Snímek Za zavřenými dveřmi byl natočen podle úspěšného románu maďarské spisovatelky Magdy Szabó. Film vypráví příběh dvou osamělých žen, které jsou ze svých světů vytržené různými okolnostmi a mezi kterými se, napříč jejich životními drahami, vytváří nepravděpodobné přátelství. Film se odehrává v polovině dvacátého století v Maďarsku, zemi, která je poznamenána následky války a zahalena do přetrvávajících stínů nedůvěry a pochybností. Film Za zavřenými dveřmi pomalu poodkrývá velice spletitý vztah mezi zámožnou, rodící se spisovatelkou Magdou a její tajemnou, stále odměřenou, hospodyní Emerenc. Zatímco Magda míří k profesionálnímu úspěchu a uznání, Emerenc dohánějí hrůzy z minulosti, které vedou k emotivnímu odhalení s tragickými následky. (oficiální text distributora)

Trailer 2

laik_60

To čo predviedla Helen Mirren, bol jednoducho herecký koncert. Životom skúšaná svetom odvrhnutá Emerenc s nádherne tvrdými a pravdivými slovami vychádzajúcimi zo zatrpknutých úst. Páčilo sami to postupne napodiv zbližovanie a tvorba akéhosi vzájomného puta, ktoré Emerencii tak veľmi - preveľmi v živote chýbalo, až ju to poznačilo. Napriek zbytočne mysterióznemu záveru, vďaka hlavnej predstaviteľke dávam 5 bodov . ()

Sandiego

Jiskrný příběh vztahu dvou zcela rozdílných žen od počátku slibuje nevšední zážitek. Szabó svým stylem, jenž je určován sytými barvami, malebnými kompozicemi a emotivní podbarvující melodií odkazuje k nostalgické notě bez ostřejších hrotů. Do nostalgického obrázku obohaceného míst o zdravou ironii a inteligentní humor ovšem stále častěji proniká sentimentalita. Především v druhé polovině je tím nevyhnutelně přesunuto ztvárnění nevšedního příběhu na hranici kýče pracujícího s klišovitými přesahy do iracionální roviny. Problematicky působí i ztvárnění retrospektiv a velmi fragmentární vysvětlování povahy služebné skrze historicko-politický rámec, které nakonec přílišnou zkratkou působí značně nedostatečně pro ženiny základní motivace a ty se stále jeví jako nepřirozené. Stejně tak motiv bouře a vizuální exhibice na toto téma působí krajně neústrojně a zavání až lacinou efektností. Martina Gedeck a především Helen Mirren se chopily svých postav výborně a zbavily je patetismu, aniž by se však ubránily daleko přímočařejšímu působení ostatních stylistických složek. Jestliže režisér před filmem mluvil o snaze vytvořit film na pouhé souhře tváří, jeho vlastní práce spíše toto předsevzetí narušuje a zbytečně odvádí pozornost od herecké drobnokresby. V rámci karlovarského festivalu má film navrch v tom, že urpostřed závažných a vypjatých výpovědí působí jako oddychová zastávka, která dokáže pohladit po drásavé duši a vzkřísit naději, mimo tento kontext však schopnost snímku oslovit výrazně ztrácí na síle. ()

2mig1

viděl jsem sna djinej film? to, co jsem viděl totiž já, byl technicky nezvládnutej paskvil hodnej uvedení v rámci večerů rosamunde pilcher, s jednou dobře napsanou postavou obklopenou torzama něčeho, čemu by se postavy dalo řikat... nevim, zda za to může senilita, ale točit maďarskej film s maďarskýma postavama a hlavní role pak obsadit britkou a němkou, přičemž všechny postavy jsou dabovaný do angličtiny, to je humus a nehodlám dávat 4 hvězdy jenom kvůli tomu, že helen mirren hraje ráznou ženskou, i když výborně.. ()

JančiBači

Helen Mirren je pani herečka a úloha komplikovanej Emerenc jej nesmierne sedí. Prvá polovica filmu je zaújmavá, zvláštná Emerenc postupne odkrýva svoje tajomstvá a desivé zážitky svojej domácej, spisovateľke Magde. Jej komplikovaná povaha a čudáckosť pramení z jej minulosti a pre Magdu je viac než zaújmavá a určite je zaújmavá aj pre diváka. Lenže keď sa film dostane do druhej polovice, výrazne stráca na sile. Slabne a Szabovi sa vymyká z rúk. Zrazu príde koniec, i keď by ste vydržali pozerať ešte ďalšiu polhodinu, keby sa samozrejme nesie v podobnom tempe ako prvá polovica filmu. Ako by si štáb povedal, nás už to nebaví, rýchlo to dotočme. A to je na škodu, pretože to mohol byť silný film a neskončil by ako priemer. ()

Anderton

Námet skôr pre Martu Meszároš, než pre "veľkolepejšieho" Szabóa. Ale István rozhodne nesklamal a nakrútil túto adaptáciu románu presne tak ako si zaslúžila. Je v podstate konvenčná, flashbacky sú vizuálne výrazne odlíšiteľné od súčasnosti a všetko stojí na výkonoch dvoch hlavných predstaviteliek. Dlho sa tak Helen Mirren pomocou nejakej postavy neodviazala, išlo skutočne o vhodný výber a vďaka jej účasti iste film videlo omnoho viac ľudí. Každopádne mám dojem, že atmosféra tohto ťažkého obdobia maďarských dejín mohla byť, proste ťaživejšia a depresívnejšia. Takto to pôsobí, akoby bolo jedno, kedy sa dej odohráva. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v maďarskej Budapešti a tiež v nemeckých mestách Kolín nad Rýnom a Lipsko. (MikaelSVK)
  • Film měl premiéru 8. března v Budapešti, které se účastnila i představitelka hlavní postavy Helen Mirren. (topr harley)