Krvavá paní

Československo, 1980, 77 min (Alternativní 71 min)

Po zpracování příběhu o Juraji Jánošíkovi si klasik slovenského animovaného filmu Viktor Kubal vybral další historickou postavu opředenou pověstmi, nechvalně proslulou uherskou hraběnku a paní Čachtického hradu Alžbětu Báthoryovou. Ta v Kubalově lyricko-pohádkové interpretaci z roku 1980, v níž se snoubí děsivá tragika s odlehčujícími komickými prvky, darovala na důkaz lásky jednoho dne své srdce muži, který se o ni v nemoci postaral a zachránil jí život. Bez srdce byla ale jen plná chladu a nenávisti a začala si libovat v utrpení druhých. Viktor Kubal se stejně jako u svého předešlého titulu stal sám autorem námětu i scénáře, výtvarníkem, animátorem a režisérem a po svém boku měl i zde hudebního skladatele Juraje Lexmanna a dramaturga Rudolfa Urca, průkopníka slovenského animovaného filmu. (Česká televize)

Deschain

Zo začiatku veselý úlet ale to sa zmení, keď Krvavá pani daruje svoje srdce šuhajovi, ktorý ju zachránil. Potom sa začnú diať veci. Krvavé veci. Známy príbeh o Báthoryčke v zvláštnej animovanej podobe. Veľa milých malých nápadov, dej bez slov, s výborne pasujúcou hudbou a prekvapivou nahotou. Videla som ako dieťa a určite si navždy budem pamätať vražednú figurínu stelesňujúcu zámockú pani. Viktor Kubal stvoril podľa mňa pozoruhodné dielo, ktoré stojí za pozretie. ()

SOLOM.

Němý animovaný film, ve kterém je ukázat příběh Čachtické paní. Film je přístupný od dvanácti let i když moc nechápu proč. Celkové ztvárnění je docela slabé, viděl jsem spoustu lepších filmů, ale rozhodně se na to dívat dá. Začátek se nese v duchu komedie, je tam několik scén které vám zaškubou koutky, Postupem času se konečně objeví i trocha té kreslené krve a několik mrtvol. Je to vlastně taková kreslená pohádka pro dospělé, ale pro hororové fandy ztráta času. Dám 2 jen proto, že je to z československé produkce. ()

corpsy

Nevšedné, vskutku originálne dielo, ktoré si zaslúži ovácie za neotrelé nápady a za hladké prechody medzi sekvenciami animovanej grotesky, na tie kde prevláda dusný krvavý horor. ()

roswelll

V jednoduchosti je krása i děsivost zároveň, tím se vyznačuje tento animovaný film. Smutný příběh ženy, která ztratí srdce, aby nakonec umřela zazděná ve věži se svým milým, škoda ho Jurka, zasloužil by si lepší ženu. ()

topi

Stejný případ jako u předchozího Kubalova Zbojníka Jurka. Pro mě je tento druh minimalistická animace utrpením a tak tak jsem to dokoukal, navíc ta dlouhá stopáž to úplně zabila. Hudební motivy občas dobrý, varhanní zaříkávání bylo působivé, toť ale vše. ()

ilemas odpad!

Už si to tak nepamatuji, kdysi jsem to viděl v kině,ale už tenkrát mě to ani trochu nenadchlo. Mizerná animace a hrozná nuda. Dnes po letech už se mi ani kniha nějak nelíbí. ()

Wormboy

Kubalova animacia je v pohode a napad natocit pribeh o Batoricke touto formou moze byt zaujimavy, avsak pre mna by takym ostal, ak by stopaz tohto filmu bola o polovicu mensia. Proste som sa nudil... ()

zette

Myslim, ze by se uz v nasich a slovenskych hajich nemelo natocit nic o Cachticke pani a radeji namet dat ci prodat do ciziny, protoze Alzbeta by si zaslouzila poradne zpracovani. Animovana verze neni nicim zajimava, ani po obsahove ci umelecke strance. Hodne roztahana nuda. Hvezdicku snad jen za hudbu. ()

Avathar

Strašne som sa na Krvavú pani tešil, ale musím povedať, že som bol mierne sklamaný. Hlavne si myslím, že film by si zaslúžil dlhšiu stopáž. Takto mi to pripadalo všetko príliš narýchlo. Ale napriek tomu som sa nenudil a predsa len to na tie 4* hviezdičky stačilo. ()

Tomasso001

Pochvala, není zapotřebí bombastických animací, aby bylo docíleno kýženého efektu, někdy méně znamená více a proto dám tomuhle počinu i radši lepší než horší hodnocení ()

honz

Legendami opředená historická postava uherské šlechtičny, hraběnky Alžběty Báthoryové (1560 - 1614), je dlouhou dobu vděčným námětem v literatuře i filmu. Viktor Kubal ve svém celovečerním animovaném filmu poeticky zobrazuje čachtickou paní jako nevinnou dívku, ze které se z nešťastné či neopětované lásky postupně stává bezcitná, surová a krvelačná bytost. Skvělá výtvarná stráka filmu jakoby potvrzovala úsloví o tom, že v jednoduchosti tkví krása, a že málo může znamenat víc. ()

Master19

Zajímavé kreslené zpracování příběhu o čachtické paní. Na začátku vypadá vše jako idilka, ale nenechme se mást, každý z nás je vždy jen krůček od problémů... Strohá animace výborně podtrhuje nadhled při vyprávění a současně dovoluje povolit uzdu fantazii. Doporučuju shlédnout, ačkoliv v Česku to asi nebude tak jednoduché. ()

Autogram

Veľmi jednoduchá Kubalova animácia, taká, ako ju poznáme z večerníčkov. To nie je filmové mínus, ale pre mňa plus, obliecť takmer hororový príbeh do rozprávkového kabátu môjho detstva. Pri úvodných idylických scénach so zvieratkami a princeznou sa mi zdalo, že by to mohla byť aj rozprávka pre deti na nedeľné ráno, ale neskôr to bolo vyvrátené a krvavé a jemne erotické aj keď kreslené scény určujú film pre dospelých alebo aspoň pre odrastených. Do filmu je prepašované veľké množstvo jednoduchých gagov hlavne so zvieratkami, z ktorých väčšina je možná len vďaka odľahčenej animácii. Najviac ma dostalo modré z neba a ryba zadržiavajúca dych. Príbeh je notoricky známy a som rád, že sa v tomto filme nechcel hrať na žiadny happy-end. ()

Mackin

Nepříliš atraktivní animace skrývá neobyčejně pojatý, v podstatě romantický příběh o čachtické paní, který rozhodně nešetří vtipem, ale ani hororovými momenty. ()

ArdathBay

Slovenské animované filmy se k nám na DVD moc často nedostanou. O to více je potřeba si vážit každého počinu a Atypfilmu poděkovat za osvětu. V době, kdy čekám na Bathory je Krvavá pani příjemným předvojem nejen svým humorem, animací a nápaditým příběhem s příjemnou hudbou. V Bloody Lady se se mimo úvodního slova slovenky Jely Lukešové nepromluví a kupodivu to není na škodu. V dnešní době ukecaných filmů je to doslova balzám. ()