Akt

(divadelní záznam)
Česko, 1997, 105 min

Akt je nejstarší hrou Divadla Járy Cimrmana, vznikla v roce 1967 a televizní záznam představení byl pořízen o třicet let později. Poprvé se diváci mohli seznámit s osobností, která se vepsala do našich kulturních dějin, aniž by o tom měl kdokoli ponětí – s Járou Cimrmanem. Úvodní vědecká přednáška tradičně poskytne mistrova životopisná data, dostane se nám i přehledu jeho díla a dozvíme se, jak vůbec k objevení Cimrmanova odkazu došlo. Na "autobustě" můžeme sledovat dokonce mistrovy strhané rysy. Poté následuje samotná Cimrmanova hra se zpěvy a tanci, při jejíž rekonstrukci autoři použili střípky dochovaného díla v podobě veršů. Z děje naznačíme pouze toto: malíř Žíla a jeho žena si pozvali na návštěvu tři muže, aby jim vyprávěli svůj životní příběh, a především si položili základní otázku: proč nebylo nikdy dokončeno převratné malířovo dílo Akt? (Česká televize)

SNCF

Dovolím si citovat: "Hra počítá především s divákem začátečníkem", a proto se hned bombardován tím nejlepším obsazením jaké může divadlo nabídnout! ()

Tsuki003

Cimrman je kult. Humor Svěráka a Smoljaka nemusí sednout každému, ale co já vím, tak kdo o Cimrmanovi slyšel a nelíbil se mu, na divadelní představení se nijak nehrnul. Zato mě tenhle druh zábavy připadá geniální a budu se k němu pořád vracet. Mimochodem, text písničky "Skleničky skleněné...", to je fakt něco :) Moje nejoblíbenější část je Cimrmanova filozofie externismu. ()

filmovyfan

První hra Járy Cimrmana předznamenává to že další hry budou neméně vtipné a budete při nich pukat smíchy stejně jako při hře Akt. ()

vinnetou500

Docházím k závěru, že všechny Cimrmanovy hry se dělí jen na dva oddíly. Ty na 5 hvězd, u kterých se člověk tlemí od začátku do konce a ty méně dobré na 4 hvězdy. Akt by spadal spíše do druhé uvedené skupiny, ale za výkon Miloně Čepelky se ta poslední musí přidat! Skvěle Mílo :-) ()

Mr.Hackels

"Já bych to nazval Chumelenice" :). Všichni kdo se na jevišti objevili byli skvělí. Tohle je jeden z největších majstrštyků Járy Cimrmana. ()

chicotomas

První Cimrmanovská hra, která je pro Cimrmanology - začátečníky. Podle mě nejvyrovnanější seminář a hra. Skleničky skleněné. Já jsem na jedné školní akci tak dojal, že museli vyklidit tělocvičnu. ()

JankaT

Cimrmani se nikdy neomrzí. Jejich humor je nadčasový. Začínali za komunistického režimu a již máme pár let po revoluci. ()

JB001

Nejenom z nostalgie za plný počet. Na to se dá koukat potažmo poslouchat to nebo číst opakovaně. A nikdy se to neomrzí ()

Infernor

Snad všechno z plodného scénáristického pera dua Smoljak-Svěrák stalo se již, anebo se jenom stane, zlidověnou klasikou, která bude ještě velice dlouho, ne-li navždy (doufejme), parafrázovaná v slovním projevu nejedného fanouška DJC při pivku v hospodě, ale nejen tam.. Sám jsem, při svém vlastním výzkumu problematiky J.C. zjistil, že prakticky není životní situace, na kterou by nebylo možné aplikovat adekvátní výňatek z některého díla výšezmiňovaného tvůrčího dua parafrázující danou vzniklou situaci. Toto jenom dokazuje, že nejlepší hry píše sám život a že pánové Smoljak a Svěrák jsou jeho geniálními pozorovateli, kteří zvládají své životní zkušenosti bezbolestně, citlivo a s jakýmsi laskavým humorem přenést do svých krásných a vtipných her. Děkuji Vám, pánové.. Avšak bavíme li se o hodnocení jednotlivých snímků, kde ne každá hra splnila mé očekávání, tady dle mého názoru nesaháme k metám nejvyšším, jelikož osobně považuji hru Akt, bavíme li se pořád v rovině fenomenálního potenciálu autorů, za pouhý lepší průměr v jejich kolekci her o proslulém českém Vídeňákovi.. ()

Zemřel herec Jaroslav Weigel

Zemřel herec Jaroslav Weigel