Snímek Za zavřenými dveřmi byl natočen podle úspěšného románu maďarské spisovatelky Magdy Szabó. Film vypráví příběh dvou osamělých žen, které jsou ze svých světů vytržené různými okolnostmi a mezi kterými se, napříč jejich životními drahami, vytváří nepravděpodobné přátelství. Film se odehrává v polovině dvacátého století v Maďarsku, zemi, která je poznamenána následky války a zahalena do přetrvávajících stínů nedůvěry a pochybností. Film Za zavřenými dveřmi pomalu poodkrývá velice spletitý vztah mezi zámožnou, rodící se spisovatelkou Magdou a její tajemnou, stále odměřenou, hospodyní Emerenc. Zatímco Magda míří k profesionálnímu úspěchu a uznání, Emerenc dohánějí hrůzy z minulosti, které vedou k emotivnímu odhalení s tragickými následky. (oficiální text distributora)

Trailer 1

JančiBači

Helen Mirren je pani herečka a úloha komplikovanej Emerenc jej nesmierne sedí. Prvá polovica filmu je zaújmavá, zvláštná Emerenc postupne odkrýva svoje tajomstvá a desivé zážitky svojej domácej, spisovateľke Magde. Jej komplikovaná povaha a čudáckosť pramení z jej minulosti a pre Magdu je viac než zaújmavá a určite je zaújmavá aj pre diváka. Lenže keď sa film dostane do druhej polovice, výrazne stráca na sile. Slabne a Szabovi sa vymyká z rúk. Zrazu príde koniec, i keď by ste vydržali pozerať ešte ďalšiu polhodinu, keby sa samozrejme nesie v podobnom tempe ako prvá polovica filmu. Ako by si štáb povedal, nás už to nebaví, rýchlo to dotočme. A to je na škodu, pretože to mohol byť silný film a neskončil by ako priemer. ()

B26354

Komorní drama o dvou odlišných ženských postavách, jedné s tragickou minulostí ale "opravdové", jejíž minulost je divákovi postupně odhalována její specifická a tvrdohlavá nátura pohání film. Některé formálně odlišené výjevy z minulosti jsou nejsilnějšími částmi snímku, nicméně se podílejí na podivné nevzváženosti filmu - společně s až nečekanými, "disneyovskými" scénami se zvířaty. Překvapila mě také občas funkční, občas zarážející absence ustavujících záběrů - především první půlka filmu v podstatě nezná celek a neustále nás vrhá z jednoho nedokončeného dialogu do poloviny druhého. ()

mat.ilda

István Szabó je kouzelník s atmosférou i eskamotér s city a ke každému vystoupení si dokáže vybrat perfektní asistenty... a jedna z nich tentokrát mistra zcela zastínila. Troufám si tvrdit, že především díky Helen Mirren, která dokázala pouštět strach, ale zároveň z ní prýštil zvláštní pocit milosti a bezpečí, byl příběh podiv(uhod)ného přátelství dvou rozdílných žen poutavý od prvních minut až po poněkud rozháraný a pro mě i dost rozpačitý konec. ()

Kmotr

Neobvyklé přátelství dvou žen, vzdálených si sociálně, duchovně i mentálně. Dva charaktery stojící proti sobě, jeden lhostejný k minulosti, slabý a druhý silný, lapený ve svých temných vzpomínkách. Jedna před tou druhou něco skrývá za zavřenými dveřmi, kde se nachází důvod proč žít. Film, který se odehrává převážně v interiéru za doprovodu jedné melodie, nabízí mnoho tichých momentů střídaných výbuchem silných emocí. To, že jde o snímek Istvána Szabóa je evidentní především v epiziodách z minulosti, které by sami o sobě mohly fungovat jako krátký film. Za pozornost stojí herecký výkon Helen Mirren, jež snímek táhne a jejíž postava Emerenc je perfektně vykreslená, oproti poněkud povrchní Magdě. Nejde však o film, který by nabízel něco víc, než pěknou podívanou neustále narušovanou přílišnou fragmentálností.(FFKV) ()

Volodimir2

Film je príbehom rovnomenného románu maďarskej spisovateľky Magdy Sabóovej. Ktorý ma ráz autobiografie a odohráva sa v Budapešti v centre dramatických udalosti 60. tých rokov minulého storočia. Do okrajovej časti mesta sa prisťahuje slávna spisovateľka s manželom. Požiada o pomoc v domácnosti tajuplnú ženu zo susedstva Emerenc, ktorá sa bojí búrky, žije osamelým životom, skrýva svoju minulosť a odmieta otvoriť dvere svojho domu pre cudzieho človeka. Z útržkovitých vyznaní sa dozvedáme, že v tvrdom pogrome na Židov v Maďarsku v roku 1944 pomáhala židovskej rodine Grossmannových a zachránila ich dcérku Évike, ktorú odovzdala do výchovy na vidiek, sťaby svoje dieťa svojim rodičom. Po vojne ju odovzdala pokrvným rodičom. A práve tento zaujímavý príbeh je vo filme iba načrtnutý neukončený, v polovici príbehu ďalšia časť nevyslovená. V skutočnosti sa celý dej rozbalí až v závere filmu. Paradoxne režisér Ištván Szabó (nie je príbuzným spisovateľke) sa narodil v židovskej rodine, rodičia v roku 1942 konvertovali na katolicizmus, ale v roku 1944 ho ukryli do sirotinca. Vojnu prežil a otázke židovstva sa venoval aj vo filme Otec (Father, 1966) a Slnečný jas (Sunshine, 1999). Láska, zrada a odpustenie sú témami emocionálne silného tohto filmu a sú v ňom odhalené princípy dvoch diametrálne odlišných žien. Dvere v názve sa týkajú dverí, za ktorými ležia tajomstvá. ()

• Natáčanie filmu prebiehalo v maďarskej Budapešti a tiež v nemeckých mestách Kolín nad Rýnom a Lipsko. (MikaelSVK)
  • Film měl premiéru 8. března v Budapešti, které se účastnila i představitelka hlavní postavy Helen Mirren. (topr harley)