Glen or Glenda je fiktivní dokument o transvestismu a transexualitě. Edward D. Wood, známý jako "nejhorší režisér všech dob", ho považoval za svůj nejosobnější film. Příběh vypráví o mladém Glenovi (hraje ho sám režisér pod pseudonymem Daniel Davis), transvestitovi, který má krátce před svatbou a řeší dilema, zda má své vyvolené o zálibě v ženském oblečení říci hned nebo až po svatbě. Do tohoto základního příběhu jsou zamíchány s dějem nesouvisející záběry na bizony, válku, ocelárnu, dálnici, spoutávání a znásilňování žen, čerta a výstupy Bely Lugosiho, jenž nás v roli jakéhosi boha nelogicky varuje před zelenými draky žeroucími slimáky a ocásky malých štěňátek... (Cimr)

rudeboy

Kde Ed Wood chodil na tie svoje metafory? Big green dragon behind the doors... Big green dragon eats little boys... :-) Tento polodokument vznikol ako osobná spoveď samotného režiséra, ktorý sa snaží búrať mýty o transsexuáloch, no táto vážna téma sa v rukách tvorcu najhoršieho filmu v dejinách kinematografie (Plán 9) mení na absolútnu frašku. Avšak neuveriteľne vtipnú. Tak, že sa to nedá ani popísať. Za zmienku stojí i parodicko-démonický Bela Lugosi (úlohu vo filme vzal kvôli dlhom, spôsobeným závislosťou na drogách a alkohole). Na jeho mimike som sa musel neustále smiať... ()

hans500

2* za kvalitu a 1* za Woodovo nadšení, které je z filmu hodně cítit (a také za boha-vypravěče Belu Lugosiho). Snová scéna film značně kazí. Lepší film než cokoliv od Uwe Bolla :). ()

kurcatovium odpad!

Jak začít? Tohle si žádá víc než jednu či dvě věty... Vezmeme to obšírně. Existují filmy, které jsou jednoznačně dobré. Dále tu jsou filmy průměrné, které jsou prostě průměrné. A nakonec, bohužel, existují i filmy vyloženě špatné. Ed Wood je se svým Glen or Glenda zcela, ale opravdu zcela mimo tyhle kategorie. Glen or Glenda je první film, kde jsem se opravdu nemohl rozhodnout, jestli ohodnotit pěti hvězdičkami nebo odpadem. Ale proč? V čem tkví tohle prapodivné kouzlo? Kdo ví. Možná to jsou bizoni, vojáci v tichomoří či nesmyslná postava čerta a vlastně i drakoslimákostrašáka Bely Lugosiho. Celkově nesouvislý sled scén, kde lítají blesky, lehce úchylná softporno vložka, slévárny, ... Je toho moc co film obsahuje, ale není to slepené a hlavně to nedává smysl. Možná i proto je to taková zábava. Přesto nakonec odpad nad hvězdičkami zvítězil. I když je to svým způsobem opravdu "umělecké" dílo. :-) ()

Elrond88

60% a to hodnocení myslím zcela vážně, bez nadsázky - jsem fanoušek Eda Wooda a jeho komických frašek, uváděných jako sci-fi horory (Bride of the Monster, Plan 9 from Outer Space) a od tohoto filmu jsem čekal sice jiný žánr - drama - ale stejnou frašku, aspoň podle pár ohlasů. I díky tak nízkému očekávání jsem velmi překvapen, protože můj zážitek z filmu byl veskrze pozitivní, film se mi líbil, zaujalo mě téma transvestitů a jeho pojetí na začátku 50.let. Uznávám, že filmařsky tomu ještě leccos chybí, ke kvalitnímu filmu - například v oblasti střihu (teď myslím spíš přechody mezi záběry než vkládání nesouvisejích videí), herců (přehrávání některých postav nebo naopak ploché odříkávání textu - o Bela Lugosim se zmíním později), či režie - místy je dost nudná. Naopak scénář mi přišel nečekaně inteligentní, promyšlený a vážný. A teď temná stránka: nepochopitelné a absurdní výstupy Bela Lugosiho. Jeho skeče jsou vynikající, osobité, perfektní a legendární, patrně právě Lugosi přispěl k Woodově slávě velkou měrou a také kvůli Lugosim jsem začal Eda Wooda sledovat... jenže pokud mám hodnotit Lugosiho výstupy v rámci takového filmu, jakým je Glen nebo Glenda, musím je označit jako stupidní, ubohé štěky, zoufale a kýčovitě se nehodící, narušující děj, srážející film do temných propastí filmové historie. A přestože bych Lugosiho výstupy + nastříhané, nesouvislé, nepatřící záběry ohodnotil slovíčkem Odpad!, právě ony zajistili tomuto filmu takovou popolaritu, takže díky za ně. Dejte si pozor na velkého zeleného draka, který sedí před vaším prahem, žere malé chlapce... ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky. Pozor... opatrujte se... POZOR! Draku, žereš malé chlapce? Ocásky malých šťěnátek a velké, tlusté slimáky? Pozor...opatrujte se... Já jsem děvče. Nejsem děvče. Ty jsi chlapec. Ocásek malýho šťěnátka. ()

vendysek

Zajímavě natočená sonda do reality transvestitismu a transsexualismu. Režisérův styl baví a zároveň se pokouší mnohé sdělit. Film je rozdělený na několik provázaných náhledů: vnitřní pohled - symbolistické výjevy osobního zmatku a obav, vnější pohled - emotivní, leč realistické vykreslení života, obhajoba - pravdivé, dokumentárně chladné popsání běžného úkazu a jeho bezvýchodnosti spojené s dalším bodem, jímž je kritika společnosti - podána formou i slovy. Kritizuje nejen přístup k lidem s poruchou sexuální identity, ale také celkové utlačování nesmyslnými zásadami, jimiž svět bránil svoje hodnoty a opovrhoval vším, co se neshodovalo s normálem; v neposlední řade i hroznou konzumní podstatu společnosti a její schopnost přijmout fakt změny pohlaví, jen pokud o tom neví. Bela Lugosi je ohromně charismatický, jeho postava a fantaskní přednes dovádí vyprávění k absurditě a tím zaručuje, že snímek nezabředává v "nudném" hanění trapných většinových hodnot. Rovněž se on sám stává jakýmsi významovým symbolem, zajišťuje vyobrazení pravdy, která není připravena na to být vyslyšena a pochopena. Na mě to zapůsobilo a humorně vyznívající experiment oceňuji. Nevím, co je na tomto filmu špatného, vždyť se jedná o docela přesnou výpověď o nepřizpůsobivosti společnosti, jež zaviňuje osobní trable, když nesmíme být tím, čím chceme. Závěr je idealistický a jasně říká, že od normálu se lišícím jedincům může svět dokonce pomoci, když bude tak laskav. ()

Styxos

dílo vskutku vhodné na nominaci na Oskara. Ne, dělám si srandu! Sorry, Edde, ale tohle dneska nebude na 5*. Řekl bych, že původní záměr se ti nepovedl, za to ten neplánovaný - pobavit lidstvo, se ti fakt povedl, takže tě za to odměním alespoň 2*. :-) ()

Kačus

Nepřišlo mi to tak děsné, ale asi ani tak vtipné, aby celé kino řvalo smíchy, když je záběr na jedoucí auta. ()

Pucimka odpad!

Tíživá atmosféra jenž mě přepadala při sledování filmu, pomalu spěla k epileptickému záchvatu beznaděje, avšak nakonec jsem z kina odešla jen s kopřivkou na nohou a lehkou psychickou újmou na zdraví... Aneb ať žije Eda! ()

vincent

Povedal som si, že Z-tkové filmy hodnotiť nebudem a tak teda nehodnotím. Tento film sa pohybuje medzi 5timi hviezdičkami a "odpad!"-om. Keď som to pozeral, tak som nevedel či sa mám smiať alebo ľutovať Wooda a všetkých hercov čo tam hrali. Wood sa vôbec nebabre s nejakou formou. Ak má k dispozícii jeden sekundový záber a potrebuje dvojsekundový, tak jednoducho nalepí za sebou jednosekundový 2krát za sebou a hotovo. No a čo, že je to vidieť! A keby ste si to náhodou nevšimli - nevadí, vo filme ho totiž použije asi trikrát. Wood bez hanby použije aj ten istý 5 sekundový záber znova. Alebo urobí 3 zábery z rôznych uhlov ale stále pri tom istom výklade obchodu. Výkony hercov sú strnulé. Máte pocit, že snáď ani v živote nehrali (okrem inšpektora a Lugosiho). Spomínané zábery s bizónmi a spracovaním železa vás jednoducho musia rozosmiať. Tento film sa na prvé pozeranie ani nedá celá pojať. Je to totiž nesúrodý, nedrží pohromade a občas máte pocit, že ani sám Wood nemohol vedieť, čo chcel vlastne netočiť. Ako tak - je to veľká sranda :). Najlepšie si je tento film pozrieť spolu s filmom Ed Wood od Burtona. Človek aspoň sčasti pochopí ako niečo také mohlo vzniknúť. :) ()

Germanotta

Bud ho nenávidíte alebo milujete. Edward Wood nemohol za to že točil nízkorozpočtové filmy, ved mu nikde inde nechceli dať väčší rozpočet. Milujem filmy ktoré sa vymykajú štandardu, a myslím si že nikto nebude proti ak poviem, že Glen or Glenda je iný film než všetky ostatné. Bela Lugosi vždy v hlavnej role sa snaží iba oprášiť zašlú slávu, ale ak ho to potešilo tak budiš. Podľa mňa je tento film umenie tak ako aj ostatné filmy Edwarda Wooda. 95%. ()

Sociopath

Tak trošku sklamanie, ale v dobrom. Čakal som totiž väčšiu koninu. Glen or Glenda je len dokumentaristická výpoveď zvláštneho človeka, akurát vo veľmi nudnom prevedení. Bela Lugosi nesklamal. Rozhodne to však nie je záležitosť, ktorú si človek pozrie viac ako raz. *** si zaslúži nie zo sympatií, ale z objektívnosti. Ak by to bolo len pre to, že si Edward týmto snímkom splnil svoj sen, bolo by hodnotenie výrazne vyššie. Ale body za snahu alebo kvôli póze nedívam. ()

kamar

Scenář katastrofální, dialogy nesmyslná, monology šílené, scény a střih nelogické, Bela na facku, ale to vše dohromady vytváří úžasný film, který přináší opravdový pohled do hlavy travestity. Pohled do hlavy Eda Wooda. Edwarda D. Wooda Jr. můžete budete od první chvíle buď milovat nebo nenávidět a já se do něj zamiloval. ()

Michelle8

První film od Eda Wooda (jestli budou nějaké další opravdu nevím). Zasmála jsem se? Ano, velice. Námět? Řekněme, že na tu dobu ucházející. Provedení? Šílené a místy úplně nesmyslné. Tomuhle filmu buď musíte dát hvězd hodně a nebo málo. Já se přikláním k té horší variantě a není to kvůli nesmyslnosti Bely nebo nezapadajícím scénám, ale kvůli tomu, že na poměrně krátkou stopáž jsem se až moc často koukala, kdy už bude konec. ()

Babous

Jedna z největších úchyláren, co jsem kdy viděl. Jako by šlo o několik zcela odlišných filmů, které někdo slepil dohromady (což je nejspíš to, co se doopravdy stalo). Vůbec nechápu, jakou roli měl Bela Lugosi. ()

BluT

Naprosto skvělej a ohromující film. Vlastně jak se to veme. Nečekal jsem nic a dostal jsem mrtě, takže jsem spokojenej. ()

martinez.

Člověk, který nezná Eda Wooda režiséra nebo aspoň Burtonův film, by si po najetí na profil Glen or Glenda mohl pomyslet, že se jedná o kvalitní film, natolik je tu nasypaných ironických pěti hvězd. Ano, je to šílený film, Wood nemá o režii ani páru a Lugosi nepředvádí sériózní herectví, ale self-parodii. Jednu hvězdu ale myslím vážně - za zajímavé téma (víceméně Woodova autobiografie), nad některými úvahami jsem pokýval hlavou (ale to spíš už ze zoufalství), a protože se mi po zhlédnutí tohoto ještě víc zamlouvá Ed Wood Tima Burtona. Jestli jsem se bavil? Ne, nebyl jsem zhulený. ()

honajz2

Když ono se mi to nehodnotí jednoduše. Na jednu stranu se tomu dá dost jednoduše vysmát, protože udělané je to prostě dost špatně, jenže na tu druhou stranu, když člověk pomine všechno to špatné (což není jednoduché), tak se pod povrchem skrývá dost osobitá výpověď, která je sice vyjádřená směšnými symboly, ale dá se z nich pochopit co sdělují. Ono nejlepší by bylo, kdyby Ed Wood natočil (nanejvýš) půlhodinový dokument o transvestitech a změně pohlaví a vykašlal se na nějaký pokus o umění, jelikož na to prostě nikdy neměl. Celý ten příběh, plný stěží uvěřitelných dialogů, šílené role Bela Lugosiho, který asi hraje Boha a z psychologického dramatu tak dělá horor, špatných hereckých výkonů všech ostatních, neustále opakování těch samých scén a těch samých vět (ačkoli "všichni tito lidé někam míří" se mi jako myšlenka líbí, ale nemusím ji slyšet desetkrát), špatné kamery, blbě odvyprávěného příběhu, který z Glena nebo Glendy právě dělá spíš zábavnou podívanou, stejně jako ty šílené výjevy, jejichž význam sice chápu, ale prostě jsou jen a jen k smíchu. Navíc na začátku druhé poloviny je asi 10 minut takových výjevů a nejen že jsou strašně nudné a trvají moc dlouho, ono v tom je i BDSM a není ho málo... Takže asi tak, zároveň jsem se u toho pobavil jako u podobných špatných filmů, ale na druhou stranu je mi toho filmu líto, protože do něj Ed Wood dal velký kus ze sebe samotného, ale totálně to podělal a už tehdy ukázal, že z něj žádný skvělý filmař fakt nebude. 2* ()