Snímek Za zavřenými dveřmi byl natočen podle úspěšného románu maďarské spisovatelky Magdy Szabó. Film vypráví příběh dvou osamělých žen, které jsou ze svých světů vytržené různými okolnostmi a mezi kterými se, napříč jejich životními drahami, vytváří nepravděpodobné přátelství. Film se odehrává v polovině dvacátého století v Maďarsku, zemi, která je poznamenána následky války a zahalena do přetrvávajících stínů nedůvěry a pochybností. Film Za zavřenými dveřmi pomalu poodkrývá velice spletitý vztah mezi zámožnou, rodící se spisovatelkou Magdou a její tajemnou, stále odměřenou, hospodyní Emerenc. Zatímco Magda míří k profesionálnímu úspěchu a uznání, Emerenc dohánějí hrůzy z minulosti, které vedou k emotivnímu odhalení s tragickými následky. (oficiální text distributora)

Trailer 1

emma53

Hlavní důvod proč jsem chtěla film vidět, byla pochopitelně Helen Mirren a vůbec jsem nebyla zklamaná. Byla jedinečná v roli, která pro ni určitě nebyla tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Emerenc, která je ve velké míře poznamenaná svou minulostí a která se projevuje mnohdy velmi zvláštním způsobem nejen ve svém životě jako takovém, ale i v přátelském vztahu se spisovatelkou Magdou. Připouštím, že se mi to zdálo chvílemi překomplikované a konec nebyl zrovna nejideálnější, ale to nic nemění na tom, že Helen byla velmi dobrá. ()

Malarkey

Helen Mirren je zde sice docela fajn, ale za to je taky docela dost protivná. A co naplat, že pak svoje chyby bez jakéhokoliv dalšího důvodu okamžitě uzná? Vždyť já tu sledoval dvě hodně zvláštní ženské postavy, jejichž vztah bylo hodně těžké popsat. A i když se o to tento film pokusil, nešlo to natolik, aby mi to alespoň na chvíli přišlo trošku sympatické. Jediný sympatický moment tak zbývá tehdy, kdy se na scéně objeví Menzel coby doktor, odborník. ()

StarsFan

Spíše než jako celistvá sonda do života dvou nesourodých žen působí The Door jako pár na sebe nenavazujících scének rozložených rovnoměrně po období několika měsíců až let. Navíc musím říct, že po úvodu Helen Mirren, která na tiskovce i před projekcí tvrdila, že Emerenc považuje za svou nejsložitější roli a že je tato postava výjimečná svou tajemnou minulostí, jsem čekala něco málo víc, než dva flashbacky a jeden pohled za zavřené dveře jejího domu. Možná má slova vyzní až kacířsky, ale i přes veškeré recenze hovořící o dokonale prokresleném ději a postavách, na mě jednání Emerenc působilo, snad kvůli oněm limitovaným pohledům do minulosti, místy až neuvěřitelně a nerealisticky. [47th Karlovy Vary International Film Festival] ()

Radko

Sfilmovaná knižka niečím pripomína zamilované ženské romány z edície "Večery pod lampou". Je tam veľké tajomstvo, vzťah medzi dvoma svetmi (bohatí - chudáci), nezmieriteľné konflikty, zbližovanie, tragédia, mystické odpustenie. Na prvý pohľad banálny príbeh (a možno aj na každý ďalší). Zaujalo pôsobivým vykreslením nepriepustnosti večných právd intelektuálov (spisovateľov) voči pokore prírodne empirického poznania sveta. Ten zosobňuje osamelo žijúca upratovačka. Jej náprotivkom je spisovateľka, túžiaca pomôcť jej. Cesta do pekla býva dláždená najlepšími úmyslami, a podobne aj snaha pomôcť za každú cenu tomu, kto pomoc nevyžaduje. Najmä ak to dáva dlho predtým dôrazne najavo. Treba vraj nechať cestu prirodzeným riešeniam a vôli toho, kto trpí. Nanútená spása poskytnutá chorľavejúcej úbožiačke je podporená celospoločenským ocenením diela samaritánky. Zrejme to prispelo k vzbudeniu dojmu, že spoločnosť zastáva rovnaké hodnoty - a zástupkyňa nálad tejto spoločnosti musí predsa najlepšie vedieť, čo je dobré pre pomýlených chudákov, žijúcich v zajatí svojich minulých tráum a tragédií. Záverečná scéna dojala - a tak to u správneho, dobre pripraveného vzťahového gýča má predsa byť, nie? ()

troufalka

Někdy příběh není silný díky tomu, kdo jej vypráví, ale o kom je vyprávěn. Příběh Za zavřenými dveřmi vypráví žena, která chodila do kostela zatímco někdo jiný zametal před jejím prahem. Troufám si říct, že většina spisovatelů nepíše příběhy, aby jiné pobavily nebo poučily, ale protože se potřebují vyzpovídat, potřebují obnažit svou duši a očistit svědomí, aby jim bylo lépe. Nesdělitelnost pocitů je stoprocentní. Druhé můžeme pochopit jen pokud se naše pocity v něčem podobají jejich pocitům, jen pokud máme dar naslouchat. Tento film mi přinesl víc než oceňované oskarovky na předních místech zdejších žebříčků. (Síla oskarových přátel - Menzel si zahrál štěk ve Dveřích, Szabó v Anglickém králi.) ()

• Film měl premiéru 8. března v Budapešti, které se účastnila i představitelka hlavní postavy Helen Mirren. (topr harley)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v maďarskej Budapešti a tiež v nemeckých mestách Kolín nad Rýnom a Lipsko. (MikaelSVK)