pořád "čočku", "kapky" chcete-li. Vesměs to nabere obrátky až na olympiádě a pak mě to začalo více zajímat. Do té doby jsem sledoval jen povrchního běžce, jak se dostává na vrchol. Ani to napětí ve filmu nebylo tak dobré. Dodívat se to dalo, ale určitě nejde o něco výjimečného.(17.4.2017)

 • Monroe1991
  *****

  Jared je bezesporu skvělý herec (nejen), mám ho velmi rád. Toto sportovní drama s prvky dokumentu pro mne bylo příjemným překvapením, a když o běhu, tak já si tam tu jednu hvězdičku navíc přidám. Steva Prefontaina jsem do zhlédnutí filmu neznal. Ostatně stejně jako historii značky NIKE =D ... "Takhle to tedy bylo"?, "To jako vážně"? =D ... Ještě, že jsem si zrovna koupil "adidasky" =D(11.4.2013)

 • - Natáčení probíhalo v Oregonu a ve Washingtonu. (reich)

 • - Bill Bowerman, spoluzakladatel firmy Nike, se stal spoluautorem knihy "Jogging", všeobecně uznávané jako knihy, která odstartovala módu běhání. (Rodriguez)

 • - Ve filmu byly použity záběry z olympijských her, které se konaly v roce 1972 v Mnichově. (reich)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace